Udostępnij
Skomentuj
https://www.morele.net/wiadomosc/akcesoria-do-tabletu-co-warto-wybrac-co-kupic/662/ 2017-11-21 13:34:46.000000

Akcesoria do tabletu - co warto wybrać, co kupić?

Wybieramy dobre akcesoria do tabletów

Choć tablet to urządzenie, które pozwala na dość wygodną obsługę systemu, dość często zdarzają się sytuacje, gdy konieczne jest rozszerzenie jego możliwości. Dziennikarze potrzebują nierzadko napisać news lub artykuł w terenie, a klawiatura ekranowa jest niewygodna przy wprowadzaniu dłuższych tekstów. Wiele osób lubi dźwięk dobrej jakości, czego najczęściej nie zapewniają wbudowane w tablecie głośniki. Wtedy też z pomocą przychodzą zewnętrzne urządzenia.

Przykładów, gdzie warto wyposażyć się w akcesoria do tabletu, jest wiele, dlatego też poniżej zostały zebrane wszystkie najważniejsze i przydatne gadżety, które można kupić w sklepie.

Pokrowce i etui

Najczęściej spotykanym dodatkiem do tabletów jest etui. Może być najprostsze, pełniąc tylko i wyłącznie rolę ochronną jak i z dodatkowymi funkcjami jak dostarczenie fizycznej klawiatury działającej przez port USB lub Bluetooth. Przy poszukiwaniach idealnego pokrowca należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

 • rozmiar – wiele etui jest przeznaczonych pod konkretne wymiary tabletów. Warto wybierać dopasowane do ekranu urządzenia, co pozwoli zapewnić skuteczniejszą ochronę. Rozmiar, podobnie jak w przypadku wyświetlacza, podawany jest w calach i oznacza maksymalną przekątną tabletu, która zmieści się do pokrowca
 • materiał – właściwości ochronne w dużej mierze zależą od materiału, z jakiego zostało wykonane etui. Wewnątrz powinien być miękki, tak by ekran nie zarysował się przypadkiem. Niektóre mają specjalne wnętrze wykonane z pianki, która amortyzuje wstrząsy i upadki. Na zewnątrz producenci wykorzystują materiały różnego rodzaju. Można spotkać skórę, dodatkowe usztywnienie, materiały syntetyczne czy plastik, a nawet aluminium. Przed kupnem etui warto się upewnić, czy zostało dobrze wykonane, szwy nie rozchodzą się, a materiał jest dobrej jakości.
 • funkcjonalność – pokrowiec na tablet, podobnie jak w przypadku notebooków, może być wyposażony w dodatkowe kieszenie i przegrody, które pozwolą schować takie rzeczy jak notesy, długopisy, wizytówki. To, jaki model etui zostanie wybrany zależy od indywidualnych preferencji oraz budżetu, jaki można przeznaczyć na zakup.
 • model tabletu – producenci tabletów przygotowują dla swoich klientów dedykowane linie pokrowców, by dostarczyć produkt jak najwyższej jakości. Dodatkowo, pokrowce tego typu charakteryzują się ciekawymi rozwiązaniami. Przykładem jest iPad oraz dedykowane do niego etui - smart cover.

Ponadto można wyróżnić kilka grup pokrowców, co powinno ułatwić wybór idealnego modelu:

 • miękkie (typu wsuwka) – są to tak naprawdę etui mające stanowić barierę ochronną przed drobnymi rysami i uszkodzeniami ekranu. Tego typu pokrowce sprawdzą się, gdy tablet noszony jest w plecakach lub damskich torebkach.
 • z usztywnieniem – dzięki dodatkowemu usztywnieniu (może być też w całości wykonane ze sztywnych materiałów), tablet ma zapewnioną wyższą ochronę, która może go uchronić przed niespodziewanym i groźnym uszkodzeniem. Etui najczęściej ma dodatkowe wyposażenie jak zewnętrzną klawiaturę. Najczęściej występuje w formie „książki”.

Aby jednak wybrać najlepszy pokrowiec, warto zastanowić się, jakie dodatkowe elementy są potrzebne, by w pełni wykorzystać jego możliwości. Dostępne wyposażenie to:

 • klawiatura – często jest na stałe przytwierdzona do jednej z „okładek” etui lub można ją odpiąć, by móc korzystać z samego pokrowca. Do tabletu podłącza się ją za pomocą kabla USB lub konfiguruje za pomocą Bluetooth.
 • stojak – umożliwia ustawienie tabletu na stole (pozycji pionowej, lekko przechylonej), dzięki czemu można komfortowo przeprowadzić prezentację zdjęć, obejrzeć film czy popracować. Stojak może zapewnić odpowiednio zmodyfikowana obudowa lub też wystąpić jako oddzielny element wyposażenia pokrowca.

