Gogle VR Oculus Rift S (301-00178-01)
- Kompatybilność: Do komputera
- Pole widzenia [°]: 180
- Rozdzielczość: 2560 x 1440
- Zobacz pełną specyfikację
Przyszłość komputerowych gier VR
Przyjrzyj się dokładniej funkcjom naszych najbardziej zaawansowanych gogli PC.
Biblioteka najlepszych gier VR
Przemierzaj ogromną, wirtualną przestrzeń setek najlepszych gier VR i dodatków dostępnych już w sklepie Oculus i pamiętaj, że to zaledwie początek.
Zmieć konkurencję.
Soczewki nowej generacji oraz ostrzejszy obraz z jaśniejszymi, żywszymi kolorami i zredukowanym efektem siatki. Zaawansowany sprzęt współgra z innowacjami Oculus w zakresie oprogramowania, zapewniając idealną grę na wielu różnych typach komputerów.
Nie trać gry z oczu.
Używaj specjalnych gogli o nowoczesnym kształcie, stworzonym z myślą o prędkości. Wystarczy obrócić kółkiem regulacyjnym, a gogle Rift S trzymają się pewnie we właściwym położeniu i bez problemu wyprzedzają Twoje najszybsze reakcje.
Wkrocz głębiej do świata VR.
Oculus Insight przenosi Twoje ruchy do świata VR niezależnie od tego, w którą stronę patrzysz, i zapewnia śledzenie o pełnym zasięgu, bez zewnętrznych czujników. Rozglądaj się dookoła, rób uniki i zmieniaj bieg walki w dowolnym miejscu obszaru gry.
Uzbrój się.
Dzięki kontrolerom dotykowym Oculus możesz przenieść ręce i gesty bezpośrednio do gry. Twoje wymachy, rzuty i przechwyty pojawiają się w rzeczywistości wirtualnej z intuicyjną, realistyczną precyzją.
Wykorzystaj moc komputera.
Gogle Rift S dają możliwość grania w najlepsze gry VR na większej liczbie komputerów. Wyróżniają się nadzwyczajną grafiką i emocjonującą treścią z jednoczesną łatwością konfiguracji
Przejmij kontrolę.
Dom to przestrzeń, którą tworzysz, urządzasz po swojemu i do której zapraszasz znajomych. Dzięki Dash masz w zasięgu swoje aplikacje i komputer, niezależnie od tego, w którym miejscu wirtualnej rzeczywistości się znajdziesz.
Słuchaj zawsze i wszędzie.
W Oculus Rift S funkcja dźwięku pozycyjnego wbudowana jest bezpośrednio w gogle, dzięki czemu doskonale słychać pozostałych uczestników gry oraz to, co skrada się za plecami.
- Kompatybilność Do komputera
- Pole widzenia [°] 180
- Rozdzielczość 2560 x 1440
===
Hardware
===
Gogle same w sobie są solidne, aczkolwiek przy rysowaniu granicy polecam zachować odstęp około stopy od ściany. (Pomaga w przypadku, gdy nie zauważymy, że się przesunęliśmy, a w normalnym przypadku mamy spore szanse na bliskie spotkanie trzeciego stopnia naszej ręki ze ścianą)
Pałąk i gąbka bardzo na plus. Względem CV1, które miałem okazję użytkować ze dwa-trzy razy o niebo lepiej. Regulacja nacisku na głowę oraz ostrości obrazu działa niezawodnie, wszystko jest idealne.
Efekt poświaty wprawdzie występuje ale na niego się zwykle uwagi nie zwraca, gdyż po pewnym czasie nasz mózg zaczyna sam go kompensować.
Efekt tunelu jest dość widoczny na początku i dla osób korzystających z peryferiów obszaru wzrokowego (ja np. często je wykorzystuję przechodząc przez drogę, dla upewnienia się, że nic nie nadjeżdża mimo spojrzenia w bok), aczkolwiek większość osób zaczyna go ignorować po wciągnięciu się w grę.
