Udostępnij
Skomentuj

AMD Radeon RX 550 – wydajność i specyfikacja

Analizujemy możliwości gamingowej karty graficznej RX 550. Czy pozwoli na obsługę nowych gier?

Jest to jednostka należąca do segmentu tanich podzespołów, montowanych w komputerach z niskiej półki cenowej. Niezbyt często możemy liczyć na nowości w tej kategorii, dlatego omawiana karta, której premiera miała miejsce w 2017 roku, uznawana jest za sprzęt nowy.

Polecane karty graficzne

AMD Radeon RX 550 - specyfikacja

  • Seria – Polaris 11
  • Typ - stacjonarny
  • Technologia – 14 nm
  • Zegar rdzenia – 1183 MHz
  • Typ pamięci – GDDR5
  • Maksymalna ilość pamięci – 4 GB
  • Taktowanie pamięci – 7000 MHz
  • DirectX – 12
  • Wykorzystane technologie – OpenGL 4.5, AMD Eyefinity, AMD FreeSync, GPU Tweak II, HDCP, Super Alloy Power
  • Cena – 469 zł

AMD Radeon RX 550 – zastosowanie

Do dyspozycji otrzymujemy jednostkę wyróżniającą się stosunkowo prostą budową. Jak wskazuje producent, najlepiej sprawdza się ona w obudowach typu HTPC, a więc w konstrukcjach niewielkich. Nie to jest jednak najważniejsze – karta ma profil gamingowy, dlatego jej głównym zadaniem jest sprawna obsługa gier.

Zapewnić ma to przede wszystkim 4 GB pamięci typu GDDR5, której taktowanie wynosi 7000 MHz. Od razu można stwierdzić, iż jest to wartość „typowa” dla jednostek z niskiej i średniej półki cenowej. Podobnie ma się sprawa z częstotliwością taktowania rdzenia, które wynosi 1183 MHz.

Karta Radeon RX 550 została przygotowana w 14-nanometrowych procesie technologicznym, dlatego wyróżnia się przyzwoitą efektywnością energetyczną. Wspomnieć należy także o zastosowanych technologiach, pozwalających między innymi na kontrolę poboru energii karty, a także zwiększenie jej wydajności w grach.

Warto podkreślić, że karta często montowana jest w komputerach wyposażonych w niezwykle popularne procesory z serii AMD Ryzen, które bardzo dobrze sprawdzają się w zastosowaniu gamingowym. Znaleźć można również konfiguracje z układami CPU, na przykład z modelem Intel core i7-6700K.

AMD Radeon RX 550 - wydajność

Przechodzimy do sprawy najważniejszej, a więc do określenia rzeczywistych możliwości omawianej karty graficznej. Pomocne w tym okażą się oczywiście rozmaite testy wydajnościowe, przeprowadzone w programach diagnostycznych i nowych grach.

Najbardziej miarodajne są oczywiście dane z platformy 3DMark. W testach Fire Strike Extreme Performance jednostka ta uzyskała średnią na poziomie 1791 punktów, co plasuje ją nieco niżej kartę Nvidia GeForce GTX 750 Ti. Jeżeli chodzi natomiast o testy 3DMark 11 Performance GPU, wynik wyniósł 4559 punktów.

Jak karta AMD Radeon RX 550  radzi sobie podczas obsługi gier? W przypadku GTA V, liczyć możemy na 40-50 klatek na sekundę przy ustawieniach graficznych średnich i rozdzielczości Full HD. Na podobnym poziomie obsługiwany jest Battlefield 1 i Project CARS. Nieco gorzej wygląda sprawa z grami bardziej wymagającymi pod względem sprzętowym – w ich przypadku konieczne jest uruchomienie niskiej szczegółowości graficznej. Zapewnia to jednak całkiem płynną rozgrywkę w przypadku takich tytułów jak Rise of the Tomb Raider (40-48 klatek na sekundę), Wiedźmin 3 (30-33 klatki na sekundę), DOOM (40-55 klatek na sekundę).

Pokazuje to, że karta nie jest przystosowana do obsługi najnowszych gier typu AAA. Niektóre z nich możemy uruchomić na niskich ustawieniach graficznych, nie jest to jednak regułą. Lepiej radzi sobie z grami nieco starszymi, a także takimi, które wyróżniają się niskimi wymaganiami sprzętowymi.

AMD Radeon RX 550 – porównanie z innymi modelami

Biorą pod uwagę wszelkie dane i wyniki testów, warto porównać omawianą jednostkę z innymi modelami należącymi do tego samego segmentu. W zestawieniu pojawił się nowszy odpowiednik RX 550 oraz karta konkurenta.

Porównanie kart graficznych

Omawiana karta nie należy do najmocniejszych jednostek w swojej kategorii, co widać w powyższej tabeli. Warto jednak zwrócić uwagę, iż została ona przygotowana specjalnie dla niskiej półki cenowej.

AMD Radeon RX 550 – w jakich komputerach?

Biorąc pod uwagę specyfikację jednostki,  a także jej możliwości, znaleźć można ją przede wszystkim w tanich komputerach, przystosowanych do obsługi gier oraz standardowych programów używanych na co dzień.

Nie poradzi sobie ona ze wszystkimi nowymi grami, jednak w przypadku tych nieco mniej wymagających pod względem sprzętowym możemy liczyć na płynną rozgrywkę na całkiem przyzwoitym poziomie. Dobrze sprawdza się również przy obsłudze gier nastawionych na rozgrywkę sieciową – np. CS: GO oraz League of Legends.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:24
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.