Udostępnij
Skomentuj

Jaki kabel S-Video - S-Video wybrać? Który będzie najlepszy?

Mimo wszechobecnej cyfryzacji, korzystamy jeszcze niekiedy z urządzeń posiadających jedynie wyjścia analogowe.

W takim przypadku zainteresowani będziemy z pewnością kablami S-Video.

Jaki kabel S-Video kupić?

Jak zwykle w elektronice, tak i w tym przypadku obowiązuje zasada, że jakość komponentów musi być maksymalnie dopasowana. Innymi słowy, jeśli posiadamy dobrej jakości urządzenia, które chcemy połączyć za pomocą medium transmisyjnego, czyli w tym przypadku kabla, warto, żeby był on wysokiej jakości, ponieważ jego parametry wpływają na jakość całego układu. Natomiast zakup dobrego medium przy słabej jakości sprzęcie (lub kiedy z jakichś powodów nie zależy nam na dobroci obrazu), mija się z celem z powodów analogicznych.

Do czego służy S-Video? Idea transmisji analogowej i cyfrowej

S-Video to skrót od ang. separate video, co oznacza oddzielną wizję. Rzeczywiście złącze standardu S-Video przenosi tylko wizję, podczas gdy fonia przekazywana jest innymi kanałami. Historia S-Video jest już dość długa a sam pomysł powstał w czasach, kiedy szukano rozwiązania dla taniego przesyłu sygnału wizyjnego przy uzyskaniu lepszych parametrów niż powszechne wtedy Composite Video.

Na czym polega idea S-Video? Zacznijmy od tego, że standard S-Video dotyczy obrazu analogowego, czyli zgodnie z definicją, sygnału, który może przyjmować dowolną wartość z ciągłego przedziału (ograniczonego lub nie). W odróżnieniu od analogowego, sygnał cyfrowy przyjmuje jedynie ściśle określone wartości z danego przedziału. Co to oznacza? Wyjaśnijmy to na podstawie fragmentu sinusoidy. Dla sygnału analogowego będącego sinusoidą (na Rys. 1 kolor zielony), jesteśmy w stanie określić jego wartość na osi rzędnych (pionowej) dla każdej chwili czasu t (oś odciętych, pozioma). W przypadku sygnału cyfrowego (kolor pomarańczowy), możemy w poniższym przykładzie określić wartość dla chwili t=50, t=100, t=200, ale już nie dla t=10 czy t = 205.

Sygnał cyfrowy to analogowy sygnał spróbkowany, czyli zapisany wartościami próbek tak, żeby możliwe było jego późniejsze odtworzenie. Sygnał analogowy próbkuje się i tworzy sygnał cyfrowy, ponieważ dla przesyłu tego ostatniego potrzebne są media o dużo mniejszych zdolnościach przesyłowych, a więc dzięki cyfryzacji możemy przesłać więcej informacji przy mniejszych (czyli tańszych) zasobach technicznych. Oczywiście całe zagadnienie jest bardziej skomplikowane, jednak można w uproszczeniu przyjąć, że jest tak, jak zostało to wyjaśnione powyżej.

Polecane kable S-Video - S-Video

S-Video – kabel do przesyłu obrazu na małe odległości

Standard S-Video służy więc do przesyłu sygnału analogowego, w zastosowaniach domowych używany jest najczęściej do łączenia komponentów kina domowego, które nie obsługują standardu cyfrowego HDMI (czy innego). W przypadku kabli S-Video, w których jako medium transmisyjne używa się kabla koncentrycznego, składowe sygnału przesyła się osobnymi kanałami (czyli w praktyce jednym kablem z dwiema ekranowanymi liniami współosiowymi).

Osie odciętych na powyższym rysunku obrazują dwa osobne kanały koncentryka. Jednym z nich przesyłana jest chrominancja (C), natomiast drugim – luminacja (Y). Pozostawiając chwilowo nie wyjaśnione obydwa pojęcia, należy podkreślić, że taki sposób przesyłu sygnału analogowego pozwala na poszerzenie pasma względem stosowanego wcześniej standardu Composite Video, a także, dzięki braku konieczności filtrowania, dużo lepszą jakość obrazu.