Światło przechodzi wyłącznie pod nosem, ale w jasno oświetlonym pomieszczeniu byłem w stanie nie zwracać na to uwagi, gdyż jest to bardzo niewielka ilość. Wystarczy zredukować ilość światła w pokoju i praktycznie efektu nie widać.
W kwestii kontrolerów... Jest niezwykle lepiej niż względem CV1. Po pierwsze kontrolery są lepiej wyważone, mimo, iż środek masy na początku daje dziwne wrażenie, gdyż jest nad dłonią. Chropowata powierzchnia powoduje, że kontrolery leżą wygodnie w dłoni.
Co do przewodu - jedna osłonka na cały kabel była idealnym pomysłem zamiast dwóch. Jedyne czego mogę się przyczepić to to, że kabel zwisa z lewej strony i trochę przeszkadza jak nie mamy podwieszonego systemu okablowania dla VR, aczkolwiek trochę taśmy i przyklejenie kabla do tyłu gogli naprawia problem całkowicie ;)
Jeżeli gracie w okularach... Nie wydawajcie pieniędzy na soczewki, co chyba, że macie duże okulary albo noski was będą łaskotać po nosie. Może trudno założyć gogle na okulary, aczkolwiek posiadanie "podwójnych oczu" nie przeszkadza w rozgrywce na "nowym" Oculusie.
===
Czas na software...
===
Wstęp/tutorial Oculusa jest idealny, pomaga ze wszystkim od zera poprzez ustawienia, bezpieczeństwo etc.
Początkowo byłem dość sceptyczny do ustawiania dystansu między źrenicami za pomocą oprogramowania, aczkolwiek działa idealnie i wszystko jest ostre.
Oculus Home jest bardzo praktyczną aplikacją, gdzie możemy wszystkim zarządzać albo spotkać się z przyjaciółmi w "VR"... Może osobiście wolę VRChat albo podobne produkty, aczkolwiek Oculus Home jest dobrą alternatywą na start z światem VR.
Przechwytywanie ruchu... cóż jak to w VR jest ułomne... ale czego oczekiwać po trzech czujnikach? Ruch rąk jest odwzorowany idealnie, ale jeżeli gracie w jakąś grę która obsługuje Kinecta, albo system Mocap (kamerowy) to polecam się zapatrzyć w tę alternatywę.
Osobiście przetestowałem też system śledzenia ruchu na projekcie w Unity. W przypadku śledzenia samym Oculusem wypadło to słabo. Jednakowoż po
dodaniu Kinecta był to poziom "grywalny" poza skomplikowanymi położeniami typu leżenie na brzuchu czy klęczenie albo przysiady.
W przypadku użycia 8 kamer 720p i systemu Mocap cóż... odwzorowanie ruchu tego systemu jest na poziomie 99.9% więc raczej nie powinienem mieć zastrzeżeń.
===
Co do gier
===
Zagrałem w Skyrima VR, Pavlova oraz obejrzałem kilka filmów (fragmentalnie) - moje odczucia są proste... Gra się świetnie.
Wprawdzie pierwsze co zmieniłem to metodę chodzenia na analog zamiast teleportację i obrót na płynny, gdyż tak mi się gra bardziej komfortowo, ale to kwestia gustu.
Filmy ogląda się dobrze, ale osobiście wolę robić to na siedząco... Takie jakieś odczucie leniucha ;) Może granie w Pavlova mnie wymęczyło gdzie trzeba było unikać pocisków i chować się za osłonami.
Pierwsza sesja na nowym Oculusie trwała ponad 2h w tym od konfiguracji do grania w Skyrima etc.
===
Podsumowanie
===
Czy warto kupić Oculus Rift S?
Jeżeli posiadacie inne gogle (Vive / Index / Rift CV1)... nie, lepiej poczekać co Oculus przyniesie z adnotacją 2.0
Jeżeli nie posiadacie... tak, gdyż jest to dość tani produkt o bardzo wysokiej jakości porównywalny z produktami ekskluzywnymi.
Jeżeli chcecie zacząć przygodę z VR, Oculus Rift S jest godny polecenia. Zawiera cały niezbędnik elementów, kontrolery, prostą konfigurację etc.
