Udostępnij
Skomentuj

AMD Ryzen 3 3100 - dane techniczne. Co warto wiedzieć?

Czy procesor AMD Ryzen 3 3100 zaskoczy graczy? Sprawdzamy, jak prezentuje się model z niższej półki cenowej.

Firma AMD zaprezentowała nowe procesory, które charakteryzują się atrakcyjną specyfikacją. Jednym z nich jest AMD Ryzen 3 3100. Model ten wzbudził niemałe zainteresowanie wśród entuzjastów nowinek technologicznych. W niniejszym poradniku sprawdzimy, co oferuje nowa jednostka i zastanowimy się, czy warto ją kupić. Poznaj szczegółowe informacje.

Polecane procesory AMD

AMD Ryzen 3 3100 - specyfikacja

Interesujące parametry AMD Ryzen 3 3100 sprawiają, że procesor może trafić do szerokiego grona odbiorców. Chociaż mamy do czynienia z budżetowym układem, trudno przejść obojętnie obok nowej propozycji amerykańskiego producenta. Szczegółową specyfikację prezentujemy w poniższej tabeli. Sprawdź, czy sprzęt sprawdzi się na pokładzie Twojego komputera.

AMD Ryzen 3 3100 – dane techniczne

Nowy procesor charakteryzuje się 4-rdzeniową i 8-wątkową konstrukcją, co może budzić pewne obawy wymagających graczy. Jednak na szczególną uwagę zasługuje taktowanie AMD Ryzen 3 3100. Bazowa wartość to 3,6 GHz. Natomiast w trybie turbo częstotliwość osiąga nawet 3,9 GHz. Trzeba przyznać, że to znakomite wyniki, które w tym budżecie cenowym mogą zaskakiwać. Gdyby tego było mało, procesor można podkręcić, dzięki odblokowanemu mnożnikowi. Wszystko to sprawia, że układ znajdzie wielu zwolenników wśród entuzjastów wirtualnej rozrywki.

Warto nadmienić, że w modelu AMD Ryzen 3 3100 pamięć podręczna sięga 16 MB. Ponadto układ został wyposażony w dwukanałowy kontroler DDR4 – 3200 MHz Dzięki temu procesor może wykonać wiele skomplikowanych operacji jednocześnie. To kolejny ukłon w stronę graczy, a także osób, które na co dzień korzystają z zaawansowanych programów.

Nowy układ CPU AMD Ryzen 3 3100 został przygotowany przy procesie litograficznym 7 nm. Nie ulega wątpliwości, że to kolejny krok AMD w stronę miniaturyzacji układów, co z pewnością przekłada się na wyższą energooszczędność. W tym miejscu warto nadmienić, że już niebawem na pokładach komputerów stacjonarnych mogą zagościć jeszcze bardziej nowoczesne jednostki, chociaż na oficjalne informacje musimy zaczekać.

 

Bardzo istotną kwestię stanowią temperatury AMD Ryzen 3 3100. Podczas wyboru układu należy zwracać szczególną uwagę na Thermal Design Power (TDP). Przy czym każdy z producentów procesorów inaczej tę wartość definiuje. Firma AMD uznaje, że jest to teoretyczna moc, jaką układ może pobierać i oddawać w postaci ciepła. Omawiany model charakteryzuje się TDP na poziomie 65 W. Należy pamiętać, że za chłodzenie AMD Ryzen 3 3100 odpowiada coller Wraith Stealth, który zapewni optymalną cyrkulację powietrza.

Uwaga!

Przed zakupem procesora powinniśmy sprawdzić, czy posiadamy kompatybilny z AMD Ryzen 3 3100 chipset płyty głównej. Wszystkie niezbędne informacje o zgodności poszczególnych układów znajdziemy na stronie internetowej producenta. Zdecydowanie warto zapoznać się z pełną specyfikacją, aby podjąć odpowiedzialną decyzję zakupową.

AMD Ryzen 3 3100 - wydajność

Nowe procesory AMD Ryzen stanowią interesujące rozwiązanie, które z pewnością sprawdzą się w rękach wielu użytkowników. Ich największym atutem jest wysoka częstotliwość taktowania, co stanowi znakomite rozwiązanie dla graczy, a także użytkowników profesjonalnych programów.

