Udostępnij
Skomentuj

Dell XPS 9575 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Recenzujemy urządzenie 2w1 typu premium od firmy Dell. Czy model XPS 9575 jest wart zakupu?

Jak to zwykle bywa, laptopa występuje na rynku w kilku konfiguracjach sprzętowych, różniących się przede wszystkim zamontowanymi podzespołami. Co jednak istotne, ich ceny są bardzo wysokie. Warto więc sprawdzić, czy warto tyle widać i czy rzeczywiście mamy do czynienia z pełnoprawnymi urządzeniami klasy premium.

Dell XPS 9575 – dane techniczne oraz cena

Co ciekawe, laptopy występują wraz z procesorami z serii Kaby Lake-G, które korzystają z mocy układu graficznego od AMD. Co wynika z tego niecodziennego połączenia? Warto sprawdzić, na przykład poprzez analizę testów wydajnościowych.

Dell XPS 9575 – dostępne konfiguracje

Omawiana seria jest jedną z niewielu, która korzysta z nietypowego połączenia procesora Intela z jednostką graficzną AMD. Do tego dochodzi jeszcze druga zintegrowana karta graficzna. Wybór konkretnej konfiguracji warto jednak zacząć od doboru procesora. Opcje są dwie.

W droższych modelach montowany jest układ Intel Core i7-8705G, wyposażony w cztery fizyczne rdzenie obsługujące osiem wątków. Częstotliwość taktowania procesora wynosi 3100 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 4100 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi jeszcze 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Co ważne, układ pobiera dość dużo energii – jego współczynnik TDP wynosi bowiem 65 W.

Zobacz Dell XPS 9575

Co potrafi model i7-8705G? Jego moc obliczeniowa zapewnia stabilną, komfortową obsługę wszystkich najważniejszych programów biznesowych i multimedialnych. Bez większych problemów powinien poradzić sobie również z wymaganiami sprzętowymi stawianymi przez zaawansowane narzędzia graficzne oraz projektowe. Wszystko to sprawia, że laptop Dell XPS 9575 powinien zadowolić wymagających specjalistów i klientów biznesowych, którzy poszukują sprzętu o więcej niż przyzwoitej mocy obliczeniowej.

Uwagę warto zwrócić również na wyniki testów procesora, które zostały przeprowadzone w popularnym programie diagnostycznym Cinebench R15. W trybie jednowątkowym układ uzyskał średnią na poziomie 169 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wyniosła ona 703 punkty.

Drugim z procesorów montowanych w laptopach z serii Dell XPS 9575 jest kolejny model z rodziny Kaby Lake-G - Intel Core i5-8305G. To także jest układ czterordzeniowy i ośmiowątkowy, który jednak wyróżnia się niższą częstotliwością taktowania. W trybie bazowym wynosi ona 2800 MHz, natomiast w trybie turbo może zostać podbita maksymalnie do poziomu 3800 MHz. Ilość pamięci podręcznej trzeciego poziomu również jest mniejsza i wynosi 6 MB. Wszystko to przekłada się na nieco słabsza moc obliczeniową, jednak „strata” to układu z serii i7 nie jest przesadnie duża. W testach przeprowadzonych na platformie Cinebench R15 uzyskał on kolejno 157 i 681 punktów.

Jak już wspomnieliśmy, omawiane procesory korzystają z mocy obliczeniowej jednostki graficznej od AMD. Mowa o modelu AMD Radeon RX Vega M GL z 4 GB pamięci HBM2. Karta bardzo dobrze radzi sobie z obsługą zaawansowanych programów graficznych i projektowych, zapewni również uzyskanie wysokiej ilości klatek na sekundę w wielu nowych grach.

Na koniec pozostaje nam już tylko dobrać pamięć RAM i dysk twardy. Producent zdecydował się na wykorzystanie szybkich kości typu DDR4 (taktowanie wynosi 2400 MHz) oraz dysku twardego SSD M.2., który gwarantuje znaczne przyspieszenie działania systemu operacyjnego w porównaniu z modelami talerzowymi (HDD). Na rynku dostępne są modele laptopów o pojemności od 256 GB do 1 TB.

Dell XPS 9575 – wygląd

Klasę laptopów widać między innymi w jakości wykonania obudowy. Producent przygotował aluminiową konstrukcję, która została dodatkowo wzmocniona. Wszystko to przełożyło się na doskonałą wręcz sztywności wytrzymałość mechaniczną. Warto podkreślić również bardzo dobrze wykonane zawiasy, które pozwalają na obrócenie ekranu o 360 stopni. Dzięki temu można z niego korzystać w różnych trybach, także tabletu.

Dzięki wysokiej wytrzymałości i dobrej jakości wykonania, Dell XPS 9575 bardzo dobrze sprawdza się zarówno przy biurku, jak i w podróży. Nie trzeba się obawiać podatności sprzętu na uszkodzenia. Jedynym minusem aluminiowej obudowy wydaje się to, że zabrudzenia są na niej bardzo widoczne. Mowa tu przede wszystkim o odciskach palców.

