Udostępnij
Skomentuj

Karaś srebrzysty – gdzie występuje? Jak łowić? Kalendarz brań

Łowienie karasi srebrzystych - co warto wiedzieć? Na co zwrócić uwagę?

Karaś srebrzysty to jeden z mistrzów przetrwania – może żyć wręcz w mule. Często jest zwany japończykiem, choć nie do końca odpowiada to jego prawdziwemu pochodzeniu.

Popularne wędki

Jak wygląda karaś srebrzysty?

Budową ciała jest niemal nie do odróżnienia od karasia pospolitego, czyli złocistego. Również jest silnie spłaszczony bocznie, ma też wysklepiony grzbiet, podobny układ płetw i zbliżony ich kształt. Widoczna różnica dotyczy płetwy grzbietowej, która u karasia złocistego jest wypukła, natomiast u srebrzystego środkowe promienie są krótsze od zewnętrznych. Zwykle jest nieco mniejszy od swojego złocistego kuzyna (rekord Polski to 3,4 kilograma wobec 4 kilogramów dla karasia pospolitego).

Karaś srebrzysty a pospolity – różnice w środowisku życia

Karasie srebrzyste są bardzo wytrzymałymi rybami, ale jest jeden typ zbiorników, w których radzą sobie wyraźnie gorzej niż odmiana pospolita. Chodzi o torfianki, czyli nieliczne w Polsce zbiorniki wodne, niekiedy okresowe, powstające przez zalanie wyrobiska torfowego lub po spontanicznym zapadnięciu się torfu. Często też jako drugi ustępuje ze zbiorników wysychających, choć z praktycznego punktu widzenia informacja ta wędkarzom wiele nie pomoże – w takich błotnistych sadzawkach bardzo trudno jest w ogóle podać jakąkolwiek przynętę.

Który karaś jest prawdziwym przybyszem z Japonii?

Karasia srebrzystego zwykło się nazywać „japończykiem”. Prawdopodobnie jednak – brakuje na to absolutnie pewnych źródeł – jako ryby ozdobne na Dalekim Wschodzie trzymano raczej karasie złociste. Tu pojawia się kolejny problem, ponieważ łacińska nazwa naukowa złocistym, auratus, nazywa właśnie karasia srebrzystego. Wszystko komplikuje fakt, że w katalogach ryb ozdobnych karaś srebrzysty bywa przedstawiany jako karaś chiński. To oczywiście dyskusja czysto akademicka, ponieważ ryby te poza wyglądem nie różnią się prawie niczym i obie mają swój urok, który razem z wytrzymałością sprawia, że obie trafiają do przydomowych oczek wodnych i hodowli ryb ozdobnych.

Kiedy karaś srebrzysty ma tarło?

Karasie srebrzyste odbywają tarło porcyjne, co znaczy, że nie wszystkie osobniki przystępują do rozrodu w tym samym czasie. Jak zwykle w podobnych przypadkach oznacza to, że cały okres tarłowy jest bardzo rozciągnięty. W przypadku karasia srebrzystego może trwać od początku maja do drugiej połowy lipca. Jest to zależne między innymi od warunków lokalnych i zagęszczenia populacji – dzieli się ona na dwie lub trzy transze, które w pewnych odstępach wypływają na płycizny, gdzie samice składają drobne zielonkawe jajeczka na roślinności zanurzonej.

Występowania karasia

Czasem podaje się, że karasie srebrzyste żyją wszędzie. To spore niedomówienie, ponieważ ich środowisko życia to miejsca, które „zbiornikami wodnymi” nazywa się tylko dla uproszczenia: muliste rowy melioracyjne, zarośnięte starorzecza, śródleśne sadzawki itd. Populacje żyjące w wolno płynących wodach są zwykle gorzej rozwinięte, natomiast w stawach hodowlanych karasie czują się najlepiej, kiedy zbiornik będzie już silnie zeutrofizowany.

Jak złowić karasia srebrzystego?

Warto zacząć od znalezienia najmniej zachęcającego bajora w pobliżu. Woda może być zatęchła, może też jej prawie wcale nie być. Jeśli będzie to aż gęsta od mułu breja, to w niczym to nie będzie przeszkadzało.

  • Karasie biorą zarówno na przynęty roślinne (zboża, kukurydza konserwowa, pęczak), jak i zwierzęce (pinki, rosówki, białe robaki).
  • Stosuje się specjalne zanęty karasiowe – muszą być one silnie aromatyzowane, by ich zapach przebił się przez muł. Stosowanie zanęty smużącej zwykle nie jest niczym uzasadnione.
  • Wedle własnego uznania można wykorzystać feedery, klasyczną metodę gruntową albo spławikową. Zestawy powinny być delikatne – dość długi przypon z cienkiej żyłki (0,12), niewielki haczyk (10-14), wędzisko długie – nawet odległościowe.

Kiedy bierze karaś srebrzysty?

Podobnie jak karasie złociste, srebrzyste wypływają na żer wtedy, kiedy wszystkie inne ryby raczej wygaszają aktywność: w skwarne popołudnia lipca i sierpnia. Sezon wędkarski trwa co prawda dużo dłużej, bo od kwietnia-maja do września, ale właśnie na miesiące letnie przypada największa aktywność tych ryb.

W okresie zimowym praktycznie nie ma szans na złowienie karasia. Aktywność ryby całkowicie ustaje, karasie zagrzebują się w mule i mogą tam przetrwać nawet krótkotrwałe przemarznięcie zbiornika do samego dna.

Okres ochronny

Okres ochronny na karasia srebrzystego nie obowiązuje. Nie ma też wymiaru ochronnego, zniesiony jest też limit dobowy połowów – i to powód, dla którego warto nauczyć się odróżniać karasia srebrzystego od złocistego. Ten ostatni ma limit – wysoki, bo 5 kilogramów, ale karaś srebrzysty w ogóle nie jest objęty ochroną.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:04
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.