Udostępnij
Skomentuj

Roztocza w domu - jak je zwalczyć? Skuteczne sposoby na roztocza

Roztocza w domu są przyczyną alergii i nie tylko. Podpowiadamy, jak skutecznie zlikwidować roztocza w domu!

Zastanawiasz się, jak zwalczyć roztocza w domu, by złagodzić objawy alergii? Poznaj sprawdzone sposoby na roztocza i pozbądź się tych mikroorganizmów! Roztocza w domu to problem, który dotyczy wielu osób. Te mikroskopijnej wielkości pajęczaki, których odchody zagrażają zdrowiu alergików, wywołując atopowe alergie oddechowe i skórne. Szczególnie korzystnym podłożem do rozwoju tych mikroorganizmów są wilgotne i ciepłe miejsca. Żywią się one ludzkim naskórkiem, kurzem i bardzo szybko namnażają. Jak zwalczyć roztocza? Gdzie najczęściej się pojawiają te niewidzialne szkodniki?

Polecane odkurzacze

Roztocza w domu - jak wpływają na zdrowie?

Gdzie znajdziemy roztocza w domu? Wszędzie tam, gdzie może osadzić się kurz. Zasiedlają one nasze materace w łóżkach, prześcieradła, kołdry, poduszki, sofy, fotele, wykładziny, dywany – w tych miejscach pajęczaki mogą przetrwać nawet do 3 miesięcy (w tym czasie są w stanie złożyć nawet 100 jaj!). Warto wspomnieć, że wiosna i jesień są okresem największej aktywności tych mikroorganizmów (optymalna temperatura do rozwoju roztoczy w domu to 23°Celsjusza). Jaki wpływ na zdrowie mają liczne kolonie pajęczaków? Odchody roztoczy kurzu domowego są szczególnie uciążliwe dla astmatyków i osób z atopią. Powodują one wodnisty katar, uczucie stale zatkanego nosa, kichanie, ból głowy, zaczerwienienie skóry, łzawienie i świąd oczu. W cięższych przypadkach mogą pojawić się duszności i problemy ze snem. Jak więc pozbyć się na dobre roztoczy w domu?

Jak zwalczyć roztocza w domu? Domowe sposoby i polecane sprzęty

Wiele osób nie wie, jak zlikwidować kolonie roztoczy w domu? Konieczne jest częste sprzątanie przedmiotów i miejsc, w których gromadzi się najczęściej kurz. Przykładowo, za każdym razem, gdy zmieniamy pościel (przy walce z roztoczami powinno się wykonywać tę czynność co najmniej raz w tygodniu) pamiętajmy o odkurzeniu materaca. Wskazane jest częste pranie poduszek, kołder, prześcieradeł, narzut i to w wysokiej temperaturze – najlepiej 60° Celsjusza. Warto nakładać na łóżko specjalne pokrycie, które jest wykonane z powłok nieprzepuszczających alergeny. Zaleca się również usunięcie dywanów lub jeśli nie potrafimy się z nimi rozstać - codzienne, dokładne odkurzanie. Ciężkie, materiałowe zasłony lepiej zastąpić roletami w kasecie. Jako że promieniowanie UV zabija roztocza, warto odsłaniać okna w słoneczne dni. Przydatne może być też częste wietrzenie pomieszczeń i zakup pochłaniacza wilgoci, aby utrudnić roztoczom w domu warunki do namnażania. Pamiętajmy, że wszystkie te sposoby muszą być stosowane zbiorczo, w przeciwnym razie osoba, która zmaga się z alergią na roztocza kurzu domowego nie odczuje ulgi. Jeśli chcemy poprawić komfort codziennego funkcjonowania alergika, warto zaopatrzyć się w sprzęty, które wspomogą nas w walce z roztoczami. Jaki odkurzacz i oczyszczacz kupić?

Jaki odkurzacz usuwa roztocza w domu?

