Udostępnij
Skomentuj

ASUS VivoBook S14 S432 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Na rynku pojawił się kolorowy ultrabook ze ScreePadem 2.0. Co potrafi model VivoBook S14 S432?

Urządzenie ma przede wszystkim zachwycać kolorową obudową, inspirowaną kulturą ulicy. Poza atrakcyjnym designem, sprzęt zapewnia również wysoką mobilność, a także wykorzystanie nowoczesnych podzespołów, które powinny zadowolić użytkowników biznesowych.

ASUS VivoBook S14 S432 – dane techniczne oraz cena

Producent postawił między innymi na niskonapięciowe procesory Intela. Do tego dodana została pamięć RAM typu LPDRR3 oraz dyski twarde typu SSD M.2 PCie. Warto sprawdzić, czy ten nowoczesny laptop rzeczywiście jest wart zainteresowania.

ASUS VivoBook S14 S432 – dostępne konfiguracje

Choć oferowane na rynku wersje laptopa nie są zbytnio zróżnicowane, wcale nie oznacza to, że nie ma z czego wybierać. Należy jednak pamiętać, że mamy do czynienia z ultrabookiem przystosowanym do realizacji standardowych zadań biurowych i biznesowych. Powinien poradzić sobie także z obsługą wielu narzędzi multimedialnych, jednak z wykonywaniem zaawansowanych operacji i profesjonalną obróbką grafiki będzie miał problemy.

Producentowi zależy przede wszystkim na mobilności i wszechstronności. Z tego też powodu zdecydował się na wykorzystanie niskonapięciowych procesorów z serii Intel Whiskey Lake-U, które są bardzo często montowane w tego typu laptopach.  Warto nadmienić, że do wyboru mamy dwa modele.

Zobacz Asus VivoBook S14 S432

Jeśli zależy Wam na najwyższej możliwej wydajności, powinniście celować w konfiguracje wyposażone w układ Intel Core i7-8565U (znaleźć można go między innymi w konfiguracjach Asus VivoBook S14 S432FL-EB026T). Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor wyróżnia się częstotliwością taktowania na poziomie 1800 MHz w trybie bazowym i 4600 MHz w trybie turbo dla jednego rdzenia. Jego specyfikacja wskazuje również na wykorzystanie 8 MB pamięci podręcznej, a także na współczynnik TDP, który został ustalony na poziomie 15 W.

Powyższe parametry okażą się w zupełności wystarczające do realizacji wspomnianych zadań. Procesor bardzo dobrze sprawdzi się podczas obsługi programów biurowych, a także bardzie wymagających narzędzi biznesowych oraz multimedialnych. Potwierdzają to oczywiście testy diagnostyczne. Pod uwagę warto wziąć zwłaszcza te przeprowadzone na platformie Cinebench R15, która zapewnia dostęp do bardzo przydatnych danych porównawczych. Średnia wyciągnięta ze wszystkich testów wskazała na 178 punktów w trybie jednowątkowym i 564 punkty w trybie wielowątkowym.

Tańsze konfiguracje omawianego laptopa korzystają natomiast z układu Intel Core i5-8265U (jest montowany na przykład w modelach Asus VivoBook S14 S432FA-EB018T), który także jest czterordzeniowy i ośmiowątkowy. W porównaniu z modelem i7, wyróżnia się on nieco niższym taktowaniem. Wartość bazowa została ustalona na poziomie 1600 MHz (o 200 MHz mniej), natomiast w trybie turbo może zostać podbita do maksymalnego poziomu 3900 MHz (o 700 MHz). Procesor korzysta również z mniejszej ilości pamięci podręcznej (6 MB zamiast 8 MB). Współczynnik TDP pozostaje bez zmian. Pomimo słabszych parametrów, układ nie odstaje w sposób znaczący od modelu i7. Śmiało można stwierdzić, że poradzi sobie z obsługą tych samych programów, co także pokazują testy Cinebench R15. Uzyskał on bowiem kolejno 171 i 549 punktów.

