Udostępnij
Skomentuj

Agregat prądotwórczy – jaki generator prądu wybrać?

Agregat prądotwórczy to sprzęt niezbędny, by utrzymać zasilanie w razie braku prądu z sieci. Jaki agregat prądotwórczy wybrać do domu? Podpowiadamy!

O zakupie agregatu prądotwórczego najczęściej myślimy na przełomie lata i jesieni. To właśnie pierwsze, zimniejsze dni, oznaczające nadejście mniej przyjaznej aury, sugerują, by przyjrzeć się temu, czy nasz dom jest odpowiednio przygotowany do sezonu zimowego. Ulewy, wichury, opady śniegu czy w końcu wypadki drogowe to tylko kilka z najważniejszych czynników, jakie mogą przyczynić się do tego, że w naszym domu zabraknie energii elektrycznej. Naprawa uszkodzonej sieci, zwłaszcza jeśli awaria jest poważniejsza, może potrwać nawet kilkanaście, a czasem wręcz kilkadziesiąt godzin. Co dzieje się w tym czasie?

Poza tym, że poza łącznością mobilną jesteśmy odcięci od świata, nie działa przynajmniej kilka, bardzo istotnych urządzeń gospodarstwa domowego. Brak zasilania sprawia, że przestaje działać lodówka, przez co produkty wymagające przechowywania w niskiej temperaturze szybko się zepsują. Przestanie również działać obieg centralnego ogrzewania i wody użytkowej, wymuszany przez pompę elektryczną. Czerpiemy wodę z własnej studni? Bez pompy to również może okazać się niemożliwe. W praktyce brak prądu może oznaczać również odcięcie pozostałych mediów. Jak tego uniknąć? Generator prądu to właściwe rozwiązanie.

W niniejszym materiale przyjrzymy się temu, na co należy zwrócić uwagę, kupując generator elektryczny. Omówimy również, jak działają tego typu urządzenia i gdzie możemy je zastosować w praktyce.

Jak działa agregat prądotwórczy?

Agregat do prądu sprawia, że energia elektryczna pozyskiwana jest w wyniku spalania jednego z dostępnych paliw. Energia kinetyczna generowana przez silnik spalinowy przetwarzana jest na energię elektryczną dzięki odpowiednim podzespołom. Uzyskana w ten sposób energia elektryczna nie jest jednak magazynowana, a przekazywana do urządzeń podłączonych do agregatu.

Choć mogłoby się wydawać, że agregat prądotwórczy to bardzo prosta konstrukcja, w rzeczywistości jest nieco inaczej. Owszem, najprostsze, podstawowe modele nie należą do zaawansowanych sprzętów, jednak im wyższa półka, tym sytuacja się zmienia. Agregat prądotwórczy może być doposażony chociażby w zabezpieczenia pozwalające na podłączenie elektroniki użytkowej. Może również korzystać z czujnika spadku napięcia, który aktywuje go błyskawicznie, gdy tylko zabraknie energii dostarczanej z sieci.

Agregat prądotwórczy – jakie rodzaje można kupić?

Kiedy przyjrzymy się asortymentowi agregatów do generowania prądu, bez trudu zauważymy, że jest ich mnóstwo. Co istotne, różnice między nimi są naprawdę znaczące. W zależności od tego, jakie napięcie generuje dany agregat, wyróżnia się agregat jednofazowy (230 V) i agregat trójfazowy (400 V).

Generatory różnią się również od siebie paliwem, z którego korzystają. Zdecydowanie najpopularniejsze modele na rynku to agregat benzynowy i agregat na olej napędowy, zwany również agregatem z silnikiem Diesla czy agregatem dieslowskim. Nieco rzadziej spotykanym modelem jest agregat gazowy, który wykorzystuje skroplony gaz ziemny, popularnie zwany LPG.

Wśród agregatów prądotwórczych benzynowych można wyróżnić dwa typy, różniące się od siebie rodzajem zastosowanego silnika. Agregat z silnikiem dwusuwowym to co do zasady bardzo podstawowa konstrukcja, która do pracy wykorzystuje mieszankę benzyny i oleju. Z kolei agregat z silnikiem czterosuwowym spala samą benzynę. Podobnie jak w przypadku silników stosowanych w samochodach czy kosiarkach, agregat dwusuwowy będzie cechował się znacznie gorszą kulturą pracy i mniejszą mocą niż agregat czterosuwowy. Będzie natomiast zauważalnie tańszy i wystarczający do podstawowych potrzeb.

Agregat prądotwórczy – jednofazowy czy trójfazowy?

Zastanawiając się nad tym, czy kupić agregat prądotwórczy jednofazowy, czy agregat prądotwórczy trójfazowy musimy rozważyć, do jakich konkretnie zastosowań szukamy generatora. Jeżeli ma to być agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego, właściwym wyborem będzie agregat jednofazowy. Dlaczego właśnie ten? Absolutna większość urządzeń gospodarstwa domowego korzysta z napięcia 230 V, stąd zakup modelu o wyższym napięciu wyłącznie do zastosowań domowych nie miałby sensu. Zdecydowanie lepiej zwrócić uwagę na to, by generowana moc wystarczyła do podłączenia wszystkiego tego, co chcemy zasilić.

