Płyta główna Gigabyte Z390 AORUS MASTER
- Chipset płyty: Intel Z390
- Gniazdo procesora: Socket 1151 (Coffee Lake)
- Liczba slotów pamięci: 4
- Praca bezprzewodowa: Bluetooth, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac)
- Standard płyty: ATX
- Zobacz pełną specyfikację
Płyta główna Gigabyte z390 aorus master – idealna do domu i biura
Sercem każdego komputera jest płyta główna, do której podpina się jego najważniejsze elementy. Nawet jeśli użyjesz najlepszych kart graficznych czy dysków twardych nie możesz zlekceważyć istotności płyty głównej – jeśli będzie odstawać od reszty komponentów, znacząco spowolni tempo ich działania, nawet podczas prostych prac biurowych. Niewątpliwym atutem, zwłaszcza do użytku biurowego czy domowego są wbudowane zintegrowane karty: sieciowa, graficzna i dźwiękowa. Dzięki nim będziesz mógł korzystać z Wi-Fi, dźwięku czy obrazu bez konieczności dokładania dedykowanych temu części, ale dzięki bardzo dużej liczbie złączy podłączenie akcesoriów gamingowych również nie stanowi problemu.

Gigabyte z390 aorus master – ogrom możliwości w jednym produkcie
Pomimo posiadania zintegrowanych kart, które wyśmienicie sprawdzą się podczas oglądania filmów ze znajomymi czy pracy biurowej, dedykowana grafika znacznie uprzyjemni czas spędzony na grach wideo. Płyta główna aorus master wyposażona jest w trzy gniazda PCI Express x16, które sprawdzą się wyśmienicie nawet w konfiguracjach z dwoma kartami graficznymi, co idealnie dopełnia system Multi-GPU umożliwiający łączenie ich ze sobą. Odpowiednie ich rozmieszczenie powoduje, że cyrkulacja powietrza nie zostaje zaburzona, co zapobiega przegrzewaniu się komponentów. Wbudowana sieciówka ma zewnętrzne wejście LAN 10/100/1000 i osiąga przepustowość aż do 1 Gbit/s, co jest świetnym wynikiem tzw. integry.
Płyta główna z390 to także gratka dla pasjonatów gier, którzy lubią podkręcać swoje komponenty do maksimum. Zastosowany chipset Intel z390 jest szczególnie dobry w połączeniu z procesorami Intel Core Coffee Lake, a ponadto jest wyjątkowo łatwy do podrasowania. Dzisiejszy poziom technologii wymaga od graczy również wysokiej pamięci RAM, najlepiej o wysokiej przepustowości DDR4. Właśnie ten rodzaj pamięci operacyjnej jest kompatybilny z Gigabyte aorus master, pozwalając wyciągać pełnię mocy z każdej z nich. Równie ważnym elementem szybkiego działania komputera są nowoczesne dyski twarde, z płytą-matką obsługującą wysoki przesył danych na sekundę, dlatego też urządzenie wyposażone jest w trzy złącza typu M.2. To rozwiązanie umożliwia użycie aż trzech dysków SSD, które pomimo wielkiej pojemności nie zajmują dużo miejsca wewnątrz obudowy.

Płyta główna Gigabyte z390 aorus master – dodatkowe funkcje
Podczas użytkowania komputera chcemy, by nie tylko był szybki i mocny, ale przede wszystkim bezpieczny. Z tego powodu płyta główna Gigabyte ma wgrany kontroler Raid, możesz więc stworzyć na niej macierz Raid. W ten sposób zabezpieczysz swoje dane przed wyciekiem czy korupcją, stworzysz i przechowasz kopie zapasowe systemu, a nawet powiększysz przestrzeń wspólną dysków i zmniejszysz ich podatność na awarie. Oczywiście zawsze warto mieć zainstalowany program antywirusowy, ale to rozwiązanie stanowi bardzo dobrą, dodatkową ochronę przed różnymi zagrożeniami z sieci.
