Zasilacz Corsair RM550X 550W (CP-9020090-EU)
Opis produktu
80 Plus Gold
Certyfikaty 80 Plus określają standard, jaki ocenia sprawność zasilaczy. Dzięki temu użytkownicy mogą dowiedzieć się więcej na temat wydajności. Wynik mówi o sprawności przy określonym obciążeniu układu. W przypadku certyfikatu 80 Plus Gold przy obciążeniu 50% uzyskamy 90% sprawności, przy obciążeniu 20% oraz 100% sprawność wyniesie 87%. To bardzo dobre wyniki, a zasilacz może być zastosowany w komputerach wysokiej klasy, które korzystają z dużej mocy obliczeniowej i zaawansowanych podzespołów.

W pełni modularny
Zasilacz z okablowaniem modularnym pozwoli zdemontować niepotrzebne przewody. Dzięki temu wewnątrz obudowy zapanuje porządek, a użytkownicy unikną plątaniny kabli. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które często ulepszają konfigurację sprzętową. Wymiana poszczególnych podzespołów będzie po prostu dużo łatwiejsza. Skorzystamy jedynie z przewodów, które są niezbędne do sprawnej pracy komputera. Oczywiście wybór zależy od indywidualnych potrzeb użytkowników, jednak zdecydowanie warto rozważyć zakup takiego zasilacza.
ATX
To najbardziej uniwersalny i najczęściej spotykany standard zasilaczy komputerowych. Znalazł szerokie zastosowanie. Sprawdzi się zarówno przy prostszych konfiguracjach przeznaczonych do pracy biurowej, jak i urządzeniach dla graczy. Wysokość i szerokość tego typu zasilaczy została określona w standardzie. Jednak długość zależna jest od mocy urządzenia i wzrasta proporcjonalnie. To istotna kwestia przy doborze odpowiedniej obudowy, która powinna być przystosowana do rozmiarów zasilacza.
Aktywne chłodzenie
Chłodzenie aktywne jest bardzo wydajne i doskonale dba o odpowiednią pracę komputera. Ponadto stanowi obecnie standard. Jego wadą jest nieco głośniejsza praca. Delikatny hałas można zredukować, instalując wentylatory o większej średnicy. Taki rozmiar sprawi, że będzie obracał się wolniej. Warto również poszukać na rynku urządzeń, wyposażonych w wentylatory, których prędkość obrotu dostosowana jest do temperatury urządzenia. Im temperatura wzrasta, tym szybszy jest obrót.
Układ PFC aktywny
Układ PFC pozwala na korekcję współczynnika mocy, aby zminimalizować straty w liniach przesyłowych. Układy aktywne dostosowują się do warunków, jakie panują w danej sieci. To bezpośrednio wpływa na możliwość osiągnięcia wysokiej wydajności zasilacza. Zakres współczynnika mocy wynosi od 0.9 do 0.99. Nie jest to parametr, który w znaczny sposób wpłynąłby na komfort użytkowania komputera. Stanowi jednak bardziej ekologiczne rozwiązanie, co dla wielu klientów może mieć istotne znaczenie.
Opaski do kabli
Przy instalacji nowego zasilacza będziemy mieli do czynienia z dużą ilością okablowania. O ile w przypadku modularnych konstrukcji możemy odłączyć niepotrzebne przewody, tak w niemodularnych takiej możliwości nie ma. Dlatego zdecydowanie warto skorzystać z opasek do kabli. Dzięki temu możemy spinać przewody, zapewniając porządek wewnątrz obudowy. Ponadto dostęp do poszczególnych elementów konfiguracji będzie dużo łatwiejszy dla użytkownika. Bez trudu wymienimy podzespoły.
Modularny zasilacz Corsair RM550X o mocy 550 Watt.
Japońskie kondensatory zapewnią długą i niezawodną pracę.
MTBF 100.000 godzin, wentylator 135mm.
Specyfikacja techniczna
Opinie
(128)Jakby nie spojrzeć to najtańszy zasilacz oferujący aż tyle. Konkurencyjny EVGA G2 ma gorzej rozwiązany tryb półpasywny, choć pod pozostałymi względami jest na takim samym wysokim poziomie. BQ PurePower 10 może i jest cichy i ładny i estetyczny, ale to dość stara i słaba prądowo konstrukcja (grupowa regulacja, słabe kondensatory). Tak więc jakby nie spojrzeć na czoło wysuwa się RMx.
- ZALETY:
- + bezgłośny do ok. 250W (czyli w wielu kompach w ogóle wentylator nawet nie ruszy)
- + wysoka sprawność
- + świetny prądowo
- + w pełni czarne, modularne okablowanie
- + jakość wykonania, akcesoria
- + 10 lat gwarancji
- WADY:
- - kątowe wtyczki SATA zupełnie nieprzydatne jeśli dyski SSD montuje się za tacką - gdyby chociaż jeden z nich (po 1 na kablu) był prosty, to można by dyski SSD ukryć; to taki minus trochę na siłę w sumie, bo z kolei kątowe przydają się do zasilania dysków normalnie umieszczonych w kieszonkach - w sumie wszystko zależy od budy...
