ASUS VivoBook Gaming 15 X571 - recenzja, dane techniczne, czy warto?
Spis treści:
- ASUS VivoBook Gaming 15 X571 – dane techniczne oraz cena
- ASUS VivoBook Gaming 15 X571 – dostępne konfiguracje
- ASUS VivoBook Gaming 15 X571 – wygląd
- ASUS VivoBook Gaming 15 X571 – matryca
- ASUS VivoBook Gaming 15 X571 – klawiatura i touchpad
- ASUS VivoBook Gaming 15 X571 – wydajność
- ASUS VivoBook Gaming 15 X571 – wady i zalety
- ASUS VivoBook Gaming 15 X571 – podsumowanie, czy warto?
Nowy VivoBook ma nam zapewnić nie tylko wiele wrażeń płynących z obsługi nowych gier, ale również możliwość pracy kreatywnej, związanej chociażby z obróbką graficzną. Wszystko to okaże się możliwe dzięki wykorzystaniu wydajnych, nowoczesnych podzespołów.
ASUS VivoBook Gaming 15 X571 – dane techniczne oraz cena
Specyfikacja laptopa wskazuje między innymi na wykorzystanie procesorów Intela dziewiątej generacji, a także dedykowanej karty graficznej z serii Nvidia Turing. Uwagę warto zwrócić także na pozostałe elementy wyposażenia, a także na ogólną jakość wykonania sprzętu.
ASUS VivoBook Gaming 15 X571 – dostępne konfiguracje
Producent chciał jednocześnie uniknąć nadmiernej podwyżki ceny urządzenia i zapewnić jego wszechstronność, która pozwoli nie tylko na ogrywanie nowych produkcji, ale również na półprofesjonalną obróbkę grafiki czy też obsługę programów projektowych.
Czy to się udało? Warto to sprawdzić, na przykład poprzez analizę dostępnych na rynku konfiguracji sprzętowych. Od razu należy jednak podkreślić, że nie są one zbytnio zróżnicowane. Na pewien wybór możemy liczyć w przypadku procesorów. Laptopy korzystają bowiem z dwóch modeli z serii Intel Coffee Lake.
Zobacz Asus VivoBook Gaming 15 X571
W konfiguracjach mocniejszych znajdziemy procesor Intel Core i7-9750H (montowany jest na przykład w modelach Asus VivoBook Gaming 15 X571GT-AL136), który jest bardzo często montowany w laptopach gamingowych i profesjonalnych. Związane jest to oczywiście z jego specyfikacją. Dysponuje bowiem sześcioma rdzeniami i dwunastoma wątkami. Do tego dochodzi także wysokie taktowanie, wynoszące od 2600 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 4500 MHz. Układ korzysta także z 12 MB pamięci podręcznej. Jego współczynnik TDP wynosi 45 W.
Biorąc pod uwagę powyższe parametry, musimy przyznać, iż jest to niezwykle wydajny sprzęt, bardzo dobrze sprawdzający się zarówno podczas obsługi gier, jak i pracy profesjonalnej. Dzięki niemu, nie musimy więc obawiać się braku mocy obliczeniowej w kluczowych momentach. Uwagę warto zwrócić na to, jak układ radzi sobie w programach diagnostycznych, które niejako odzwierciedlą jego potencjał. Przydatnych danych dostarczy nam przede wszystkim platforma Cinebench R15. W testach przeprowadzonych w trybie jednowątkowym, procesor uzyskał średnią na poziomie 182 punktów. W trybie wielowątkowym wyniosła ona 1192 punkty. Jest to więc niezwykle wydajny sprzęt, którym warto się zainteresować, zwłaszcza poszukując maszyny gamingowej lub profesjonalnej.
Jeżeli nasze wymagania nie są tak duże i poszukujemy urządzenia tańszego, warto zainteresować się konfiguracjami z procesorem Intel Core i5-9300H. Tym razem mamy do czynienia z układem czterordzeniowym i ośmiowątkowy. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 2400 MHz, natomiast w trybie turbo dochodzi do poziomu 4100 MHz. Korzysta on także z 8 MB pamięci RAM. Współczynnik TDP pozostaje bez zmian.
