Udostępnij
Skomentuj

Najlepsze gry platformowe na PC — ranking 2024

Najlepsze gry platformowe na PC — jakie tytuły znajdują się na topie? Oto lista najlepszych gier!

Każdy z nas poszukuje jak najlepszych gier komputerowych, które odpowiadają pragnieniom każdego indywidualnego użytkownika PC. Jednym z gatunków są gry platformowe PC w formacie 2D lub 3D, gdzie głównym zadaniem naszych bohaterów jest przemierzanie kolejnych lokacji, poprzez odkrywanie świata stworzonego przez twórców i przechodzenie przez różne pułapki i łamigłówki, które staną nam na drodze.

W branży gier funkcjonuje wiele tytułów, od tych od największych studiów takich jak na przykład Ubisoft, po gry mniejszych studiów i tak zwane „indyki” produkowane przez jedną osobę bądź kilkuosobowy zespół. To, że gra pochodzi od małego studia, nie oznacza automatycznie, że gra jest gorsza. Często jest wręcz przeciwnie, to właśnie ci mali twórcy potrafią najlepiej trafić do serc graczy.

Gry platformowe PC – w co zagrać w 2024 roku?

W 2024 wydano generalnie mało gier na PC, dlatego najlepszym wyborem dla graczy będzie skierowanie się do tytułów wydanych w poprzednich latach. Platformówki tworzone przed 2024 rokiem, mające już nawet wiele lat na karku ciągle charakteryzuje wysoka grywalność. Często twórcy platformówek tworzyli swoje gry w taki sposób, by one po latach dobrze się zestarzały — to znaczy, żeby mechaniki gry i grafika potrafiły przyciągnąć każdego gracza, nawet tego z poprzedniego pokolenia.

Cuphead

Pierwsza gra, wyjątkowa w tym zestawieniu to Cuphead. W Cuphead nasza postać, tytułowy bohater z głową w kształcie kubka, pokonuje kolejne lokacje, walcząc z przeciwnikami w sekwencjach platformowych 2D, używając przy tym różnych umiejętności, takich jak skakanie i strzelanie. Produkcja jest wyjątkowa o tyle, że wszystkie animacje, które możemy ujrzeć w trakcie gry i walki z przeciwnikami, zostały wykonane za pomocą ręcznych rysunków. Jest to hołd oddany tradycyjnym bajkom spod szyldu Disneya, na którym Cuphead się wzoruje.

Tym samym ta gra łudząco przypomina stare animowane bajki Disneya pod kątem graficznym, co w praktyce daje nieziemski efekt. W Cuphead możemy zagrać także na konsolach PlayStation Xbox, czyli na dwóch najpopularniejszych konsolach dla graczy. Pamiętajmy, że konsola to zawsze jest jeden z lepszych wyborów do grania w gry platformowe, ale PC także sprawdzi się w tej roli.

INSIDE

Gra INSIDE ukazała się w 2010 roku, ale nadal podtrzymuje swój wyjątkowy klimat jeżeli chodzi o gatunek platformówek. Ma on na celu wzbudzić niepokój gracza do gry, a jednocześnie zachęcić do poznawania przedstawionego świata. Ta gra jest bardzo prosta, gdyż możemy tylko iść, skakać i pchać, zawężając możliwości gameplayu do minimum. Gra w zasadzie przechodzi się sama, gdyż ma na celu przedstawić różne historie z życia, które mogą nas skłonić do ciekawych refleksji, poprzez pokazanie problemów społecznych w nieoczywisty sposób.

Mark of the Ninja

Mark of the Ninja jest dwuwymiarową platformówką, w której walczymy wojownikiem ninja. Głównym celem naszego bohatera jest ciche przemierzanie kolejnych lokacji 2D w celu unikania i zwalczania patroli wroga. Gra jest bardzo prosta jeżeli chodzi o zasady, ale trudna, kiedy mówimy o gameplayu, gdyż oferuje wysoki poziom trudności i często musimy zapamiętywać to, jak strażnicy się zachowują i poruszają, aby skutecznie zaplanować nasze dalsze kroki.