Wybór dokonywałem ostatecznie między EVGA G2 oraz RM550x. Oba prezentują podobną wydajność, efektywność, więc wybór ostateczna decyzja wyboru zasilacza dokonywała się na innym polu, a mianowicie kultury pracy, która to przemawia za produktem firmy Corsair, który jest jednym z najcichszych zasilaczy w tej klasie. Dodatkowo RM550x spełnia normę ATX podtrzymującą zasilanie, w przypadku braku zasilania na krótki okres czasu, co było ważne szczególnie dla mnie, ponieważ w mojej okolicy często występują krótkie zaniki elektryczności, co nie raz uratowało mnie przed utratą danych w ciągu ostatniego półrocza, gdzie G2 tego nie oferuję z powodu zastosowania kondensatorów o mniejszej pojemności. Dodatkowy ukłon należy się samej firmie, która to wydłużyła okres gwarancji z 7 lat, do 10, gdzie konkurencyjny zasilacz posiada tylko (albo aż) 7 lat. W tym momencie ceny obu zasilaczy się zrównały, więc bez zastanowienia bym wybrał RM550x. W momencie kupna, różnica między G2 550w, a RM550x wynosiła mniej więcej 40zł, więc trzeba było sobie przekalkulować, czy ktoś lubi ciszę, czy ewentualnie zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych i dołożyć do innego podzespołu.
Podsumowując, za tą kwotę, jest to jeden z najlepszych zasilaczy na rynku o takiej mocy. Cichy, posiadający wysoką sprawność. Przy moim rig’u (i5 6600, Asus Z170 Pro Gaming, 750Ti, 850 Evo 250, 1TB HDD Samsung, napęd, 16GB RAM), ani razu się nie załączył, a najgłośniejszym elementem zestawu jest karta graficzna. Zdecydowanie polecam zasilacz.
- ZALETY:
- + Bezgłośna praca do ~250W (w zależności od temperatury otoczenia może być to więcej bądź mniej);
- + Stabilność;
- + Sprawność;
- + Kondensatory na kablach, które zapewniają dodatkowe filtrowanie przed tętnieniami;
- WADY:
- - Kondensatory, które utrudniają odpowiednie ułożenie kabli w obudowie , lecz coś za coś, można skorzystać z przedłużek;
- - Czasami brakuje przycisku do testowania wentylatora, aby sprawdzić czy działa, tak dla pewności;
W konfiguracji 6600K, 2xDDR4, SSD, HDD, 5 wentylatorów wiatrak chyba jeszcze nie miał okazji się zakręcić.
- ZALETY:
- + Półpasywny,
- + Jakośc wykonania,
- WADY:
- - Chyba tylko cena, ale z takimi parametrami i tak ma nic porównywalnego.
- ZALETY:
- + Tryb półpasywny
- + Modularne okablowanie
- + Certyfikat 80Plus GOLD
- + Eleganckie dostarczenie(pokrowiec na kable, pokrowiec na zasilacz)
- + Bardzo cichy
- WADY:
- - Cena
- ZALETY:
- + Kable nie są wcale ciężkie w ułożeniu, 10 lat gwarancji, modularny, półpasywny.
- WADY:
- - Brak
- ZALETY:
- + ładny wygląd
- + półpasywne chłodzenie (wentylator włącza się tylko podczas dużego obciążenia)
- + dobrze trzyma napięcia
- + cichy
- WADY:
- - jedyne do czego mogę się przyczepić to to że w zestawie jedyny kabel zasilający do GPU miał na końcu dodatkową wtyczkę (zapewne do drugiej grafiki) co brzydko wygląda w obudowie z oknem :)
J taki jest. I jedna uwaga: Nie toleruje uszkodzonych podzespołów Miałem niepełnosprawny HUB USB i zasilacz już się nie uruchamiał (wada? zaleta?) bujnął się po odpięciu wymienionego.
- ZALETY:
- + Stabilność, napięć, Nie toleruje uszkodzonych podzespołów, Cichy (wentylator zaczyna kręcić przy pewnym obciążeniu).
- WADY:
- - Drogi, długie sztywne kable, zbędny kabel molex i przejściówka na flopa.
- ZALETY:
- + Całkowicie modularny.
- + Długa gwarancja.
- + Jakość wykonania.
- + Mocna linia +12V,praktycznie całe 550W.
- + Zabezpieczenia.
- + Kultura pracy.
- + Sprawność zasilacza.
- WADY:
- - Zbyt twarde kable.
- - Długość kabli.
- - Skromne dodatkowe wyposażenie.
msi 1070 extreme
msi m5
2x dysk
16 gb ram
- ZALETY:
- + sprawność
- + cena
- + cichy
- WADY:
- - kable bardzo sztywne
- - ciężko wypiąć z zasilacza
- - ciężko wpiąć do podzespołów
Pytania i odpowiedzi
(17)https://www.bequiet.com/pl/psucalculator
Na przyszłość również spokojnie starczy, ponieważ nawet konfiguracja typu 8700K + 2080Ti (po OC) bierze podczas grania ok 470W, co zostawia jeszcze sporo "luzu". A jeśli nie celujesz w topowe karty i procesory, to z 550W masz spokój na dłuuuuugo.