Każdy czasem potrzebuje skopiować pliki czy zdjęcia z telefonu lub tabletu na komputer. Na pewno zdarzyło Ci się szukać kabla, który postanowił gdzieś się ukryć, czy też, co gorsza odkryć w trakcie przenoszenia danych, że kabel jest uszkodzony. Płyta główna aorus master skutecznie eliminuje ten problem, dodając funkcję łączenia urządzeń poprzez bluetooth. Dzięki temu możesz bardzo wygodnie zsynchronizować smartfony czy inne urządzenia z komputerem, a także zdalnie przesłać np. nagrania. To nie koniec udogodnień, jakie oferuje ten model – w panelu zewnętrznym znajduje się 10 gniazd USB, z których 6 to USB 3.2 generacji 1 i 2. Znacznie przyspiesza to komunikację, gdyż mogą przetransportować aż 10 Gb danych na sekundę.
Gigabyte aorus master wyposażony jest w szereg nowinek technologicznych ułatwiających codzienne użytkowanie sprzętu, chociażby system szybszego uruchamiania komputera, skupiania procesów i zasobów na włączonej grze komputerowej, czy nawet ułatwienia kompatybilności i instalacji klawiatury z myszką. System BIOS wraz z aplikacjami pomocniczymi jest mocno rozbudowany i nie stwarza większych problemów w nawigacji, a sterowniki płyty głównej są dostosowane pod system operacyjny Windows 10. Akcesorium obudowane jest światłami LED, świetnie prezentującymi się w przezroczystych obudowach, a solidne wykonanie i porządne materiały utrzymają kartę w dobrym stanie aż do wymiany komputera na nowszą generację.

- Chipset płyty Intel Z390
- Gniazdo procesora Socket 1151 (Coffee Lake)
- Liczba slotów pamięci 4
- Praca bezprzewodowa Bluetooth, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac)
- Standard płyty ATX
Jeśli chodzi o układ złączy na samej płycie to powtarza wszystkie grzechy wszystkich innych płyt głównych dowolnego producenta - sloty RAMu kolidują z chłodzeniem powietrznym, dziwne umiejscawianie złączy zasilania, podnosząca koszt - psu na budę - zintegrowana karta graficzna (w sprzęcie "dla graczy", naprawdę?). W zasadzie ma ona jednak jedno zastosowanie - przy nieudanej instalacji systemu operacyjnego w trybie UEFI bez CMS ratuje skórę, bo wtedy siada wykrywanie zewnętrznej karty graficznej.
Tak czy inaczej - może producenci płyt kiedyś włożą je sami do obudowy i podłączą zasilacz, żeby zrozumieli gdzie najlepiej instalować poszczególne złącza, bo lata mijają, a żadnego postępu tu nie ma.
Oczywiście widać na każdym kroku, że to produkt za 1200 zł - solidne wykonanie, wzmocniona konstrukcja z metalową płytą od dołu, porządne chłodzenie komponentów, podwójny BIOS i sekcja zasilania (ale nie 12 faz tylko 2x6 faz, to nie to samo). Naprawdę warto też pochwalić kartę dźwiękową - w porównaniu do zwykłej integry Realteca ta wersja spokojnie może konkurować z dobrymi, dedykowanymi kartami. Wykrywanie podłączonych urządzeń (słuchawki, głośniki) następuje bez ceregieli i nic nie trzeba grzebać ani zatwierdzać, wkładasz wtyczki i wszystko gra.
Sam BIOS/UEFI jest mocno rozbudowany, ale niezbyt intuicyjny i trzeba sobie doczytać o co chodzi z daną funkcją w necie - sprawę pogarsza kiepska instrukcja (o jęz. polskim nie wspomnę). W każdym razie uruchomienie secure boot w trybie UEFI bez wspomagania CSM wymagało głębokich studiów w necie, a powinno być proste. Także sama instalacja systemu operacyjnego w trybie bez CSM wymaga przygotowania nietypowego USB startowego przy pomocy programu obsługującego tworzenie partycji (chodzi o GPT, MS oferuje taką możliwość ale jest zagrzebana tak, żeby przypadkiem jej nie znaleźć). Rozumiem, że to nie wina producenta płyty, ale same informacje o tym powinny już jednak znajdować się w opisie instalacji w przewodniku.
Nie robiłem na razie żadnego OC, ale na oko widać, że nie będzie problemu z podkręceniem procka czy karty.
Mam nadzieję, że jak inne produkty Gigabyte pożyje sobie do kolejnej wymiany komputera.