Na szczególną uwagę zasługują technologie, które z pewnością poprawią komfort pracy i rozrywki. Jedną z nich jest AMD Ryzen Master Utility, co gwarantuje możliwość prostego podkręcania procesora. Na wydajność wpływa również architektura ZEN 2. Wszystko to sprawia, że mamy do czynienia z układem, który z pewnością trafi do wielu użytkowników. Z całą pewnością w przypadku AMD Ryzen 3 3100 opinie recenzentów będą bardzo pozytywne.

bulb-learn-more-section-icon

Dowiedz się więcej

W modelu AMD Ryzen 3 3100 grafika nie została zintegrowana z układem. Oznacza to, że musimy sięgnąć po dedykowaną kartę graficzną, która będzie wspierać nasz procesor. W szerokiej ofercie znajdziemy wiele interesujących propozycji. Nie zabraknie również jednostek gamingowych dostosowanych do preferencji najbardziej wymagających miłośników rozrywki.

AMD Ryzen 3 3100 - zastosowanie

Nowy procesor Ryzen z pewnością znajdzie szereg zastosowań zarówno przy codziennej pracy, jak i w szeroko rozumianej rozrywce. Jeżeli układ będzie wspierany odpowiednią kartą graficzną i wysokim zasobem pamięci RAM, skorzysta z niego wielu użytkowników:

  • Gracze, którzy liczą na wysoki komfort rozrywki
  • Użytkownicy wielu zaawansowanych programów
  • Pracownicy biurowi, którzy stawiają na efektywność

W przypadku procesora AMD Ryzen 3 3100 gry powinny działać dobrze, również na wysokich detalach, chociaż nie zawsze będą to najnowsze produkcje. Podobnie jak w przypadku profesjonalnych programów, wiele zależeć będzie od karty graficznej. Potencjał nowego układu z pewnością wykorzystają również pracownicy biurowi, którzy poszukują rozwiązań, gwarantujących szybką i efektywną pracę. Wiele wskazuje na to, że w niejednym rankingu AMD Ryzen 3 3100 zajmie wysokie miejsce wśród niedrogich procesorów.

AMD Ryzen 3 3100 - do grania

Wielu klientów zastanawia się, czy AMD Ryzen 3 3100 do gier komputerowych stanowi dobrą propozycję. Oczywiście nie mamy do czynienia z modelem flagowym, a jednostką z niskiej półki cenowej. Jednak nie zabrakło tu technologii, które zostały opracowane z myślą o graczach. Procesor zapewni wsparcie dla gogli VR, a przede wszystkim wysokie taktowanie oraz odblokowany mnożnik. Nie ulega wątpliwości, że moc obliczeniowa stanowi bardzo istotny aspekt, a na tym polu omawiany układ prezentuje się znakomicie.

Warto nadmienić, że najnowsze gry nie zawsze działać będą z oczekiwaną płynnością. W ich przypadku z pewnością lepiej sprawdzą się układy 8-rdzeniowe. Powinniśmy jednak pamiętać, że atrakcyjna cena AMD Ryzen 3 3100 wymusiła pewne kompromisy, a procesor stanowi doskonałą propozycję dla oszczędnych wielbicieli gier. Kupując nowy układ, pamiętajmy, aby na pokładzie komputera znalazła się wysokiej jakości karta graficzna, a także kompatybilna z AMD Ryzen 3 3100 płyta główna. Odpowiednio przygotowany zestaw zapewni nam wiele godzin doskonałej zabawy.

Warto wiedzieć!

Nie brakuje pytań, czy w przypadku AMD Ryzen 3 3100 laptop również będzie obsługiwany. Mamy jednak do czynienia z procesorem przeznaczonym do komputerów stacjonarnych. Warto zaznaczyć, że na rynku nie brakuje gamingowych laptopów, które również zaoferują atrakcyjne parametry. Zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą.

AMD Ryzen 3 3100 - porównanie z innymi modelami

Warto wiedzieć, jak na tle innych układów prezentują się nowe modele AMD. Procesory Ryzen 3 3100 stanowią znakomity kompromis pomiędzy atrakcyjną ceną a oczekiwaną przez wielu graczy jakością. Za tę jednostkę zapłacimy 499 zł. Należy wziąć pod uwagę, że wśród nowych układów znajdziemy również model AMD Ryzen 3 3300X, który również oferuje czterodzeniową i ośmiowątkową konstrukcję, lecz wyróżnia się nieco wyższym taktowaniem.

Oczywiście wyżej wymienionym układom trudno odmówić wydajności, jednak bardziej wymagający użytkownicy wybiorą droższe modele. Jednym z nich może być sześciordzeniowy układ AMD Ryzen 5 3600 czy ośmiordzeniowy AMD Ryzen 7 3700X. Wybór jest bardzo szeroki i każdy z użytkowników znajdzie wymarzony sprzęt dla siebie.

0

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:03
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.