Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Zotac MEK – recenzja, dane techniczne, czy warto?

Firma Zotac przygotowała rozbudowaną serię komputerów gamingowych. Z czego się składają?

Już na wstępie należy podkreślić, że mamy do czynienia z bardzo szeroką kategorią produktową. W jej skład wchodzą bowiem 3 modele komputerów dla graczy, które składają się z wielu różnych konfiguracji sprzętowych. W rezultacie, ostateczny wybór dotyczyć będzie jednego z kilkudziesięciu oferowanych urządzeń.

Zotac MEK – dane techniczne oraz cena

Jak można się domyślić, wspomniane modele są zróżnicowane pod względem podzespołów, które wykorzystują. W zależności od potrzeb, zdecydować możemy się na komputer Zotac MEK Mini, MEK1 lub Met Ultra. Wszystko to sprawia, że warto dokładnie przeanalizować wszystkie urządzenia.

Zotac MEK – dostępne konfiguracje

Oferowanych na rynku konfiguracji komputerów Zotac MEK Gaming PC jest naprawdę sporo, dlatego warto omówić pokrótce każdy z trzech wspomnianych modeli. Dzięki temu dowiemy się, z jakich konkretnie podzespołów korzystają i na których model warto zwrócić szczególną uwagę.

Na początek weźmiemy na tapetę komputer Zotac MEK Mini. W jego przypadku skorzystać możemy z procesorów Intel Core ósmej lub dziewiątej generacji. Największą wydajnością wyróżnia się model Intel Core i7-9700, który dysponuje ośmioma rdzeniami i ośmioma wątkami. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 3000 MHz, natomiast w trybie turbo może zostać podbita do poziomu 4700 MHz. Uzupełnieniem specyfikacji układu jest 12 MB pamięć RAM, a także współczynnik TDP wynoszący 65 W.

Jak wskazują przedstawione parametry techniczne, mamy do czynienia z urządzeniem gwarantującym bardzo wysoką wydajność i doskonale sprawdzającym się w trybie wielowątkowym. Wszystko to pozwala na uruchomienie każdej nowej gry z segmentu AAA. Oczywiście na wysokich detalach graficznych.

Kolejnym procesorem dziewiątej generacji jest model Intel Core i5-9400F. Tym razem mamy do czynienia z układem sześciordzeniowym i sześciowątkowym. Jego częstotliwość taktowania wynosi od 2900 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 4100 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi jeszcze 9 MB pamięci podręcznej oraz współczynnik TDP 65 W. Mniejsza ilość rdzeni i wątków przekłada się na niższe osiągi, jednak nie możemy powiedzieć, by „strata” to procesora i7 była znacząca. Nadal mamy do czynienia z procesorem, który poradzi sobie z obsługą nowych gier.

Zotac MEK Mini występuje na rynku również w wersji z procesorem Intel Core i7-8700 z sześcioma fizycznymi rdzeniami i dwunastoma wątkami logicznymi. Jego taktowanie wynosi od 3200 MHz w trybie bazowym do 4600 MHz w trybie turbo. Korzysta on także z 12 MB pamięci podręcznej.

Zobacz Zotac MEK

Do układu CPU należy dobrać oczywiście kartę graficzną. Producent zdecydował się na wykorzystanie własnych wersji jednostek z serii Nvidia GeForce RTX. W zależności od modelu, będzie to model Nvidia GeForce RTX 2070 z 8 GB pamięci GDDR6 lub RTX 2060 z 6 GB pamięci GDDR6. Obie zagwarantują doskonałą wydajność w grach. To jednak nie wszystko, ponieważ istnieje również możliwość zakupu komputera z kartami w wersji SUPER – w przypadku RTX 2070 SUPER możemy liczyć między innymi na wyższe taktowanie, a w RTX 2060 SUPER także na wykorzystanie 8 GB pamięci GDDR6.

Komputer Zotac MEK Mini korzysta z pamięci RAM typu DDR4 (taktowanie 2666 MHz) – w większości modeli będą to dwie kości o łącznej pojemności 16 GB. Do tego wszystkiego dochodzą dwa dyski twarde – HDD i SSD M.2 PCIe.

Kolejnym komputerem z serii jest Zotac MEK1, wyróżniający się nieco większymi wymiarami. Jeśli natomiast chodzi o podzespoły, uwagę warto zwrócić na dostępność modeli z nieco starszymi układami. Poza wersjami korzystającymi z procesorów i5-9400F oraz i7-8700, zakupić możemy także komputery z układami Intela siódmej generacji. Do wyboru są dwa modele. Tym wydajniejszym okaże się Intel Core i7-7700.