- ZALETY:
- + solidne wykonanie
- + porządna karta muzyczna
- + karta wi-fi z najnowszymi technologiami
- + rozbudowany BIOS i aplikacje wspomagające
- + sterowniki dedykowane pod W10 a nie 8.1
- WADY:
- - droga
- - to oczywiste
- - niepotrzebna integra grafiki
- - kiepska instrukcja
- - nieintuicyjny BIOS
Bez problemu podkręciłem procesor do 5 GHz i sekcja zasilania nie przekracza 60 stopni C. Zasługa dobrze przemyślanego chłodzenia. A propos chłodzenia to na każdym slocie dysku m.2 mamy radiator aluminiowy z naklejonym termopadem (testowałem i temperatura dysku różni się +/- około 18 stopni) a wiele nawet drogich płyt posiada tylko jeden bądź wcale! W zestawie znajdziemy również kable SATA III, kable do podłączenia oświetlenia RGB, termistory sztuk 2, Antenę WiFi i BT. Dla wielbicieli LEDów też się coś znajdzie. Podświetlenie jest dyskretne i nie rzuca się w oczy przez co nawet Ci nie lubiący bożonarodzeniowych choinek polubią je :D. Natomiast program do zarządzania nim nie jest już taki cacy. Jest toporny i nie posiada zbyt wielu opcji personalizacji. Ale to nie takie ważne. Zaślepka tylnych portów zespolona z płytą co jest według mnie sporym plusem. A skoro jesteśmy z tyłu to znajdziemy tu mnóstwo portów USB (8 szt.) w tym USB typu C, 1xHDMI, wyjścia audio w tym optyczne, sieciowe i przyciski resetu BIOS i uruchamiania PC. Z tyłu płyty znajdziemy też olbrzymi backplate który nie jest tylko do ozdoby, ale usztywnia całą konstrukcję i wspomaga chłodzenie. Rewelacyjna płyta którą polecę każdemu kto chcę podkręcić procesor do granic jego możliwości i martwić się temperaturą. Taka płyta to jakość, a za jakość jak każdy wie trzeba czasem lepiej zapłacić ;D
- ZALETY:
- + Jakość
- + Idealna do podkręcenia procesora do "oporu"
- + Ładna i solidna.
- + Zbrojona backplat'em
- + 3 radiatory na dyski m.2
- + Wzmocnione gniazda PCI i gniazda RAMu
- + Dyskretnie podświetlona RGB
- + Dużo można jeszcze pisać
- WADY:
- - Ktoś mógłby napisać że cena
- - ale to kwestia sporna.
- ZALETY:
- + Delikatne i stonowane podświetlenie
- + które nie przeszkadza
- + a wręcz cieszy oko
- + Możliwość dużej rozbudowy platformy
- + 3 chłodzone radiatorem złącza na dyski M.2
- + Dużo złącz do wentylatorów oraz do podświetlenia RGB i aRGB
- + Świetna sekcja zasilania (przy procesorze i9-9900K podkręconym na 5.0Ghz w stress teście nie osiąga nawet 50 stopni)
- + Możliwość montażu bardzo szybkich pamięci ram
- + Najwyższej klasy kodek dźwięku
- + dający wrażenia porównywalne z zewnętrznymi kartami dźwiękowymi
- + Możliwość montażu aż 3 kart graficznych
- + Solidne wykonanie samego PCB płyty głównej
- + Wszystkie ważniejsze elementy są odpowiednio chłodzone
- ZALETY:
- + niemal pancerna konstrukcja
- + nieinwazyjne oświetlenie rgb
- + świetna sekcja zasilania
- + dobre wyposażenie
- WADY:
- - cena
- - zbyt duża ilość wyjść usb 2.0
Cena adekwatna do jakości
- ZALETY:
- + wykonanie
- + ilość złączy
- + karta wi-fi
- + radiatory i sekcja zasilania
- WADY:
- - nie zauważyłem
- ZALETY:
- + stabilna
- + dobrze wyposazona
- + cena przyzwoita
- WADY:
- - Bios mało intuicyjny
- - tu Ausu czy Asrock jest lepszy.