Jaki odkurzacz pozwoli nam skutecznie pozbyć się roztoczy? Efektywne odkurzanie i usuwanie uporczywych roztoczy gwarantuje wysokiej klasy odkurzacz wodny wyposażony w specjalny filtr, który dokładnie odseparowuje kurz oraz alergeny. Jednym z najpopularniejszych modeli wybieranych przez osoby, którym zależy na wyeliminowaniu roztoczy w domu jest odkurzacz Sencor z szerokim systemem filtracji. Dlaczego warto zainwestować w to urządzenie? Zapewnia higieniczne odkurzanie bez konieczności użycia worka do odkurzacza. Ten nowoczesny odkurzacz wodny o mocy 1700 W poradzi sobie zarówno z twardy podłożem (typu parkiet, laminat, panele, kamienna podłoga), miękkim dywanem z długim i gęstym włosiem, tapicerką, czy zasłonami, usuwając nie tylko roztocza, ale też sierść zwierząt domowych, piasek i inne zabrudzenia. Wszystko to możliwe jest dzięki specjalnym ssawkom i systemowi filtrów w odkurzaczach wodnych THOMAS. Już 1 l wody zatrzymuje roztocza i różne cząsteczki brudu, dzięki czemu nie mają szans wydostać się z powrotem do powietrza we wnętrzu. Automatycznie zwijany, bardzo długi przewód zasilający (11 m) sprawia, że bez problemu odkurzymy pomieszczenia o większym metrażu. Ile kosztuje ten model? Około 1100 złotych - ze względu na zastosowanie najnowszych technologii o doskonałej jakości materiałów, z pewnością usatysfakcjonuje nawet najbardziej wymagających konsumentów.

Osoby, które chcą zainwestować mniejszą kwotę w przyzwoity odkurzacz dla alergików, mogą zdecydować się na kilkukrotnie tańszy model, będący obecnie bestsellerem w swojej półce cenowej. O jakim sprzęcie mowa? Oto z filtrem wodnym, który został wyposażony w 4-stopniowy system filtrowania, może pracować zarówno na mokro, jak i na sucho. Dużą zaletą tego modelu jest filtr HEPA 13, który stanowi wysoką barierę dla wielu zanieczyszczeń. Wychwytuje do 99,98% cząstek kurzu, co jest doskonałym wynikiem. Bardzo pojemna przestrzeń na zabrudzenia (2 l) sprawia, że nie musimy przerywać pracy i często opróżniać odkurzacza. Zasięg do 8 metrów umożliwia wygodne odkurzanie. Cena odkurzacza MPM to około 350 złotych, tak więc jest bardzo przystępna biorąc pod uwagę możliwości, jakie oferuje ten łatwy w obsłudze i precyzyjny w sprzątaniu pomocnik.

Jaki oczyszczacz powietrza kupić mając roztocza w domu?

Sprzętem, który może pomóc nam zlikwidować roztocza w domu jest też oczyszczacz powietrza. Warto inwestować w oczyszczacze wyposażone w filtry HEPA, które są wysokowydajne i wyłapują zanieczyszczenia o wyjątkowo małych rozmiarach (m.in. PM10, PM2,5, PM1, roztocza, grzyby, bakterie, wirusy). Jaki model skutecznie usuwa unoszące się w powietrzu roztocza i kurz? Bardzo przyzwoite parametry posiada oczyszczacz powietrza Haus&Luft HL-OP-20, który ma wielostopniowy system filtracji (w tym filtry HEPA H13) oraz lampę UV sterylizującą filtry. Pracuje efektywnie w pomieszczeniach o powierzchni do 50 m2, automatycznie dostosowując intensywność pracy do poziomu zanieczyszczenia powietrza we wnętrzu. Co ważne nasyca powietrze jonami, dzięki czemu cząsteczki osiadają na podłodze, a nie przenikają do dróg oddechowych. To naprawdę świetny sprzęt dla alergików. Ile kosztuje ten wydajny oczyszczacz? Około 1200 złotych.

Mamy nadzieję, że nasze porady okażą się dla was przydatne i wyeliminujecie roztocza w domu. Pamiętajmy, że najlepszą bronią w walce z tymi pajęczakami jest częste i regularne sprzątanie oraz wietrzenie pomieszczeń.

Jeśli zastanawiacie się, kupić poza modelem HL-OP-20, zachęcamy do zapoznania z tym artykułem - znajdziecie tu praktyczne porady i rekomendacje dobrej jakości sprzętów renomowanych marek.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:40
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.