Specyfikacja Asus VivoBook S14 S432 wskazuje również na wykorzystanie pamięci RAM typu DDR3 (taktowanie 2133 MHz), która dobrze sprawdza się w ramach omawianych zastosowań. Należy jednak podkreślić, że na płycie głównej znajduje się tylko jeden slot, co nie pozostawia nam zbyt wielu możliwości rozbudowy sprzętu. Na rynku oferowane są przeważnie modele dysponujące 8 GB lub 16 GB pamięci RAM.

Dobrą informacją jest natomiast to, że ultrabook korzysta z super szybkich dysków SSD M.2 PCIe (pojemność maksymalna – 1 TB), które zapewniają znaczące przyspieszenie działania systemu operacyjnego. Na koniec należy jeszcze wspomnieć o tym, że na rynku dostępne są także konfiguracje z dedykowaną kartą graficzną. Chodzi o modele Asus VivoBook S14 S432 MX250.

Jednostka Nvidia GeForce MX250 dysponuje 2 GB pamięci własnej i wyróżnia się sporą uniwersalnością. Co prawda nie pozwoli na obsługę szczególnie wymagających programów profesjonalnych, jednak w ramach wspomnianych zadań z pewnością okażę się pomocna.

ASUS VivoBook S14 S432 – wygląd

Jak już zostało wspomniane, laptop ma zachwycać nowoczesnym designem, a także mobilnością. Rzeczywiście, sprzęt prezentuje się bardzo dobrze – kolorowe obudowy powinny zadowolić wiele użytkowników. Na rynku znajdziemy także modele w całości srebrne. Każdy więc powinien znaleźć coś dla siebie.

Jeśli chodzi natomiast o mobilność, została uzyskana za sprawą kompaktowych wymiarów sprzętu, a także stosunkowo niewielkiej wagi (1,45 kg). Dzięki temu, powinien okazać się bardzo wygodny zarówno podczas pracy stacjonarnej, jak i mobilnej – w restauracji, na ławce w parku czy też w podróży.

Obudowa laptopa została wykonana z aluminium, dlatego jej sztywność jest odpowiednia. Jednostka centralna i klapa ekranu nie wyginają się łatwo pod naporem. Zawiasy nie skrzypią, działają bardzo płynnie. Po otworzeniu, klapa ekranu podnosi sprzęt o 3,5 stopnia, co ma zapewnić lepszą pozycję do pisania. Rzeczywiście, codzienne pisanie dłuższych tekstów okaże się wygodniejsze, jednak trzeba się do tego przyzwyczaić.

Wszystkie elementy zostały spasowane bardzo dobrze, dlatego całość prezentuje się niezwykle solidnie. Mamy tu więc do czynienia z prawdziwie nowoczesnym ultrabookiem, który powinien zadowolić nawet najbardziej wymagających użytkowników. Zestaw portów, jak na laptop 14-calowy, jest całkiem rozbudowany. Cieszy przede wszystkim dostępność aż czterech portów USB.

ASUS VivoBook S14 S432 – matryca

Każdy model laptopa został wyposażony w 14-calową matrycę Full HD, wyświetlającą obraz w proporcji 16:9, a także obsługującą technologię szerokokątną 178 stopni. Ekran NanoEdge jest praktycznie pozbawiony ramek, dzięki czemu zajmuje aż 88% przedniego panelu.

Jeśli chodzi o jakość generowanego obrazu, jest przyzwoicie. Laptop nie pozwoli na profesjonalną obróbkę graficzną (wynika to także z możliwości podzespołów), jednak w ramach pracy biurowej okażę się w zupełności wystarczający. Zwłaszcza że ochrona antyodblaskowa sprawdza się całkiem dobrze. Praca przy odsłoniętym oknie nie powinna sprawiać trudności.

ASUS VivoBook S14 S432 – klawiatura i touchpad

Do dyspozycji otrzymaliśmy klawiaturę wyspową z podświetleniem. Jakość jej wykonania trzeba określić jako dobrą – klawisze wyróżniają się skokiem 1,4 mm, a także sprężystą reakcją. Wszystko to wpływa na wysoki komfort pisania, a także stosunkowo ciche działanie klawiatury. Pod tym względem, sprzęt spełnia wszystkie najważniejsze kryteria stawiane przed modelami biznesowymi.

