Płyta główna Asus Z170 PRO GAMING
- Chipset płyty: Intel Z170
- Gniazdo procesora: Socket 1151
- Liczba slotów pamięci: 4
- Praca bezprzewodowa: Nie
- Standard płyty: ATX
- Zobacz pełną specyfikację
Kompatybilność z procesorami Kaby Lake
Płyty główne na chipsecie H110, B150, Z170, H170 nie są kompatybilne z procesorami Intel siódmej generacji. W przypadku montażu komputera z użyciem płyty głównej o wyżej wymienionym chipsecie konieczne jest dokupienie aktualizacji BIOS-u (jeżeli usługa montażu realizowana jest przez morele.net oraz producent przewidział możliwość aktualizacji BIOSu).
ATX - popularny standard do uniwersalnych zastosowań
Płyta główna w pełnowymiarowym standardzie ATX pasuje do obudów komputerowych typu Full Tower oraz Midi Tower. Jej odpowiednio duże wymiary zapewniają sporo przestrzeni na wszelkie podzespoły, jak również na liczne gniazda rozszerzeń oraz sloty i złącza. To popularny wybór zarówno do komputerów biurowych, jak i również domowych i dla graczy.
Niezawodna wydajność z socketem 1151
Płyta główna z socketem 1151 jest kompatybilna z procesorami Intel Core Skylake oraz Kaby Lake. Dla jednostek z serii Coffee Lake powstał odrębny socket, który oznaczany jest jako 1151 Coffee Lake.
Najwyższa przepustowość dzięki pamięci DDR4
Ten model płyty głównej jest kompatybilny z pamięcią RAM w standardzie DDR4. Obecnie jest to najczęściej wybierany standard pamięci RAM, a szczególnie w odniesieniu do nowych i wydajnych konfiguracji. Standard DDR4 pozwala na uzyskanie o wiele wyższej przepustowości pamięci RAM, co ma niebagatelny wpływ na wydajność komputera.
4 sloty pamięci RAM - idealne rozwiązanie dla wymagających użytkowników
Na płycie głównej znalazło się miejsce na cztery sloty na pamięć RAM, dzięki czemu będzie możliwe zastosowanie nawet czterech kości pamięci RAM w konfiguracji z tą płytą główną. Ilość potencjalnie zamontowanej pamięci nada się nie tylko do pracy biurowej czy codziennej rozrywki, ale i również do wydajniejszych jednostek przeznaczonych do gier lub zasobożernych aplikacji.
Pełnowymiarowe gniazdo PCI Express x16
Na tej płycie głównej znajduje się jedno gniazdo rozszerzeń PCI Express x16, do którego można podłączyć, na przykład, wydajny układ graficzny. To rozwiązanie, które sprawdzi się w większości konsumenckich, domowych i biurowych konfiguracji. Pojedyncze gniazdo PCI Express x16 jest obecne w wielu płytach głównych z różnych przedziałów cenowych.
Dwa pełnowymiarowe gniazda PCI Express x16
Na tej płycie głównej znajdują się dwa pełnowymiarowe gniazda rozszerzeń PCI Express x16, dzięki czemu możliwe będzie podłączenie do niej dwóch kart rozszerzeń, które wymagają zasilania z PCI Express x16. Planując wydajną konfigurację PC z dwoma wydajnymi kartami graficznymi, można zdecydować się właśnie na płytę główną z dwoma gniazdami rozszerzeń tego typu.
Obsługa zintegrowanej grafiki
Jeśli nie zamierzamy korzystać z wysokowydajnych kart graficznych, to do codziennego użytkowania komputera w zupełności wystarczy nam zintegrowana grafika, którą obsługuje ta płyta główna. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku, gdy zależy nam na korzystaniu z tej funkcji, do płyty głównej należy dobrać odpowiedni model procesora, który posiada wbudowany układ graficzny.
Standard USB 3.2 Gen 1
USB 3.2 Gen 1, wcześniej nazywane również USB 3.0 lub USB 3.1 Gen 1, które zapewnia szybki transfer danych nawet do 5 Gb/s. Ten popularny i rozpoznawalny standard złącza znajdziemy w większości laptopów czy też komputerów stacjonarnych. Wsteczna kompatybilność USB pozwala nam na podłączenie również do nowszych lub starszych standardów tego złącza.