Ze względu na mniejszą ilość rdzeni i wątków, a także niższe taktowanie, możliwości układu są znacznie mniejsze niż modeli i7. Nadal jest to jednak sprzęt pozwalający na ogrywanie nowych tytułów, a także pracę przy obróbce grafiki czy też montowaniu materiałów filmowych. Potwierdzają to oczywiście testy diagnostyczne, przeprowadzone w programie Cinebench R15. Procesor uzyskał w nich kolejno 171 i 788 punktów.
Do procesorów dobrana została karta graficzna Nvidia GeForce GTX 1650. Została wykonana w architekturze Turing, w 12-nanometrowym procesie technologicznym, dlatego stanowi niejako rozszerzoną wersję starszych modeli GTX 10 (wykonanych w procesie 16 nm). W porównaniu z nimi, wyróżnia się wyższą wydajnością i lepszą efektywnością energetyczną. 4 GB pamięci typu GDDR5, a także taktowanie rdzenia na poziomie 1395-1560 MHz zapewni obsługę najnowszych gier, choć nie wszystkich na wysokich detalach graficzny. Karta sprawdzi się także w ramach standardowej obsługi półprofesjonalnej. Może mieć jednak problemy z realizacją szczególnie zaawansowanych operacji.
Specyfikacja Asus VivoBook Gaming 15 X571 wskazuje również na wykorzystanie szybkiej pamięci RAM typu DDR4. Jej taktowanie wynosi 2400 MHz, jednak trzeba podkreślić, że na rynku znajdziemy modele laptopów korzystające maksymalnie z 16 GB pamięci. W przypadku pracy profesjonalnej może to okazać się momentami zbyt mało.
Producent pozostawił nam sporą swobodę w dobrze dysków twardych. Na rynku znajdziemy bowiem modele z urządzeniami talerzowymi (HDD) oraz półprzewodnikowymi (SSD M.2 PCIe). Nic nie stoi również na przeszkodzie ku temu, aby zakupić konfigurację z dwoma dyskami.
ASUS VivoBook Gaming 15 X571 – wygląd
Wszechstronność omawianego laptopa ma wynikać nie tylko z wykorzystanych podzespołów, ale również z faktu, iż jest to sprzęt stosunkowo lekki. Pomimo ekranu 15-calowego, jego waga wynosi 1,8 kg, dzięki niemu podczas pracy nie jesteśmy przyspawani do biurka. Równie dobre możemy zabrać go na kanapę, a nawet w podróż.
Jest to oczywiście zasługa wykorzystanych materiałów, które pozwoliły odchudzić całą konstrukcję. Co ważne, obudowa wyróżnia się zadowalającą sztywności i wytrzymałością mechaniczną. Nie musimy martwić się nadmiernie wyginającą się klapą ekranu, odkształcającym się palmrestem czy też skrzypiącymi zawiasami. Wszystko zostało wykonane i spasowane bardzo dobrze, dlatego laptop prezentuje się bardzo solidnie.
Wyloty powietrza zostały umiejscowione z tyłu obudowy. Miało to poprawić skuteczność chłodzenia. W przypadku wykorzystaniu pełnej mocy, laptop staje się jednak bardzo ciepły. Zestaw portów i złączy nie jest specjalnie rozbudowany, co może dziwić, zwłaszcza że mamy do czynienia ze sprzętem, który ma zainteresować także grafików. Brak tu chociażby złącza stacji dokowania, obsługi Thunderbolt 3 czy też czytnika SmartCard.
ASUS VivoBook Gaming 15 X571 – matryca
Laptop sprzedawany jest z 15-calowymi matrycami Full HD – w zależności od modelu, parametr odświeżania obrazu wyniesie 60 Hz lub 120 Hz. Gracze powinni oczywiście decydować się na opcję numer 2, zwłaszcza gdy zależy im na ogrywaniu szczególnie dynamicznych tytułów. Taka matryca zapewni wyświetlanie płynnego obrazu.
Panele zostały wykonane w technologii IPS. Ich jakość jest przyzwoita, choć nie możemy liczyć na pełne pokrycie barw czy też na super wysoki współczynnik kontrastu. Nie są to matryce przystosowane do pracy specjalistyczne (podobnie zresztą jak podzespoły). Okażą się jednak wystarczające do gier i półprofesjonalnej obróbki graficznej. Zastosowana ochrona antyodblaskowa sprawdza się całkiem dobrze. W przypadku pracy przy odsłoniętym oknie nie powinniśmy narzekać na znaczny spadek widoczności wyświetlanych treści.
