Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Co zabrać na wyjazd na Mazury - na łódki?

Wypoczynek na Mazurach zachęca turystów z całej Polski i nie tylko.

Co zrobić, aby wypad nad jeziora okazał się nie tylko w pełni komfortowy, ale i bezpieczny? Do każdego wyjazdu wakacyjnego czy też weekendowego trzeba się przygotować. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Zwłaszcza gdy planowany jest odpoczynek nad wodą – w takim przypadku należy pomyśleć zarówno o wygodzie, jak i o bezpieczeństwie. Miłośnicy aktywnego ładowania baterii bardzo często wybierają Mazury, gdyż jest to miejsce atrakcyjne z wielu względów. W polskiej krainie jezior zachwycają przede wszystkim okoliczności przyrody, a także klimat, dzięki któremu można zapomnieć o trudach dnia codziennego i po prostu wypocząć.

Żeby to wszystko stało się realne, warto najpierw pomyśleć o odpowiednich przygotowaniach. Mowa tutaj między innymi o wyborze dogodnego terminu wyjazdu, zakupie wyposażenia i zaplanowania wakacji. Dzięki temu uniknąć można wielu przykrych niespodzianek.

Mazury – pogoda

Na początek warto zająć się kwestią, która dotyczy wszystkich planujących wypad wakacyjny, niezależnie od destynacji. Pogoda jest częstym zmartwieniem jeszcze przed urlopem. Zwłaszcza w przypadku wypoczynku w Polsce – nigdy bowiem nie wiadomo, czy obrany termin okaże się właściwy i czy pogoda na pewno okaże się sprzyjająca.

Pogoda na Mazurach, podobnie jak w wielu innych miejscach w kraju, bywa naprawdę zmienna, o czym należy pamiętać planując wakacje na łódkach. Przed każdym wypłynięciem należy dokładnie sprawdzić prognozę, tak aby relaks nad wodą nie okazał się niebezpieczny.

Jak to zwykle bywa, na najbardziej sprzyjające warunki w okresie letnim turyści mogą liczyć w sierpniu. To wtedy słońce świeci najczęściej, a temperatury przekraczają granicę 30 stopni Celsjusza. Należy jednak pamiętać, że wraz z upałami, przyjść mogą również burze, które są szczególnie niebezpieczne nad wodą. Warto więc powtórzyć – przed każdym wypłynięciem, konieczne okaże się sprawdzenie prognozy pogody na dany dzień.

Mazury – kiedy jechać?

Tak się składa, że to właśnie pogoda najczęściej determinuje termin wyjazdu wakacyjnego. Tak też jest w przypadku mazurskich jezior. Jak już zostało wspomniane, najatrakcyjniejszych miesiącem w roku wydaje się sierpień – to wtedy najczęściej planowane są noclegi i wypady. Wynika to oczywiście z maksymalnej temperatury, która na Mazurach w tym okresie oscyluje wokół 30 stopni. Jeśli natomiast chodzi o opady deszczu, statystyki wskazują, że w tym miesiącu spada średnio 20-21 mm deszczu. Dni z deszczem w przeciągu całego miesiąca jest natomiast 10.

Dane te są zbierane od kilkudziesięciu lat, toteż można przypuszczać, iż w większości przypadku się sprawdzą. Na ich podstawie można również wskazać, że najkorzystniejszym okresem na wakacje na Mazurach jest pora od maja do września. Poza sierpniem, dane pogodowe dla konkretnych miesięcy prezentują się następująco:

 • Maj – maksymalna temperatura w tym miesiącu wynosi przeważnie około 21-22 stopni Celsjusza. Wyjazd na Mazury w majówkę może okazać się bardzo przyjemny, choć nie można zapominać również o zabraniu ze sobą nieco cieplejszych ubrań. Maj może okazać się bardzo deszczowy. Jak wskazują dane, opady występują nawet przez 16 dni, a w konkretnych dniach spada średnio 39 mm deszczu.
 • Czerwiec – maksymalna temperatura rośnie i wynosi około 24-25 stopni Celsjusza. W czerwcu, podobnie jak w maju, turystów może złapać deszcz, gdyż pada on średnio przez 16 dni.
 • Lipiec – miesiąc ten jest prawie tak samo ciepły, jak sierpień (maksymalna temperatura wynosi około 28-29 stopni Celsjusza), jednak znacznie bardziej deszczowy. Mokro może być nawet przez 15 dni.
 • Wrzesień – wiele osób decyduje się na wrześniowe wakacje ze względu na mniejsze tłumy (znacznie łatwiej jest zarezerwować wtedy domki) i nieco niższą temperaturę, która nie męczy tak, jak chociażby w sierpniu. We wrześniu na Mazurach maksymalne temperatury osiągają przeważnie 22-23 stopnie Celsjusza. Dni deszczowych jest natomiast 11.

Oczywiście prognozy te powstały na bazie danych historycznych. Wciąż zmieniający się klimat sprawia, że często trudno przewidzieć, jaka będzie pogoda w nadchodzące wakacje. Mając to na uwadze, warto jeszcze raz przypomnieć o konieczności regularnego analizowania prognoz, dzięki którym można przygotować się przed każdym wypadem nad wodę.

