Płyta główna ASRock Z170 Extreme 4, Intel Z170, 4x DDR4, SATA3, USB 3.1, GBLAN, ATX
- Chipset płyty: Intel Z170
- Gniazdo procesora: Socket 1151
- Ilość slotów pamięci: 4
- Standard pamięci: DDR4
- Standard płyty: ATX
- Zobacz pełną specyfikację
Opis produktu
Uwaga
Płyty główne na chipsecie H110, B150, Z170, H170 nie są kompatybilne z procesorami Intel siódmej generacji.
W przypadku montażu komputera z użyciem płyty głównej o wyżej wymienionym chipsecie konieczne jest dokupienie aktualizacji BIOS-u (jeżeli usługa montażu realizowana jest przez morele.net oraz producent przewidział możliwość aktualizacji BIOSu).
ATX - popularny standard do uniwersalnych zastosowań
Płyta główna w pełnowymiarowym standardzie ATX pasuje do obudów komputerowych typu Full Tower oraz Midi Tower. Jej odpowiednio duże wymiary zapewniają sporo przestrzeni na wszelkie podzespoły, jak również na liczne gniazda rozszerzeń oraz sloty i złącza. To popularny wybór zarówno do komputerów biurowych, jak również domowych i dla graczy.

Najwyższa przepustowość dzięki pamięci DDR4
Ten model płyty głównej jest kompatybilny z pamięcią RAM w standardzie DDR4. Obecnie jest to najczęściej wybierany standard pamięci RAM, a szczególnie w odniesieniu do nowych i wydajnych konfiguracji. Standard DDR4 pozwala na uzyskanie o wiele wyższej przepustowości pamięci RAM, co ma niebagatelny wpływ na wydajność komputera.

Trzy pełnowymiarowe gniazda PCI Express x16
Płytę główną wyposażono w trzy gniazda rozszerzeń PCI Express x16. Jest to rozwiązanie rekomendowane do rozbudowanych konfiguracji – np. do komputerów z dwoma wydajnymi kartami graficznymi. Trzy gniazda rozszerzeń PCI Express x16 ułatwią odpowiednie rozmieszczenie podzespołów na płycie głównej, co pozwoli na zachowanie optymalnej cyrkulacji powietrza wewnątrz obudowy.

Karta sieciowa z jednym portem LAN 10/100/1000
Ten model płyty głównej wyposażono w zintegrowaną kartę sieciową 10/100/1000, dzięki czemu możliwe będzie korzystanie z szybkiego łącza internetowego 1 Gbit/s. Taką przepustowość oferują np. sieci osiedlowe. Ostateczna prędkość transmisji danych będzie zależała od parametrów sieci, ale maksymalnie będzie to właśnie 1 Gbit/s, gdyż jest to górna granica w przypadku tej karty sieciowej.

Zadbaj o bezpieczeństwo swoich danych z technologią RAID
Płytę główną wyposażono w kontroler Raid, dzięki czemu możliwe będzie stworzenie na niej macierzy Raid. To popularne rozwiązanie, które bywa wykorzystywane celem tworzenia kopii zapasowych i zabezpieczania danych, ale też po to, by połączone dyski oferowały większą przestrzeń wspólną i były odporniejsze na ewentualne awarie.

Obsługa Multi-GPU
Ten model płyty głównej to idealny wybór, jeśli planujesz konfigurację z więcej niż jednym układem graficznym. Płytę wyposażono w opcję łączenia kart, dzięki czemu zwiększysz wydajność graficzną swojego urządzenia.

Płyta główna ASRock Z170 Extreme 4.
- Chipset: Z170
- Pamięć RAM: 4x DDR4
- Rozmiar: ATX
Specyfikacja techniczna
Opinie
(98)- ZALETY:
- + Wydajna. Dobry jakościowo dźwięk jak na płytę główną. Nie ma problemu z utrzymaniem wysokiego OC. Wygląd nie będący połączeniem drzewka świątecznego z ferrari.
- WADY:
- - W połączeniu z Windows 10 należy koniecznie zainstalować najnowszy BIOS. Bez tego mozna liczyć na BSOD co 5 minut. Po aktualizacji jest to raczej sporadyczne. BIOS nadal wymaga dopieszczenia.
- ZALETY:
- + duża ilość USB 3.0,
- + dobre warunki do OC,
- + przyzwoite temperatury poszczególnych podzespołów na płycie,
- + przejrzysty i łatwy w obsłudze UFEI,
- + za tę cenę świetne wyposażenie,
- WADY:
- - Tylko dwa minusy:
- - opis podaje 6 portów SATA, jednak kiedy podłączymy dysk pod M2, do dyspozycji mamy tylko 4 (przeczytać o tym można w instrukcji do pobrania ze strony producenta),
- - płyta ma problemy z Win 10 pod BIOSem 1.0, trzeba jak najszybciej zaktualizować do najnowszej wersji. Po aktualizacji wszystko śmiga jak ta lala.
- ZALETY:
- + masz wszystko co powinna mieć
- WADY:
- - nie zauważyłem
- ZALETY:
- + wszytko działa bez zarzutów, nie musiałem nawet aktualizować UEFI
- WADY:
- - cena mogłaby być ze 100zł niższa
Pierwsze co trzeba zrobić, to zaktualizować Biosa do najwyższej wersji. Bez tego błedy co kilka minut i uruchamia się ponownie komputer.
- ZALETY:
- + brak portów USB 2.0
- + port usb 3.1
- + sporo miejsca na pci-e
- + ładny design
- WADY:
- - potrzeba aktualizacji biosu.
- ZALETY:
- + Obsługuje RAM aż do 3866 MHz (OC)
- + port USB 3.1 typu C
- + 10 faz zasilania
- + układ dźwiękowy
- + dobrze przemyślane rozmieszczenie gniazda zasilania procesora
- + port M.2
- WADY:
- - cienki laminat -ok. 1mm grubości - to jest około 0,4 mm mniej niż na ASRock Z87 Extreme 4.Ciężkie, duże układy chłodzenia CPU mogą niebezpiecznie wygiąć płytę.
- - o 100 zł za droga ale dolar stoi wysoko i wszystko jasne.
- -lakoniczna instrukcja obsługi
- WADY:
- -wymagany update BIOSU
- ZALETY:
- + Specyfikacja, cena.
- WADY:
- - Oc, kompatybilność z pamięciami, biosy.
- ZALETY:
- + 3 x pci-e x 16
- + bardzo dobre audio
- + stabilna praca
- + przyciski reset oraz on/off na płycie
- +możliwość ściągnięcia sterowników ze strony internetowej producenta z poziomu biosu
- + intuicyjny bios
- + brak komplikacji przy montażu
- + bogate oprogramowanie
- WADY:
- - brak instrukcji w języku polskim
Pytania i odpowiedzi
(24)Gwarancje i usługi
Raty
Leasing
Market


@Mary - sam używam do niego dark rocka 3 z ramami dość wysokimi. Zakładając, że chcesz używać aż 4 kostek ramu to jest to kwestia albo wciśnięcia dominatorów trochę pod kątem gdzie będą nachodzić na wentylator lub zwyczajnie podniesienie wentylatora. (Drugi wariant wiąże się z pogodzeniem, że CPU może mieć te kilka stopni więcej.)