Korzysta on z czterech fizycznych rdzeni i ośmiu wątków logicznych. Jego taktowanie wynosi natomiast od 3600 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 4200 MHz w trybie turbo. Dodać do tego musimy także 8 MB pamięci podręcznej i współczynnik TDP na poziomie 65 W. Pomimo tego, że premiera układu miała miejsce na początku 2017 roku, nadal oferuje on wydajność pozwalającą na uruchomienie nowych gier.

Drugim procesorem z tej serii jest Intel Core i5-7400. Korzysta on z czterech rdzeni i z takiej samej ilości wątków. Wyróżnia się taktowaniem z przedziału 3000-3500 MHz i 6 MB pamięci podręcznej. Najdroższe modele komputera Zotac MEK1 są wyposażane w karty graficzne Zotac Gaming GeForce RTX 2060 z 6 GB pamięci GDDR6, jeśli jednak chcecie wydać mniej, możecie zdecydować się na jedną z trzech kart z serii GeForce GTX.

  • Zotac GeForce GTX 1080 dysponuje 8 GB pamięci GDDR5X, zapewni obsługę wszystkich nowych gier na wysokich detalach graficznych.
  • Zotac GeForce GTX 1070 Tiw jej przypadku również możemy mówić o 8 GB pamięci, ale typu GDDR5.
  • Zotac GeForce GTX 1060jednostka jest montowana w najtańszych modelach komputera. Dysponuje 6 GB pamięci GDDR5.

Podobnie jak w przypadku komputera Zotac MEK Mini, do dyspozycji otrzymujemy pamięć RAM typu DDR4 oraz dwa dyski twarde – HDD oraz SSD M.2 PCIe.

Największym i najbardziej rozbudowanym komputerem jest Zotac MEK Ultra, który także występuje w wielu wersjach sprzętowych. Kolejny raz warto zwrócić uwagę na procesory, a zwłaszcza na model Intel Core i9-9900K, który dysponuje aż ośmioma fizycznymi rdzeniami i szesnastoma wątkami. Możemy mieć więc pewność, że doskonale sprawdzi się podczas obsługi najbardziej wymagających gier. Na jego wydajność wpływ ma także częstotliwość taktowania, która w trybie bazowym wynosi 3600 MHz, natomiast w trybie turbo może dobić do poziomu 5000 MHz. To jednak nie wszystko, ponieważ procesor wyróżnia się odblokowanym mnożnikiem, co pozwala nam na przeprowadzenie overclockingu, czyli podkręcania. Dzięki temu możemy dodatkowo zwiększyć maksymalne taktowanie.

Drugim procesorem montowanym w komputerach Zotac MEK Ultra jest Intel Core i7-9700K. Kolejny raz mamy do czynienia z układem z odblokowanym mnożnikiem. Korzysta on z ośmiu rdzeni i ośmiu wątków, a jego taktowanie bez podkręcenia mieści się w przedziale od 3600 do 4900 MHz. W nieco tańszych modelach znajdziemy natomiast procesor Intel Core i7-8700K (sześć rdzeni, dwanaście wątków, taktowanie 3700-4700 MHz), także z odblokowanym mnożnikiem.

Co ciekawe, komputer jest sprzedawany także z procesorem Intel Core i9-7900X. Jest to jeden z przedstawicieli najnowszych i najwydajniejszych układów Intela, kierowanych do graczy i specjalistów. Korzysta on z dziesięciu rdzeni i dwudziestu wątków, a jego taktowanie mieści się w przedziale od 3300 MHz do 4300 MHz. Zapewni zdecydowanie najwyższa wydajność, jednak należy pamiętać o tym, że procesor ten wymaga użycia mocnego zasilacza i sprawnego systemu chłodzenia. Jego współczynnik TDP wynosi aż 140 W.

Na ogromną wydajność możemy liczyć także w przypadku kart graficznych. Poza wspomnianymi już jednostkami RTX 2080 oraz RTX 2070, w komputerach Zotac MEK Ultra wykorzystywana jest również karta Zotac Gaming GeForce RTX 2080 Ti, oferujące zdecydowanie najwyższą wydajność. Dysponuje ona aż 11 GB pamięci typu GDDR6. Jej wybór okaże się zakupem na wiele lat.

Do procesora i karty graficznej możemy dobrać pamięć RAM typu DDR4 o taktowaniu wynoszącym aż 3200 MHz. Ich pojemność może wynieść nawet 64 GB. Do tego dochodzą dwa dyski twarde – HDD (maksymalnie 4 TB) oraz SSD M.2 PCIe (500 GB). Jak więc widać, model Ultra zapewni nam najwyższą wydajność i największe możliwości rozbudowy.

