Zasilacz XFX TS 550W (P1-550S-XXB9)
- Certyfikat sprawności: 80 Plus Bronze
- Moc [W]: 550 W
- Modularne okablowanie: Nie
- Średnica wentylatora: 120 mm
- Standard/Format: ATX
- Zobacz pełną specyfikację
Opis produktu
80 Plus Bronze
Nie ulega wątpliwości, że certyfikowany zasilacz to doskonały wybór. Dzięki temu możemy mieć pewność, z jaką wydajnością pracuje nasz sprzęt. Wszystko dzięki sprawności określonej przy danym obciążeniu. Certyfikat 80 Plus Bronze oznacza sprawność na poziomie minimum 85% przy 50% obciążenia i minimum 82% sprawności przy 20% i 100% obciążenia. To wyniki, które prezentują się bardzo dobrze. Budując konfigurację komputerową, warto pamiętać o certyfikowanym zasilaczu. To z pewnością zmniejszy ryzyko awarii.

Brak modularnego okablowania
W tego typu zasilaczach użytkownicy nie mają możliwości odłączenia przewodów, które nie będa wykorzystywane przy pracy komputera. Wybierając ten typ zasilacza, należy pamiętać o odpowiedniej obudowie, która pozwoli na umiejętne rozmieszczenie okablowania, aby uniknąć efektu plątaniny. Jednak dużo większy porządek zapewni zasilacz modularny, w którym zbędne kable można łatwo zdemontować. Wybór zależy oczywiście od osobistych preferencji użytkownika. Nadal wiele zasilaczy na rynku nie oferuje modularnego okablowania.
ATX
To najbardziej uniwersalny i najczęściej spotykany standard zasilaczy komputerowych. Znalazł szerokie zastosowanie. Sprawdzi się zarówno przy prostszych konfiguracjach przeznaczonych do pracy biurowej, jak i urządzeniach dla graczy. Wysokość i szerokość tego typu zasilaczy została określona w standardzie. Jednak długość zależna jest od mocy urządzenia i wzrasta proporcjonalnie. To istotna kwestia przy doborze odpowiedniej obudowy, która powinna być przystosowana do rozmiarów zasilacza.
Aktywne chłodzenie
Chłodzenie aktywne jest bardzo wydajne i doskonale dba o odpowiednią pracę komputera. Ponadto stanowi obecnie standard. Jego wadą jest nieco głośniejsza praca. Delikatny hałas można zredukować, instalując wentylatory o większej średnicy. Taki rozmiar sprawi, że będzie obracał się wolniej. Warto również poszukać na rynku urządzeń, wyposażonych w wentylatory, których prędkość obrotu dostosowana jest do temperatury urządzenia. Im temperatura wzrasta, tym szybszy jest obrót.
SCP
Zasilacz odpowiada za dostarczenie energii do podzespołów komputera. W sieci energetycznej dochodzi do wahań parametrów napięcia. SCP (Short Circuit Protection) to zabezpieczenie przeciwzwarciowe. Zostaje aktywowane, gdy w obwodzie wystąpi opór poniżej 0,1 Ω. To zabezpieczenie spotkamy we wszystkich nowych, jak również starszych zasilaczach. Gdy tylko zwarcie zostanie wykryte, zasilacz natychmiast będzie odłączony. Dzięki temu możemy być spokojni o komponenty naszego komputera.
OPP
OPP (Over Power Protection) zabezpiecza przed przeciążeniem cały zasilacz, nie ograniczając się do pojedynczych linii. Dokładnie to samo zabezpieczenie, które można spotkać pod inną nazwą to OLP – Over Load Protection. W obydwu przypadkach zasilanie zostanie wyłączone, gdy pobierana moc przekroczy wartość mocy całkowitej zasilacza.
