Udostępnij
Skomentuj

Czym wypełnić pufę?

Pufy to wygodne siedziska o różnych funkcjach, a ich wygoda zależy od rodzaju zastosowanego wypełnienia.

Do wypełnienienia pufy można użyć różnch materiałów. Sprawdź, jakie sprawdą się najlepiej i o czym pamietać przy samodzielnej wymianie wypełnienia.

Jak wypełnić pufę?

Wiele osób decyduje się na samodzielne wykonanie puf. Worki saco można łatwo uszyć, wykorzystując np. bawełniany materiał, a okrągłe podnóżki dziergać z włóczki na drutach lub szydełku. Możesz w ten sposób dopasować wielkość, kształt, a także kolor i wzór materiału do wystroju wnętrza. Dodatkowym atutem jest też fakt, że uzyskasz mebel, którego nie będzie miał nikt poza Tobą, dzięki czemu będzie stanowić ważny element Twojego wnętrza.

Jeśli jesteś posiadaczem pufy wypełnionej granulatem styropianowym, musisz wiedzieć, że jego uzupełnienie nie jest niczym skomplikowanym. Najczęściej takie pufy są zbudowane z dwóch oddzielnych worków. Zewnętrzny, pełniący funkcję ozdobną, dzięki wszytemu zamkowi błyskawicznemu z łatwością można otwierać i zdejmować. Wewnętrzny, który zawiera wypełnienie styropianowe, również jest wyposażony w suwak. Poprzez otwór możesz uzupełnić go potrzebną ilością styropianu.

Zdejmij zewnętrzny pokrowiec, strzepnij wewnętrzny worek tak, aby całe wypełnienie znalazło się na dole. Styropianowe kulki się elektryzują, dlatego pomocne może być delikatne zmoczenie zamka błyskawicznego i materiału wokół niego. Odetnij jeden róg w worku z nowym wkładem, włóż go do otworu worka, który chcesz wypełnić, i przesyp biały granulat. Nie wsypuj wszystkiego od razu, sprawdzaj, czy ilość wkładu jest odpowiednia, zbyt duża sprawi, że siedzisko będzie za twarde. Na koniec nie zapomnij zamknąć suwaka, aby nic się nie wysypało.

Jeśli chcesz wymienić wypełnienie z pianki tapicerskiej, potrzebne Ci będą narzędzia takie jak: składany nożyk do tapet albo ostry duży nóż kuchenny, linijka oraz taker tapicerski lub małe gwoździe i młotek. Pracę zacznij od zdjęcia obicia, jeśli jest przymocowane zszywkami tapicerskimi, to je usuń. Wyjmij stary wkład, a nową piankę przytnij do odpowiednich wymiarów przy pomocy noża i linijki, starając się nie szarpać. Nałóż na mebel, okryj pokryciem i przymocuj je zszywkami tapicerskimi za pomocą takera lub przybij gwoździkami.

Dlaczego wypełnienie pufy jest takie ważne?

W sklepach znajdziesz wiele rodzajów puf. Ich wygląd i funkcje możesz dobrać w zależności od pomieszczenia, które chcesz urządzić. Elegancka, welurowa będzie pasować zarówno do salonu, jak i na taras, z kolei pufa w formie poduszki idealnie sprawdzi się w ogrodzie, zamiast krzesła ogrodowego, lub fotela ogrodowego . Mebla tego możesz używać do siedzenia lub jako podnóżka, ale są też takie modele, na których można wygodnie leżeć jak na leżaku ogrodowym . Pufy ze schowkiem to dobre rozwiązanie do małych pomieszczeń lub do pokoju dla dzieci.

Rodzaj wypełnienia dobiera się w zależności od przeznaczenia i budowy. Worki sako, okrągłe podnóżki, nowoczesne z oparciem lub otwierane kwadratowe kostki, będą się od siebie różnić zarówno przeznaczeniem, jak i użytym materiałem. Wysoka jakość wykonania zapewnia długie i wygodne użytkowanie. Najczęściej używanym materiałem do wypełnienia jest granulat meblowy lub pianka tapicerska. Warto zwrócić uwagę, czy materiał stosowany do wypełnienia ma niezbędny atest PZH, zapewniający, że jego zastosowane jest bezpieczne dla zdrowia w szczególności dla alergików.

Polecane pufy

Czy można zmieniać wypełnienie pufy?

Jednym z częstszych powodów wymiany wypełnienia w pufie jest deformacja użytego już materiału. Wypełnienie w naturalny sposób będzie się przemieszczać i jest to proces, na który trzeba się przygotować. Jeśli Twoja pufa stanie się bardziej płaska i mniej wygodna, to możesz uzupełnić lub wymienić wkład. Aby przywrócić jej dawny kształt, wystarczy wypchać worek ponownie do pożądanej objętości. Granulat wypełniający można kupić najczęściej w 100 l workach, cena i wielkość opakowania różnią się w zależności od dostawcy.

Innym rodzajem wypełnienia jest pianka tapicerska, która z czasem traci elastyczność i kruszy się, wtedy masz dwa wyjścia: kupić nową pufę lub wymienić zużyte siedzisko. Wybierając rodzaj, zwróć uwagę na gęstość oraz grubość pianki. Im większa gęstość, tym większa odporność i wytrzymałość. Ważna również jest sztywność, bo wpływa to na komfort siedzenia. Cena tego materiału różni się w zależności od parametrów, ale warto dołożyć parę groszy, by kupić odpowiedni do Twojego gustu.

Czym nie wypełniać pufy?

Poszukując granulatu do wypełnienia pufy, uważaj na regranulat, który wygląda bardzo podobnie do oryginalnego, jednak nie posiada atestu PZH i może negatywnie wpływać na zdrowie użytkownika. Wykonany jest z pokruszonego styropianu, jego kawałki zahaczają się o siebie i kruszą, powodując powstawanie pyłu. Oryginalny ma wygląd okrągłych białych kuleczek, które z łatwością mogą się przesunąć w siedzisku, dopasowując do kształtu ciała.

Niezbyt dobrym pomysłem jest zastąpienie pianki tapicerskiej watą, która jest zbyt cienka i takie siedzisko nie będzie wygodne. Dostępne są na rynku również ścinki z pianki tapicerskiej, ale te także nie są odpowiednie. Przeznaczone są do wypełnienia poduch lub legowisk dla zwierząt, które z zasad muszą się mocniej kompresować i perfekcyjnie dopasowywać do lżejszych części ciała człowieka lub zwierzęcia.

Różnorodność dostępnych puf pozwala ciekawie urządzić różne pomieszczenia. Na rynku znajdziesz modele pasujące do pokoju dziennego czy pokoju dziecięcego. Szary, turkusowy, granatowy lub wzorzysty, wśród wielu form i kolorów z pewnością wybierzesz coś dla siebie. Warto mieć miejsce do dodatkowego siedzenia dla niespodziewanych gości, a niewielkich rozmiarów siedzisko możesz ustawić nawet w małych pomieszczeniach lub wstawić na balkon.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:52
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.