Płyta główna ASRock P67 PRO3 (B3) IP67 PRO3 S1155 P67 4DDR3 USB3/RAID ATX (P67 PRO3)
- Chipset płyty: Intel P67
- Gniazdo procesora: Socket 1155
- Liczba slotów pamięci: 4
- Praca bezprzewodowa: Nie
- Standard płyty: ATX
- Zobacz pełną specyfikację
ATX - popularny standard do uniwersalnych zastosowań
Płyta główna w pełnowymiarowym standardzie ATX pasuje do obudów komputerowych typu Full Tower oraz Midi Tower. Jej odpowiednio duże wymiary zapewniają sporo przestrzeni na wszelkie podzespoły, jak również na liczne gniazda rozszerzeń oraz sloty i złącza. To popularny wybór zarówno do komputerów biurowych, jak i również domowych i dla graczy.
Wysoka przepustowość dzięki pamięci DDR3
Ten model płyty głównej jest kompatybilny z pamięcią RAM w standardzie DDR3. Pamięć RAM DDR3 jest wciąż stosowana w starszych komputerach, zapewnia wyższą przepustowość niż pamięć DDR2.
4 sloty pamięci RAM - idealne rozwiązanie dla wymagających użytkowników
Na płycie głównej znalazło się miejsce na cztery sloty na pamięć RAM, dzięki czemu będzie możliwe zastosowanie nawet czterech kości pamięci RAM w konfiguracji z tą płytą główną. Ilość potencjalnie zamontowanej pamięci nada się nie tylko do pracy biurowej czy codziennej rozrywki, ale i również do wydajniejszych jednostek przeznaczonych do gier lub zasobożernych aplikacji.
Sprawdzone rozwiązanie audio
Wysoką jakość dźwięku i świetną współpracę z dobrej klasy słuchawkami lub głośnikami zapewni zintegrowany chipset dźwiękowy Realtek ALC 892. Wybierając takie rozwiązanie, można zrezygnować z zakupu osobnej karty dźwiękowej. To jeden z popularniejszych i częściej stosowanych chipsetów dźwiękowych na płytach głównych.
Pełnowymiarowe gniazdo PCI Express x16
Na tej płycie głównej znajduje się jedno gniazdo rozszerzeń PCI Express x16, do którego można podłączyć, na przykład, wydajny układ graficzny. To rozwiązanie, które sprawdzi się w większości konsumenckich, domowych i biurowych konfiguracji. Pojedyncze gniazdo PCI Express x16 jest obecne w wielu płytach głównych z różnych przedziałów cenowych.
Standard USB 3.2 Gen 1
USB 3.2 Gen 1, wcześniej nazywane również USB 3.0 lub USB 3.1 Gen 1, które zapewnia szybki transfer danych nawet do 5 Gb/s. Ten popularny i rozpoznawalny standard złącza znajdziemy w większości laptopów czy też komputerów stacjonarnych. Wsteczna kompatybilność USB pozwala nam na podłączenie również do nowszych lub starszych standardów tego złącza.
Uniwersalny port USB 2.0
Choć USB 2.0 jest już starszą generacją tego złącza to wciąż jest niezwykle często stosowany we współczesnych komputerach. Wsteczna kompatybilność USB pozwala nam na podłączenie tego wtyku również do nowszych standardów tego interfejsu, a maksymalna przepustowość na poziomie 480 Mb/s wystarcza do podstawowych zastosowań.
Zadbaj o bezpieczeństwo swoich danych z technologią RAID
Płytę główną wyposażono w kontroler RAID, dzięki czemu możliwe będzie stworzenie na niej macierzy. To popularne rozwiązanie, które bywa wykorzystywane celem tworzenia kopii zapasowych i zabezpieczania danych, ale też po to, by połączone dyski oferowały większą przestrzeń wspólną i były odporniejsze na ewentualne awarie.
Karta sieciowa z jednym portem LAN 10/100/1000
Ten model płyty głównej wyposażono w zintegrowaną kartę sieciową 10/100/1000, dzięki czemu możliwe będzie korzystanie z szybkiego łącza internetowego o przepustowości do 1 Gb/s. Ostateczna prędkość transmisji danych będzie zależała od parametrów sieci.