ASUS VivoBook Gaming 15 X571 – klawiatura i touchpad
Laptop został wyposażony w pełnowymiarową klawiaturę wyspową typu chiclet. Została wyposażona w panel numeryczny, klawisze jednak są nieco węższe od reszty, co może mieć wpływ na komfort ich użytkowania.
Wymiary pozostałych klawiszy są odpowiednie. Ich budowa jest nieco wklęsła. Jeśli chodzi o skok oraz reakcję, nie można się do niczego przyczepić. Klawiatura działa w sposób cichy i niezwykle sprawny. Dzięki temu, możemy liczyć na wygodną grę oraz pracę. Producent zaimplementował także podświetlenie. Większych zastrzeżeń nie można mieć również do jakości wykonania touchpada – płytka jest duża, a jej właściwości ślizgowe pozwalają na precyzyjne operowanie kursorem i dobrą obsługę gestów wielopunktowych. Wśród dodatków laptopa znalazł się moduł szyfrujący TPM, gniazdo Kensington Lock, a także czytnik linii papilarnych, który jest jednak tylko opcjonalny. Nie znajduje się więc w każdym modelu.
ASUS VivoBook Gaming 15 X571 – wydajność
Wykorzystane procesory Intel Coffee Lake zapewniają bardzo wysoką wydajność, która zapewni nie tylko komfortową grę, ale również pracę z zużyciem rozmaitych programów graficznych oraz projektowych. Oczywiście wyższą mocą obliczeniową wyróżnia się modle i7.
Karta graficzna Nvidia GeForce GTX 1650 nie należy do najwyższej półki wydajnościowej, jednak nie można odmówić jej uniwersalności wykorzystania. Dla graczy najważniejsze jest to, że pozwala na uruchomienie wszystkich nowych gier (dowodem jest poniższa tabela). Jeśli natomiast chodzi o testy diagnostyczne, karta uzyskała średnią na poziomie 13230 punktów w programie 3DMark 11 Performance GPU, a także 79709 punktów w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics.
ASUS VivoBook Gaming 15 X571 – wady i zalety
Do czynienia mamy z wszechstronnym urządzeniem, które korzysta z wydajnych, nowoczesnych podzespołów. Laptop nie pozwoli na pracę specjalistyczną ani na uruchomienie wszystkich nowych gier na ultra, jednak i tak zagwarantuje wszystko to, czego powinniśmy oczekiwać od sprzętów za 4-5 tysięcy złotych.
Po stronie jego zalet należy zapisać wysoką jakość wykonania i atrakcyjny design. Laptop prezentuje się bardzo atrakcyjnie, przez co ma szansę zainteresować sporą grupę potencjalnych odbiorców. Do tego wszystkiego należy dodać także dobrze wykonany osprzęt, przyzwoitą matrycę, a także dodatki w postaci czytnika linii papilarnych czy też modułu TPM.
Użytkownicy narzekają natomiast na dość krótki czas pracy na baterii, a także na to, że laptop obsługuje maksymalnie tylko 16 GB pamięci RAM. Po stronie wad zapisać powinniśmy również brak dostępności na rynku modeli z innymi kartami graficznymi.
ZALETY
- Wszechstronne zastosowanie
- Wydajne procesory Intela
- Przyzwoita karta graficzna od Nvidii
- Szybka pamięć RAM
- Dobrze wykonana obudowa
- Solidny osprzęt
- Atrakcyjny design
- Przyzwoita matryca
- Możliwość zakupu modelu z dwoma dyskami
- Dodatki
- Niewielka waga
WADY
- Krótki czas pracy baterii
- Maksymalnie 16 GB RAM
- Brak modeli z innymi, wydajniejszymi jednostkami GPU
ASUS VivoBook Gaming 15 X571 – podsumowanie, czy warto?
Nowoczesny laptop z serii VivoBook powinien zainteresować nie tylko graczy, ale również osoby zajmujące się pracę kreatywną. Wysoka jakość wykonania, a także atrakcyjny wygląd sprawiają, że warto się nim zainteresować.
Komentarze (0)