Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Normatywne aspekty terapii zaawansowanych
Etyczne i prawnicze aspekty zaawansowanych terapii
praca zbiorowa
- Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
- Rok wydania: 2024
- Oprawa: broszurowa
- Format: 235x158 mm
- Ilość stron: 204
Tytuł przedstawianej monografii wskazuje, że jej tematem są "etyczne" i "prawnicze" aspekty "zaawansowanych terapii", które przede wszystkim obejmują trzy innowacyjne procedury medyczne: terapię komórkową, terapię genową i terapię opartą na inżynierii tkankowej. Książkę rozpoczyna wprowadzenie Na temat medycznych innowacji, eksperymentalnych procedur i produktów leczniczych zaawansowanych terapii, w którym Włodzimierz Galewicz analizuje najważniejsze pojęcia, które później są omawiane w czterech zawartych w niej badaniach. W pierwszym z nich Wojciech Ciszewski dyskutuje o kontrowersyjnym "prawie do terapii eksperymentalnej" - czy ciężko chorzy pacjenci, którzy nie mają już korzyści z istniejących terapii, "mają prawo spróbować" jeszcze nieprzetestowanych terapii? Trzy kolejne rozdziały są poświęcone głównym formom zaawansowanych terapii. Włodzimierz Galewicz omawia terapie komórkowe, zwracając uwagę na rolę zasady nieszkodzenia w ich ocenie etycznej (często priorytetowo w stosunku do zasady działania na rzecz dobra). Olga Dryla przedstawia wybrane kwestie prawne dotyczące wykorzystania terapii genowej zarówno w praktyce klinicznej, jak i w badaniach naukowych z udziałem ludzi, analizując problemy na poziomie metanormatywnym, a następnie skupiając się na zjawisku LTFU ( długotrwałe śledzenie ), czyli dożywotnim lub wielopokoleniowym monitorowaniu medycznym, które powinni podlegać pacjenci poddani terapii genowej, a w określonych przypadkach także ich potomkowie. Piotr Grzegorz Nowak zajmuje się w swoim studium terapią opartą na inżynierii tkankowej, określaną jako "medyczna technika, która umożliwia tworzenie całkowicie nowych tkanek" i wychodzi od istniejących form do przyszłości, która jeszcze niedawno była fantastyczna, pokazując, jak medycyna regeneracyjna może naprawić to, co zakłóciła natura. Książkę zamyka obszerna bibliografia.
Monografia ta jest wspólnym dziełem czterech pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jeden z nich, dr hab. Wojciech Ciszewski, jest zatrudniony w Katedrze Teorii Prawa Wydziału Prawa i Administracji, trzech pozostałych - dr hab. Olga Dryla, prof. dr hab. Włodzimierz Galewicz i dr Piotr Grzegorz Nowak - pracuje w Instytucie Filozofii Wydziału Filozoficznego.
Ta praca jest jednym z rezultatów projektu badawczego "Etyczne aspekty badań i zastosowań innowacyjnych terapii", realizowanego pod kierownictwem Włodzimierza Galewicza przez Wydział Filozoficzny UJ w ramach programu MEiN "Nauka dla Społeczeństwa" w okresie od 20 lipca 2022 roku do 19 lipca 2024 roku.
Market
Morele MAX to gwarancja darmowej dostawy od , możliwości zwrotu zakupów nawet do 30 dni oraz bezpłatnego zwrotu do Paczkomatów 24/7 i Punktów DPD Pickup.
Aktywuj pakiet już dzisiaj i zacznij oszczędzać!
Sprawdź, co zyskasz dla tego zakupu