OCP
Jednym ze sposobów ochrony naszego sprzętu jest OCP (Over Current Protection). To zabezpieczenie przeciwko przeciążeniu stabilizatora zbyt wysokim natężeniem prądu. Każda linia zasilająca jest oddzielnie monitorowana. W przypadku jakiegokolwiek przeciążenia zasilacz zostaje wyłączony. OCP to wymóg normy ATX12V.
OVP
OVP (Over Voltage Protection) stanowi zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem wyjściowym. Zostaje aktywowane w momencie, gdy napięcie jest wyższe o 15%, względem wartości nominalnej. Zabezpieczenie działa na każdej linii wyjściowej zasilacza i wymagane jest przez normę ATX12V. Dzięki temu znacznie zmniejsza się ryzyko awarii zasilanych podzespołów.
PFC
Funkcja PFC (Power Factor Correction) pozwala na korekcję współczynnika mocy, aby straty były jak najmniejsze. Układ minimalizuje ilość mocy biernej, która nie zostanie wykorzystana. W przypadku PFC można wyróżnić dwa rodzaje układów. Te aktywne dostosowują się do warunków, panujących w danej sieci, co warunkuje wysoką wydajność. Natomiast w układach pasywnych parametry nie zmieniają się. Zostały one zaprojektowane z myślą o stałym obciążeniu. Na rynku częściej spotkamy zasilacze z układem aktywnym.
Układ PFC aktywny
Układ PFC pozwala na korekcję współczynnika mocy, aby zminimalizować straty w liniach przesyłowych. Układy aktywne dostosowują się do warunków, jakie panują w danej sieci. To bezpośrednio wpływa na możliwość osiągnięcia wysokiej wydajności zasilacza. Zakres współczynnika mocy wynosi od 0.9 do 0.99. Nie jest to parametr, który w znaczny sposób wpłynąłby na komfort użytkowania komputera. Stanowi jednak bardziej ekologiczne rozwiązanie, co dla wielu klientów może mieć istotne znaczenie.
Zapraszamy do zapoznania się z recenzją zasilacza wyprodukowanego przez firmę XFX, która oprócz zasilaczy zajmuje się również produkcją autorskich modeli kart graficznych dwóch głównych producentów - Nvidia oraz AMD.
Opakowanie, wygląd zewnętrzny i okablowanie
Zasilacz jest dostarczany w utrzymanym w stonowanej kolorystyce czarnym opakowaniu na którym możemy zobaczyć kilka informacji dotyczących konstrukcji oraz jego zdjęcie. W pudełku oprócz zasilacza spotkamy instrukcję, dwa przewody zasilające (jeden z wtyczką angielską oraz jeden z europejską) . Zasilacz ponadto jest chroniony „pianką” przed uszkodzeniami w trakcie transportu. Konstrukcja wygląda bardzo przyzwoicie, czarne barwy połączone z białymi dodatkami to bardzo dobre połączenie, które z pewnością ucieszy osoby z oknami w bocznych panelach obudowy. Po bokach znajdziemy czarne naklejki z logo firmy i nazwą modelu natomiast na górze tabliczkę znamionową z parametrami zasilacza oraz uzyskanymi przez niego certyfikatami. Na środku grilla ozdabiającego wentylator umieszczono spore, białe logo firmy ozdobione srebrnym tłem.
Zasilacz ma bardzo bogaty zestaw okablowania w którego skład wchodzi: złącze 24pin do płyty głównej, 9 złączy SATA, 6 wtyków molex, dwie wtyczki do zasilania kart graficznych (6pin oraz 8pin (6+2)) oraz 8 pinowe (2+4) złącze do zasilania gniazda procesora. Kable są w oplocie dzięki czemu nie będą się rozplątywać a zarazem będą dobrze wyglądać.
Specyfikacja zasilacza
Jak możemy odczytać z tabliczki znamionowej maksymalne obciążenie poszczególnych linii przedstawia się następująco:
+3.3V - 24A
+5V - 24A
Łączna moc na powyższych liniach jaką zasilacz jest w stanie dostarczyć to 130W.