Agregat trójfazowy sprawdzi się natomiast jako agregat na budowę czy agregat do firmy. Napięcie 400 V pozwoli dostarczyć energię elektryczną do zdecydowanie bardziej wymagających sprzętów, takich jak betoniarka, pompa, mieszalnik czy oświetlenie sodowe.

Jaki agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego?

Agregaty prądotwórcze do domu muszą być urządzeniami przystosowanymi do zasilania sprzętu gospodarstwa domowego. Nie mogą to zatem być najprostsze konstrukcje, w których brak stosownych zabezpieczeń, umożliwiających bezpieczne podłączenie elektroniki.

Jako że domowy generator do prądu będzie używany raczej sporadycznie, wyłącznie w przypadkach zaniku zasilania z sieci, może to być tańszy agregat benzynowy. Warto jednak pamiętać o zabezpieczeniach. Przyda się zwłaszcza stabilizator napięcia AVR. Należy również upewnić się, że generator dysponuje odpowiednio wysoką mocy. Wysoce zalecany jest zakup agregatu z zapasem sięgającym 20, a nawet 30% ponad sumę zapotrzebowania na moc podłączanych urządzeń. Trzeba koniecznie pamiętać o tym, że w domu pracują również urządzenia wymagające wysokiego prądu rozruchowego, takie jak pralka czy lodówka. To właśnie z myślą o nich przewidziana jest nadwyżka mocy agregatów prądotwórczych.

Jaki agregat prądotwórczy na działkę?

Agregat prądotwórczy na działkę, co do zasady, nie będzie różnił się od tego używanego w domu jednorodzinnym. Podobnie w większości przypadków wystarczy nam benzynowy agregat jednofazowy, najlepiej ze stosownymi zabezpieczeniami, o ile planujemy podłączać do niego elektronarzędzia.

Może się jednak zdarzyć sytuacja, gdy na działce wykorzystujemy również cięższy sprzęt budowlany. Wtedy niezbędnym będzie zakup agregatu trójfazowego, dostarczającego napięcie 400 V. Agregat benzynowy czy dieslowski na działkę? Tu kluczem jest to, jak często urządzenie będzie wykorzystywane. Jeśli nie planujemy szczególnie intensywnej eksploatacji, lepszym wyborem będzie agregat na działkę benzynowy o wyższej kulturze pracy i niższym koszcie zakupu.

Jaki agregat prądotwórczy na budowę?

Plac budowy jest jednym z tych miejsc, gdzie właściwy agregat do prądu to kluczowa sprawa. Zanim do nowo powstającego budynku zostanie doprowadzone zasilanie z sieci, budowlańcy są zmuszeni korzystać właśnie z agregatów. W praktyce okazuje się, że agregat prądotwórczy na budowę musi znacząco przewyższać parametrami ten, z którego moglibyśmy korzystać w domu.

Po pierwsze, na budowie wykorzystujemy ciężki sprzęt, dlatego w grę wchodzi niemal wyłącznie agregat trójfazowy. Po drugie generator prądu będzie wykorzystywany praktycznie przez cały czas pracy ekipy budowlanej, dlatego wysoce zalecanym wyborem jest agregat olejowy (na olej napędowy). Należy również pamiętać o odpowiednio wysokiej mocy. To kluczowy parametr zwłaszcza wtedy, gdy planujemy korzystać z maszyn budowlanych zasilanych silnikami elektrycznymi starego typu. Prąd rozruchowy wymagany do ich uruchomienia jest bardzo wysoki, co należy koniecznie uwzględnić przy zakupie generatora.

Agregat prądotwórczy – jakie paliwo, jaki olej?

Zasada doboru paliwa i oleju do agregatu na prąd jest bardzo prosta. Agregat benzynowy wymaga benzyny, agregat z silnikiem Diesla (olejowy) do pracy potrzebuje oleju napędowego, agregat gazowy skroplonego gazu ziemnego LPG. Należy jednak pamiętać o rozgraniczeniu w silnikach benzynowych – do zbiornika na paliwo w agregacie czterosuwowym lejemy benzynę, a w dwusuwowym mieszankę benzyny i oleju.

Jakie oleje i smary stosować? Wyłącznie takie, które spełniają normy wskazane przez producenta urządzenia. Stosowna informacja powinna, wraz z częstotliwością zmiany płynów i smarowania podzespołów, powinna znaleźć się w instrukcji obsługi każdego agregatu.

Na co zwrócić uwagę kupując agregat?

Generator do prądu, zwłaszcza agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego, to sprzęt, przy którego zakupie trzeba zwrócić uwagę na jego dodatkowe parametry. Warto, by urządzenie to dysponowało odpowiednio dużym zbiornikiem na paliwo. Dobrze również upewnić się, że jest wyposażone w zabezpieczenia pozwalające na podłączanie domowej elektroniki, na czele ze stabilizacją napięcia AVR.

Przyda się również wyposażenie zwiększające kulturę pracy agregatu. Może to być tłumik, wygłuszenie, dźwiękoszczelna obudowa czy system antywibracyjny. Jeżeli planujemy przemieszczać generator elektryczny między poszczególnymi pomieszczeniami, dobrze by było, żeby był to agregat na kółkach.

Dysponujesz już kilkoma podstawowymi informacjami, które powinny ułatwić Ci wybór przydatnego urządzenia, jakim bez wątpienia jest agregat prądotwórczy. Jaki agregat prądotwórczy wybrać? Dokładnie taki, który sprosta Twoim oczekiwaniom.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:55
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.