Uniwersalny port USB 2.0
Choć USB 2.0 jest już starszą generacją tego złącza to wciąż jest niezwykle często stosowany we współczesnych komputerach. Wsteczna kompatybilność USB pozwala nam na podłączenie tego wtyku również do nowszych standardów tego interfejsu, a maksymalna przepustowość na poziomie 480 Mb/s wystarcza do podstawowych zastosowań.
Zadbaj o bezpieczeństwo swoich danych z technologią RAID
Płytę główną wyposażono w kontroler RAID, dzięki czemu możliwe będzie stworzenie na niej macierzy. To popularne rozwiązanie, które bywa wykorzystywane celem tworzenia kopii zapasowych i zabezpieczania danych, ale też po to, by połączone dyski oferowały większą przestrzeń wspólną i były odporniejsze na ewentualne awarie.
Obsługa Multi-GPU
Ten model płyty głównej to idealny wybór, jeśli planujesz zbudować wydajną konfigurację z więcej niż jednym układem graficznym. Płytę wyposażono w opcję łączenia kart graficznych, dzięki czemu zwiększysz wydajność graficzną swojego komputera. Rozwiązane to jest często wykorzystywane przez entuzjastów płynnej rozgrywki oraz w wydajnych stacjach roboczych.
Karta sieciowa z jednym portem LAN 10/100/1000
Ten model płyty głównej wyposażono w zintegrowaną kartę sieciową 10/100/1000, dzięki czemu możliwe będzie korzystanie z szybkiego łącza internetowego o przepustowości do 1 Gb/s. Ostateczna prędkość transmisji danych będzie zależała od parametrów sieci.
Płyta Główna przeznaczona do najnowszej - 6 generacji procesorów Intel Skylake, wykonanej w technologii 14 nm oraz Socketem 1151.
W zależności od zainstalowanego procesora możemy korzystać ze wsparcia Intel turbo Boost 2.0, czy zintegrowanego układu graficznego.
Układem zarządza najnowszy chipset: Intel® Z170 Express, wspierający Technologię Intel Rapid Storage Technology 14, oraz maksymalnie 64 GB pamięci DDR4.
- Chipset płyty Intel Z170
- Gniazdo procesora Socket 1151
- Liczba slotów pamięci 4
- Praca bezprzewodowa Nie
- Standard płyty ATX
- ZALETY:
- + Interfejs BIOS'u przejrzysty i w pełni doposażony w trybie 'Advanced'
- + Duża ilość portów USB
- + Dużo przydatnego oprogramowania dołączonego na płycie
- + Stosunek jakości do ceny
- + Trzy punkty pomiaru temperatury
- WADY:
- - Słabo świecące podświetlenie płyty( dla niektórych może to być plus)
- - Brak załączonej w zestawie płytki pod dodatkowe wentylatory( trzeba radzić sobie z przewodem typu Y, przy podłączaniu większej ilości)
Płyta od trzech lat sprawuje się bez zarzutu. Co do jej komponentów i peryferiów - kupiłem ją w 2016, a dwa tygodnie temu zamontowałem nową kartę graficzną i dysk SSD na M.2 - czyli zakup płyty pozwolił mi modernizować PC po kilku latach od kupna. Jedyny minus to nie działające EZ update - od trzech lat pokazywał mi, że nie ma update'u BIOS-u i AI Suite. Jednak za to można spokojnie zaktualizować BIOS z poziomu samego UEFI przez internet, więc ta opcja też jest super. AI suite pozwala zoptymalizować wiatraki, ale wg mnie trochę za bardzo kładzie nacisk na cichą pracę zamiast na temperaturę - np. min. obroty wiatraka CPU ustawia na 200 obr/min, dla wiatraków obudowy na 400 obr/min. Oczywiście ręcznie można to łatwo skorygować. Za to także plus.
- ZALETY:
- + Marka :) Jakość dźwięku rewelacyjna.
- WADY:
- - Laminat mógłby być bardziej sztywny. Cały czas producent nie potrafi dopracować BIOS-u, średnio raz na miesiąc wychodzi aktualizacja. Problemy ze współpracą z niektórymi pamięciami RAM, u mnie tego problemu nie było. Maskownica nie jest dobrze spasowana ze złączami płyty głównej. Ciężko wchodzą pamięci RAM do slotów. Inżynierowie ASUS-a mogliby się bardziej skupić nad dopracowaniem BIOS-u niż projektować podświetlenie led ;)
- ZALETY:
- + USB 3.1, bardzo porządnie się podkręca, dobra karta audio.
