Udostępnij
Skomentuj

Gdzie kupić używane części samochodowe?

Wraz z liczbą przejechanych kilometrów części samochodowe zaczynają szwankować i domagać się wymiany.

Jazda samochodem osobowym jest oczywiście wręcz nierozerwalnie powiązana ze zużyciem jego komponentów. Końcówka wydechu, łączniki stabilizatorów, zaciski hamulcowe, klocki, świece i wiele innych elementów składających się na samochód zużywają się wraz z każdym przejechanym kilometrem i ich wymiana często potrafi kosztować całkiem sporo. W takim razie gdzie kupić używane części samochodowe, które mogą pozwolić na zaoszczędzenie i dlaczego nie powinniśmy zwracać na wszystkie części zamienne na rynku?

Czy można kupić używane części samochodowe?

Jak najbardziej można legalnie kupić części samochodowe używane. Nie dotyczy to jednak wszystkich. Istnieje bowiem dość długa lista komponentów, których ponowny montaż jest zabroniony, lecz przedstawimy ją nieco później. Z reguły jednak wiele bardzo ważnych elementów samochodu można znaleźć na rynku wtórnym.

Do najczęściej wybieranych elementów na rynku wtórnym należy na przykład karoseria. Dużo łatwiej jest bowiem kupić używany zderzak, czy też listwę progową. Takie elementy na rynku wtórnym dostępne są w różnych kolorach i po znalezieniu takich, które są pomalowane takim samym lakierem, jak auto, do którego mają trafić, oszczędności potrafią być naprawdę duże.

Gdzie kupić używane części samochodowe?

Z reguły sklepy samochodowe i hurtownie oferują jedynie nowe komponenty. Dlatego części samochodowych używanych należy szukać w innych miejscach. Świetnie w tej kwestii sprawdzają się portale aukcyjne, czy też strony z ogłoszeniami o sprzedaży. Tam można znaleźć całą masę ogłoszeń oferujących sprzedaż części używanych.

Nie wiedząc, skąd brać używane części samochodowe można też wybrać się na tak zwany auto szrot, czy też na złom. Tam dostępnych jest cała masa części, takich jak na przykład elementy karoserii, czy też całe jednostki napędowe. W wielu autach ponadto znajdują się sprawne chłodnice pochodzące z rynku wtórnego. Dobrym wyborem w takich miejscach są także komponenty mniej znaczące, takie jak szyna sufitowa, czy też maskownica do kabli, które mają na celu ukrycie elementów poszczególnych instalacji. Szroty oferują również elementy wyposażenia auta, takie jak na przykład lewarek.

Jak legalnie sprzedawać używane części samochodowe?

Wiele osób nie wie, jak legalnie sprzedawać używane części samochodowe. Sprawa jest jednak dość prosta. O ile nie mowa tu o całkowitym demontażu auta, sprzedaż poszczególnych komponentów jest jak najbardziej legalna. Najczęściej dokonuje się tego w wypadku aut, które i tak mają trafić na szrot.

Jeśli chodzi o używane części samochodowe jak sprzedawać to dość popularne pytanie, które jednak nie powinno już być jednym z tych, na które nie znasz odpowiedzi. Dróg na to jest naprawdę wiele, gdyż nie tylko jest to legalne, ale też może być bardzo opłacalne.

Zamiast zastanawiać się nad legalnością, warto lepiej przeanalizować to, jak sprzedawać części samochodowe używane tak, by to się opłacało. Przede wszystkim, gdy chcemy pozbyć się komponentów auta, które trafi do demontażu, wpierw warto pomyśleć o ich wadze. Jeśli oddajemy niekompletny samochód, który waży zbyt mało, otrzymamy za niego znacznie mniej pieniędzy w stacji demontażu. Dlatego lepiej sprzedawać małe elementy, takie jak na przykład lusterka, które potrafią sporo kosztować.