+12V - 44A
Zasilacz posiada jedną mocną linię +12V z technologią Easy Rail, która jest w stanie dostarczyć aż 528W.
-12V – 0.5A, 6W
+5V – 2.5A, 12.5W
Zasilacz posiada certyfikat 80+ Bronze co oznacza, że oferuje on sprawność co najmniej 82% przy obciążeniu wynoszącym 20 oraz 100% mocy maksymalnej, a także nie mniej niż 85% przy obciążeniu wynoszącym 50%. Ponadto posiada certyfikat NVIDIA SLI.
Szeroki pakiet zabezpieczeń zapewnia stałe zasilanie i bezpieczeństwo pracy:
UVP (zabezpieczenie przed zbyt niskim napięciem na liniach wyjściowych),
OVP (zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem),
OCP (zabezpieczenie przed zbyt wysokim prądem),
SCP (zabezpieczenie przeciwzwarciowe),
OPP (zabezpieczenie przeciążeniowe),
Za jego chłodzenie odpowiada 120mm wentylator marki Adda, który zarówno w spoczynku jak i pod obciążeniem pracuje bardzo cicho.
Testy dostępne w Internecie wykazują, że zasilacz w swoim przedziale cenowym cechuje się bardzo dobrym utrzymywaniem napięć dzięki czemu nie trzeba się obawiać o resztę podzespołów w komputerze. Na produkt producent udziela 2 letniej gwarancji, która można przedłużyć do 5 lat po rejestracji na stronie producenta.
Analiza rynkowa
Spośród zasilaczy w cenie około 250 złotych zdecydowaliśmy się na rekomendację tego modelu ze względu na bardzo mocną linię +12V, dużą ilość zabezpieczeń, bogate oraz oplatane okablowanie, cichą pracę oraz możliwość przedłużenia gwarancji do aż 5 lat!
Podsumowanie
Polecamy ten produkt graczom posiadającym dość mocne i prądożerne karty graficzne oraz procesory. Zasilacz dzięki bardzo wysokiej mocy nie będzie sprawiał najmniejszych problemów w większości komputerów wyposażonych w jedną kartę graficzną oferując przy tym dobre parametry energetyczne i małe straty energii.
Specyfikacja techniczna
Opinie
(1109)Jestem maniakiem ciszy w moim pececie, po różnych próbacg (ocz sxs2 - głośny poszedł do ludzi, Tagan u22II - zaczęły piszczeć cewki lub głośno chodził wiatrak poszedł na reklamację wrócił w postaci zwrotu kasy i dobrze)
XFX (produkowany jak czytałem przez seasonica) - niesamowita cisza - jak pisali na forum. Wreszcie jestem zadowolony, poza tym wsparcie SLI i CF, dość długie kable w oplocie (niemodularne, ale mi o to chodziło - w puszce zawsze jest ciut miejsca pod DVD)
Duży Cichy, estetycznie wykonany, mocny stabilny - jestem zachwycony przedwszystkim cichością - pozostaje mi już tylko zakup dysku ssd jeśli wiecie o co nmi chodzi ;)
- ZALETY:
- + CICHY, CICHY, wreszcie cichy zalilacz w mojej puszce
- + dość mocny - wystarczy
- + stabilny - żadnych zwieszek
- + kable w oplocie
- + wsparcie SLI i CF
- + Dają nawet przejściówki na flopa
- + Wysoka jakość wykonania
- + Molexy same się odpinają po naciśnięciu - fany paten nit rzeba się z draniem męczyć szamocząc się w obudowie
- WADY:
- - dwa wyjścia 12V z jednego oplotu - nie wiem po co tak
- - najważniejszy minus, że nie mam się do czego przyczepić :D
- ZALETY:
- + Certylikat 80+ Bronze
- + Cicha praca
- + Mocna i stabilna linia +12V
- + W tej cenie niczego lepszego nie znajdziesz
- WADY:
- - Brak modularnego okablowania
W opisie są błędy: w/w zasilacz ma 6xMOLEX 4-pin, 9xSATA 15-pin,
2xFDD 4-pin, 1xPCI-E 6/8-pin, 1xPCI-E 6pin, 1xEPS-12V 8pin,
1xATX-12V/EPS-12V 4/8pin,
1xATX24/20-pin.