Shovel Knight: Treasure Trove

Shovel Knight: Treasure Trove jest graficznie wzorowana na starych platformówkach 2D, gdzie mapa przemieszcza się w pionie i poziomie, a postać skacze przez platformy, pokonuje przeciwników i unika niebezpieczeństw. Ten retro klimat został urozmaicony poprzez elementy RPG, a także wysoki poziom trudności, gdyż każda śmierć gracza jest tutaj karana na przykład utratą ekwipunku bądź złota. W dodatku gra oferuje zróżnicowane poziomy, do których gracz powinien się dostosować w inny sposób. Dla przykładu na lodowej planszy główny bohater zacznie się ślizgać, a na przyciemnionej gracz, aby pokonać przeciwników, musi się skradać. Choć gra jest prosta, oferuje wiele poziomów i gra się przez to w nią bardzo długo, dlatego warto wydać swoje pieniądze na ten tytuł.

Spelunky

Jeżeli chodzi o najlepsze platformówki, to charakteryzuje je nie tylko styl wykonania, ale także pomysł. Taką grą jest chociażby Spelunky. W Spelunky to właśnie pomysł jest główną atrakcją, gdyż grafika jest wykonana w sposób bardzo prosty i przez cały czas poruszamy się po świecie w formacie 2D. W Spelunky możemy przemierzać podziemne lochy i jaskinie w celu pokonywania wrogów i odnajdywania skarbów.

Gameplay może się wydawać bardzo prosty, ale właśnie w tym tkwi sekret dobrej gry PC, by wszystko działało tak, jak należy i wtedy nawet proste pomysły czy banalne mechaniki potrafią wciągać na dziesiątki godzin. W Spelunky tymi prostymi mechanikami urozmaicającymi rozgrywkę jest limitowana ilość bomb służących do rozbijania pobliskich skał, gdyż na terenie mapy są poukrywane przeróżnego koloru klucze, które umożliwiają graczowi dotarcie do dalszych etapów.

Super Meat Boy

Kolejka platformówka warta wspomnienia także została wykonana w formacie 2D. Mowa tutaj o Super Meat Boy. Grając w Super Meat Boy wcielamy się w tytułowego meat boya, „człowieka-mięso”. W tej grze musimy pokonywać najeżone przeróżnymi przeszkodami kolorowe plansze, mając do dyspozycji zaledwie kilka umiejętności, które są podstawowe niemal dla każdej gry platformowej, czyli mowa tutaj o skoku, biegu i odbiciu od ściany, zwanym z angielskiego także walljumpem. Super Meat Boy na pewno spodoba się hardkorowym graczom, gdyż jest to gra z bardzo wysokim poziomem trudności.

Pokonanie bardzo trudnych poziomów wymagać będzie od gracza wszystkich umiejętności, czyli mowa tutaj o precyzji, szybkości w podejmowaniu decyzji, zapamiętywaniu ruchów na pamięć i pokonywania przeszkód bez większego zawahania się, gdyż czas do pokonania danego etapu jest bardzo krótki. Tym samym Super Meat Boy zapisuje się w historię gier na tradycyjnych maszynach, które także charakteryzowały się bardzo wysokim poziomem trudności i krótkim czasem trwania danej gry.

Celeste

Główną bohaterką Celeste jest rudowłosa Madelime, która podejmuje się karkołomnego wyzwania wspięcia się na szczyt tytułowej góry Celeste. Charakteryzuje się bardzo wysokim poziomem trudności i porusza wiele tematów z zakresu zdrowia psychicznego, więc gra w Celeste będzie sporym wyzwaniem nie tylko jeżeli chodzi o umiejętności graczy, ale także tego, co czuje. Tym samym Celeste wpisuje się do tego rodzaju gier, gdzie to fabuła i świat przejmuje główną rolę jeżeli chodzi o jakość produkcji, ale sam gameplay też daje radę, choć nie różni się mechanikami na tle innych popularnych platformówek.

Braid

W Braid wcielamy się małego chłopaka, który przemierza bajkową krainę, a jego ostatecznym celem jest znalezienie pięknej księżniczki. Tak prosta fabuła przypomina łudząco Super Mario Bros, ale nie ma wiele wspólnego z grą Nintendo, gry spojrzymy na mechanikę gry. W Braid posługujemy się cofaniem czasu, aby móc przechodzić etapy w niecodzienny dla platformówek sposób. Jeżeli jakaś przeszkoda uruchomi się i uniemożliwi przejście dalej, cofnięcie czasu sprawi, że będziemy mogli przejść dalej przed uruchomieniem przeszkody. To wszystko połączone z przeróżnymi światami i elementami, na które czas nie ma wpływu, sprawia, że mamy do czynienia z dość prostą, ale wciągającą produkcją.