Bardzo ciekawie prezentuje się touchpad. Nie mamy bowiem do czynienia ze standardową płytką. Jej miejsce zajął dotykowy wyświetlacz. ScreenPad 2.0, bo tak się nazywa, może być wykorzystany jako dodatkowy interfejs. W zależności od potrzeb, można na nim wyświetlić blok numeryczny, skrótu klawiszowe, program do ręcznego pisania czy też panel sterowania różnych programów, takich jak na przykład Spotify. Wszystko to zdecydowanie ułatwia codzienną pracę i zabawę.

Poza podświetleniem klawiatury i ScreenPadem, producent zdecydował się na wykorzystanie systemu Face Recognition, służącego do skanowania twarzy. W ten sposób można odblokowywać dostęp do systemu. Laptop nie dysponuje niestety czytnikiem linii papilarnych.

ASUS VivoBook S14 S432 - wydajność

Wybór podzespołów wskazuje, że mamy do czynienia ze sprzętem uniwersalnym, który sprawdzi się jako urządzenie biurowe, biznesowe i multimedialne. Potwierdzają to oczywiście testy diagnostyczne obu procesorów.

Co istotne, możliwości laptopa rozszerza nieco dedykowana karta graficzna Nvidia GeForce MX250. Nie jest to może karta z najwyższej półki jakościowej, jednak należy przyznać, że okaże się pomocna podczas realizacji wielu zadań wymagających dodatkowej mocy obliczeniowej. Po raz kolejny warto odwołać się do testów. W programie 3DMark 11 Performance GPU jednostka uzyskała średnią na poziomie 4633 punkty, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła ona 78252 punkty.

Jak wskazują testy, Asus VivoBook S14 S432 pozwoli również na uruchomienie niektórych. Nie będą to oczywiście najbardziej rozbudowane produkcje z segmentu AAA, ale na poniższej liście znalazło się kilka ciekawych tytułów, wartych ogrania.

ASUS VivoBook S14 S432 – wady i zalety

Do czynienia mamy z nowoczesnym, niezwykle atrakcyjnym ultrabookiem, który powinien zainteresować użytkowników biznesowych, często pracujących w podróży. Jest to sprzęt lekki i smukły, wyposażony w bardzo przyzwoite podzespoły, które powinny poradzić sobie z obsługą wszystkich najważniejszych programów i narzędzi.

Po stronie zalet sprzętu musimy zapisać także wysoką jakość wykonania obudowy. Użycie aluminium i odpowiednie spasowanie wszystkich elementów sprawiło, że urządzenie wyróżnia się zadowalającą wytrzymałością mechaniczną. Plusy możemy postawić także przy matrycy IPS, osprzęcie, zestawie portów i złączy, a także dodatkach – mowa tu zwłaszcza o ScreenPadzie, który okaże się bardzo przydatny podczas codziennej pracy.

Na jakie wady wskazuje recenzja Asusa VivoBook S14 S432? Wspomnieć należy przede wszystkim o mocno ograniczonych możliwościach rozbudowy zestawu. Do tego dochodzi także brak czytnika linii papilarnych i stosunkowo wysokie ceny najlepszych konfiguracji sprzętowych.

ZALETY

  • Atrakcyjny design
  • Smukła budowa, niewielka waga
  • Wygodna praca mobilna
  • Przyzwoite procesory Intela
  • Możliwość zakupu modelu z dedykowaną kartą graficzną od Nvidii
  • Dyski twarde SSD M.2 PCIe
  • Wysoka jakość wykonania obudowy
  • Przyzwoity zestaw portów i złączy
  • Dobra matryca
  • ScreenPad

WADY

  • Ograniczone możliwości rozbudowy
  • Wysokie ceny najlepszych konfiguracji
  • Brak czytnika linii papilarnych

ASUS VivoBook S14 S432 – podsumowanie, czy warto?

Jeśli szukacie lekkich, ładnych urządzeń mobilnych, ultrabook VivoBook S14 okaże się dobrym wyborem. Zwłaszcza że został wykonany bardzo dobrze, z użyciem wytrzymałych, sprawdzonych materiałów.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:07
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.