Udostępnij
Skomentuj

Ziemia uniwersalna - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Na co zwrócić uwagę wybierając ziemię uniwersalną? Jak ją przygotować do użycia?

Jaka ziemia uniwersalna najlepsza – kryteria wyboru

Ziemia uniwersalna dość znacznie może się różnić, jeśli porównać podstawowe parametry, takie jak granulację albo bogactwo kompleksów glebowych. Niezmienne pozostają tylko najbardziej fundamentalne właściwości, dlatego odpowiedź na pytanie o to, czy ziemia uniwersalna jest kwaśna, będzie brzmiała, że co do zasady tak, aczkolwiek jej pH będzie zmienne (powinno zawierać się w przedziale od 5 do 7). Dobrze jest zmierzyć je każdorazowo. Lekko kwaśne pH wynika z faktu, że są to warunki optymalne dla większości gatunków roślin.

  • Wielkość opakowania: ziemia uniwersalna jest sprzedawana w bardzo różnych workach. Ziemia uniwersalna 10 litrów to odpowiedni wybór, jeśli chodzi o uzupełnienie niedoboru ziemi w donicach, co trzeba sprawdzać co parę lat, ziemia uniwersalna 50 litrów przyda się do przesadzeniu kwiatów w średnich donicach, ale już do obsadzenia kwiatami skrzynek balkonowych będzie potrzebna ziemia uniwersalna 80 litrów i to zwykle więcej niż jeden worek. Warto bowiem pamiętać, że objętość ziemi suchej jest zdecydowanie większa niż nasiąkniętej, a to taka będzie używana.
  • Kwasowość: zdecydowana większość ziem uniwersalnych ma odczyn lekko kwaśny (około 6,5), natomiast im więcej producentów brać pod uwagę, tym szerszy będzie to zakres. Warto sprawdzić kwasowość podłoża i skorygować ją do odpowiedniego poziomu wapnem albo torfem, żeby osiągnąć poziom wymagany przez dany gatunek. Dzięki temu można z jednego opakowania ziemi uniwersalnej przygotować bardzo różne podłoża, które będą odpowiednie dla odmiennych gatunków roślin.
  • Producent: w przypadku ziemi uniwersalnej wybór producenta jest często uważany za ważniejszy niż w przypadku ziemi dedykowanej konkretnym typom roślin, ponieważ wiele marek tańszych to po prostu resztki po bardzo różnych podłożach, a od takiego substratu nie można oczekiwać dużej przydatności. Ziemia uniwersalna od sprawdzonych producentów jest oczywiście pewnym uśrednieniem właściwości, natomiast charakterystyka jej nie jest przypadkowa – w każdym worku znajduje się takie same podłoże, więc można ziemi używać zawsze w identyczny sposób, co znacznie upraszcza dbanie o rośliny doniczkowe.
  • Dystrybutor: ziemia uniwersalna nie jest przesadnie wrażliwa na niewłaściwe przechowywanie, ale mimo wszystko warto zadbać o to, aby pochodziła ona ze sprawdzonego źródła. Warunki przechowywania, np. zbyt długa ekspozycja lub przegrzanie mogą spowodować przebudowę kompleksów glebowych, co w praktyce oznacza zachwianie równowagi biologicznej i gorsze warunki użytkowe. Właśnie w ziemi uniwersalnej, która dla wielu roślin i tak nie jest idealnym podłożem, warto zwrócić na to uwagę.

Polecane nawozy sztuczne i naturalne

Jak przygotować ziemię uniwersalną?

Po zakupie ziemię uniwersalną należy przygotować – choć jest opisana jako gotowe podłoże, dla większości roślin jest to w istocie podłoże suboptymalne, a więc niezapewniające idealnych warunków – należy pamiętać, że taka ziemia wymaga specyficznego nawożenia, a pałeczki lub granulki nawozowe często warto umieścić w doniczce już w chwili napełniania ziemią. W przypadku wykorzystania ziemi uniwersalnej do roślin o specyficznych i znanych wymaganiach (np. storczyków, palm, pelargonii czy surfinii) należy wzbogacić ziemię uniwersalną torfem lub zneutralizować wapnem, aby ustabilizować optymalny poziom pH. W takich przypadkach zakup ziemi uniwersalnej może być uzasadniony ekonomicznie – jest to tańsze niż ziemie specjalistyczne i z jednego worka można przygotować produkt właściwy dla wielu różnych gatunków.

Ziemia uniwersalna - podsumowanie

Zakup ziemi uniwersalnej często jest krytykowany jako rozwiązanie nieoptymalne, jednak przy odrobinie zachodu można ziemię uniwersalną wykorzystać praktycznie dowolnie i nie będzie ona pod względem praktycznym niczym ustępowała drogim podłożom specjalistycznym, jeśli tylko zostanie odpowiednio dobrana.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:11
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.