Psychonauts 2

Kolejna gra komputerowa na pc i konsole PlayStation Xbox, która jest warta wspomnienia, to Psychonauts 2. W grze Psychonauts gracz jest zabierany do świata w formacie 3D i jak na tytułowy Psychonauts przystało, już od pierwszego włączenia gry mamy wrażenie, że mamy do czynienia z dość dziwną, nietuzinkową produkcją. Otóż głównym bohaterem jest jeden ze psychonautów, który jest członkiem elitarnej jednostki agentów, posługujących się nadprzyrodzonymi zdolnościami.

W Psychonauts twórcy gry postanowili na nadprzyrodzone działanie psychiki, dlatego większość etapów, co może wydawać się na pierwszy rzut oka dziwne, dzieje się w większości wewnątrz głów danych postaci. Chodzi tutaj o wchodzenie do umysłu innych osób za pomocą specjalnego portalu, przypominającego w swojej budowę malutkie drzwiczki. Jako iż postacie, z którymi główny bohater będzie musiał się często mierzyć, są najczęściej problematyczne i niezrównoważone psychiczne, to w ich głowach będzie czyhać wielu przeciwników i niebezpieczeństw. Gracz będzie musiał za pomocą nadprzyrodzonych mocy oczyścić obszar ze wszelkich demonów przeszłości osób poszkodowanych przez doświadczenia życiowe.

W związku z tym, że każda postać, czyli każda głowa, to inna historia, to różnorodność przedstawionego świata jest wręcz niesamowita. Właściwie do samego końca gry gracz będzie się uczył nowych rzeczy, dzięki czemu będzie się mógł jeszcze bardziej wciągać w tę produkcję. Dla przykładu poziom z mleczarzem będzie przedstawiać historie z lokalnego sąsiedztwa, w którym wspomniany mleczarz dowoził każdego dnia wytworzone przez siebie produkty, a z innej beczki historia hiszpańskiego luchadora będzie przedstawiać historię wiecznie goniącego wściekłego i groźnego wielkiego byka.

Hollow Knight

Szukając jeszcze innych propozycji, które możemy odpalić na swoim PC, możemy skierować się po taki tytuł jak Hollow Knight. W grze Hollow Knight ponownie poruszamy się, jak we wcześniejszych wspomnianych grach, po wytworzonym świecie 2D, tytułowym duchem. Gra rozwija się w trakcie jej poznawania, poprzez odkrywanie kolejnych niuansów przed graczem. Jest to bardzo przyciągająca cecha, gdyż nie prezentuje przed graczem całej swojej zawartości na samym początku, dzięki czemu gracz się nie nudzi. Nawet jeżeli może się pojawić jakiś moment znużenia, to zaraz obok czeka nowa mechanika w grze, która pozwala przechodzić wspomniany tytuł w inny sposób. Taką grą jest właśnie Hollow Knight, których twórcy przeszli samych siebie w wymyślaniu nowych pomysłów na przechodzenie gry.

Ta gra komputerowa jest standardowa jak każda inna platformówka na PC - przechodzimy przez kolejne etapy pokonując wrogów, łamigłówki i różne niebezpieczeństwa. Główną uciechą dla gracza, poza zmieniającymi się mechanikami i wciągającą historią, jest styl graficzny, w jakiej gra została stworzona. Choć ta gra jest tylko w wymiarze 2D, to wszystkie animacje graficzne zostały stworzone w dość nieszablonowy sposób, dzięki czemu wszystkie malunki tła, postaci i przedmiotów wyglądają jak coś wyjątkowego, jakby gra wyszła spod pióra artysty. Jednocześnie ten artystyczny malunek graficzny jest jednostajny i prezentuje mroczną tematykę, dzięki czemu gracz może się jeszcze mocniej wczuć w przedstawiony przez tę grę świat.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:33
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.