- ZALETY:
- + Solidne wykonanie
- + Super blok chłodzenia
- + Nie dla fanów przesadzonego RGB - dla mnie to zaleta
- + Mnóstwo naklejek :-)
- WADY:
- - W tej CENIE można kupić 2x Gaming X - więc dla tych którzy chcą coś solidnego ale i nie będą żałowali że sporo wydali
- ZALETY:
- + wygodny
- + mozliwosc regulowania oparcia
- + wysokosci i podłokietników
- + mało inwazyjne dla paneli podłogowych kólka
- + poduszki na szyje i kregosłup
- + wygodna
- + cicha
- + oprogramowanie którym mozna zmienić tryb i kolor podświetlania
- + mozliwość sterowania dzwiękiem z poziomu klawiatury
- WADY:
- - brak
- ZALETY:
- + Cena/jakość
- + działa bezproblemowo
- + a to najważniejsze
- + żadnego problemu z kompatybilnością.
- WADY:
- - Trochę odpustowy wygląd
- - ale przecież liczy się wnętrze ;-)
- ZALETY:
- + master/slave działa idealnie (nawet gdy pc jest w uśpieniu)
- + Dobrze wentylowalny
- + Dużo slotów na wentylatory
- WADY:
- - górna siatka po zamontowaniu chłodzenia wodnego delikatnie odstaje
- ZALETY:
- + 3 dyski m2
- + Dobre chłodzenie sekcji zasilania
- + rgb jest ale nie choinka
- ZALETY:
- + Jakość do ceny
- ZALETY:
- + Całokształt:)
- WADY:
- - Cena
- ZALETY:
- + ilość wyjść usb
- + mozliwości
- + dodatkowe funkcje
- WADY:
- -cena
Гарантирован запас на будущие.
Рекомендую Всем!!!
- ZALETY:
- + Надежно
- + красиво
- + задел на будущее
- WADY:
- - НЕТ
- ZALETY:
- + nie budżetowe radiatory na m.2 sloty


Morele MAX to gwarancja darmowej dostawy od , możliwości zwrotu zakupów nawet do 30 dni oraz bezpłatnego zwrotu do Paczkomatów 24/7 i Punktów DPD Pickup.
Aktywuj pakiet już dzisiaj i zacznij oszczędzać!
Sprawdź, co zyskasz dla tego zakupu
Płyta główna Gigabyte Z390 AORUS MASTER możemy dostarczyć do Ciebie już jutro! Jeśli chcesz poznać dokładny czas dostawy, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Przepraszamy, czat na żywo w tej chwili jest już nieczynny. Jeśli masz jakieś pytanie lub problem, napisz do nas wiadomość lub odwiedź nasze centrum pomocy.
Czat na żywo jest do Twojej dyspozycji codziennie w godzinach:
poniedziałek-piątek: 9:00-17:00
Jeśli chcesz mieć w trybie secure boot bez wspomagania CSM to wymaga to studiów w necie, jak pisałem dośc głąbokich i odrobiny cierpliwości. Różnica w rozruchu jest w sumie niezauważalna dla obu trybów, ale poziom bezpieczeństwa systemu zasadniczo lepszy w tym drugim.
- ustaw wersję Windowsa na 10 lub 10 WQHL (teoretycznie bez znaczenia, ale u mnie w wersji WQHL nie chciało działać)
- ustaw "fast boot",
- wyłącz "CSM Support", aktywuje się zakładka "Secure Boot", na samym dole strony,
- przejdź do zakładki Secure Boot i jednorazowo aktywuj "reset factory keys" (albo coś takiego, będzie się sam domagał odpowiedniego działania, gdy spróbujesz aktywować tam tryb secure boot, najlepiej tego nie próbować tylko od razu zrobić reset, bo wtedy właśnie pada wykrywanie karty graficznej na PCIe), save & exit żeby zrobił reboot, być może się uda bez rebootu - jak masz czas na eksperymenty, to można bez niego wykonać poniższe kroki bez resetu, raz mi działało, raz nie - nie mam pojęcia na czym polega problem,
- wróć do zakładki, aktywuj secure boot i ustaw go na "standard", save & exit - polecam zapisanie sobie gotowych ustawień w profilu przed instalką systemu, bo ten cały Secure Boot p[otrafi się sam wyłączyć gdy komp padnie np. przy zaniku prądu,
- możesz instalować system