Co to jednak jest chrominancja i luminancja? Są to składowe odpowiedzialne za jasność i kolor obrazu wyświetlanego na ekranie np. telewizora. Luminancja to miara natężenia światła, wrażenia wzrokowego, które odbiera oko ludzkie ze świecącej powierzchni. Telewizyjny obraz czarno biały charakteryzuje tylko luminancja. Obraz kolorowy natomiast, określają dwie wielkości: luminancja i chrominancja, przy czym ta ostatnia odpowiedzialna jest za odcień i nasycenie koloru. Najczęściej chrominancję w elektronice reprezentuje model RGB (od ang. Red- czerwony, Green- zielony i Blue-niebieski). Każdy kolor w modelu RGB opisywany jest właśnie tymi współrzędnymi.

Warto w tym miejscu dodać kilka słów o parametrach transmisji S-Video. Jak zostało to już wspomniane, S-Video pozwala na uzyskanie obrazu lepszej jakości niż starsze standardy, jednak nie jest w stanie konkurować z HDMI czy nawet Component Video. Ponadto, wady samego kabla koncentrycznego, spośród których najbardziej istotna jest słaba tłumienność zakłóceń elektromagnetycznych w otoczeniu, wywołujących wyraźne pogorszenie jakości obrazu, powodują, sporą stratność sygnału, dlatego transmisja może odbywać się tylko na niewielkie odległości. Jeszcze dekadę temu zalecano stosowanie kabli nie dłuższych niż 5 m, obecnie producenci deklarują niską stratność nawet na odległościach sięgających 30 m.

Standard S-Video – adapter czy konwerter?

Ze względu na zainteresowanie kablami S-Video głównie w celach dopasowania nowszych urządzeń kina domowego do starszych, warto wyjaśnić różnicę pomiędzy adapterem a konwerterem, tym bardziej, że nieprofesjonalni sprzedawcy stosują nazewnictwo zamiennie. A przecież adapter i konwerter to dwa różne urządzenia. Pierwsze z nich jest w zasadzie przejściówką. Sygnał na wejściu i wyjściu adaptera jest dokładnie taki sam, podawany jedynie na inny typ gniazda. Np. zmieni wejście typu mini-Din (najczęściej występujące w standardzie S-Video złącze) na SCART lecz sygnał cały czas pozostaje analogowy, w tym przypadku w standardzie S-Video. Konwerter natomiast ma za zadanie nie tylko odpowiednio dopasować wejścia i wyjścia, żeby transmisja mogła się odbyć, ale zamienia sygnał cyfrowy na analogowy lub odwrotnie.

S-Video a HDMI. Konwersja sygnału cyfrowego na analogowy

Dostępne na rynku konwertery umożliwiają np. podłączenie komputera z wyjściem HDMI albo VGA (sygnał cyfrowy) do starszego telewizora posiadającego jedynie wejścia analogowe Cinch, Scart lub S-Video. Czym w tym przypadku jest konwersja sygnału?

Zadaniem przetworników cyfrowo-analogowych jest zamiana sygnału wyrażonego w wielkościach cyfrowych na proporcjonalny do niego sygnał wyrażony w wielkościach analogowych. Oczywiście konwersji podlega nie tylko sygnał obrazu, jak w rozpatrywanym przez nas przypadku, ale również inne wielkości fizyczne takie jak np. napięcie czy prąd. Sygnał wejściowy może być podany w różnym kodzie, przy czym najczęściej jest to zwykły kod binarny (ze względu na największą efektywność) albo kod BCD (dziesiętny kodowany binarnie).

Przy wyborze konwertera należy kierować się jakością takich parametrów jak:

  • rozdzielczość – liczba bitów słowa wejściowego określana najczęściej procentowo (np. dla długości słowa wejściowego 10 bitów rozdzielczość jest równa 0,0977%),
  • dokładność - określa się ją jako różnicę między wartością zmierzoną a przewidywaną napięcia wyjściowego odniesioną do napięcia pełnej skali, czyli, upraszczając jako różnicę między wartością zmierzoną a idealną,
  • szybkość działania – czyli pomiar czasu ustalenia, tj. czasu, po którym napięcie wyjściowe osiągnie wartość ustaloną określonym z góry przez producenta błędem.

Konwertery wymagają zasilania zewnętrznego i wyposażone są w komplecie w odpowiednią wtyczkę przyłączaną do instalacji elektrycznej o napięciu 230 V.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Adaptery AV - Huby USB - Kable AV

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:43
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.