===
Dane techniczne
===
Gogle: Oculus Rift S
Kontrolery: Oculus Touch S
Procesor: AMD FX-8350 (stock)
GPU: Zotac GTX 980Ti AMP! Extreme
RAM: HyperX 1866MHz, 16GB
Dysk: HDD Toshiba 7200RPM, Seagate 10000RPM
OS: Windows 10
Software: SteamVR, Oculus
- ZALETY:
- + wygoda
- + kontrolery
- + cena
- + przechwytywanie ruchu (ręce
- + głowa)
- + dobry tutorial dla początkujących
- + zredukowany efekt poświaty i tunelu
- + komfort użytkowania
- + rozkład masy
- WADY:
- - przechwytywanie ruchu ciała (estymacja)
- - kabel zwisający przez lewą rękę
1. FOV 90 a nie 110 stopni czy więcej - co za tym idzie widzimy troszkę mniej przez co trzeba się bardziej nakręcić głową a ponadto obraz rozmazuje się na jego rogach (widoczne tylko gdy chcemy spojrzeć na coś samym okiem a nie skręcać na dany element głową)
2. Rozdzielczość. Biorąc pod uwagę okulary VR dostępne na rynku jest ona i tak bardzo dobra patrząc pod kątem ceny do jakości ale do pełni szczęścia brakuje rozdzielczości 4k - niestety komputer oraz cena googli jakich trzeba byłoby do tego używać jest poza moim racjonalnym zasięgiem więc na obecne standardy rozdzielczość w Oculusie jest jak najbardziej wystarczająca ale z pomocą przychodzi SteamVR który od najnowszej aktualizacji pozwala na jej zwiększenie co znacząco podnosi jakość obrazu (Skyrim VR + najpopularniejsze mody graficzne + rozdzielczość 200 % robią mega wrażenie)
3. Po założeniu okularów światło przechodzi pod nosem - dla mnie nie jest to problem ale kogoś może to drażnić, ja po włączeniu gry totalnie tego nie widzę.
Jak za tę pieniądze najlepszy sprzęt VR jakie można kupić do PC a ogrywałem VIVE, oraz PSVR. Przed zakupem warto udać się do salonu VR i wykupić godzinkę gry żeby sprawdzić, czy nie dostaniemy zawrotów głowy, gdyż 2/5 znajomych takowych dostało. Mimo wszystko serdecznie polecam.
Gogle kupiłem z takiego względu, że mam mało miejsca w pokoju, a chciałem wskoczyć w VR, więc Rift S to był dobry zakup, bo nie potrzebuje on montowania kamer w pokoju, gdyż te kamery ma wbudowane.
Gogle dobrze się używa, moje IPD wynosi 70 mierzone linijką w lustrze, więc gogle zajęły z 2/3 użycia żeby znaleźć sobie takiego słit spota. Mimo to że zalecane jest IPD 61-65 to nawet wyraźnie wszystko widzę.
Krótko mam te gogle, ale zauważyłem, że jak zostawiam je w pudełku (tak chronię je przed słońcem) to po założeniu na następny dzień soczewki tak jakby parują, trzeba je przetrzeć.. Polecam więc zaopatrzyć się w jakąś szmateczkę z mikrofibry, osobiście używam takiego materiału, którym przeciera się zwykłe okulary (super gładki i nieszkodliwy materiał dla gogli)
Po dłuższej sesji posiadam wyraźne odbicia gogli na twarzy, ale to zdecydowanie idzie przeżyć, nikt od tego nie umrze hihi
Ogólnie polecam gogle. Rift S ma swoje plusy i minusy, ale zdecydowanie przerzucę się za rok na Valve Index
- ZALETY:
- + kontrolery dobrze leżą w dłoniach
- + bateria starcza na sporo zabawy
- + długi kabel
- + łatwa instalacja
- + w końcu to vr
- + cena
- WADY:
- - kabel wydaje się dość delikatny
- - słaba rozdzielczość przez co kolory są trochę wyblakłe
- - szpara przy nosie wpuszczająca światło może przeszkadzać
- - po paru minutach jest gorąco co przeszkadza i soczewki potrafią zaparować
Gogle bardzo dobrze leżą na głowie, obraz jest dość ostry (ostrośc spada przy skrajach pola widzenia).