- WADY:
- - brak informacji, że kości RAM na częstotliwości powyżej 2133 działają tylko w ramach Overclockingu i choć płyta radzi sobie z tym bardzo porządnie to jednak byłoby miło gdyby było to zaznaczone.
- - z CMK32GX4M2B3200C16 działa stabilnie na 3200MHZ przy niezmiennym napięciu 1,52V. Profilowe ustawienie (sugerowane przez ASUSA) wywala błąd po aktualizacji BIOS-u do najnowszego, chociaż na sterownikach ze stycznia działały stabilnie. Być może da się zjechać do niższego (przy poprzedniej wersji leciały na 1,35V).
- ZALETY:
- + pełny chipset Z170
- + port M.2, USB 3.1
- + duży potencjał do OC (UEFI zapewnia samoczynne podkręcanie)
- + dobre chłodzenie
- + atrakcyjny wygląd (ma nawet LED-y jak ktoś lubi)
- + solidny UEFI BIOS z wieloma opcjami
- + całkiem niezła karta dźwiękowa ze wzmacniaczem
- + 2 sloty PCI-E do SLI / Crossfire
- WADY:
- - cena
- ZALETY:
- + wygląd ( to podświetlenie wygląda bardzo fajnie szczególnie w obudowie z oknem)
- + BIOS ( bardzo czytelny i łatwy )
- +łatwość podkręcania procesora
- + bogaty zestaw dodatkowego oprogramowania w zestawie
- + Wiele portów w tym usb type c
- WADY:
- - w tej cenie barak dual biosu
- -problem ze sterownikami do karty sieciowej w widnows 10 pro ( trzeba trochę się pobawić)
- ZALETY:
- + dobra sekcja zasilania, dobra dźwiękówka, oprogramowanie, przejrzyste uefi, ładny wygląd, kilka trybów podświetlania rgb, dla chętnych dostępne SLI/CF
- WADY:
- - generalnie nie ma się do niczego przyczepić, ale mimo wszystko mogłaby być nieco tańsza
- ZALETY:
- + Dźwiękówka miodzio,
- + Bios stosunkowo prosty w obsłudze,
- + Duża ilość portów usb
- + Oprogramowanie dołączone z płyta (AI suite3,EZupdate itp.)
- WADY:
- -Oświetlenie mobo ledami, jak ktoś ma obudowę z okienkiem to może i to ładnie wygląda, ale jak ma się zamknięta obudowę to jest to tylko strata energii, ale na szczęście można wyłączyć. :)
- ZALETY:
- + M2
- + USB C ( jest wiec :) )
- + Można wyłączyć ledy podświetlające
- + Pozwala na OC procesorów bez odblokowanego mnożnika :)
- WADY:
- - Jeden poważny problem to aktualizacja biosu polecam ją robić z USB aplikacja ASUS coś dziwnego robi i po resecie bios w trybie aktualizacji nie rozpoznaje wszystkich dysków a wymaga dysku do weryfikacji pliku z bios ... borze że byłem w stanie to obejść :)
Windows 10 poszedł bez problemu, aktualizacja biosu też bezproblemowa. Dużo funkcji, możliwość OC, XMP działa (pamięci Corsair)
Wiele funkcji.
- ZALETY:
- + Możliwości OC, nowa architektura, wiele złącz. Fajny wygląd, ładnie się prezentuje.
- + Niezłe wyposażenie.
- WADY:
- - Oprogramowanie od płyty takie trochę zabugowane.
- - Brak Dual Bios
- - Podświetlenie (można wyłączyć)
- ZALETY:
- + jakość wykonania
- + miłe i przyjazne UEFI
- + ilość wejść(HDMI, DisplayPort, USB Typ C itd...)
- + oprogramowanie(AI Suite III)
- + sekcja zasilania,
- + SLI i Crossfire
- + jakość zintegrowanej karty dźwiękowej
- + rozmieszczenie banków ram,
- + cena w stosunku do możliwości
- + podświetlenie LED
- WADY:
- - brak
- ZALETY:
- + Ledy z możliwością sterowania
- + Design
- + duża
- + 3 sloty pci-e
- + spora ilość dodatkowych programów od Asusa
- + Anti-surge LANGuard bardzo dobrze się sprawuje w grach
- + Chipset z170 idealny do OC
- + sterownik sprawiający że OC procesora jest najprostsze jak tylko to możliwe
- WADY:
- - cena mogła by być troszeczkę tańsza
Jeden mały minus - brak sterowników dla Windowsów starszych niż 7, więc można zapomnieć o instalacji Visty czy XP.
