Płyta główna MSI MEG X570 UNIFY
- Chipset płyty: AMD X570
- Gniazdo procesora: Socket AM4
- Liczba slotów pamięci: 4
- Praca bezprzewodowa: Bluetooth, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac)
- Standard płyty: ATX
- Zobacz pełną specyfikację
X570 UNIFY
Dopasowany do potrzeb najbardziej wymagających graczy i komputerowych entuzjastów. Na płycie głównej MEG X570 UNIFY podkreślono jej prawdziwą wydajność, unowocześniając nie tylko system chłodzenia, ale również system zasilania. Całkowicie czarna płytka drukowana i świecące ultrafioletową barwą elementy symbolizują tajemniczą, wysoką jakość wykonania. Głęboka czerń i niezwykła wydajność, dołącz do ciemnej strony mocy.
PRZYJAZNA DLA SKŁADACZY
Płyty główne MSI zostały zaprojektowane tak, aby udostępniały wiele inteligentnych funkcji zapewniających wygodną konfigurację i użytkowanie, takich jak: wygodne złącza ze strefą dystansową dookoła nich, przyjazną lokalizację gniazd SATA i USB oraz wiele innych rozwiązań ułatwiających chłodzenie, dzięki czemu użytkownicy którzy samodzielnie składają komputery mogą wybrać dowolne gamingowe podzespoły, jakie tylko chcą i jakich potrzebują.
ZWIĘKSZONA WYDAJNOŚĆ
Wysokowydajne płyty główne MSI charakteryzują się implementacją na nich zaawansowanych funkcji i najnowszych technologii po to, aby mogły sprostać każdemu wyzwaniu – niezależnie od tego, czy jesteś graczem, prosumentem czy entuzjastą komputerów PC.
PORYWAJĄCY I INSPIRUJĄCY
Każda płyta główna MSI budowana jest z konkretną myślą tak, aby dopasować ją do różnych gustów i upodobań użytkowników. Ponadto, MSI przyjęło nowoczesny styl projektowania radiatorów z ogromną powierzchnią i eleganckimi, ale prostymi krawędziami, które sprawiają , że zarówno radiator, jak płyta wyglądają na umięśnione i potężne. W połączeniu z neutralną barwą, jako głównym kolorem tła, taką jak czarna, szara czy srebrna, płyty główne MSI idealnie wkomponowują się w różnorodne efekty świetlne RGB LED i dobrze mogą odzwierciedlać nastrój gracza.
NISKA TEMPERATURA PRACY I WYSOKA WYDAJNOŚ
Chłodzenie jest niezbędne po to, aby komputer PC o wysokiej wydajności mógł prawidłowo pracować przy bardzo dużym obciążeniu obliczeniami. Płyty główne MSI wyposażone są w wydajny radiator montowany na tranzystorach mocy MOSFET, który chłodząc je, odpowiada pośrednio za zapewnienie niezawodnego zasilania procesora. Znajdujące się na płycie głównej liczne złącza do podłączania wentylatorów z pełną kontrolą ich prędkości obrotowej, pozwalają dostroić system chłodzenia do aktualnych potrzeb.
WYSOKA WYDAJNOŚĆ ZASILANIA
Wyciśnij z procesorów RYZEN pełnię ich obliczeniowej mocy, dzięki zoptymalizowanym obwodom zasilania i wysokiej jakości podzespołom, które użyto do ich budowy. Ciesz się niezwykle stabilną pracą komputera.
NIEZRÓWNANA WYDAJNOŚĆ PAMIĘCI
MSI sprawiło, że stabilność pamięci i jej wydajność są wręcz niesamowite. Zaprojektowaliśmy i zoptymalizowaliśmy obwody pamięci pod kątem niezawodności, a następnie dokładnie sprawdziliśmy kompatybilność z dostępnymi na rynku modułami, współpracując podczas testów z największymi producentami pamięci.
- Chipset płyty AMD X570
- Gniazdo procesora Socket AM4
- Liczba slotów pamięci 4
- Praca bezprzewodowa Bluetooth, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac)
- Standard płyty ATX
Dobra i przyzwoita w swoim przedziale cenowym. Generalnie można użyć wszystkich złączy (poza oczywiście PCIe) jakie są dostępne na płycie głównej bez obawy że zabraknie nam linii Pcie do dysków M.2, tzn. można podpiąć 4 urządzenia SATA 3 dyski M.2 dwa 4 dodatkowe USB 3.0 4 dodatkowe USB 2.0.
Płyta główna bardzo chłodna, porządnie wykonana, mocny VRM, i niskie temperatury: płyty, vrmu i chipsetu.
Wiatrak zwyczaj się nie włącza, mimo wykorzystania chipsetu w dużym stopniu.
Co do BIOSu to niestety, jest to bardzo nieszczęśliwy traf.
