Płyta główna Asus ROG STRIX B550-F GAMING WI-FI
- Chipset płyty: AMD B550
- Gniazdo procesora: Socket AM4
- Liczba slotów pamięci: 4
- Praca bezprzewodowa: Bluetooth, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac)
- Standard płyty: ATX
- Zobacz pełną specyfikację
Płyta główna dla graczy
Płyta główna Asus ROG STRIX B550-F GAMING WI-FI stanowi znakomitą podstawą dla komputera gamingowego zbudowanego z nowoczesnych podzespołów. Dzięki dostarczaniu dużej ilości energii oraz efektywnemu chłodzeniu jest przygotowana do funkcjonowania na najwyższych obrotach. Doskonale współpracuje z cieszącymi sporą popularnością procesorami AMD Ryzen trzeciej generacji, które gwarantują ponadprzeciętną wydajność sprzętu przy uruchomieniu wymagających gier. Jej estetyczny wygląd pozwala stworzyć naprawdę wyjątkową platformę dla pasjonatów wirtualnej rozgrywki.

Szybka pamięć RAM
Produkt z serii ROG STRIX wspiera pamięć RAM w wersji DDR4, cechującą się zdecydowanie niższym poborem mocy niż starszy typ DDR3, a także dużą ilością chipów niezbędnych do wielowątkowej pracy maszyny. Dostępność 4 szeregów DIMM umożliwia dodanie kilku kompatybilnych kości o łącznej pojemności 128 GB i taktowaniu od 2133 do nawet 3200 MHz. Sprawdzona architektura Dual-channel wpływa na rzeczywiste spotęgowanie osiągów danego urządzenia w grach, ale też obciążających system aplikacjach i programach, zwłaszcza jeśli są włączone w tym samym momencie i używane na zmianę.

Najnowsze standardy i technologie
Płyta montażowa od Asus posiada dwa gniazda M.2 do instalowania kart rozszerzeń. Jedno z nich obsługuje najnowszy standard PCIe 4.0, zapewniający dwukrotnie większą przepustowość łącza niż jego poprzednia wersja. To rozwiązanie daje maksymalną elastyczność przechowywania danych na dyskach SSD NVMe podłączonych bezpośrednio do magistrali, jak również szybkie przesyłanie informacji pomiędzy poszczególnymi elementami roboczymi.
Model B550-F wyposażono dodatkowo w liczne porty USB ułatwiające integrację z gadżetami peryferyjnymi i różnorodnymi akcesoriami wspomagającymi użytkowanie sprzętu. Na rozbudowanym zewnętrznym panelu umieszczono m.in. niezwykle przydatne złącza USB 3.2 drugiej generacji, a także USB typu C umożliwiające komunikację z elektroniką mobilną. Oferują one prędkość transferu na niebywale wysokim poziomie, bo aż 10 GB/s. Wewnątrz znalazły się natomiast takie porty jak DisplayPort czy HDMI.

Zaawansowane opcje łączności sieciowej
Zaimplementowany w płycie głównej kontroler LAN Intel I225-V Ethernet pozwala realizować kablowe połączenie z siecią o przepustowości nawet do 2,5 GB/s. Układ Intel Wi-Fi 6 AX200 zapewnia z kolei doskonałą łączność bezprzewodową w standardzie 802.11ax. Dzięki niemu wrażenia z gry online będą zawsze żywe z uwagi na brak jakichkolwiek spowolnień i spadków podczas przesyłu danych. Komponent Asus ROG STRIX GAMING wspiera też technologię Bluetooth 5.1, która służy do zdalnego parowania komputera z innymi urządzeniami.

Doskonała jakość dźwięku
Asus B550-F GAMING to płyta przygotowana do wymagających zadań absolutnie pod każdym względem. Oprócz szerokich możliwości adaptacyjnych wyróżnia ją rewelacyjna jakość audio. Zastosowano w niej wysokiej klasy kodek ROG SupremeFX S1220A wspierany przez kondensatory premium od Nichicon. To sprawia, że emitowany dźwięk jest dobrze słyszalny, a przede wszystkim czysty i klarowny. Przestrzenny sygnał pozostaje całkowicie wolny od niepożądanych szumów i zakłóceń, co ma ogromne znaczenie w trakcie wirtualnej rywalizacji.
Ustawienia dźwięku takie jak rozłożenie tonacji można dowolnie konfigurować, dostosowując je do indywidualnych preferencji lub wybrać profile regulowane automatycznie. Pozwala na to specjalne oprogramowanie Sonic Studio 3, które zaprojektowano tak, aby było w pełni funkcjonalne, a jednocześnie intuicyjne. Korzystanie z tego narzędzia na komputerze przynosi niebywałe korzyści.

