Udostępnij
Skomentuj

Jak stworzyć nowoczesny, inteligentny dom? Podpowiadamy!

Sprawdź, jak ze zwykłego budynku stworzyć inteligentny dom na miarę XXI wieku. Zainspiruj się razem z nami!

Czym jest inteligentny dom?

Mianem tym określa się różnego rodzaju instalacje oraz technologie tworzące jeden spójny, zautomatyzowany system służący Twojej osobistej wygodzie. Przytoczenie definicji nie wystarczy jednak, by w pełni zrozumieć ideę inteligentnego domu. Warto sięgnąć po konkretny przykład. Wyobraź sobie, że wstajesz rano do pracy przy dźwiękach ulubionej muzyki. Aromatyczna kawa już na Ciebie czeka zaparzona w ekspresie, a miły głos przypomina, że trzeba wziąć parasol, bo może padać. Tak właśnie działa dom inteligentny (z angielskiego smart home), który dostosowuje się do indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań użytkownika. Zapamiętuje jego upodobania, nawyki, wieczorne i poranne rytuały, wyręcza w różnych codziennych obowiązkach (włączaniu i wyłączaniu światła, zaciąganiu żaluzji, uruchomieniu pralki albo innych urządzeń elektronicznych).

Jakie są praktyczne strony zbudowania inteligentnego domu?

Rozwiązania typu Smart Home sprzyjają nie tylko zwiększeniu komfortu mieszkańców danego budynku ale pełnią również szereg innych niezwykle ważnych i praktycznych funkcji. Pozwalają zmniejszyć zużycie energii elektrycznej i gazu, a w konsekwencji sporo zaoszczędzić, nawet do 30% (a wszystko za sprawą odpowiednio skonfigurowanych gniazdek i systemów ogrzewania). Dodatkowo instalacje inteligentnego domu (kamery do monitoringu, czujniki dymu i temperatury) zwiększają poczucie bezpieczeństwa mieszkańców (skutecznie odstraszają potencjalnych włamywaczy i złodziei). Nie zapominaj, że domy inteligentne to również wspaniała inwestycja (wyposażenie budynku w nowoczesne technologie znacznie podnosi jego wartość na rynku nieruchomości). Koszty, które poniesiesz teraz, nabywając poszczególne mechanizmy, zwrócą się w przyszłości z nawiązką.

Polecane urządzenia smartdom

Co jest niezbędne do stworzenia inteligentnego domu?

Na inteligentne domy składa się wiele rozmaitych technologii, sprzętów i sensorów, między innymi:

  • Smart Plug – włączniki i wyłączniki światła oraz urządzeń gospodarstwa domowego z miernikiem energii, funkcją zdalnego zarządzania i harmonogramem zasilania,
  • Inteligentne rozwiązania oświetleniowe – lampy z regulacją jasności i barwy emitowanego światła,
  • Rejestratory video – nagrywają wszystko, co dzieje się w najbliższym otoczeniu posesji, na przykład w ogrodzie. Pozwalają sprawdzić, czy nikt obcy nie kręci się wokół nieruchomości,
  • Czujniki dwutlenku węgla, temperatury, zalania – minimalizują prawdopodobieństwo wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń związanych chociażby z nieszczelną instalacją gazową,
  • Czujniki drzwi i okien – wykrywają ruch, bez trudu zorientujesz się, czy ktoś pod Twoją nieobecność nie próbuje wejść do domu.

Inteligentny dom - gotowe systemy

Na rynku znajdziesz szereg najrozmaitszych produktów – zarówno mniej, jak i bardziej zaawansowanych, tańszych i droższych. Można je podzielić na dwie zasadnicze kategorie.

Bezprzewodowy system inteligentnego domu

Jest jedną z najprostszych, a zarazem najmniej inwazyjnych technologii. Nie wymaga kucia ścian i nie sprawia większych trudności w montażu. Bez trudu dasz sobie radę z jej instalacją. Możesz sterować poszczególnymi odbiornikami fal radiowych za pomocą specjalnie dostosowanego pilota lub aplikacji mobilnej z odległości kilku, a często nawet kilkudziesięciu metrów, na przykład włączać i wyłączać światło w pokoju bez ruszania się z kanapy.