Po pierwsze bios ma zbudowane napięcia. Oznacza to że zazwyczaj podwyższa napięcia na ramie o 0,02V.
Po drugie Core VID ustawia się w bardzo dziwnym miejscu i i nie da się dokładnie ustawić wartości, np Albo 1.300 albo 1.32 nic pomiędzy.
Nieczytelna zależność pomiędzy V CORE a Core VID. Normalny człowiek zazwyczaj ustawi vcore, a to w Ryzenach 3000 ma niewielki wpływ (tylko taki, że dopóki nie znajdziemy VID, dopóty na VCore musimy polegać, że dzięki niemu zmieni się wartość na VID w jakiś dziwny sposób nieliniowy, prawdopodobnie jest jakaś tablica napięć w biosie zdefiniowana. Powoduje to że ludzie ni umieją podkręcać Ryzenów i mówią że możliwości kończą się na 4.2 all core, albo 4.1
Co do biosów: starsze wersje v4 i v5 dają duży potencjał overclokingu pamięci - stabilnie na 3800 MHz Mem 1:1 FCLK i timingi cl15,15,15,15,30 3rz: 45, 300, 280 i 180. Sam procesor all core 4.35 GHz na v core + offset 1,25 wszystko powyżej niestabilne niezależnie od napięć.
Bios v6 pamięci niestabilne na ustawianiach stockowych to jest : 3600 mHz, Mem : FCLK 1:1, cl 15 15 15 15 36 3rz: 89 690 450 320, to nawet w specyfikacji xmp titingi lepiej wyglądają, ale na tym się kończy. Nieustanne resety i blue screeny z czapy w interwałach paro godzinowych. Max all core 4.35 v core taki sam jak biosy v4 i v5.
Bios V7 wreszcie stabilne pamięci na ustawieniach stockowych to jest 3600 MHz Mem : FCLK 1:1, Cl 15 15 15 15 35 85 3rz: 690 450 320. Jakakolwiek zmiana ustawienia FCLK na 1833 i wyżej kończy się blue screenem. To samo dotyczy timingów, praktycznie brak jakiejkolwiek możliwości poprawy, ale przynajmniej full stabilnie działa CPU, nie to co BIOS v6.
Jedyna zaleta biosu v7 w stosunku do V4 i v5 to możliwość podkręcenia CPU lepiej. Tzn. 4.475 GH all core, Core VID 1320 i Vcore 1.325 (V core w rzeczywistości jest zbagowany i daje nam 1.312) Daje to wyniki bardzo wyskie w CPUz i w innych benchmarkach. Myślę że da się stabilnie powalczyć na 4,5 GHz albo i wyżej co przełoży się na ponad 550 punktów w wydajności Single Thread w CPUz.
Podsumowując, jest to bardzo porządna płyta z niewielkimi wadami biosu i OC. Udostępnia szereg złącz, ma dobry wygląd, bez badziewnych LEDÓW.
Chyba najlepsza w tej cenie na chipsecie x570.
- ZALETY:
- + Mocna i chłodna sekcja zasilania
- + cena
- + niskie temperatury na chipsecie
- + niesłyszalny wentylator
- +++ BRAK LEDÓW
- WADY:
- - zbagowany BIOS
- - w nowszych wersjach biosu trudniej uzyskać taktowanie FCLK powyżej 1800 MHz
Układ zasilania CPU (VRM) jest pierwszej klasy. Z łatwością udźwignie Ryzena 9 3950x i 3900x - nawet przy ekstremalnym OC.
Wsparcie pamięci jest bardzo dobre - zalecam sprawdzenie z listą kompatybilności, ale w moim przypadku była to kwestia włączenia XMP i tyle - żadnych problemów ze stabilnością (zaznaczam jestem na Ryzenie 3900X, matisse ma o wiele miej problemów ze stabilnością RAMU niż pierwsze ryzeny).
Wybór opcji w BIOS'ise - świetny. Najbardziej przydatny wydaje się "Voltage offset" który pozwala na dodatnie i ujemne kontrolowanie napięcia "żądanego" przez procesor - przy offsecie -0,1 na VCore i odpowiednich ustawieniach mój procesor osiąga większe taktowanie przy Precision Boost Overdrive - tu polecam wideo od Actually Hardcore Overclocking w temacie, jako że wydaje się, że standardowe ustawienia większości płyt X570 dość mocno kopią CPU napięciem - co może powodować gorsze temperatury - a co za tym idzie wolniejsze taktowanie.
Wentylator na Chipsecie co uważałem za możliwie najbardziej problematyczną cześć nie robi problemów - można nim dokładnie zarządzać w ustawieniach hardware monitor - i nie jest głośny.
Jedną rzeczą którą by było miło mieć więcej to porty SATA - są dostępne tylko 4 - co może być problemem dla osób z dużą ilością dysków nie M.2.