Płyta główna ASRock P67 Pro3 powstała, aby spełnić potrzeby wielu entuzjastów gier komputerowych. Płyta obsługuje procesory Intela z rodziny Sandy Bridge - Core i3, i5 oraz najnowsze i7 oparte na gnieździe LGA1155. Obsługuje dwukanałową pamięć DDR3 (4 DIMM) o maksymalnej pojemności do 32GB i 4 złącza PCI Express 2.0. Dzięki temu zapewnia wysoką jakość grafiki. Płyta obsługuje pamięć DDR3 z szybkością przesyłania danych na poziomie 2133/1866/1600/1333/1066 MHz aby dostosować się do wymagań przepustowości najnowszych systemów operacyjnych, grafiki 3D, multimediów i aplikacji internetowych.
Płyta P67 Pro3 posiada 2 porty SATA 6 Gb/s i 4 porty SATA 3 Gb/s, które przyspieszają odczyt danych i podwajają przepustowość magistrali. Wbudowany 7.1-kanałowy kodek HD audio (High Definition Audio) umożliwia użytkownikowi odtwarzanie dźwięku w wysokiej jakości.
Technologia XFast USB - Przyspiesz swoją wyobraźnię
Zastosowana na płycie technologia ASRock XFast USB zmienia standardy wysokiej wydajności obliczeniowej. Płyta wraz ze zintegrowaną funkcją XFast USB zapewnia najszybszy na Świecie transfer danych. Technologia ASRock XFast USB zapewnia przyrost wydajności portów typu USB 3.0 nawet do 5X!
XFast LAN
Płyta została wyposażona także w XFast LAN, czyli efektywne narzędzie pozwalające użytkownikowi w łatwy sposób hierarchizować aplikacje internetowe. Innowacyjna funkcja kieruje ruchem w sieci zmniejszając czas ładowania stron i przesyłu pakietów. Jest to najwygodniejszy sposób na wzrost wydajności.
AXTU – Oprogramowanie All-in-1
ASRock Extreme Tuning Utility (AXTU) jest programem typu All-in-1 pozwalającym na łatwą modyfikację i kontrolę parametrów w zakładkach takich jak Hardware Monitor, Fan Control, Overclocking, OC DNA oraz IES. Pierwsza z nich ukazuje główne odczyty z Twojego komputera. W zakładce Fan Control uzyskasz informacje na temat obrotów wentylatorów oraz dostosujesz pożądane temperatury. Zakładka Overclocking pozwoli Ci na zmianę częstotliwości pracy procesora, jego mnożnik oraz napięcie w celu zapewnienia optymalnej wydajności. W OC DNA możesz zapisać profile podkręcania, by podzielić się nimi z przyjaciółmi. Zakładka IES (Intelligent Energy Saver) pozwoli na zmniejszenie ilości faz zasilających procesor w celu zwiększenia efektywności procesora, bez straty jego mocy obliczeniowej.
Rewolucyjny interfejs BIOS-u
UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) jest rewolucyjnym narzędziem BIOS-u, które oferuje przyjazne opcje modyfikacji oraz zaawansowany tryb przeglądania. W porównaniu do standardowego designu, technologia UEFI zapewni o wiele więcej funkcji. Najważniejsze z nich to:
1. Wizualny tryb przeglądania - zapewnia graficzną, pełną kolorowych ikon reprezentację funkcji komputera, odsyłając do lamusa stare rozwiązanie.
2. Odblokowanie myszy - Poza kontrolą klawiaturą, możesz bezproblemowo używać myszki do obsługi UEFI.
3. Wsparcie bootowania z dysków twardych większych niż 2TB - UEFI przekracza granicę bootowalności z jednostek o pojemności wyższej niż 2TB. Teraz rozmiar nie będzie dla Ciebie ograniczeniem.
Wstęp
Przetestowaliśmy AsRock P67 PRO3.
Zapraszamy do zapoznania się z recenzją płyty głównej firmy AsRock-tajwańskiego producenta działającego na rynku tylko i wyłącznie płyt głównych od 2002 roku. Produkt ten jest kierowany w głównej mierze do użytkowników poszukujących stabilnej a zarazem taniej konstrukcji, której główną zaletą będzie możliwość dobrego OC procesora z odblokowanym mnożnikiem.
