Udostępnij
Skomentuj

Wyciskacz do czosnku. Jak wybrać najlepszy model

Radzimy, jak dobrać najlepsze urządzenie do wyciskania czosnku do twoich potrzeb. Praktyczne porady.

Trudno wyobrazić sobie prawdziwą kuchnię bez czosnku. Białe czy fioletowe ząbki dodają smaku mięsom czy potrawom wegetariańskim. Trudno sobie wyobrazić bez nich zupy czy jakiekolwiek dania śródziemnomorskiej kuchni. Czasami odrobina czosnku potrafi zdziałać cuda, zmieniając mdłe jedzenie w aromatyczną ucztę. Ale z czosnkiem trzeba obchodzić się właściwie. Siekanie go jest sztuką, którą nie każdy opanował. Nie każdy lubi też zapach, który pozostaje potem na dłoniach. Dlatego na rynku pojawiły się urządzenia, które przyspieszają i upraszczają jego obróbkę. Prasa lub wyciskarka do czosnku to narzędzie kuchenne do rozdrabniania ząbków czosnku, najczęściej przez przeciskanie ich przez siatkę drobnych otworków. Są często szybszą i praktyczniejszą alternatywą dla siekania czosnku nożem. Budzą kontrowersje, ale właściwie wykorzystane, mogą stać się twoim cennym kuchennym sojusznikiem.

Jak obchodzić się z czosnkiem

“Czosnek jest boski” pisał słynny szef kuchni Anthony Bourdain. I miał rację. To jedna z najbardziej uniwersalnych roślin świata. Kuchenny skarb, który ma tysiąc zastosowań, jest zdrowy i aromatyczny. Siekanie czosnku uwalnia związek chemiczny, allicynę który odpowiada za jego smak ale ma też właściwości istotne dla zdrowia.

Oprócz zastosowań czysto smakowych - kto wyobraża sobie francuską, włoską, arabską czy hiszpańską bez czosnku? Czosnek pospolity jest znaną i szeroko stosowaną rośliną leczniczą, której skuteczność potwierdziły liczne badania kliniczne. Roślina zawiera związki o działaniu przeciwzakrzepowym, antybiotycznym i antygrzybicznym. Pomaga w zwalczaniu infekcji jamy ustnej, dróg oddechowych, układu moczowego, obniża gorączkę i ciśnienie krwi. Jest też przeciwutleniaczem chroniącym wątrobę.

Sposób obchodzenia się z czosnkiem może mieć ogromny wpływ na jego właściwości smakowe. Podczas przygotowań, pamiętaj o kilku prostych radach:

  • Pamiętaj, że czosnek siekać czy miażdżyć tuż przed dodaniem do potrawy. Czosnek bardzo szybko się utlenia, co zaostrza jego smak
  • Im drobniej rozdrobniony czosnek, tym ostrzejszy jego smak.
  • Poczekaj z dodawaniem czosnku na patelnię aż inne aromatyczne składniki zmiękną, aby nie zdążył się spalić.
  • A czosnek przypala się bardzo łatwo. Tym łatwiej, im bardziej jest rozdrobniony. Nie podgrzewaj go na dużym ogniu dłużej, niż 30 sekund. Jeśli dodajesz go do przepisu, który zawiera jakiś płynny składnik, na przykład sos pomidorowy, dodawaj czosnek tuż przed dolaniem na patelnię tego elementu potrawy. Płyn obniży temperaturę i zapobiegnie przypaleniu.
  • Uważaj na czosnek, który zmienia kolor na niebieski czy zielony. To się zdarza, bo siarka w czosnku reaguje z miedzią, której atomy znajdują się na przykład w maśle, soku cytrynowym, cebuli czy wodzie. Powstaje siarczan miedzi o niebiesko-zielonym odcieniu. Taki czosnek jest niegroźny, ale zmienia smak co niekoniecznie musi ci odpowiadać.
  • Blanszuj czosnek. Dzięki temu możesz go wykorzystać w potrawach nie wymagających gotowania, jak sałatki, humus czy pesto. Podobny efekt daje mikrofalowanie ząbków czosnku przez dwie-trzy minuty, aż będą lekko ciepłe. Czosnek zyskuje wtedy łagodniejszy smak.

Polecane wysiskarki do czosnku

Czy warto korzystać z wyciskaczy do czosnku

Czosnek, rzecz jasna, trzeba rozdrobnić przed dodaniem do żywności. Jest na to kilka sposobów. Możesz go posiekać, albo skorzystać z wyciskarki, która zmiażdży go uwalniając rozdrobniony miąższ.

Wyciskarki budzą kontrowersje wśród zawodowych szefów kuchni. Pojawiają się głosy, że rozgniatany w nich czosnek traci swoje właściwości, zmienia konsystencję i smak w porównaniu z siekanym. Anthony Bourdain twierdził wręcz, że sprasowany czosnek to “obrzydliwość”. Ale siekanie czosnku nie jest wcale takie łatwe. Pocięty nierówno może się przypalać (więcej o siekaniu niżej).

Z drugiej strony, prasowanie czosnku uwalnia więcej związków smakowych, niż siekanie. To faktycznie daje nieco inny smak, ale dla wielu kucharzy “inny” oznacza “lepszy”. Prasowany w wyciskarce czosnek jest też lżejszy i delikatniejszy smak, bo eliminuje gorzką, środkową łodygę. Dobra wyciskarka do czosnku może rozbić goździki drobniej i równomierniej niż robi to typowy kucharz za pomocą noża, co pozwala na lepsze rozprowadzenie smaku czosnku w daniu

O czym warto pamiętać przy wyciskaniu czosnku

Pamiętaj, że prasa do czosnku produkuje czosnek zmiażdżony, a nie mielony czy siekany. Może nieco różnić się smakiem, bo roślina jest poddawana zupełnie innym procesom i w inny sposób, niż przy siekaniu, uwalniane są związki odpowiadające za smak i zapach. Czosnek z prasy ma konsystencję pasty, co sprawia, że idealnie nadaje się do masła czosnkowego i sosów sałatkowych.