Omawiane laptopy przeważnie są sprzedawane w obudowach srebrno-czarnych. Ich design bardzo dobrze współgra z nowoczesnym charakterem sprzętu, dlatego powinien przypaść do gustu większości użytkowników. Jak to często bywa w przypadku tego typu urządzeń, zestaw portów nie jest rozbudowany. Do dyspozycji otrzymujemy po dwa porty USB typu C oraz Thunerbolt, a także wejście audio, RJ-45 oraz czytnik kart pamięci.

Dell XPS 9575 – matryca

Pod względem wykorzystywanych matryc, mamy dwie opcje do wyboru. Każdy model jest 15-calowy, jednak zakupić wersję z rozdzielczością Full HD lub 4K UHD. Jak łatwo można się domyślić, ta druga opcja dotyczy laptopów droższych.

Co równie ważne, matryce w urządzeniach Dell XPS 9575 2w1 zostały wykonane w technologii IPS, która zapewnia więcej niż przyzwoitą jakość generowanego obrazu. Użytkownicy powinni być zadowoleni zarówno z odwzorowania kolorów, jak i luminancji oraz kontrastu. Wszystko to sprawia, że laptop bardzo dobrze sprawdzi się podczas pracy biurowej, obsługi multimediów, a także narzędzi graficznych i projektowych.

Oczywiście każdy ekran może być obsługiwany również dotykowo. Praca w trybie tabletu przebiega bez większych problemów, jednak należy pamiętać, że będzie to bardzo duży tablet. Jego utrzymanie może być więc trudne.

Dell XPS 9575 – klawiatura i touchpad

Omawiane laptopy zostały wyposażone w klawiatury wyspowe, pozbawione panelu numerycznego. Ich wykonanie trzeba ocenić wysoko – klawisze wyróżniają się bardzo przyjemnym skokiem i cichym działaniem, dlatego tworzenie dłuższych tekstów okaże się niezwykle komfortowe. Wszystko to sprawia, że Dell XPS 9575 okaże się bardzo dobrym wyborem dla specjalisty.

Producent zdecydował się oczywiście na zamontowanie podświetlenia klawiatury. Szkoda jednak, że laptop nie zostały wyposażone również w czytnik linii papilarnych. Na plus trzeba zapisać także pracę touchpada. Wielkość płytki jest odpowiednia, to samo jej właściwości ślizgowe. Wszystko to zagwarantuje wygodną pracę w podróży.

Dell XPS 9575 – wydajność

Jak już wspomnieliśmy, zamontowane procesory zapewniają więcej niż przyzwoitą moc obliczeniową, dzięki czemu możemy liczyć na stabilną obsługę nie tylko podstawowych programów, ale również tych bardziej wymagających pod względem sprzętowym.

Jak natomiast prezentuje się wydajność karty graficznej? Jednostka AMD Radeon RX Vega M GL dysponuje 4 GB pamięci własnej i wysokim taktowaniem rdzenia, dlatego ona również zapewni szerokie możliwości wykorzystania. Potwierdzają to zresztą wyniki testów wydajnościowych. W programie 3DMark 11 Performance GPU, karta uzyskała średnią na poziomie 9862 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Unlimited Graphics wyniosła 280252 punkty.

Co ważne, karta powinna poradzić sobie z obsługą wielu nowych gier. Nie będą to najbardziej wymagające produkcje z segmentu AAA, jednak na liście znajdzie się kilka perełek.

Dell XPS 9575 – wady i zalety

Omawiana seria składa się z urządzeń 2w1, które bardzo dobrze sprawdzają się nie tylko w biurze, ale również w terenie. Zapewnią niezwykle komfortową pracę w pociągu, samochodzie czy też autobusie. Co ważne, wyróżniają się one wydajnymi podzespołami. Połączenie procesorów Intela z kartą graficzną od AMD sprawdza się bardzo dobrze. Użytkownicy nie powinni mieć problemów nie tylko z obsługą programów podstawowych, ale również zaawansowanych narzędzi – programistycznych, graficznych, projektowych etc.

Po stronie plusów należy zapisać również wysoką jakość wykonania obudowy, która wyróżnia się wysoką wytrzymałością mechaniczną, dobrą matrycę, odpowiednio wykonany osprzęt, a także nowoczesny design. Jeśli natomiast chodzi o wady, wspomnieć trzeba przede wszystkim o bardzo wysokich cenach dostępnych konfiguracji, a także sporej podatności na zabrudzenia.

ZALETY

  • Możliwość pracy w trybie laptopa i tabletu
  • Wytrzymała obudowa
  • Dobrze działające zawiasy
  • Wysokiej jakości matryca z obsługą dotyku
  • Wydaje podzespoły
  • Dobrze wykonany osprzęt
  • Nowoczesny design

WADY

  • Bardzo wysokie ceny
  • Podatność na zabrudzenia

Dell XPS 9575 – podsumowanie, czy warto?

Do czynienia mamy z laptopami klasy premium z prawdziwego zdarzenia, także pod względem ceny. Spore koszty zakupu rekompensowane są jednak za sprawą wysokiej jakości wykonania sprzętu i wydajnych, nowoczesnych podzespołów.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:20
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.