Poza tym, największy problem miałem z instalacją płyty w obudowie - zintegrowana tarcza IO dała mi trochę problemów z ustawieniem płyty w odpowiedni sposób - ale trochę z potem czoła udało się wszystko przykręcić - jednakże to można podpisać pod mój brak doświadczenia ze zintegrowanymi IO - albo obudową.
Poza tym, wszystko śmiga.
- ZALETY:
- + VRM
- + kompatibilność RAM
- + opcje BIOS
- WADY:
- - "tylko" 4 porty SATA
- ZALETY:
- + Mocna i stabilna sekcja zasilania, dobrze chłodzona, nie grzeje się.
- + Obsługa PCIe 4.0 i najnowszych Ryzenów - dopiero pojawiają się sprzęty na PCIe 4.0 - to wybór na lata
- + Fenomenalna implementacja układu Audio - znacznie lepsza niż u konkurencji
- + WiFi6 ax - u mnie łączy się na 1866mbps, szok!
- + Ethernet 2.5gbps
- + Aż 3 sloty NVMe - wszystkie z estetycznym radiatorem
- + Obsługa SLI
- + Wzmacniane gniazdo pod grafikę
- + Kątowe gniazda SATA - bezproblemowe podłączenie, kable nie wadzą w grafikę
- + Wentylator na chipsecie płyty (działa też w trybie pół-pasywnym), a do tego nie znajduje się bezpośrednio pod grafiką jak u innych - duża zaleta
- + Brak kiczowatych LEDów (ale ma mnóstwo gniazdek do podłączenia jeśli ktoś potrzebuje)!
- + Bardzo rozbudowany BIOS - mnóstwo ustawień i możliwości OC
- + Dobre wsparcie techniczne i aktualizacje na bieżąco (przez 3 miesiące już 2x wydali nowy BIOS!)
- WADY:
- - jak dla mnie brak wad w tej kategorii cenowej
Na początku myślałem, że brak plomby na opakowaniu, karto jest zwyczajnie otwarty i brak zaślepki na procesor świadczyły o używaniu tej płyty wcześniej, ale nie na unboxingach widać, że to norma.
Dwa pierwsze odpalenia to kod błędu 02 AP initialization before microcode loading, nawet internety nie wiele mówią w temacie, ale że było późno to poszedłem spać i następnego dnia miałem dzwonić do MSI. Jednak podociskałem kable od PSU, wyjąłem i włożyłem ponownie procesor i problem magnicznie zniknął...
Od tamtej pory nie ma żadnych problemów, płyta działa naprawdę dobrze i faktycznie temperatury nawet na prismie są niskie.
- ZALETY:
- + Najlepsza cena/jakość.
- + Polecam pooglądać testy, w tej cenie lepszej nie ma.
- WADY:
- - Kod błędu 02 AP initialization before microcode loading, który nie miał za bardzo uzasadnienia.
- - Dość dziwaczny BIOS
Pamięć RAM HYPERX Fury 32GB 3000MHz (4x8)
Jeżeli chodzi o audio to nie mam żadnych problemów, choć ja korzystam tylko z optycznego. Miałem problem z głośnikiem bluetooth, który faktycznie chyba nie wiedział czy chce być głośnikiem czy mikrofonem, więc wyleciał.
- ZALETY:
- + działa
- + duży zapas kabli
- + Dobra cyrkulacja powietrza
- + ładna
- + plus za możliwość regulacji i przebudowy
- WADY:
- - Trochę wysokie temperaturki podczas obciążenia bez OC
- - twarde kable utrudniają montaż
- - tandetne śrubki
- ZALETY:
- + mocna sekcja zasilania
- + obsługa SLI/CROSSFIRE
- + PCIe 4.0x16
- + 3xM.2
- + 2.5G LAN
- + WiFi 6
- + Bluetooth 5
- + audio 7.1
- + 10xUSB
- + S/PDIF
- + VRReady
niestety z moją był jakiś problem - z braku towaru na stanie wymioniona na bardzo podobną x570 ACE
- ZALETY:
- + dobra sekcja zasilania
- + brak ledów
- WADY:
- - mało portów sata jak za tą cenę
- ZALETY:
- + Wykonanie
- + sekcja zasilania
- + łatwość aktualizacji biosu
- + bios daje pełne wykorzystanie możliwości sprzętowe.
- WADY:
- - Brak
Trochę się obawiałem szumiącego wentylatora, jednak niepotrzebnie - jest praktycznie niesłyszalny.
Morele MAX to gwarancja darmowej dostawy od , możliwości zwrotu zakupów nawet do 30 dni oraz bezpłatnego zwrotu do Paczkomatów 24/7 i Punktów DPD Pickup.
Aktywuj pakiet już dzisiaj i zacznij oszczędzać!
Sprawdź, co zyskasz dla tego zakupu
Płyta główna MSI MEG X570 UNIFY możemy dostarczyć do Ciebie już jutro! Jeśli chcesz poznać dokładny czas dostawy, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.