Folie ochronne

Niezbędnym dodatkiem chroniącym ekran przed zarysowaniami jest folia ochronna. Pomimo że jest to kolejna warstwa nałożona na ekran, nie ogranicza ona w żaden sposób funkcjonalności tabletu. Ślizg pozostaje bardzo podobny, tak samo jako reakcja na dotyk. Przed nałożeniem warto najpierw przeczytać instrukcję, by nie powstały bąbelki powietrza.

Folie ochronne do tabletów można podzielić na:

 • dedykowane – są one dopasowane do konkretnego modelu tabletu danego producenta. Nie ma potrzeby przycinania, a dodatkowo zyskuje się pewność, że będzie idealnie leżeć na tablecie.
 • uniwersalne – kupuje się je, wybierając folię do rozmiaru ekranu tabletu.

Występują również folie:

  • z połyskiem – inaczej mówiąc błyszczące. Niektórzy wybierają je ze względu na zachowanie wyświetlanych przez ekran żywych kolorów.
  • matowe (anti-glare) – umożliwiają zminimalizowane odblasków powstających na zewnątrz przy mocnym świetle słonecznym.

Środki czystości

Ze względu na błyszczące powierzchnie i obsługę dotykową ekranu, tablet bardzo szybko pokrywa się odciskami palców oraz kurzem i brudem z otoczenia. Aby utrzymać czystość urządzenia, warto wyposażyć się w:

   • ściereczkę – najlepiej wykonaną z mikofibry, dzięki czemu jest elastyczna, chłonna i nie zostawia po sobie nitek.
   • środek do czyszczenia ekranów dotykowych– w zależności od rodzaju i producenta, środki mogą być wyposażone w specjalne substancje czyszczące czy właściwości antybakteryjne. Może występować w formie aerozolu, wilgotnych ściereczek czy chusteczek.
   • masa czyszcząca – jest to elastyczna, nieco lepka masa, przypominająca gumę. Pozwala się uformować w dowolny kształt, a co najważniejsze bardzo skutecznie zbiera różnego rodzaju zanieczyszczenia.

Ładowarki do tabletów

Najczęściej ładowarka dołączona jest w komplecie z tabletem. Są jednak sytuacje, gdy konieczne jest kupienie nowej. Wtedy też można skorzystać z dwóch rozwiązań:

   • kupić ładowarkę uniwersalną – należy jedynie sprawdzić, czy napięcie wyjściowe ładowarki oraz prąd wyjściowy będzie pasować do parametrów tabletu. Najczęściej producenci dołączają różne wtyczki oraz umożliwiają regulację napięcia wyjściowego.
   • kupić ładowarkę dedykowaną – zapewnia bezpieczeństwo oraz brak konieczności sprawdzania parametrów. Ładowarka może być dedykowana konkretnemu modelowi lub całej rodzinie produktów danego producenta.

Zakupem wartym rozważenie jest ładowarka samochodowa, która pozwoli na naładowanie tabletu w podróży, gdy urządzenie jest używane jako nawigacja czy sprzęt do rozrywki dla pasażerów. Podobnie jak w przypadku zwykłych ładowarek można kupić zarówno modele dedykowane jak i uniwersalne.

Sprawdź naszą ofertę akcesoriów.

Kable i adaptery do tabletów

Niektórzy producenci dołączają do zestawu komplet kabli, dzięki czemu użytkownik może od razu wykorzystać możliwości tabletu. Jednak są to elementy, które często giną, a i nie zawsze znajdują się w pudełku wraz z urządzeniem. Najczęściej wykorzystywane kable to:

   • kabel micro USB/mini USB – w zależności od wykorzystanego portu w tablecie. Może służyć do transmisji danych takich jak zdjęcia, muzyka, filmy jak i do ładowania urządzenia.
   • kabel mini HDMI → HDMI – jeśli tablet posiada zmniejszoną wersję HDMI, warto dokupić kabel, który pozwoli na odbiór filmu czy zdjęć na dużym ekranie telewizora bez starty jakości obrazu oraz dźwięku.
   • kabel USB z funkcją OTG – pozwala na podpięcie do tabletu zewnętrznych urządzeń pamięci masowej jak np. dysk zewnętrzny, pendrive czy też urządzenia typu myszka czy klawiatura. Należy jednak pamiętać, że nie każdy tablet wyposażony w port USB wykorzystuje tę funkcję.

Jeśli w domu znajduje się już kabel z pełnowymiarowymi wtyczkami HDMI, można dokupić specjalną przejściówkę, adapter (mini HDMI → HDMI), który pozwoli podpiąć przewód do tabletu.

Myszka na Bluetooth

Choć niektórym myszka bluetooth wydaje się zbędnym gadżetem do tabletu, nieraz okazuje się, że przydałoby się urządzenie wygodniejsze w obsłudze. Bowiem nie każdy tablet może pochwalić się szybkością reakcji i precyzją przy obsłudze dotykiem. Ponadto przy prezentacjach, oglądaniu filmów przed telewizorem z podłączonym do niego tabletem, myszka bezprzewodowa okazuje się niezastąpionym dodatkiem.

