Udostępnij
Skomentuj

Odpływ prysznicowy - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Wybór odpływu zwykle jest dość prosty, warto jednak wiedzieć, że producenci dopuszczają użycie różnych rozwiązań.

Punktowy czy liniowy – który odpływ lepszy?

Nie można mówić o wyższości jednego typu odpływu prysznicowego nad drugim. Odpływy punktowe są uznawane za klasyczne, choć historycy dowiedli, że najpierw opracowano odpływy liniowe. Ale ponieważ historia jest tylko wskazówką, dziś zwraca się uwagę przede wszystkim na funkcjonalność i estetykę.

  • Wydajność odprowadzania wody w przypadku odpływów liniowych i punktowych jest podobna – wynosi około 120 litrów na minutę. To oznacza, że przy większej kabinie prysznicowej wcale nie trzeba decydować się na większy czy dłuższy odpływ, choć z kilku względów (na przykład jeśli wziąć pod uwagę kształt dna kabiny) może to być wygodnym rozwiązaniem.
  • Odpływy liniowe mogą być montowane na ścianie lub w podłodze, odpływy punktowe zaś montuje się w dnie kabiny. Jest to ważna wskazówka estetyczna, choć równie ważną będzie wykończenie kratki: ruszt żeliwny do odwodnienia liniowego będzie często bardzo dekoracyjny, więc można go założyć w eksponowanym miejscu, natomiast na pokazaniu tworzywowej zaślepki odpływu punktowego raczej nie będzie nikomu zależało.
  • Zarówno odpływy punktowe, jak i liniowe, są dostępne w różnych wersjach kolorystycznych i mogą być wykonywane z różnych materiałów, co wpływa przede wszystkim na ich estetykę.

Odpływ prysznicowy w ścianie czy w dnie kabiny?

Podział na odpływy prysznicowe podłogowe i ścienne dotyczy przede wszystkim liniowych (nie ma bowiem punktowych odpływów ściennych) – te, które czasem się pod tą nazwą spotyka, zdecydowanie bliżej mają od odpływów liniowych.

  • Wybór między odpływem ściennym a podłogowym jest podyktowany zwykle przede wszystkim względami estetycznymi. Olbrzymia różnorodność, zwłaszcza w grupie odpływów liniowych, jest tu dość dużym utrudnieniem, ponieważ nie każdy model, choć technicznie możliwy do zastosowania, będzie się dobrze prezentował.
  • Wybierając między odpływem ściennym i podłogowym, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę ilość miejsca na instalację syfonu. Większość odpływów podłogowych to odpływy łazienkowe pionowe – mające pionowo ustawiony syfon. Dopiero od niedawna stają się modne poziome odpływy, których syfon jest maksymalnie skrócony, co pozwala na niższe zamocowanie dna kabiny prysznicowej. W przypadku instalacji odpływu liniowego ściennego problemem jest miejsce poza kabiną – syfon zaczyna się w ścianie i tam też uchodzi do rury kanalizacyjnej.
  • Warto uściślić, że o ile odpływy punktowe to praktycznie zawsze odpływy podłogowe, o tyle odpływy liniowe mogą być albo odpływami bocznymi, albo centralnymi, więc montuje się je różnie – albo w ścianie, albo w dnie kabiny.
  • Decydując się na wybór konkretnego odpływu warto wziąć pod uwagę także stopień trudności montażu i ewentualnych napraw. W przypadku odpływów łazienkowych zawsze są one dość trudne, natomiast niektóre odpływy wymagają niemal demontażu całej kabiny, żeby możliwa była nawet drobna naprawa.

Jak zabezpieczyć odpływ łazienkowy?

Różnego rodzaju ruszty zasłaniające otwory odpływów nie są jedynie dekoracją. Zmniejszają one przede wszystkim ryzyko wypadku, ale także chronią przed dostaniem się do syfonu większych zanieczyszczeń, które mogłyby ograniczyć drożność rur. Wybór zabezpieczenia nie będzie więc prosty.

  • Bez dodatkowych zabezpieczeń używa się niektórych odpływów liniowych – są to zwykle designerskie projekty o bardzo cienkiej szczelinie, która jest na tyle wąska, że nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń. Bardzo często tego rodzaju odpływy pełnią także funkcję dekoracyjną, ponieważ mogą być podświetlane i umieszczone w dużej obudowie np. ze stali nierdzewnej, co sprawia, że świetnie komponują się z przestronnymi kabinami bez brodzika w dużych łazienkach.
  • Odpływy punktowe w najtańszych wersjach zabezpieczone są kratką z tworzywa sztucznego. Najczęściej jest ona barwy białej, choć nie jest to żelazną zasadą. Należy jednak pamiętać, że niezależnie od tego, jak misterny wzór producent zdecyduje się zastosować, taka kratka raczej nie będzie zapierającym dech w piersiach elementem aranżacji. Jej zaletą jest przede wszystkim całkowita odporność na wilgoć, choć należy pamiętać, że po kilku latach kratka może się łatwo ukruszyć lub połamać.
  • Kratki żeliwne do odpływów punktowych: dawniej stosowane były przede wszystkim w kabinach basenowych i podobnych, bo też estetyką nie grzeszyły. Dziś są ładniejsze i odporniejsze na rdzę, choć żeby wyglądały tak, jak w katalogach producentów, trzeba im poświęcić naprawdę bardzo dużo uwagi. Wygrywają jednak z tworzywowymi pod względem trwałości.
  • Ruszt liniowy to podstawowe zabezpieczenie odpływu liniowego. Choć sama nazwa przywodzi na myśl raczej dosyć prosty wzór, ruszty do odpływów liniowych mogą mieć najróżniejszą formę, w tym również mogą być misternie zdobione. W ich przypadku trzeba się dobrze zastanowić, jak zamontować odpływ prysznicowy, aby spełniał on swoją podstawową funkcję, ale by jednocześnie właściwie była wyeksponowana estetyka całego projektu.

Producenci odpływów prysznicowych

Odpływy prysznicowe znajdują się w ofertach wszystkich praktycznie producentów armatury sanitarnej i ceramiki. Poza tym są też firmy spoza branży, które zajmują się wyrobem przede wszystkim bardziej dekoracyjnych lub uniwersalnych odpływów i kratek do odpływów kwadratowych. Wybierając się do sklepu, warto zwrócić uwagę na marki takie jak:

  • Geberit – producent różnego rodzaju odpływów ze średniej półki cenowej;
  • Kessel – producent nieco droższej armatury, przede wszystkim odpływów dekoracyjnych;
  • Velet – marka specjalizująca się w nowoczesnych odpływach liniowych.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:46
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.