Opakowanie i akcesoria
Producent przy projektowaniu pudełka postawił na minimalizm. Nie znajdziemy na nim żadnych ikonek promujących zastosowane technologię, ani nawet zdjęcia samej płyty głównej. Pudełko jest zwyczajnie srebrne a na nim nadrukowane są jedynie logo producenta oraz nazwa modelu.
Standardowo w pudełku wraz z płytą główną znajdziemy instrukcję obsługi, maskownicę tylnych portów, 2 kable SATA III oraz płytę ze sterownikami i dodatkowym oprogramowaniem, którego omówieniem zajmę się w dalszej części tej mini recenzji.
Budowa
Konstrukcja została wyposażona w socket LGA1155, któremu towarzyszy chipset P67 zbudowany specjalnie z myślą o procesorach Sandy Bridge, jednak nowsze wersje BIOS wprowadziły obsługę większości procesorów z rodziny Ivy Bridge. Płyta wyposażona jest w 4 sloty na pamięci RAM działające w trybie Dual Channel. Posiada 1 slot PCI-Express 16x w standardzie 2.0, jednak nie przeszkadza to w montażu kart graficznych zarówno ze złączem w starszym jak i nowszym standardzie. AsRock P67 PRO3 ze względu na to, że posiada tylko jeden slot PCI-Express, nie wspiera konfiguracji Multi-GPU. Nie ma się co temu dziwić, półka cenowa jaką reprezentuje zazwyczaj nie wspiera takich rozwiązań. Poza tym do dyspozycji mamy jeszcze po 3 złącza PCI oraz PCI-Express 1x.
W tym miejscu warto wspomnieć o zamontowanym dodatkowo chipe PLX PEX8608, który pozwala na jednoczesne korzystanie ze wszystkich slotów PCI-E x4/x1 bez ograniczania wydajności. Trzeba przyznać, że jest to ciekawe rozwiązanie dzięki któremu płyta pozwoli na bezproblemową rozbudowę komputera w różnego rodzaju karty rozszerzeń.
W prawym dolnym rogu znajdziemy 6 złączy SATA do podłączenia dysków i napędów. Cztery niebieskie w standardzie SATA II oraz dwa białe, w standardzie SATA III. Wszystkie obsługiwane są przez umieszczony nad nimi (chłodzony radiatorem) chipset P67. Tuż pod złączami SATA znajdziemy wyświetlacz diagnostyczny oraz przyciski Power/Reset, można to uznać za miłą niespodziankę, biorąc pod uwagę zwykłe wyposażenie płyt z tego segmentu cenowego. Widać tutaj ukłon producenta w stronę Overclockerów.
Sekcja zasilania działa w układzie 8+2. Posiada polimerowe kondensatory japońskiej produkcji oraz dobrej wielkości radiatory, przez co nawet mocne podkręcenie procesora nie powoduje zbyt wysokich temperatur mosfetów. W tym miejscu trzeba też zaznaczyć, że płyta posiada otwory pozwalające na montaż chłodzeń procesorów przystosowanych do rozstawu socketu LGA775. Nie jest to jednak pełna kompatybilność ze względu na to, że otwory te są lekko przesunięte stąd też większe modele coolerów mogą kolidować z radiatorami na sekcji zasilania.
Płyta zasilana jest standardowo 24 pinowym złączem, procesor natomiast posiada 8 pinowe złącze zasilania, jednak nie ma przeszkód aby podłączyć do niego zaledwie 4 pinową wtyczkę zasilającą. Na laminacie znajdziemy również 4 złącza FAN do podłączenia wentylatorów.
Na tylnym panelu do dyspozycji mamy 8 portów USB, sześć w standardzie 2.0 oraz dwa w standardzie 3.0, złącze e-SATA, 2 porty PS/2, port PSDIF, 6 wyjść audio oraz dodatkowy „gadżet” zasługujący na uwagę jakim jest przycisk „Clear CMOS”.
Załączone oprogramowanie
Na krążku dołączonym do wyposażenia otrzymamy standardowo wszelkie sterowniki potrzebne do prawidłowego działania płyty oraz kilka dodatkowych, całkiem przydatnych programów.