Wykaz części samochodowych, które po demontażu nie mogą być powtórnie montowane

O ile używane części samochodowe są dla wielu kuszące, między innymi przez niższą cenę, tak nie każdy komponent auta może być wymieniony na używany. Chcąc mieć pewność, że przy naprawie nie łamiemy prawa, warto zapoznać się z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 28 września 2005 roku, w którym wypisane zostały części, których nie można montować ponownie. Ta lista jest też dostępna poniżej.

  • poduszki powietrzne wyposażone w aktywatory pirotechniczne oraz wszelkiego rodzaju jednostki elektroniczne, które je kontrolują, oraz czujniki,
  • szczęki i klocki hamulcowe,
  • uszczelniacze i przewody układu hamulcowego,
  • tłumiki układu wydechowego,
  • przeguby układu zawieszenia i kierowniczego (np. sworzeń wahacza),
  • fotele, które są zintegrowane z poduszkami powietrznymi lub pasami bezpieczeństwa,
  • układ blokujący kierownicę,
  • immobilisery oraz transpondery służące do sterowania elektronicznego,
  • urządzenia alarmowe i przeciwwłamaniowe,
  • elementy elektroniczne i elektryczne układów bezpieczeństwa, takich jak ABS, ESP,
  • przewody paliwowe,
  • jednorazowe filtry i ich wkłady,
  • zawory służące do recyrkulacji spalin,
  • instalacje zasilania gazowego,
  • zestawy pasów bezpieczeństwa (zarówno te automatyczne, jak i nieautomatyczne),
  • pióra wycieraczek szyb,
  • katalizatory,
  • płyny eksploatacyjne,
  • kondensatory zawierające PCB.

W tym wypadku jednak nie mamy do czynienia z prawem, które jest chętnie respektowane. Kierowcy i mechanicy bardzo często je łamią i szczerze mówiąc, nie jest to nic dziwnego, gdyż samo rozporządzenie zostało źle skonstruowane. Wynika z niego bowiem, że niedozwolony jest montaż części w tym samym aucie, z którego je wymontowano na przykład w celu dokonania innych napraw.

Oczywiście nie oznacza to też, że jest to prawo, które można dowolnie łamać. Wiele samochodowych części używanych, które trafiły na listę, nie powinno być ponownie wykorzystanych. Powodów ku temu jest naprawdę wiele.

Dlaczego niektórych używanych części samochodowych nie można powtórnie montować?

W większości zakaz sprzedaży części, takich jak np. poduszki jest oczywiście zakazana ze względu bezpieczeństwa. Kupując dość kruche i podatne na zużycie elementy nie wiemy, jaki jest ich stan. W wypadku wiele z nich wszelkie problemy z odpowiednią kondycją są w stanie sprawić, że auto będzie zdecydowanie bardziej niebezpieczne. Dlatego przy poszukiwaniach używanych części warto kierować się zdrowym rozsądkiem oraz oczywiście listą części, których nie można montować, jeśli były wcześniej używane.

Kupić można za to wiele innych części, więc sytuacja nie jest tak tragiczna. W sieci znajdziemy na przykład pompy hydrauliczne, przepustnice wydechu, czujniki położenia wału, siłowniki hydrauliczne, przetwornice samochodowe, czy też rozdzielacze hydrauliczne. Te elementy są zaledwie kroplą w morzu części zamiennych, więc zdecydowanie jest z czego wybierać.

Jak rozliczyć używane części samochodowe?

Na korzystanie z komponentów, które nie są nowe, decydują się też czasem przedsiębiorcy. Jak jednak rozliczyć używane części samochodowe? Jest to bardzo proste. Jeśli mowa tu o elementach do auta firmowego mogą one być bez problemu uznane za koszt uzyskania przychodu. Dzięki temu można w przydatny dla firmy sposób je rozliczyć i odzyskać część wydanej na nie sumy. Do tego trzeba jednak oczywiście kupić takie części na fakturę.

Udostępnij
5,0
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:48
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.