- ZALETY:
- + Cena, wykonanie, wyposażenie, stabilność...
- WADY:
- - Oprócz braku sterowników do Visty to nie znalazłem.
Owszem, mam Windows 98,jest mi potrzebny do programów pracujących w DOS-ie, jeśli wiesz w ogóle, co to jest :P Ale do tego mam inny komputer ;)
@Adrian
Co do systemów starszych niż 7 - sporo osób używa zarówno Visty, jak i XP. Tak szczerze mówiąc, 7 to przecież tylko ciut poprawiona Vista. Zresztą 8 i 8.1 to ciut poprawiona 7 ;) To tylko ewolucja, na pewno nie rewolucja ;)
Tak, czy tak, brakuje tych driverów do starszych, ale wciąż używanych systemów...
Skoro potrzebujesz obslugi visty i win xp to powinienes kupic procesor ktory te systemy wspieraja
- ZALETY:
- + cały pakiet wejść wliczając usb typu C
- + przyjazne i rozbudowane uefi
- + stabilność podzespołów, niskie dpc latency
- + karta sieciowa intela
- + najlepsza zintegrowana karta dźwiękowa na rynku (alc 1150 ze wzmacniaczem)
- + podświetlenie
- + dobrze rozmieszczone banki ram, duży układ chłodzenia ich nie blokuje
- WADY:
- - piszczące gniazdo mikrofonowe
- - średnie wyniki OC, 4.5ghz na 6600k
- ZALETY:
- + Co tu duzo pisac, ma wszystko co jest potrzebne a nawet wiecej, idelana dla gracza, w tej kategori cenowej chyba najlepszy wybor .
- WADY:
- - hmmmmmm..... moze przydalo by sie wiecej opcji podswietlenia albo porprostu wiecej ledow, ale to juz kwestia gustu, oraz w tej cenie malo jaki produkt jest takiej jakosci z duza iloscia podswietlenia
- WADY:
- - aktualizacje
jedyny minus tej płyty to właśnie aktualizacje biosu jest cholernie oporna na jakiekolwiek zmiany
nawet kilkanaście resetów by zaskoczyła
- ZALETY:
- + Stosunek jakość/cena, Bios, jakość wykonania, oprogramowanie, wygląd :)
- ZALETY:
- + * Solidne sekcje zasilania
- + * Wygodny interfejs BIOS dostosowany do potrzeb OC
- + * Migające diody (jak ktoś takowe lubi) ;)
- + * reszta zalet jak w specyfikacji
- WADY:
- - * Utrudniony montaż pamięci - złącza ciężko się zamykają i otwierają.
- - * Utrudniony montaż chłodzenia - złącza tuż przy procesorze - pod chłodzeniem
- - * Ciężka karta graficzna zwisa
- - * Bezsensowne migające diody
- ZALETY:
- + AI suite 3
- + użyteczny bios
- + ładna
- WADY:
- - niezauważone
Nie mam pomysłu co może być nie tak, raczej update biosu tu nie pomoże. Jeśli nie minął tydzień (chyba) od zakupu to możesz zwrócić, dostać cały hajs i kupić ją znowu. Nie będziesz się martwił gwarancją i tym czy wykryją problem.
Moj zasilacz to Corsair TX750. Albo jest uszkodzony, albo ten typ tak ma, ale w razie czego proponuje nie kupowanie tego modelu.
Mam tez prosbe. Czy nie dalo by sie zrobic listy zasilaczy, ktore sa w uzyciu z ta plyta glowna i opinie, czy zachodzi miedzy nimi, a zintegrowanymi dzwiekowkami konflikt?
http://www.morele.net/zasilacz-xfx-ts550w-120mm-80-bronze-p1-550s-xxb9-379507/
bez problemów.
Morele MAX to gwarancja darmowej dostawy od , możliwości zwrotu zakupów nawet do 30 dni oraz bezpłatnego zwrotu do Paczkomatów 24/7 i Punktów DPD Pickup.
Aktywuj pakiet już dzisiaj i zacznij oszczędzać!
Sprawdź, co zyskasz dla tego zakupu
Płyta główna Asus Z170 PRO GAMING możemy dostarczyć do Ciebie już jutro! Jeśli chcesz poznać dokładny czas dostawy, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Widzie tylko jedną na 2133 MHz.
Kaszana.
Jakieś pomysł? Coś w BIOSie pozmieniać, pogrzebać?