Kontrolery są leciutkie i gogle bardzo dobrze śledzą ich ruchy. Ruch całego ciała (czyli tak naprawde pozycji samego hełmu) tez wydaje się być sledzony dobrze (o ile aplikacja pozwala) - choć musze przyznać, że moje pole gry jest zbyt ograniczone aby to dobrze przetestować.
Wadą jest obijanie się kabla po ramieniu - trzeba zainwestować w jakiś klips aby opadał z tyłu.
Wady:
- Kabel opadający na ramie
- Mniej dokładny niż VR sety z czunikami porozstawianymi po pokoju.
Zalety:
- Dobra jakość obrazu
- Lekkie, dobrze śledzone kontrolery
- Bardzo dobrze leży na głowie
- W mojej opinii najlepszy VR set pod kątem jakość/cena
- ZALETY:
- + Dosyć dobre wykonanie.
- + Kabel ma wystarczającą długość.
- + Nie trzeba posiadać osobnych stacji trackingowych.
- + Dobra jakość wyświetlaczy.
- + Google bardzo dobrze reagują na kontroler nawet jeżeli jest przed samym headsetem.
- WADY:
- - Średnio się je używa wraz z okularami (ale nie mówię, że się nie da sam używam).
- - Jeżeli chcemy grać wieczorem musimy włączyć chociaż lampkę żeby kamery nie gubiły strefy.
- - Jak na razie więcej nie odkryłem.
Jest oczywiście mnóstwo sprzętu, który zjada Rift S pod względem rozdzielczości, ale żaden nie gra w jego lidze cenowej. Dlatego uważam, że szybko go nie zmienię.
Chyba, że wyjdzie Rift S2...
- ZALETY:
- + Cena (jak na VR)
- + Czujniki wewnętrzne są świetnym rozwiązaniem gdy nie mamy dużo miejsca
- + Dłuuugi i solidny kabel
- + Relatywnie prosta konfiguracja
- + Bardzo dobry tracking
- WADY:
- - Wymaga połączenia z kontem na Facebooku
- - Nawet uruchamiajac gry przez steam aplikacja Oculus musi dzialac w tle
- - Jak każdy niesamodzielny VR wymaga mocnego PC
- - Jednorazowe baterie w padach
- ZALETY:
- + Zakładasz i grasz, nie potrzeba rozstawiać latarni
- + Bardzo wygodne i lekkie
- + Jakość obrazu
- + Kontrolery są mega ergonomiczne
- + Regulacja tym takim kółeczkiem z tyłu
- WADY:
- - Jak na razie nie znalazłem.
- ZALETY:
- + Wygone
- +Wiele możliwości regulacji
- +Proste w czyszczeniu
- +wygodne
- +lekkie
- +Głośniki
- +Estetyczny wygląd
- +Długi kabel
- +Intuicyjny interface
- +Proste w obsłudze
- WADY:
- - Szybko zużywa baterie
- ZALETY:
- + Wygodny
- + Prosta konfiguracja
- + dobra jakość
- + Długi kabel USB
- + lekkie i wygodne kontrolery
- + duży zakres regulacji gogli
- WADY:
- - Bardzo wymagający dla komputera
Bardzo łatwa instalacja, gry chodzą bez problemu.
Jeden pad trochę "skrzypi" przy szybszych ruchach ręką.