Uniwersalnym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w gryzonia wykorzystującego do komunikacji moduł Bluetooth. Zapewnia to nie tylko kompatybilność z różnymi systemami operacyjnymi, ale również swobodę ruchu i brak ograniczenia kablami. Producenci oferują myszki dedykowane tabletom np. działającym pod kontrolą systemu Android. Można również kupić gryzonia przeznaczonego do laptopa czy komputera stacjonarnego. Ważne by wykorzystywała Bluetooth.

Uchwyty

Nie zawsze można pozwolić sobie na obsługę tabletu, trzymając go w ręku. Dlatego też świetnym rozwiązaniem są różnego rodzaju uchwyty do tabletów. Największa grupa przeznaczona jest przede wszystkim do użytkowania w samochodzie. Wyróżnia się:

   • uchwyt samochodowy na szybę – idealne rozwiązanie dla osób używających tablet jako nawigację. Przy zakupie należy zwrócić przede wszystkim uwagę na jakość wykonania oraz jaki maksymalny rozmiar tabletu może zostać zamontowany w uchwycie (najczęściej podawana jest przekątna ekranu). Wiele z modeli pozwala na regulację uchwytu. Można spotkać zarówno sprzęt dedykowany konkretnym modelom tabletów jak i uchwyty uniwersalne.
   • uchwyt samochodowy na zagłówek fotela – rozwiązanie polecane dla osób, które często jeżdżą z dziećmi. Przymocowany tablet do zagłówka umożliwia włączenie pociechom filmu bądź bajki bez obawy, że urządzenie zostanie zniszczony podczas jazdy.
   • uchwyt samochodowy mocowany na deskę rozdzielczą – najczęściej jest wyposażony w specjalną przyssawkę, która zapewnia stabilność tabletu podczas jazdy. Jest to rozwiązanie dla osób, które nie chcą ograniczać widoczności podczas jazdy.
   • mieszane – niektóre uchwyty są tak zbudowane, by móc je zamontować zarówno na szybie samochodu jak i zagłówku fotela.
   • uchwyt do blatu – ciekawym rozwiązaniem jest uchwyt pozwalający przymocować tablet np. do blatu stołu. Bardzo często wyposażony jest w elastyczne ramię pozwalające na znalezienie idealnej pozycji.

Stojaki do tabletów

Zamiast kupować uchwyt do blatu, można wybrać specjalny stojak na tablet, który pozwoli na ustawienie urządzenia zarówno w pozycji pionowej jak i poziomej. W sprzedaży można spotkać zarówno konstrukcje najprostsze, które nie mają żadnych dodatkowych możliwości i utrzymują tablet tylko w jednej pozycji jak i regulowane.

W przypadku stojaków warto zwrócić uwagę na:

   • jakość wykonania
   • stabilność, jaką zapewnia podstawka
   • możliwość regulacji kąta nachylenia
   • stylistykę – niektóre stojaki mają na tyle ciekawy design, że zainteresują nawet najbardziej wymagające osoby.

Głośniki do tabletów

Większość tabletów dysponuje głośnikami, które odtwarzają dźwięk niskiej lub przeciętnej jakości. Dodatkowo ich głośność jest daleka od tej znanej z wieży czy odtwarzaczy, przez co zupełnie nie nadają się do słuchania muzyki ze znajomymi czy imprezie. Dlatego też warto zdecydować się na zakup zewnętrznych głośników przenośnych.

Obecnie klienci mają bardzo duży wybór wśród głośników przenośnych. Jednak można wyróżnić dwie podstawowe grupy:

   • głośniki przewodowe – są tańsze i zapewniają najczęściej wyższą jakość dźwięku. Jednak ich wadą jest dodatkowa plątanina kabli.
   • głośniki bezprzewodowe – stanowią najliczniejszą grupę. Najczęściej do komunikacji wykorzystują moduł Bluetooth, dzięki czemu są kompatybilne z większością tabletów dostępnych na rynku.

Duża część modeli głośników jest jednocześnie stacją dokującą dla tabletu. Dzięki temu zyskują dodatkową funkcjonalność. Czasem jest to możliwość sterowania odtwarzaczem audio, innym razem jest to radiobudzik czy akumulator pozwalający słuchać muzyki w czasie podróży. Podobnie jak w wielu innych gadżetach, tak i tu występują modele dedykowane urządzeniom danego producenta lub też rozwiązania uniwersalne.

Rysiki do tabletów

Aby zapewnić większą precyzję obsługi (nie zawsze obsługa dotykiem jest możliwa bądź wygodna), warto zakupić rysik do tabletu. Ważne, by był to rysik pojemnościowy, który zapewni wysoki komfort obsługi. Najczęściej przypomina on długopis wyposażony w specjalny zaczep oraz miękką końcówkę do ekranu. Końcówka jest tak zaprojektowana by nie rysowała wyświetlacza, a jednocześnie pozwalała na wysoką precyzję obsługi tabletu.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)