Wyciskanie czosnku nie zawsze działa idealnie. Zdarza się, że ząbki zatykają miseczkę wyciskacza, przez co trzeba go myć między kolejnymi wyciskaniami. Niektóre, gorzej zaprojektowane modele są wyposażone w tłoczki, które nie tworzą szczelnego zamknięcia ze ściankami miseczki, przez co sok wyciskany z czosnku może tryskać w górę i ochlapać kucharza. Ale jeśli masz odpowiednią wyciskarkę, korzystanie z niej jest szybsze i wygodniejsze niż korzystanie z noża.

Pamiętaj tylko koniecznie o tym, żeby wyciskarkę czyścić zaraz po użyciu tak, by pozostałości czosnku nie miały czasu zaschnąć w otworkach. Tuż po wyciśnięciu do usunięcia mazi wystarczy zwykle strumień wody. Po zaschnięciu czeka cię skrobanie.

Rodzaje wyciskaczy

Większość dostępnych na rynku modeli wyciskaczy do czosnku składa się z dwóch części: rączki z miską w kształcie kosza z otworami, oraz rączki z tłokiem, który przeciska ząbek czosnku przez otwory. Im dłuższe rączki, tym łatwiej będzie ci wyciskać - urządzenie działa na znanej od starożytności zasadzie dźwigni.

Niektóre mają miseczki wystarczająco duże, aby pomieścić kilka ząbków naraz. Niektóre modele mają wymienne miski z otworami o różnych rozmiarach. Niektóre z lepszych modeli mogą składać się z trzech części, z których dwa to uchwyty, a trzeci element to przegubowy tłok, który wchodzi do miski. Prasy mogą być wykonane ze stali nierdzewnej, aluminium lub tworzywa sztucznego. Te aluminiowe nie nadają się do mycia w zmywarce. Trafiają się też designerskie modele z połączenia drewna i metalu.

Oprócz zastosowanych materiałów, mogą też różnić się nieco możliwościami. Niektóre pozwalają ci prasować czosnek z taką siłą, że nie trzeba go najpierw obierać, co jeszcze bardziej przyspiesza proces. Niektóre zaprojektowano tak, by maksymalnie ułatwiały ci sprzątanie, na przykład wyposażając je w przystawkę z kolcami do czyszczenia oczek.

Polecane przybory kuchenne

Jak wyciskać czosnek bez wyciskacza

Wyciskarki są niezwykle przydatne, ale wielu można obejść się bez nich. Jest kilka innych sposobów na wydobycie z czosnku maksimum smaku bez konieczności stosowania wyspecjalizowanej praski do czosnkowych ząbków.

Najbardziej oczywiste, i dla wielu szefów kuchni, jedynie słuszne narzędzie do obróbki czosnku. Siekanie czosnku ostrym nożem, najlepiej specjalnym , nie jest najtrudniejszym procesem na świecie, ale to nie znaczy, że nie możesz popełnić błędów. Po pierwsze, powinieneś robić to jak najszybciej, oczywiście zachowując wszystkie środki ostrożności w obchodzeniu się z nożem. Siekany czosnek utlenia się i staje się gorzki. Plasterki, które wycinasz, powinny zawsze mieć identyczną wielkość. Zachowanie jednolitej grubości i rozmiarów oznacza, że ​​prawdopodobieństwo przypalenia się podczas gotowania będzie mniejsze. Podczas krojenia w kostkę trzymaj rękę stabilnie i upewnij się, że nie zostały ci żadne dziwne, nie do końca pokrojone kawałki. Każdy kawałek czosnku musi mieć ten sam rozmiar.

  • Drobna tarka albo skrobaczka do skórek cytryn i pomarańczy

Tarka z drobnymi oczkami to najłatwiejszy sposób na mielenie czosnku bez prasy do czosnku. Po prostu przeciągnij obranym ząbkiem po tarce, aby uzyskać bardzo drobne kawałki czosnku. Dodatkowo tą metodą można go zetrzeć bezpośrednio na patelni.

Kilka uderzeń pozwala rozbić czosnek na miazgę, ale uważaj na strzelający sok. Najlepiej rozbijać czosnek tłuczkiem pod ściereczką.

  • Moździerz do rozdrabniania

Moździerz działa skutecznie, ma też tę zaletę, że często jest łatwiejszy do wyczyszczenia, niż praska do czosnku

Jeśli jesteś w wielkiej potrzebie a nie masz nawet noża, czosnek można rozdrobnić przy pomocy widelca, zgniatając go zębami. Ale to nie jest zalecana technika, bo zapach towarzyszący procesowi jest po prostu zabójczy. Lepiej weź nóż.

PODSUMOWANIE

Wyciskacz może bardzo usprawnić pracę w kuchni, zwłaszcza jeśli często stosujesz czosnek w gotowanych przez siebie daniach. Może mieć także inne zastosowania. Można korzystać z niego do miażdżenia imbiru, zacierania oliwek, ostrych papryczek czy kaparów, praska do czosnku dobrze nadaje się wreszcie do wyciskania soku z cebul czy szalotek. Dobra wyciskarka oszczędzi ci pracy - i przenikającego skórę czosnkowego zapachu. Nikt nie lubi pachnieć jak salami.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:31
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.