Udostępnij
Skomentuj

Jaki monitor z 32-calowym ekranem wybrać? Polecane produkty

Jaki monitor 32 calowy kupić? Oto praktyczny poradnik, który Ci pomoże w jego zakupie.

Na rynku producenci sprzętów komputerowych oferują wiele ofert nowoczesnych monitorów 32 calowych. Przy tak dużym wyborze ciężko zdecydować, który jest najlepszy, aby nie dać się oszukać i kupić wybrakowany towar. Warto sprawdzać dokładnie opisy produktów, które opisują dokładne parametry monitorów 32 calowych.

Polecane monitory 32 cale

Częstotliwość odświeżania – dlaczego tak ważna?

Monitor o przekątnej 32 cale to duży ekran, który nadaje się do oglądania filmów, jest to także idealny wybór dla mocnych zestawów gamingowych. Jeśli chcemy, aby obraz chodził płynnie podczas intensywnego użytkowania komputera, warto zwrócić uwagę na parametry Hz. Oznaczają one liczbę obrazów (klatek) wyświetlanych w ciągu sekundy. Oczywiście częstotliwość odświeżania monitora nie jest odpowiedzialna w pełni za płynność obrazu. Duże znaczenie ma także FPS, która jest wartością przekazywaną przez komputer do monitora. Jednak przy intensywnej grze czy oglądaniu filmów o dużej rozdzielczości może wpłynąć znacząco na komfort korzystania.

Jakie parametry Hz wybrać?

  • W pracy biurowej oraz do domowego użytku

W przypadku mniej intensywnych czynności przy komputerze takich jak, korzystanie z podstawowych multimediów, praca z dokumentami czy oglądanie filmów monitor 100 Hz będzie idealnym wyborem. Sprawdzi się także w większości gier o większych wymaganiach, jednak czasem płynność obrazu w przypadku intensywnych rozgrywek może zawodzić. Przy użytku domowym polecamy także monitory 32 calowe poniżej 100 klatek na sekundę, gdyż taki monitor w pełni poradzi sobie z prostymi, mniej złożonymi graficznie czynnościami.

  • Dla zawodowych graczy lub osób zajmujących się obróbką graficzną

Zawodowi gracze oraz graficy komputerowi to grupa osób, którzy cenią sobie płynność obrazu. Bardziej wymagające gry mogą nie działać poprawnie i zacinać się w przypadku małych parametrów Hz. Również graficy podczas pracy przy złożonej obróbce graficznej potrzebują szybkiej reakcji ekranu. W takim wypadku zakup monitora 144 Hz będzie dobrym wyborem. Dla jeszcze większych efektów polecamy bardziej płynny obraz w monitorze 240 Hz.

Jaka rozdzielczość będzie optymalna?

Przy dużej przekątnej 32 calowego monitora wymagana jest dość duża rozdzielczość. Nie polecamy przy takich rozmiarach kupować ekranu z rozdzielczością poniżej standardowego full HD.  Im wyższa rozdzielczość tym obraz będzie lepszej jakości, a komfort użytkowania większy. Dla kinomaniaków oraz graczy monitor 32 calowy 2560x1440(1440 p) będzie lepszym wyborem. Również dla grafików dobra jakość obrazu jest istotna w pracy, dlatego też warto zainwestować nawet w monitor 4k, by móc cieszyć się efektywnym obrazem.

Czas reakcji matrycy i dodatkowe funkcje

Jest podawana w milisekundach (ms) i od niej zależą jak będą ostre obrazy wyświetlane na monitorze. W zależności od rodzaju matrycy czas reakcji matrycy się różni. Obecnie na rynku dominują dwa typy matryc: TN i IPS. Są także mniej stosowane matryce VA. Pierwsza z nich TN jest tańszą opcją i ma stosunkowo szybszy czas reakcji niż IPS na poziomie 8 ms. Jednak jakość obrazu jest znacznie gorsza. W przypadku matrycy IPS obraz jest na lepszym poziomie niż w TN.  Dlatego też polecamy IPS monitor dla zawodowych graczy i kinomaniaków, którzy chcą cieszyć się doskonałą grafiką.

Matryca IPS i TN porównanie

Przy zakupie dobrego monitora 32 cale warto sprawdzić dodatkowe funkcje takie jak:

  • Zintegrowane głośniki – dzięki takiej możliwości nie musimy podłączać do komputera dodatkowych głośników
  • funkcja TV – dzięki niej można się podłączyć do telewizji cyfrowej
  • zakrzywiony monitor – daje większe pole widzenia
  • funkcja 3D – idealna w przypadku oglądania filmów w 3D oraz do zaawansowanych gier

Polecane monitory 32 cale w zależności od zastosowania

W zależności od zastosowania polecamy ekrany o różnych parametrach:

  • dla graczy, grafików i osób zajmujących się montażem – monitor 32 calowy 144 Hz lub 240 HZ to idealne rozwiązanie, gdyż da to płynność obrazu ważną podczas intensywnej pracy lub gry. Format 21:9 zwany ultrapanoramą daje szerokie pole widzenia, więc warto szukać takich monitorów. Duża rozdzielczość też ma znaczenie. Warto zakupić monitor 32 cale 4k o wysokiej rozdzielczości. Dobry ekran do gier powinien mieć także zakrzywiony ekran, dający lepsze wrażenia podczas rozgrywek.
  • dla kinomaniaków – dla większych wrażeń filmowych polecamy dużą rozdzielczość ekranu na poziomie przynajmniej full HD, monitor 32 calowy 60 Hz w zupełności wystarczy
  • dla domowego użytku, pracy biurowej – w tym wypadku można skusić się na gorsze parametry, rzędu poniżej 100 klatek na sekundę, mniejszą rozdzielczość i matrycę TN, gdyż proste czynności nie wymagają znacznych graficznych wymagań

Czy można kupić tanio monitor 32 cale?

Dzięki zastosowaniu nowych technologii producenci oferują wiele monitorów 32 calowych o różnych parametrach.  W zależności od budżetu można zakupić 32 calowy monitor do 1000 zł z parametrami na dość wysokim poziomie. Jednak dla bardziej wymagających osób, ceniących sobie wysoką jakość i płynność obrazu oraz szerokie kąty widzenia półka cenowa idzie w górę.

Jaką markę warto wybrać?

Spośród najlepszych producentów, którzy mają najlepszej jakości sprzęt warto wymienić takie marki jak: Philips, Samsung, Acer, Asus, AOC, LG, BenQ, Dell, NEC, Hewlett-Packard. Warto zakupić monitor 32 calowy u sprawdzonych marek. Aby zakupić taniej polecamy kupować produkty w outlecie. Są to monitory sprzedawane z końcówek serii lub ze zwrotów klientów. Jest to pełnowartościowy sprzęt, tyle że po zaniżonej cenie.

Udostępnij
2,3
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:42
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.