Zotac MEK – wygląd

Jak wskazuje tabelka umieszczona na początku tekstu, omawiane modele komputerów różnią się między sobą nie tylko podzespołami, ale również wymiarami. Zotac MEK Mini wyróżnia się kompaktową obudową, którą w każdej chwili można umieścić w plecaku lub specjalnej torbie. Nie jest zbyt ciężki, dlatego jego przenoszenie nie powinno sprawić problemów. Wagą takiego rozwiązania są niewielkie możliwości rozbudowy takiego zestawu. Wspomnieć należy także o nieco ograniczonym zestawie portów.

Nieco większy jest komputer Zotac MEK1, który zapewnia również lepszą cyrkulację powietrza. Większe wymiary gwarantują również dostęp do bardziej rozbudowanego zestawu portów i złączy. Najlepiej pod tym względem prezentuje się jednak Zotac MEK Ultra – w jego przypadku możemy liczyć nie tylko na najlepsze podzespoły, ale również doskonały potencjał do rozbudowy o nowe lub lepsze podzespoły.

Zotac MEK – cechy

Poza bogatym wyborem konfiguracji sprzętowych, dla producenta ważną kwestią okazał się również atrakcyjny design komputerów. Wszystkie trzy modele prezentują się bardzo dobrze – obudowy doskonale oddają nowoczesny charakter urządzeń. Wpływ na odbiór komputerów mają również świecące paski znajdujące się na froncie obudowy. Barwę oświetlenia możemy konfigurować przy użyciu specjalnego oprogramowania.

Chcąc zagwarantować wysoką stabilność działania urządzeń, producent postawił także na wykorzystanie rozbudowanego systemu chłodzenia. Wykorzystywane są dużych rozmiarów wentylatory, które utrzymują generowane temperatury na względnie niskim poziomie.

Zotac MEK – wydajność

Analizując wszystkie parametry i testy, łatwo możemy dojść do wniosku, że najwyższą wydajność zapewnią nam komputery Zotac MEK Ultra. Mowa tu zwłaszcza o modelach z procesorami Intel Core i9-9900K oraz i9-7900X.

Do tego wszystkiego warto dodać także kartę graficzną Zotac Gaming GeForce RTX 2080 Ti. Doskonałe parametry i 11 GB pamięci GDDR6 zapewnia ogromną wydajność w grach, a także w najbardziej rozbudowanych programach specjalistycznych. Potwierdzeniem tego są świetne wyniki testów. W programie 3D Mark 11 Performance GPU jednostka uzyskała średnią na poziomie 47166 punktów, natomiast w 3D Mark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła 409117 punktów. Jak łatwo można się domyślić, tak ogromna wydajność pozwoli na obsługę wszystkich nowych gier na wysokich detalach graficznych.

Zotac MEK – wady i zalety

Gamingowe komputery z serii Zotac MEK zapewniają bardzo wysoką wydajność, która pozwoli na ogrywanie wszystkich nowych tytułów. Co ważne, do wyboru mamy 3 różne modele, występujące łącznie w kilkudziesięciu konfiguracjach sprzętowych. Wszystko to pozwala na dobranie dokładnie takiego sprzętu, o jaki nam chodziło. Co istotne, najlepsze oferowane modele okażą się inwestycją na wiele lat. Wszystko dzięki podzespołom, z których korzystają.

Po stronie zalet sprzętu należy zapisać także wysoką jakość wykonania, a także bardzo atrakcyjny design, który jest dodatkowo podbijany za sprawą bogatych efektów świetlnych. Największą wadą, na którą wskazują klienci, jest oczywiście cena Zotac MEK. Model Mini korzystający z procesora i7-8700 i karty graficznej RTX 2070 kosztuje około 7600 złotych. Za komputery lepsze przyjdzie nam zapłacić grubo ponad 10 tysięcy złotych. Przyczepić można się również do okrojonych zestawów portów w najmniejszych komputerach.

ZALETY

  • Wydajne procesory Intela ósmej i dziewiątej generacji
  • Karty graficzne Zotac o ogromnej mocy obliczeniowej
  • 3 obudowy do wyboru
  • Wysoka jakość wykonania
  • Pojemne dyski twarde HDD i szybkie SSD M.2 PCIe

WADY

  • Okrojony zestaw portów w mniejszych komputerach
  • Bardzo wysokie ceny

Zotac MEK – podsumowanie, czy warto?

Jeśli dysponujecie budżetem wystarczającym do zakupu jednego z modeli komputerów Zotac MEK, warto przeanalizować je pod kątem sprzętowym. Zapewniają bowiem dostęp do niezwykle wydajnych podzespołów, które pozwolą na obsługę wszystkich nowych gier na wysokich detalach graficznych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:28
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.