ASRock Extreme Tuning Utility to aplikacja o bardzo szerokim zakresie działania. Dzięki niej możemy: -monitorować temperatury rdzeni procesora wraz z poszczególnymi napięciami,
-monitorować oraz sterować prędkością wentylatorów podłączonych do wejść na płycie głównej
-zarządzać funkcjami oszczędzania energii
-podkręcić procesor i zmienić kilka kluczowych napięć (mimo to zalecane jest ustawianie tych parametrów w BIOSie)
Ponadto program zawiera dodatkowy moduł o nazwie XFast RAM dzięki któremu możliwe jest utworzenie tzw. RamDisku z niewykorzystywanej pamięci RAM w celu przyspieszenia działania wybranych programów.
XFast LAN-pozwala dostosować parametry pracy karty sieciowej oraz ustalić priorytety ruchu sieciowego dla wybranych aplikacji w celu jak najlepszego wykorzystania możliwości łącza.
XFast USB to mała aplikacja mająca na celu przyspieszenie prędkość przesyłu danych z komputera do urządzeń magazynujących pliki (HDD/SSD/pendrive), które podłączymy do naszego komputera za pośrednictwem portu USB 3.0.
Instant Boot-program w znacznym stopniu poprawiający szybkość włączenia systemu. Dla niektórych może się to wydać dziwne „bo jak to ten sam komputer dzięki jednemu tylko programowi włączy się w kilka sekund? Jakieś czary?”. Otóż program podczas wyłączania komputera przeprowadza kolejne załadowanie systemu co prowadzi do tego, że przy ponownym uruchomieniu system jest już praktycznie gotowy do działania.
Analiza rynkowa
Dlaczego zdecydowaliśmy się na rekomendacje tej płyty? Powodów jest dość sporo. Przede wszystkim jest to konstrukcja, która oferuje wiele za stosunkowo niewiele. Mamy tutaj bardzo dobrą, chłodzoną sekcję zasilania, która pozwoli na wysokie OC procesora. W dziedzinie podkręcania może bez problemu konkurować z o wiele droższymi modelami dzięki czemu AsRock P67 PRO3 cieszy się sympatią i zaufaniem rzeszy użytkowników. Dodatkowo posiada kilka wcześniej wspomnianych „gadżetów” dla overclockerów oraz jest zwyczajnie dobrą i stabilną konstrukcją z dużą ilością złączy zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych.
Rekomendacja
Polecamy ten produkt osobom dla których bardzo ważna jest możliwość dobrego podkręcenia procesora, lecz nie chcą wydawać dużych pieniędzy na płytę główną. Model P67 PRO3 sprawdzi się w tym zastosowaniu idealnie będąc poza tym dobrą i stabilną konstrukcją z możliwością podłączenia wielu dodatkowych urządzeń. Polecamy!
Proponowany zestaw za około 3100 złotych oparty na tej płycie głównej:
Procesor
Intel Core i5 2500k
Procesor o wysokiej wydajności i dużym potencjale podkręcania.
Chłodzenie procesora
Silentium PC Fortis HE1225
Łatwy montaż oraz bardzo dobry docisk
Zdoła zadowolić zarówno miłośników ciszy jak i overclocker'ów
Płyta główna
AsRock P67 PRO3 (B3)
Najlepsza płyta do podkręcania i5 2500K w tej cenie!
Pamięć RAM
Kingston HyperX 2X4GB 1600MHz DDR3
Wysokiej jakości pamięć RAM wyposażona w dodatkowe radiatory co zapewnia jej niskie temperatury pracy!
Napęd DVD
Asus DRW-24B5ST
Solidny a zarazem cichy napęd DVD-RW.
Dysk twardy
Western Digital Caviar Blue (WD500AAKX)
lub
Seagate Barracuda (ST500DM002)
Solidne a zarazem szybkie dyski twarde. Każdy z nich zapewni płynną pracę systemu operacyjnego i bezpieczeństwo danych.
Karta graficzna
Gigabyte Radeon HD7870 2GB Ver. OC
Wysoka wydajność i ciche chłodzenie w połączeniu z fabrycznie podniesionymi zegarami!
Zasilacz
OCZ ZS550W
Połączenie wysokiej efektywności, cichej pracy i stabilności. Certyfikat 80+ Bronze, Max. obciążenie linii +12V 456W (38A).
Obudowa
Silentium PC Gladius M40
Świetnie wyposażona oraz wysokiej jakości obudowa.
