Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Szczotka do mycia samochodu - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Umycie samochodu tak, żeby usunąć cały brud, ale nie porysować lakieru, jest nie lada sztuką.

Wiele osób doradza, aby w ogóle zrezygnować z użycia szczotek, ale prawda jest taka, że bez nich wielu miejsc nie da się dobrze wyczyścić. A jak zminimalizować ryzyko uszkodzenia lakieru? To proste – wystarczy wybrać odpowiednią szczotkę i zastosować właściwą technikę mycia auta.

Włosie naturalne czy sztuczne?

Szczotka do mycia samochodu z włosia naturalnego jest zasadniczo delikatniejsza od tej z włosiem syntetycznym – czy jednak oznacza to, że zawsze jest korzystniejsza?

  • Szczotka do samochodu z włosia naturalnego – jest delikatna, a włosie jest stosunkowo cienkie na końcach, dzięki czemu działa bardzo delikatnie. Po odpowiednim namoczeniu bez trudu usunie cały brud, natomiast trzeba pamiętać, że taka szczotka ma tendencję do wchłaniania pewnej ilości wody, a więc wymaga stałego zraszania powierzchni karoserii.
  • Szczotka do samochodu z włókna syntetycznego – jest mniej delikatna, a problemem tych tańszych jest dodatkowo ostro zakończone włosie. Lepsze modele mają zaokrąglone końcówki włókien, dzięki czemu są delikatniejsze. Nie wchłaniają wody, więc można ich używać z mniejsza ilością kosmetyków, ale nawet wtedy mimo wszystko ryzyko porysowania lakieru jest nieco wyższe. Tego rodzaju szczotki stosuje się przede wszystkim razem z myjkami i dużą ilością detergentów do mycia silnie zabrudzonych powierzchni.

Nie tylko włosie, czyli na co jeszcze zwrócić uwagę?

Samo włosie, jeśli jest odpowiednio spreparowane, nie stanowi zagrożenia dla pięknego wyglądu nadwozia. Inaczej jest jednak z głowa i rękojeścią szczotki, które powinny być wykończone miękkim materiałem, najlepiej miękką gumą lub pianką. Z jednej strony poprawi to chwyt i zwiększy wygodę, a z drugiej zapobiegnie uszkodzeniu karoserii przy przypadkowym uderzeniu szczotką.

Warto także pamiętać, że producenci szczotek zwykle zalecają stosowanie określonych detergentów – nie chodzi tu jedynie o to, że zazwyczaj szczotka i środki myjące zarabiają na tę samą firmę, ale także o to, że różne typy włosia są podatne na nieco inne związki chemiczne, więc użycie niewłaściwych środków myjących może skrócić żywotność szczotki.

Jak zwiększyć wygodę mycia auta szczotką?

Szczotka do samochodu, jeśli ma spełnić swoje zadanie, musi być nie tylko skuteczna, ale także wygodna. Paradoksalnie właśnie przez niewygodę, niepewny chwyt czy kiepską konstrukcję częściej dochodzi do uszkodzeń lakieru niż z powodu nieuwagi, czy nawet złej jakości włosia.

  • Szczotka do mycia samochodu z dozownikiem – jeśli szczotka nie będzie współpracowała z myjka, to dozownik jest wygodnym sposobem na zachowanie odpowiedniej wilgotności włosia i karoserii. Nie ma też dzięki temu ryzyka, że zabraknie detergentu lub że spłynie on przed przetarciem powierzchni szczotką. Oczywiście dozownik powinien być dość spory, żeby nie trzeba go było co chwilę napełniać, jednak z drugiej strony warto zauważyć też, że im jest większy, tym trudniej będzie się używało dość ciężkiej szczotki.
  • Szczotka do mycia samochodu teleskopowa – nie trzeba mieć SUV-a, żeby uznać, że teleskopowy uchwyt może być przydatny. Dzięki temu można z każdego miejsca sięgnąć na przykład na cały dach auta i nie trzeba biegać co chwilę dookoła samochodu, żeby go w całości umyć. Problem dotyczy zresztą nie tylko dużych samochodów i niskich kierowców – teleskop pomaga każdemu.
  • Szczotka do mycia samochodu z wejściem na wąż – podłączenie szczotki do węża lub myjki może zdecydowanie usprawnić pracę. Oczywiście w tym celu potrzebna jest specjalna szczotka, która pozwoli na bezpieczne i wygodne podłączenie węża z wodą. Taki gadżet nie kosztuje dużo więcej, a jest zdecydowanie skuteczniejszy.

Skąd bierze się krytyka szczotek?

Ostro zakończone włosie teoretycznie mogłoby porysować lakier, natomiast krytycy szczotek, którzy często zalecają użycie gąbek, zapominają, że na gąbce zawsze osadza się brud i kurz – to one rysują lakier bardziej niż włosie szczotki, które zawsze odgarnia zanieczyszczenia na bok. Zresztą szczotka jest bezkonkurencyjna na przykład jeśli chodzi o czyszczenie felg, zwłaszcza tych bardziej misternych (choćby takich, jakie były dawniej montowane w BMW albo dzisiejszych sportowych). W praktyce często sama szczotka nie wystarczy, aby dobrze umyć auto, ale bez niej jest to praktycznie niemożliwe.

Udostępnij
3,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:59
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.