Udostępnij
Skomentuj

Farmakologia - jaka książka? Która będzie najlepsza?

Nauka farmakologii jest sporym wyzwaniem dla większości studentów kierunków medycznych. Jakie podręczniki wybrać, by łatwiej przyswoić obszerną wiedzę z tej dziedziny? Z których książek uczyć się na co dzień, a które przydadzą się podczas powtórek do egzaminów?

Wiele osób zastanawia się czy te dwa pojęcia są równoznaczne i można stosować je wymiennie. Odpowiedź na to pytanie jest prosta – to dwa różne pojęcia, które odnoszą się do nauk medycznych, ale nie są ze sobą tożsame i nie należy ich stosować wymiennie.

Farmakologia a farmacja – czy to to samo?

  • Farmakologia – to dziedzina nauki z pogranicza medycyny i farmacji, która skupia się na badaniu działania leków i mechanizmów oddziaływania leków na organizm. Farmakologia zajmuje się badaniem budowy i właściwości różnych substancji chemicznych, które są następnie wykorzystywane w produkcji leków.
  • Farmacja – pojęcie nadrzędne w stosunku do farmakologii. Farmacja to zespół nauk o lekach, składnikach leków, żywności i środków kosmetycznych. Farmacja jest kierunkiem studiów, a w skład zajęć przyszłego farmaceuty wchodzi także nauka farmakologii.

Farmacja jest pojęciem nadrzędnym w stosunku do farmakologii. Farmakologia to wyłącznie nauka o substancjach chemicznych, które są składnikami leków, o stosowaniu owych leków, o ich oddziaływaniu na organizm, dawkowaniu i użytkowaniu. Farmacja to zespół nauk, które przygotowują do pracy przyszłego farmaceutę, a więc osobę, która będzie potrafiła wydawać leki, doradzać pacjentom, sporządzać produkty medyczne, prowadzić badania farmaceutyczne.

Czy farmakologia jest trudna?

Nauki medyczne i farmaceutycznie nie należą do najłatwiejszych, ale są to treści, które można przyswoić, usystematyzować i wykorzystywać w codziennej pracy, o ile przyłożymy się do nauki oraz sięgniemy po odpowiednie pomoce edukacyjne. Kluczowym aspektem jest nie tylko uczęszczanie na zajęcia i notowanie na wykładach i ćwiczeniach, ale również korzystanie z podręczników do farmakologii, repetytoriów, ćwiczeń i tym podobnych publikacji tematycznych.

Farmakologia – jaka książka?

Lista publikacji z zakresu farmakologii, które są godne polecenia i po które chętnie sięgają kolejne roczniki studentów, nie jest przesadnie długa, ale można na niej znaleźć podręczniki, ćwiczenia i repetytoria, z którymi uda się nie tylko przygotować do egzaminu, ale też posiąść szeroką wiedzę z zakresu farmakologii. Szczególnie godne polecenia są:

  • Publikacje Ryszarda Korbuta („Farmakologia”, „Farmakologia – repetytorium”, „Farmakologia po prostu”, „Farmakologia: recepty”, „Farmakologia: tajemnice”). To książki, z których korzystają studenci kierunków medycznych i to zarówno w ramach zajęć, jak i podczas samodzielnej nauki do kolokwiów i egzaminów. Podręczniki tego autora są napisane dość przystępnym językiem, co ułatwia zgłębienie wiedzy z zakresu farmakologii i stawienie czoła egzaminom, zadaniom domowym i kolokwium.
  • Publikacje ogólne – „Farmakologia” E. Obuchowicz, A. Małecki albo „Farmakologia” H. Rang i M. Dale – to prawdziwe kompendium wiedzy i podręczniki, które szeroko omawiają wszelkie aspekty farmakologii. Można się z nich dowiedzieć wiele na temat działania leków, poznać metody pomiarów, zgłębić aspekty metabolizmu i wchłaniania leków, dowiedzieć się wszystkiego na temat przekaźników oraz skupić się na kluczowych typach leków, badaniach biotechnologicznych i niepożądanych działaniach ubocznych lekarstw.
  • Publikacje dotyczące farmakologii klinicznej – książki z zakresu farmakologii klinicznej zawierają szereg przykładów klinicznych stosowania poszczególnych leków, zdjęcia i tabele dokładnie ilustrują proces stosowania i oddziaływania leku. Książki o farmakologii klinicznej przydadzą się studentom kierunków medycznych, a w szczególności przyszłym farmaceutom i wszystkim tym, którzy są zainteresowani prowadzeniem badań klinicznych nad lekami.
  • Publikacje do powtórek – repetytoria z zakresu farmakologii są niezwykle przydatne w sytuacji, gdy musimy uczyć się do egzaminu. Repetytoria i kompendia zawierają pigułki wiedzy – są skondensowane, nie ma w nich zbędnych objaśnień i całkowitych podstaw, bo te można poznać w klasycznych podręcznikach. Repetytorium pomaga odświeżyć wiedzę i dobrze przygotować się do sprawdzianów, kolokwiów i egzaminów na studiach.
  • Farmakologia dla pielęgniarek – książki typu „Farmakologia dla zawodów pielęgniarskich” są dedykowane studentom i studentkom pielęgniarstwa. Nie są to tak obszerne publikacje z zakresu farmakologii, jak te, które napisano z myślą o farmaceutach, ale skupiają się one na działaniu leków i podawaniu ich pacjentom przez pielęgniarki. Nie oznacza to jednak, że z publikacji tego typu nie mogą korzystać także inne grupy studentów.

Farmakologia jest tylko jednym z działów farmacji i nauk medycznych, ale jest to dział niezwykle szeroki. By jak najlepiej poznać zasady oddziaływania substancji chemicznych na poszczególne schorzenia i funkcjonowanie organów, należy zgłębić wiedzę z zakresu farmakologii, a to jest możliwe właśnie dzięki odpowiednim publikacjom naukowym i edukacyjnym.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:47
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.