Efektywne zasilanie i chłodzenie
Płyta główna Asus zaawansowana konstrukcyjnie, dlatego gwarantuje bardzo dobrą wydajność, a zarazem niskie temperatury podczas wytężonej pracy platformy gamingowej. Właściwie dopasowane części składające się na sekcję zasilania wraz z układem Digi+ VRM zapewniają stabilny poziom energii dostarczanej do podzespołów. Dzięki temu płyta posiadająca Socket AM4 świetnie współpracuje z procesorami AMD trzeciej generacji, a także najnowszymi kartami graficznymi montowanymi poprzez wzmacniane sloty PCIe.
Masywne chłodzenie całego modułu gwarantuje skuteczne odprowadzanie generowanego ciepła, a tym samym zachowanie prawidłowej charakterystyki mocy w czasie nieprzerwanej eksploatacji komputera. Sprawność urządzenia nie maleje nawet po odblokowaniu zegarów i podniesieniu ich nominalnego taktowania. Z uwagi na ten fakt innowacyjny model B550-F stanowi solidną podstawę do budowy stacjonarnego sprzętu.

- Chipset płyty AMD B550
- Gniazdo procesora Socket AM4
- Liczba slotów pamięci 4
- Praca bezprzewodowa Bluetooth, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac)
- Standard płyty ATX
Opinia pochodzi z modelu: Płyta główna Asus ROG STRIX B550-F GAMING
Opinia pochodzi z modelu: Płyta główna Asus ROG STRIX B550-F GAMING
Asus ROG i Gigabyte miały lepsze sekcje zasilania, w efekcie też osiągały najmniejsze temperatury, zatem wybór został zredukowany do 2 płyt. Okazało się, że ta płyta jako jedyna wyróżniała się chipsetem karty sieciowej - Intel I225-V (gdy większość płyt B550 ma
Realtek RTL8125B 2.5GbE lub Realtek RTL8111H 1GbE) oraz chipsetem dźwiękowym - SupremeFX S1220A (vs Realtek ALC 1200 lub Realtek ALC887 dla pozostałych płyt B550). Jako że chciałem jak najlepszą jakość dźwięku, to wybrałem właśnie tę płytę Asusa, lecz w praktyce różnica jest raczej niezauważalna dla zwykłego użytkownika. Na pewno dźwięk jest głośniej niż na słabszej karcie dźwiękowej, lecz żeby mieć jak najlepszą jakość audio należałoby się wyposażyć także w adekwatnie dobre słuchawki - a tego warunku nie wykonałem. Może w przeciwnym wypadku sytuacja miałaby się inaczej i byłbym zachwycony. Chociaż prawdopodobnie jeśli ktoś faktycznie chce jak najlepszą jakość dźwięku, to najlepiej niech zainwestuje w dobrą zewnętrzną kartę dźwiękową, zamiast polegać na tej z płyty, ale wtedy jeszcze nie miałem pojęcia, czego się spodziewać.
Ale oprócz tego płyta ta posiada dużo złącz USB 3.2, a także złącze USB-C. Posiada także aż 6 złącz SATA, jednakże tak umieszczone, że standardowo karta graficzna może utrudniać do nich dostęp, już nie wspominając, że przydałoby się także zaopatrzyć w pojemną obudowę, gdyby ktoś faktycznie chciał wykorzystać wszystkie te sloty. Co więcej, w instrukcji napisano, że jeśli zapełnimy oba sloty na dyski M.2, wówczas sloty SATA 5 i 6 przestaną działać. Dziwne to, no ale warto mieć to na uwadze - widziałem jak jeden z użytkowników na innym portalu skarżył się na ten mankament. Dla większości użytkowników i tak nie będzie to miało znaczenia, ponieważ 4 sloty SATA powinny być wystarczające.
Co ciekawe, płyta doszła do mnie w wersji z 10-2024, a to oznaczało, że sam BIOS był niemalże w najnowszej wersji i wcale nie trzeba było go aktualizować. No ale skoro się przygotowałem przeciw temu, to i tak go zaktualizowałem. Ponadto od razu polecam w BIOSie:
- włączyć resizer bar dla GPU
- DOCP dla RAM
- secure boota (Windows UEFI Mode) - Valorant nie działa bez tego na Windowsie 11, ale ogółem ta opcja niby zwiększa bezpieczeństwo systemu
- wirtualizację (SVM Mode) - jeśli ktoś chce wirtualizować systemy, inaczej nie można
- wyłączyć podświetlenie i USB power w soft off state
Płyta podobno jest także dobra do OC, lecz sam nie mam zamiaru się w to bawić póki co, zresztą dla współczesnych procesorów zyski są raczej marginalne. Co więcej płyta posiada funkcję automatycznego OC, zatem jeśli komuś na tym zależy, a sam się nie zna, to może wypróbować tę funkcję, chociaż tak jak pisałem - nie chcę niczego popsuć dla uzyskania marginalnych korzyści, no ale zakładam, że ta funkcja w niewielkim stopniu wspomaga na wydajności i jest w miarę bezpieczna, inaczej nie ryzykowaliby jej udostępniania w tak prostej formie dla zwykłych użytkowników.