Używam na laptopie Lenovo Legion y540-17ihr z gtx1660ti
- ZALETY:
- + cena
- + łatwa instalacja
- + nie wymagają stacji bazowych
- WADY:
- - kabel po lewej stronie
- - "skrzypiące" pady
- - czasem trzeba zresetować obszar gry
- ZALETY:
- + Jakość obrazu
- + Regulacja pokrętłem hełmu
- + Brak czujników ruchu
- + Swobodnie możemy się obracać i wszędzie nas łapie
- + Nie grzeją się
- + Nie męczą się oczy jak w RIFT
- + WSZYSTKO JEST ZALETĄ :)
- WADY:
- - Mam wrażenie że mimo ładnego wykończenia są słabszej jakości niż RIFT
- ZALETY:
- + Cena
- + System trackingu jaki nie wymaga ustawienia czujników
- + Najlepsze wprowadzenie do świata wirtualnej rzeczywistości
- WADY:
- - Są potogenne
- - szybko w nich twarz się nagrzewa
- - Wysokie ceny gier z platformy Oculus
- - Częste problemy z oprogramowaniem Oculus
- ZALETY:
- + dobra jakość obrazu
- + kompatybilność ze sprzętem
- + oraz aplikacjami
- + prosta obsługa i przyjazne oprogramowanie
- + najwygodniejsze kontrolery w porównaniu z konkurencją
- + najlepszy tracking
- WADY:
- - Ciężkie
- - szybko poci się twarz
- - ciężkie gogle
- - szybko poci się twarz
- ZALETY:
- + Cena
- + Łatwy setup
- + "Insight Tracking"
- + Wygoda
- + Kontrolery
- + Halo band
- WADY:
- - Czasami występujące "czarne strefy" w śledzeniu kontrolerów
- - Kabel zwisający przez ramię a nie plecy
- ZALETY:
- + Duza Ilość
- + Dobry Wydruk
- + Nie ma stacji do trackingu
- + Łatwa konfiguracja
- WADY:
- - Brak
- ZALETY:
- + bardzo dobra jakość dźwięku
- + łatwa konfiguracja za pomocą wirtualnego miksera
- + doskonały bas
- + bardzo wytrzymałe głośniki
- WADY:
- - chwiejny stojak
- - brak pilota do regulacji głośności basów, wymaga regulacji z tyłu
Morele MAX to gwarancja darmowej dostawy od , możliwości zwrotu zakupów nawet do 30 dni oraz bezpłatnego zwrotu do Paczkomatów 24/7 i Punktów DPD Pickup.
Aktywuj pakiet już dzisiaj i zacznij oszczędzać!
Sprawdź, co zyskasz dla tego zakupu
Gogle VR Oculus Rift S (301-00178-01) możemy dostarczyć do Ciebie już jutro! Jeśli chcesz poznać dokładny czas dostawy, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Praca z goglami
===
Jako, ze jestem programistą i ostatnio zdarzyła mi się konieczność pracy z tymi goglami przy tworzeniu prototypu gry VR dołożę jeszcze kolejną cegiełkę.
API Oculusa jest akceptowalne, mimo, że w większości korzystałem ze SteamVR to miałem okazję też przetestować VRTK i mogę uznać, że najwygodniejsze było API od oculusa, ale jednak kompatybilność przeważyła na korzyść SteamVR.
Problemem tych gogli względem np. HTC Wive czy Valve Index jest brak kompatybilności z systemem OSX, co znacznie utrudnia pracę, gdyż trzeba pracować na Windowsie...
Aczkolwiek mogę powiedzieć, że gry z wykorzystaniem RayTracingu w VR wyglądają naprawdę niesamowicie... Oby te technologie poszły jak najszybciej do przodu, bo aktualnie RT w VR jest bardzo mocno zasobożerny...
===
Ocena po dłuższym czasie użytkowania
===
Jak ktoś chce zacząć przygodę z VR - jak najbardziej polecam, gdyż są to jedne z tańszych gogli... no ale jednak zalecam zamocowanie jakiegoś haka przy suficie pośrodku strefy, gdyż ten kabel jest naprawdę denerwujący...
Dodatkowo zalecam zakup soczewek dla osób korzystających z okularów, gdyż jednak zakładanie okularów w goglach jest dość męczące przy 8h siedzenia (z przerwami)...
A i lepiej mieć krótką fryzurę, albo długą spiętą z tyłu, gdyż grzywka mocno wchodzi w obraz...
Nadal jestem zadowolony z tego zakupu i mogę szczerze polecić wszystkim fanom VR, chyba, że dysponujecie większym budżetem wtedy droga prowadzi do Valve Index...