Zasilacz ma wentylator o średnicy 120 mm.
Linia +3,3V - 24A
Linia +5V - 24A
Linia +12V - 44A
Linia +3,3V & +5V razem 130 Wat
Linia +12V - 528 Wat
Tak napisałem, żeby kolejni chętni zakupu tego zasilacza nie mieli wątpliwości.
- ZALETY:
- + certyfikat 80+ brąz
- + cichy pod obciążeniem
- + kable długie w oplotach
- + bardzo dużo wtyczek
- + duża moc na linii +12V - 528 Wat.
- WADY:
- - hmm, dla mnie brak
- ZALETY:
- + Absolutnie niesłyszalny nawet pod obciążeniem.
- + Napięcia stabilne nawet przy kręconym Procku i potężnej grafice
- WADY:
- -brak modularnych kabli, jednak za tę cenę jak najbardziej do wybaczenia.
- ZALETY:
- + cena/jakość
- WADY:
- - Kable są nie odpinane, ale przy tej cenie to tak nie przeszkadza
- ZALETY:
- + Cichy, mocna linia 12V, wystarczająco gługie kable - testowane w obudowach SilentiumPC Gladius M40 i Fractal Design Define R4.
- WADY:
- - Mocno wyszukany minus to brak modularnego okablowania.
- ZALETY:
- + Dużo kabli i przejściówek
- WADY:
- - Spięcia na kablu(może tylko w moim modelu ale jednak są)
Bez problemu trzyma Phenoma 2 955 i GTX 560.
- ZALETY:
- + stabilny
- + duuuża moc w cenie, aż 528W na 12V
- + względnie tani
- + dużo długich kabli
- WADY:
- - brak
Polecam, to były dobrze wydane pieniądze
- ZALETY:
- + moc
- + cisza
- + bardzo duży wybór kabli
- + jakość wykonania
- WADY:
- - sztywne oploty kabli
- - nie odpinane kable
- ZALETY:
- + ciężar urządzenia i wygląd poświadczają wykonanie z dobrej jakości materiałów. Jeszcze nie używałem do OC ale myślę ze wystarczy.
- + Plusem jest też stosunkowo niska cena.
- WADY:
- - Chociaż kable mogłem ukryć z drugiej strony obudowy, następnym razem wezmę jakiś modularny zasilacz, za dużo plątaniny, polowa kabli jest w nieużytku
Pytania i odpowiedzi
(52)-i5-8400
-gtx 1060 6gb
-2x4gb ram
-ssd 128gb
-hdd 2tb
-płyta z370 msi
Może podam na swoim przykładzie, zasilacz pracuje po dziś dzień z : i5 2500k podkręcony do 4.5 zegara i hd 7870 więc wydaje mi się że nie ma obaw :-)
Ewentualna naprawa jest realizowana wyłącznie na terenie Holandii (sam musisz wysyłać paczkę o wartości około ~50% nowego zasilacza) oraz trwa to około 2 miesięcy. W moim całym życiu jeszcze żaden zasilacz nie sprawiał mi kłopotów. To jest pierwszy taki przypadek. Nie wiem czy taki akurat mi się trafił egzemplarz, ale nie polecił bym nikomu tego modelu.
Przy okazji pozbyłem się gwarancji, bo naruszyłem plombę. Morele.net umywają ręce.
W tej sytuacji proponuję abyśmy zareklamowali ten produkt poprzez rękojmię. Produkt posiada wadę fizyczną, niezgodną z opisem produktu. Nie pozwala ona na używanie produktu z godnie z przeznaczeniem.