Udostępnij
Skomentuj

Wędka sumowa do 200zł – jaką wybrać?

Analizujemy ofertę rynkową wędzisk sumowych. Jaki sprzęt kupić za maksymalnie 200 złotych?

Gdy przychodzi do połowu naprawdę dużych ryb, konieczny jest zakup specjalnie dobranego sprzętu, który nie tylko zapewni nam odpowiedni komfort, ale również (a może przede wszystkim) będzie w stanie wytrzymać obciążenie generowane podczas holowania suma. Zwłaszcza gdy zależy nam na tych największych okazach.

W takim przypadku powinniśmy oczywiście celować w specjalne wędziska sumowe, które wykonywane są z odpowiednie wyselekcjonowanych materiałów. Do tego dochodzą wszelkie parametry techniczne, dobrane w taki sposób, aby możliwe stało się wygodne i bezpieczne holowanie dużych ryb.

Jak łatwo możemy się domyślić, tego typu wędek jest na rynku sporo. Istotną kwestią jest to, jaką cenę trzeba za nie zapłacić. Dziś nasz budżet wynosi 200 złotych – zastanowimy się, na jakie wędki możemy się zdecydować i na co zwracać uwagę podczas ich doboru.

Wędziska sumowe

Jak już wspominaliśmy, sprzęt do połowu suma musi być przede wszystkim wytrzymały. Do czynienia mamy bowiem ze sporą rybą, która jest bardzo agresywna, toteż jej holowanie wymagania sporej siły oraz odporności na uszkodzenia mechaniczne.

Z tego właśnie względu eksperci nie polecają wykorzystania wędek teleskopowych. W przypadku wielu innych metod połowy, które pozwalają nam na zdobycie mniejszych ryb, są one bardzo cenione. Przede wszystkim za łatwość transportu i przechowywania. Ich długość po złożeniu jest niewielka, dlatego bez żadnych problemów zmieszczą się w torbie, pokrowcu czy też bagażniku samochodowym. Dla wielu osób jest bardzo ważne, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z bardzo bogatym wyposażeniem wędkarskim.

Problem tego typu wędzisk polega jednak na słabszej wytrzymałości i nieco gorszych parametrach technicznych od modeli kilkuczęściowych. W przypadku połowu suma, ma to ogromne wręcz znaczenie. Podczas walki z dużym okazem, wędka teleskopowa łatwo może ulec uszkodzeniu, do tego dochodzi mniejsza wygoda holowania. W rezultacie, sprzęt bardziej przeszkadza, aniżeli pomaga. Wszystko to sprawia, że w tej kategorii warto celować w coś innego.

Jaka wędka sumowa?

Skoro wiemy już, na co nie powinniśmy się decydować, teraz przyszła pora dowiedzieć się, jakie wędki sumowe do 200 złotych zagwarantują nam komfortowy połów. Produktów dostępnych na rynku jest sporo, tak samo parametrów, na które warto zwrócić uwagę.

  • Długość. Zaczynamy od najważniejszego parametru, który powinien być dobierany w zależności od wybranej metody połowu, nie zaś wzrostu wędkarza. W przypadku szczególnie dużych okazów, najczęściej wybieranym sposobem jest łowienie stacjonarne, w ramach którego wędka zostaje odpowiednio przytwierdzona na brzegu.

Jeśli decydujemy się na taki połów, nasze wędzisko powinno być długie na co najmniej 300 centymetrów. Wiele osób zaleca modele jeszcze dłuższe. Gwarantują one odpowiednie parametry połowu oraz spore możliwości „walki” podczas holowania ryby na brzeg. Oczywiście na rynku znaleźć można również krótsze wędki sumowe. Są one polecane jednak do innych metod, na przykład do spinningu.

  • Ciężar wyrzutu. Kolejny bardzo ważny parametr. Jak się bowiem okazuje, o doborze konkretnej wędki często decyduje rodzaj, a raczej waga, przynęty, którą chcemy zastosować. Ciężar wyrzutu wskazuje nam minimalną i maksymalną wagę przynęty, jakiej możemy użyć. Trzymanie się tych wytycznych zapewni nam najlepsze parametry wyrzutu, toteż nie powinniśmy ich bagatelizować.

Jeśli decydujemy się na wędkę o ciężarze wyrzutu 300-500 g, oznacza to, że najlżejsza przynęta powinna ważyć przynajmniej 300 g, a najcięższa maksymalnie 500 g. W przeciwnym wypadku operowanie wędką i przynętą będzie utrudnione. Parametr ten ma znaczenie zwłaszcza podczas połowu szczególnie dużych okazów, kiedy to stosowane są naprawdę ciężkie przynęty.

  • Mówiliśmy już o wadze przynęty, teraz przyszła kolej na samą wędkę. Nowoczesne metody produkcyjne, a także specjalnie dobrane materiały, sprawiają, że na rynku pełno jest wędek o zwiększonej wytrzymałości, które nie ważą dużo. Także w przedziale do 200 złotych. Dzięki temu łatwo możemy dobrać sprzęt, który wytrzyma obciążenie generowane podczas holowania dużych okazów i jednocześnie zapewni wysoki komfort użycia.

Omawiany budżet pozwoli nam wybrać wędki o wadze od 100 g do około 750 g. Pozwoli to na dobór sprzętu nie tylko do metody połowu, ale również własnych preferencji.

  • Części. Jak już wspominaliśmy, zakup wędki teleskopowej do połowu suma nie będzie dobrą decyzją. Szybka analiza rynkowa pozwala nam wskazać, że najczęściej spotkać możemy modele dwuczęściowe. Gwarantują one optymalne parametry techniczne i odpowiednią wytrzymałość. Oczywiście na rynku znajdziemy również modele składające się również z trzech, czterech, pięciu, a nawet sześciu części. Ich wybór zależny jest od indywidualnych preferencji wędkarza.
  • Producenci często informują, z jakich materiałów skorzystali i czy zdecydowali się na dodatkowe wzmocnienie konstrukcji, dzięki któremu wytrzymałość mechaniczna wędki rośnie. Tego typu informacji warto szukać w opisach produktów. Wiele dowiemy się również z opinii oraz recenzji wystawionych przez konsumentów. Często wskazują oni na mankamenty wędek, a także dzielą się swoimi doświadczeniami z ich stosowania. Wszystko to pozwoli nam wyrobić sobie opinię na temat konkretnego produktu.

Wędka sumowa do 200 zł – jaka firma?

Jak widać, wybór sprzętów w przyjętym przedziale cenowym jest dość spory. Wszystko to sprawia, że warto decydować się na produkty przygotowane przez sprawdzone firmy, cieszące się uznaniem klientów. Dają one pewną gwarancję co najmniej przyzwoitej jakości wykonania, co w przypadku wędek sumowych ma oczywiście ogromne znaczenie.

Analizując ofertę rynkową, a także opinie klientów, polecić można wędziska przygotowane przez takie firmy jak Jaxon, Okuma, Konger oraz Mikado. W ofertach tych producentów znajdziemy wędki zróżnicowane pod względem wymiarów i najważniejszych parametrów technicznych.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:27
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.