Udostępnij
Skomentuj

Zmywacz do silikonu - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Wykorzystanie silikonu jest niezwykle szerokie.

Najczęściej stosuje się go w łazienkach i kuchniach do uszczelnienia bądź zabezpieczenia wybranych powierzchni. Po pewnym czasie jego właściwości użytkowe mogą jednak osłabnąć, a on sam zżółknie bądź sczernieje. Konieczne będzie wtedy jego usunięcie.

Wiele osób w tym celu użyje zwykłego nożyka, próbując wydrapać pozostałości środka. Tym sposobem nie usuniemy go jednak w całości, co zaś uniemożliwi nam położenie nowej warstwy. Czym usunąć stary silikon? Najlepiej wykorzystać w tym celu specjalny zmywacz do usuwania silikonu.

Jest to rozpuszczalnik, który w swoim składzie zawiera tak zwane węglowodory alifatyczne. Występuje w postaci żelu, pasty, płynu bądź sprayu i skutecznie zmiękcza pozostałości silikonu, nie produkując przy tym przykrego zapachu, jak ma to miejsce chociażby w przypadku tradycyjnych rozpuszczalników. Po upływie czasu wskazanego przez producenta zmywacza, silikon staje się na tyle miękki, że z łatwością możemy go usunąć, bez konieczności drapania powierzchni za pomocą nożyka czy innych narzędzi.

Zmywacz do silikonu – jak wybrać?

Choć wykorzystanie omawianego środka jest dosyć oczywiste, na rynku dostępnych jest kilka jego rodzajów, które różnią się między sobą przede wszystkim zakresem i sposobem użycia. Warto więc pokrótce wymienić najważniejsze parametry, na które trzeba zwrócić uwagę.

POWIERZCHNIA UŻYTKOWANIA. Na rynku znaleźć możemy zmywacze uniwersalne, które stosowane są na niemal każdej powierzchni, ale również produkty specjalnie dostosowane do konkretnych tworzyw. Wymienić można więc między innymi zmywacze do powierzchni drewnianych, emaliowanych, stalowych, ceramicznych, porcelanowych czy z kamienia naturalnego. Najlepiej zawsze sprawdzić, do jakich konkretnie tworzyw wybrany przez nas produkt może być wykorzystany.

SPOSÓB APLIKACJI. W tym przypadku również mamy kilka możliwości. W sklepach znaleźć można bowiem:

  • zmywacz do silikonu w żelu,
  • zmywacz do silikonu paście,
  • zmywacz do silikonu w płynie,
  • zmywacz do silikonu w sprayu.

Dwa pierwsze produkty bardzo dobrze sprawdzają się na powierzchniach pionowych, ponieważ nie musimy martwić się tym, że spłyną. Zmywacze w płynie i w sprayu z powodzeniem użyjemy do powierzchni poziomych. Dobrze wnikają w strukturę silikonu, dlatego dość szybko doprowadzą do jego zmiękczenia. Producenci wyposażają często swoje produkty w specjalne aplikatory, które ułatwiają nakładanie środku. Zakupić możemy również całe zestawy, wyposażone chociażby w specjalne pędzelki czy szpachelki do usuwania zmiękczonego silikonu.

RODZAJ. Tutaj też możemy mówić o zmywaczach uniwersalnych, które zastosujemy w wielu zróżnicowanych sytuacjach. Nie zawsze jednak poradzą sobie z całkowitym usunięciem silikonu, zwłaszcza wtedy, gdy jest on stary bądź utwardzony. W takich przypadkach warto sięgnąć po produkty dedykowane, takie jak zmywacz do silikonu sanitarnego czy utwardzonego.

TEMPERATURA UŻYCIA. Dostępne na rynku silikony zazwyczaj mogą być przez wykorzystywane w temperaturze przekraczającej 5 stopni Celsjusza.

DODATKI. Wspomnieć należy tu przede wszystkim o tym, że wielu producentów zwraca uwagą na to, aby ich zmywacze były bezwonne bądź wydzielały przyjemny, owocowy zapach. Zakupić możemy również zmywacze, które poza usunięciem starych powłok silikonowych przygotują powierzchnię do położenia nowej warstwy poprzez poprawę jej przyczepności.

Zmywacz do silikonu – jaka firma?

Chcąc w sposób szybki i bezpieczny usunąć pozostałości silikonu, warto decydować się na produkty, których konsystencja jednocześnie pozwoli na skuteczne wniknięcie w strukturę starej powłoki i nie wpłynie na kondycję czyszczonej powierzchni. Zagwarantują to z pewnością produkty sprawdzonych firm. Godny polecenia jest przede wszystkim zmywacz do silikonu Wurth oraz Boll.

Zmywacz do silikonu – cena

Standardowe produkty dostosowane do wybranych powierzchni kosztują przeważnie od 10 do 20 złotych za opakowanie. Jeżeli chcemy skorzystać ze zmywaczy specjalistycznych bądź sprzedawanych w zestawach, konieczny okaże się wydatek rzędu 30-50 złotych.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:34
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.