Zestaw zadowoli każdego gracza, overclockera jak również świetnie sprawdzi się w zastosowaniach domowych typu przeglądanie internetu, oglądanie filmów.
- Chipset płyty Intel P67
- Gniazdo procesora Socket 1155
- Liczba slotów pamięci 4
- Praca bezprzewodowa Nie
- Standard płyty ATX
- ZALETY:
- + Cena
- + Dobra do OC
- + W tej cenie świetna sekcja zasilania
- + eSATA + USB3
- + UEFI
- WADY:
- - Brak
- ZALETY:
- + Posiada graficzny BIOS z przejrzystym interfejsem. Umożliwia zapis ustawień na płycie w 3 różnych wariantach. Dołączone oprogramowanie pozwala na sterowanie procesorem oraz wiatrakami podpiętymi do płyty. Płyta posiada wbudowane przyciski "power" i "reset". Posiada wyświetlacz Dr. Debug pomagający zdiagnozować błędy w razie problemów z instalacją urządzeń na płycie.
- WADY:
- - Brak kontrolera 19-pin USB 3.0 mimo specjalnie wydzielonego na na ten element miejsca. Uniemożliwia podpięcie zewnętrznego kontrolera USB 3.0
- ZALETY:
- + cena
- + stabilność
- + możliwości OC (i5 bez problemu na 4.5GHz)
- + wydajne i pasywne chłodzenie chipsetu
- + nie piszczy/brzęczy sekcja zasilania
- + RAM bez problemu mieści się przy chłodzeniu.
- WADY:
- -dodatkowe zasilanie dla CPU umieszczone nad procesorem - nie wszystkie zasilacze mają na tyle długie przewody.
- -
- -czasem, bardzo rzadko ale jednak
- - komputer nie chcę się włączyć. Trzeba wyjąć kości pamięci ram, lub nimi poruszać. Prawdopodobnie spowodowane jest to dość dużymi naprężeniami płyty spowodowanymi chłodzeniem CPU o wadze ponad 800gram, przez które mobo uległo lekkiemu wygięciu.
- ZALETY:
- + dobre rozmieszczenie złączy
- + łatwa konfiguracja (bios UEFI)
- + mnogość złączy i portów USB ( 3.0 jest)
- + Intel 2500K podkręcony bez problemu na 4,6 GHz
- + CENA !!!
- WADY:
- - umieszczenie złącza Audio w rogu płyty nie wszystkie kable w obudowach sięgają tak daleko.
- -
- - Jednak to ASRock a nie ASUS
Dodatkowo wyświetlacz na płycie stanów, w których płyta aktualnie się znajduje
- ZALETY:
- + Cena
- + Dużo portów USB
- + Przycisk CMOS RESET
- + Wejście eSata
- + Porty Sata3
- + Łatwe podkręcanie
- WADY:
- - Jeszcze nie znalazłem, ale używam płyty niedługo.
- ZALETY:
- + potencjał do OC
- + bios, przyciski i wyświetlacz z kodami na płycie
- + bardzo wygodna przy wszelkich modyfikacjach osprzętu
- + niezawodna
- + usb 3.0
- + w dobrych rękach może stworzyć potwora a nie procesor ;)
- WADY:
- -1 slot na kartę graficzną
- -przydało by się więcej portów sata, chociaż tych starcza nadal, czasem na styk i jeszcze nie brakło
- ZALETY:
- + dobra sekcja zasilania CPU
- + możliwości OC
- + duża ilość złącz
- + UEFI Bios
- WADY:
- - brak IDE/ATA
- ZALETY:
- + Świetna płyta do OC
- + Cena
- + Sprawdzona firma
- + Solidna sekcja zasilania
- + Wyświetlacz diagnostyczny
- + Xfast usb :)
- WADY:
- - Szkoda, że nie obsługuje zewnętrznych portów USB 3.0
Masz wyjście na front dla 3.0 i z tyłu masz 2 3.0.
Coś przegapiłem?