Jaki sztormiak na Mazury?

Po omówieniu kwestii związanych z pogodą, warto przejść do wyposażenia, które należy zakupić przed wakacjami na Mazurach. Absolutnie niezbędny okaże się odpowiedni sztormiak – jest to podstawowa odzież, bez której nie należy nawet myśleć o odpoczynku nad wodą. Mając na uwadze warunki panujące na Mazurach, warto celować przede wszystkim w sztormiaki do żeglugi śródlądowej. Są znacznie lżejsze od modelu oceanicznych i zapewniają większą swobodę ruchu.

Analizując oferowane na rynku sztormiaki, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, z jakich tkanin zostały one wykonane. Priorytetem okażą się oczywiście parametry wiatro- i wodoodporności. Dobry sztormiak powinien gwarantować kompleksową ochronę, dzięki której żegluga okaże się komfortowa w każdych warunkach.

To jednak nie wszystko. Bardzo często tanie produkty gwarantują przyzwoitą ochronę przed deszczem i wiatrem, jednak sposób ich wykonania, a także użyte tworzywa, przekłada się na przeciętną oddychalność i słabe odprowadzanie wilgoci. W rezultacie, po pewnym czasie ciało jest przepocone, przez co się wychładza. Wszystko to sprawia, że należy decydować się na takie produkty, które gwarantują skuteczne odprowadzanie ciepła i wilgoci. Czym jeszcze powinien wyróżniać się dobrej jakości sztormiak?

Niekorodującymi zamkami, szybkoschnącą podszewką, zgrzewanymi szwami, a także wygodnymi w użyciu kieszeniami. Tego typu produkty zapewniają wysoki komfort wypoczynku nad wodą. Skutecznie chronią przed wpływem wody i zmiennych warunków atmosferycznych.

Jak się przygotować na wyjazd na Mazury?

Oczywiście planowanie wakacji na Mazurach obejmie nie tylko analizę prognoz pogody i zakup sztormiaka. Warto zadbać o wszystko, tak aby wypoczynek przebiegał w komfortowych warunkach. Sprawdzić należy więc noclegi (szczególnie atrakcyjne są różnego rodzaju domki) i połączenia, a także przygotować listę wszystkich rzeczy, które okażą się przydatne na wakacjach. Co powinno się na niej znaleźć?

 • Torba lub plecak. Warto zakupić nie tylko standardowe walizki podróżne, ale także coś, co pozwoli mieć przy sobie wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy. Doskonale sprawdzi się w tym sportowa torba lub plecak – warto celować w produkt podręczne, które nie zajmują zbyt dużo wolnego miejsca.
 • Preparaty. Mowa o wszelkich środkach przeciw komarom i kleszczom. Okażą się bardzo przydatne w miesiącach wakacyjnych. Alergicy powinny zakupić również odpowiednie środki odczulające.
 • Buty do wody. Na brzegu i dnie jeziora często znajdują się kamienie, patyki i inne drobne, ostre elementy, które mogą doprowadzić do skaleczeń. Warto więc zakupić specjalne buty do wody, dzięki którym stopy będą odpowiednio chronione.
 • Okulary przeciwsłoneczne. Polecane są zwłaszcza modele z polaryzacją, które chronią oczy przed światłem odbitym, na przykład od tafli wody.
 • Krem do opalania. Wakacje bez tego produktu mogą okazać się naprawdę bolesne, dlatego warto zakupić krem z odpowiednim filtrem.
 • Czapka lub kapelusz. Zapewni skuteczną ochronę przed słońcem. Wielogodzinne wystawianie się na działanie promieni słonecznych bez nakrycia głowy może skończyć się bardzo źle, toteż nie można o tym zapominać.
 • Odzież. Dobór konkretnych produktów jest oczywiście zależny od pogody oraz indywidualnych preferencji, jednak warto dążyć przede wszystkim do maksymalnej wygody. Warto postawić na lekkie, luźne spodnie oraz t-shirt. W przypadku dalszych i dłuższych wypraw, przydatne okażą się nieprzemakalne spodnie i buty, a także wspomniany sztormiak. Wysoki komfort zapewni także bielizna termoaktywna.
 • Apteczka. Muszą znaleźć się w niej wszystkie najpotrzebniejsze produkty, takie jak plastry, leki przeciwbólowe i na żołądek, termometr, środki odkażające, spray na komary, a także bandaż elastyczny.
 • Akcesoria. W tej kategorii wymienić można między innymi dodatkowe baterie do aparatu lub telefonu, powerbank, latarka, selfie stick oraz różnego rodzaju pokrowce wodoszczelne.

Wakacje bez odpowiedniego przygotowania mogą okazać się mało komfortowe, a nawet niebezpieczne. Warto więc przemyśleć wszystko odpowiednio wcześnie i zakupić niezbędne produkty, dzięki którym wymarzony wypoczynek przebiegnie bez zakłóceń.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:20
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.