- ZALETY:
- + dobra sekcja zasilania i niskie temperatury płyty
- + dużo złącz USB 3.2, a także złącze USB-C
- + płyta doszła w prawie najnowszej wersji BIOSU
- + do płyty dołączono radiatory na dyski M.2, kilka kabli SATA i chyba kabel od dodatkowego wentylatora
- WADY:
- - standardowo karta graficzna może blokować porty SATA
- - po podpięciu drugiego dysku M.2 złącza SATA 5 i 6 przestają działać
- - raczej kiepskie oprogramowanie dodatkowe-zapychacz, ale wcale nie trzeba tego instalować
Opinia pochodzi z modelu: Płyta główna Asus ROG STRIX B550-F GAMING
NVME - kolejne słowo, które mnie przyciągnęło, na początek przesiadka z SSD na ten standard to będzie szok, ale z czasem się człowiek przyzwyczai do takiej prędkości i będzie szukał czegoś lepszego - pewnie też w stajni Asusa. I na sam koniec to, co w moim odczuci najbardziej mi się przyda, karta 2.5G - idealnie będzie współgrać ze sprzętem ASUSTOR, działającym w sieci lokalnej.
- ZALETY:
- + m.2
- + 2.5g
- + SupremeFX
- + BIOS Flashback
- WADY:
- - Brak 2 portu LAN, ale da się żyć
Opinia pochodzi z modelu: Płyta główna Asus ROG STRIX B550-F GAMING
- ZALETY:
- + 2xM.2
- + PCI-Express 4.0
- + 2.5G LAN
- + SupremeFX
- + obsługa ryzen serii 5000
- WADY:
- - Mogły by być 2 gniazda LAN
Opinia pochodzi z modelu: Płyta główna Asus ROG STRIX B550-F GAMING
- ZALETY:
- + Jakość
- + Temperatury
- + Mocna sekcja zasilania
- + 2x slot M.2
- + Stabilność
- + Bardzo dobra kompatybilność z pamięciami RAM
- WADY:
- - skromne podświetlenie
Opinia pochodzi z modelu: Płyta główna Asus ROG STRIX B550-F GAMING
- ZALETY:
- + Jakość wykonania
- + Wygląd
- + Pełne wsparcie linuksa
- WADY:
- - brak
Opinia pochodzi z modelu: Płyta główna Asus ROG STRIX B550-F GAMING
Opinia pochodzi z modelu: Płyta główna Asus ROG STRIX B550-F GAMING
- ZALETY:
- + Solidne wykonanie, komponenty, sekcja zasilania, bios
- WADY:
- - Za jakość się płaci.
Opinia pochodzi z modelu: Płyta główna Asus ROG STRIX B550-F GAMING
- ZALETY:
- + 2xM.2
- + 2.5G LAN
- + PCI-Express 4.0
- + Mocna sekcja zasilania
- + Temperatury
- + dobre wykonanie laminatu
- + BIOS Flashback
- WADY:
- - złącza sata mogą kolidowć z grafiką
- - szkoda że tylko jeden USB-C
Opinia pochodzi z modelu: Płyta główna Asus ROG STRIX B550-F GAMING
Opinia pochodzi z modelu: Płyta główna Asus ROG STRIX B550-F GAMING
Opinia pochodzi z modelu: Płyta główna Asus ROG STRIX B550-F GAMING
Opinia pochodzi z modelu: Płyta główna Asus ROG STRIX B550-F GAMING
- ZALETY:
- + dużo portów USB
- + Wygląd
- + Podświetlenie RGB
Opinia pochodzi z modelu: Płyta główna Asus ROG STRIX B550-F GAMING
Opinia pochodzi z modelu: Płyta główna Asus ROG STRIX B550-F GAMING
Opinia pochodzi z modelu: Płyta główna Asus ROG STRIX B550-F GAMING
- ZALETY:
- + Cena do jakości
- WADY:
- - Brak
Opinia pochodzi z modelu: Płyta główna Asus ROG STRIX B550-F GAMING
- ZALETY:
- + Jakość
- + Cena
- + Stylistyka
Opinia pochodzi z modelu: Płyta główna Asus ROG STRIX B550-F GAMING
Opinia pochodzi z modelu: Płyta główna Asus ROG STRIX B550-F GAMING
- WADY:
- - Cena
Nie mówię, że wiele płyt będzie na pierwsze spojrzenie podobna, ale zazwyczaj będą miały o wiele mniej wejść USB, gorszej jakości lub tańsze części...
Opinia pochodzi z modelu: Płyta główna Asus ROG STRIX B550-F GAMING
Market


Morele MAX to gwarancja darmowej dostawy od , możliwości zwrotu zakupów nawet do 30 dni oraz bezpłatnego zwrotu do Paczkomatów 24/7 i Punktów DPD Pickup.
Aktywuj pakiet już dzisiaj i zacznij oszczędzać!
Sprawdź, co zyskasz dla tego zakupu
Płyta główna Asus ROG STRIX B550-F GAMING WI-FI możemy dostarczyć do Ciebie już jutro! Jeśli chcesz poznać dokładny czas dostawy, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Przepraszamy, czat na żywo w tej chwili jest już nieczynny. Jeśli masz jakieś pytanie lub problem, napisz do nas wiadomość lub odwiedź nasze centrum pomocy.
Czat na żywo jest do Twojej dyspozycji codziennie w godzinach:
poniedziałek-piątek: 9:00-17:00