- ZALETY:
- + Znakomita sekcja zasilania + nieźle chłodzona
- + USB 3.0 oraz SATA III
- + UEFI
- + Przyciski POWER oraz RESET na płycie głównej
- + C.C.O (Możliwość montażu wentylatora CPU z LGA 775)
- + Cena (największy atut)
- WADY:
- -Brak złącz USB 3.0 na płycie głównej (taki mały minus)
- ZALETY:
- + stabilność
- + wydajność
- + klarowny interfejs biosu
- + wyświetlacz diagnostyczny
- + nowa rewizja B3
- + pełna kompatybilność sterwoników z W7
- WADY:
- -raczej nie zauważyłem
- -na upartego brak kontrolera ATA 133/100
- ZALETY:
- + sekcja zasilania
- + UEFI
- + potencjał zasilania
- + cena
- WADY:
- - brak obsługi zintegrowanej grafy w procesorze
- - mogli dodać 2 slot PCI-E
- - nie ma jak podpiąć USB 3.0 na panelu przednim (dobrze że dorzucili przejsciówke na usb 2.0 razem z obudową Corsair Carbide 400R)
- ZALETY:
- + Fajna do podkręcania procka,głównie do tego celu się ją kupowało ;)
- + Nadal po 6 latach działa !
- WADY:
- - jak dla mnie brak
- ZALETY:
- + USB 3.0
- + SATA 3
- + UEFI
- + spore możliwości OC
- + możliwość zamontowania chłodzenia pod socket 775
- WADY:
- - Jedyny minus jaki zauważyłem to wstępne problemy z działaniem płyty gdy podłączoną jest mysz SteelSeries Xai - jednak po kilku minutach zabawy w biosie sprawę udało się rozwiązać.
myskza poprostu po lini prostej chodzi mi strasznie krzywo bylem w komputerowym z updatowal mi biosa i dalej problem wystep8uje mowi ze z jego strony nie moze nic zrobić wiec twoja pomoc byla by dlamnie bezcenna
- ZALETY:
- + cena/jakość
- + wykonanie
- + możliwości OC i nietylko
- + bios UEFI
- WADY:
- - brak SLI ale to tylko do wybrednych bo w końcu można jedną porządną kartę graficzną kupić
- - szkoda że 24 miesiące gwarancji a nie 36 w końcu to nie ASUS (czepiam się :) )
- ZALETY:
- + USB 3.0
- + duza ilosc USB 2.0
- + cena
- + wejscie eSata
- WADY:
- -brak wejscia IDE (wiem ze w nowych plytach z technologia P67 juz nie ma raczej, ale czasem powiem jedno przynajmniej mogłoby być, np akurat mam jeszcze jeden dysk 80GB na IDE)
- ZALETY:
- + stabilna praca
- + wiele możliwości, w tym USB 3.0
- + wygodny w obsłudze BIOS
- + niska cena
- +
- + Dodatkowo, po aktualizacji BIOSu obsługuje procesory z rodziny Intel Ivy Bridge.
- WADY:
- - brak
- ZALETY:
- + mocna sekcja zasilania
- + stabilna
- + usb 3.0
- + sata 3.0
- WADY:
- - brak
- ZALETY:
- + złącze dyskietek
- + złącze COM
- + 4 sloty pamięci
- + PCI
- + Cyfrowy wyświetlacz testujący płytę
- WADY:
- -Brak wtyku vga/dvi dla zintegrowanej grafiki
- ZALETY:
- + stabilna, opłacalna itd
- + możliwości OC
- + USB 3.0, SATAIII
- + wyświetlanie kodu błędu na płycie głównej
- WADY:
- - brak możliwości podłączenia portu USB 3.0 do przedniego panelu obudowy
- ZALETY:
- + cena, możliwosci oc, wszystko czego potrzeba tu jest
- WADY:
- - brak kontrolera ide, lekko piszczące cewki
Morele MAX to gwarancja darmowej dostawy od , możliwości zwrotu zakupów nawet do 30 dni oraz bezpłatnego zwrotu do Paczkomatów 24/7 i Punktów DPD Pickup.
Aktywuj pakiet już dzisiaj i zacznij oszczędzać!
Sprawdź, co zyskasz dla tego zakupu
Płyta główna ASRock P67 PRO3 (B3) IP67 PRO3 S1155 P67 4DDR3 USB3/RAID ATX (P67 PRO3) możemy dostarczyć do Ciebie już jutro! Jeśli chcesz poznać dokładny czas dostawy, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
ale wystarczy podstawowy angielski i sie polapiesz :D