Inteligentny dom: centrala

Systemy sterowania domem typu centralnego są skupione wokół jednego głównego urządzenia – komputera, który zbiera informacje przesyłane przez wszystkie czujniki zainstalowane na danej przestrzeni. Przywołane rozwiązanie ma swoje plusy. Pozwala porównywać dane z poszczególnych pomieszczeń, a także rozbudowywać intelligent house system o kolejne moduły, co oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Dom inteligentny: systemy przewodowe

Dokładne rozmieszczenie kabli, przełączników switch, a także stacji NAS musisz rozplanować już na etapie budowy domu (w przeciwnym razie trudno Ci będzie cokolwiek zmienić lub poprawić). Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zastanów się dobrze, czego tak naprawdę potrzebujesz. Dom inteligentny bezprzewodowy to idealna propozycja dla posiadaczy nieruchomości o stosunkowo małym metrażu, którzy nie dysponują zbyt dużym budżetem. Jeśli natomiast chcesz stworzyć w swoich czterech ścianach centrum dowodzenia z prawdziwego zdarzenia, zainwestuj w drugi z opisanych systemów.

Jakie są przykładowe instalacje dla domu i dla mieszkania?

Część popularnych obecnie rozwiązań przedstawiono powyżej, niemniej jednak warto przyjrzeć się funkcjonalności inteligentnych technologii w kontekście użytkowania poszczególnych pomieszczeń.

  • Łazienka
  • Tutaj z całą pewnością nie może zabraknąć czujników sygnalizujących zalanie. Pozwalają na szybką reakcję w sytuacji awarii instalacji hydraulicznej i uniknięcie poważnych szkód.
  • Kuchnia
  • Serce domu powinno być wyposażone w sensory dymu, gazu oraz temperatury. Ile razy zdarzyło Ci się zostawić włączony czajnik na kuchence? Teraz odpowiednio dobrany system inteligentnego domu poinformuje domowników o wszystkich niepokojących przypadkach zapominalstwa podczas przyrządzenia obiadu lub innych kulinarnych aktywności.
  • Salon
  • Każdy inteligentny pokój dzienny posiada system sterowania oświetleniem (możesz go również zainstalować w innych pomieszczeniach, na przykład w sypialni albo domowym biurze), a także zdalnego włączania i wyłączania urządzeń, takich jak telewizor czy wieża stereofoniczna.

Inteligentna instalacja w domu – inne przykłady

Interesującym rozwiązaniem są również stacje pogodowe. Zawiadamiają o temperaturze i wilgotności powietrza, wartościach ciśnienia atmosferycznego, opadach deszczu i sile wiatru. Pomagają przewidywać nagłe zmiany aury za oknem. Dzięki nim żaden kaprys pogody Cię nie zaskoczy. Doskonale sprawdzają się w przypadku osób, które dużo pracują i często wyjeżdżają. Właściwie zaprogramowana inteligentna instalacja pod nieobecność użytkownika steruje oświetleniem i roletami w taki sposób, by stwarzać pozory obecności właściciela w domu. Harmonogram wykonania określonych czynności (zasłaniania i odsłaniania żaluzji, zapalania i gaszenia żarówek) ustalasz zgodnie z indywidualnymi preferencjami. Dodatkowo warto zainwestować w kamery IP oraz systemy audio odstraszające potencjalnych złodziei.

Które produkty inteligentnego domu są warte polecenia?

Zwróć uwagę na inteligentne lampki marki Xiaomi. To Ty decydujesz, jakiego światła potrzebujesz w danym momencie: jasnego, nastrojowego czy może kolorowego. Programujesz urządzenie według własnych oczekiwań, dopasowujesz je do swojego cyklu dnia. Z pewnością przypadną Ci do gustu też inne inteligentne rozwiązania dla domu – opisane wcześniej gniazdka elektryczne typu Smart Plug. Zapewniają zdalny dostęp do różnego rodzaju urządzeń oraz kontrolę zużycia prądu. Możesz zarządzać poszczególnymi ustawieniami, nie wstając z łóżka.

Automatyczny dom – naprawdę warto?

Wiesz już, jak zrobić inteligentny dom. Pytanie tylko, czy takie rozwiązanie naprawdę się opłaca? Odpowiedź brzmi: oczywiście. Wbrew pozorom, nie musisz wydawać fortuny na innowacyjne, najnowsze wynalazki. Kilka patentów zaprezentowanych powyżej w zupełności wystarczy, by osiągnąć zamierzony efekt: zyskać bezpieczeństwo, wygodę i więcej pewności siebie. Potwierdzają to wpisy publikowane na forach internetowych dotyczących inteligentnych domów. Opinie użytkowników raczej nie pozostawiają wątpliwości.

Inteligentny dom: firmy

Technologie charakterystyczne dla inteligentnych domów bezprzewodowych z powodzeniem można wykorzystać również w przedsiębiorstwach, biurach i różnego rodzaju instytucjach. Mowa tu na przykład o monitoringu, czujnikach sensorycznych czy sensorach dymu.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 04:59
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.