Udostępnij
Skomentuj

Asus VivoBook 15 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Laptopy z serii VivoBook 15 kierowane są do użytkowników domowych – czy warto się nimi zainteresować?

Choć na rynku znaleźć można wiele kategorii sprzętu z tej serii, my postanowiliśmy opisać modele korzystające z procesorów przygotowanych przez AMD. Są to tanie urządzenia, które gwarantują stabilną pracę w ramach użytku standardowego.

Polecane laptopy

Asus VivoBook 15 - dane techniczne oraz cena

W ramach serii, znaleźć można kilka konfiguracji sprzętowych, które różnią się między sobą przede wszystkim wykorzystanymi podzespołami. Użytkownicy mogą wybrać między innymi procesor, pamięć RAM oraz dysk twardy.

Specyfikacja techniczna najmocniejszej konfiguracji

  • Procesor – AMD A9-9420
  • Układ graficzny – jednostka zintegrowana
  • Pamięć – DDR4-2133, 12 GB (maksymalnie 20 GB)
  • Matryca – TN, 15,6 cali Full HD+ (1600x900)
  • Nośnik danych – do 2 TB HDD, do 480 GB SSD
  • Porty - 1xUSB 3.0, 1xUSB typu C, 2xUSB 2.0, 1 HDMI, gniazdo audio combo, RJ-45, czytnik kart pamięci
  • Łączność – Bluetooth, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac
  • Gabaryty - wysokość: 2,04 cm, szerokość: 36,1 cm, głębokość: 24,4 cm, waga: 1,65 kg
  • Multimedia - touchpad, klawiatura wyspowa, zintegrowana karta dźwiękowa, głośniki stereo Sonic Master, wbudowany mikrofon, kamera 720p
  • Bateria - litowo-jonowa, 42 Wh
  • Zastosowanie – laptop do domu, multimedialny
  • Cena – od 1599 złotych do 2265 złotych

Asus VivoBook 15 – dostępne konfiguracje

Omawiana seria zawiera urządzenia uniwersalne, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane do pracy, nauki, a także oglądania filmów, surfowania po sieci czy też obsługi mało wymagających pod względem sprzętowym gier.

Osoby chcące zakupić najmocniejszą konfigurację, powinny rozglądać się za laptopem dysponującym procesorem AMD A9-9420. Jest to dwurdzeniowy i dwuwątkowy układ, którego taktowanie bazowe wynosi 3000 MHz – w trybie turbo może wzrosnąć do maksymalnego poziomu 3900 MHz. Nie jest to zbyt wydajny procesor, dlatego okażę się przydatny wyłącznie podczas obsługi podstawowych programów. Laptopy Asus VivoBook 15 w tych wersjach nie pozwolą na obsługę specjalistycznego oprogramowania projektowego czy też graficznego.

Jeszcze słabiej spisuje się dwurdzeniowy i dwuwątkowy procesor AMD A6-9220 (taktowanie 2500-2900 MHz). Wyróżnia się on przede wszystkim bardzo niskim poborem energii, jednak podobnie jak model A9, nie potrafi wiele. Do przeciętnego układu CPU warto dodać sporą ilość pamięci RAM. Producent zdecydował się na zamontowanie szybkich kości typu DDR4, które sprawdzają się w każdych warunkach. Na rynku najczęściej można spotkać urządzenia z 4, 8 lub 12 GB pamięci, jednak nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby rozszerzyć tę wartość do poziomu 20 GB.

Kolejnym ograniczeniem serii jest brak dedykowanych kart graficznych. Użytkownicy muszą zadowolić się jednostkami zintegrowanymi – AMD Radeon R5 w przypadku modelu z układem A9 i AMD Radeon R2 w pozostałych. Pewny wybór dostępny jest natomiast w kategorii dysków twardych. Modele Asus VivoBook 15 występują bowiem z dyskami HDD (maksymalna pojemność 2 TB) i SSD (maksymalna pojemność 480 GB). Pierwsze z nich są tańsze, gwarantują również znacznie więcej miejsca na pliki. Dysków półprzewodnikowe zapewniają natomiast szybsze działanie, zwłaszcza systemu operacyjnego.

Asus VivoBook 15 – wygląd

Do czynienia mamy z często spotykanym designem w urządzeniach od firmy Asus. Laptopy VivoBook 15 są szaro-czarne, z tym że szara jest tylko obudowa okalająca klawiaturę. Całość prezentuje się całkiem zgrabnie, poszczególne elementy zostały przyzwoicie spasowane.

Jak to bywa w przypadku urządzeń z tej półki cenowej, obudowa laptopa została wykonana z tworzyw sztucznych, dlatego też jej wytrzymałość mechaniczna stoi na przeciętnym poziomie. Jednostka zasadnicza ugina się pod naciskiem, w niektórych miejscach słychać również charakterystyczne skrzypienie. Mimo wszystko, cała konstrukcja nie odbiega specjalnie od pewnego standardu typowego dla tej klasy sprzętu.

Asus VivoBook 15 – wydajność

Jak już wspomnieliśmy, zastosowane podzespoły nie wyróżniają się zbyt dużą mocą obliczeniową, dlatego laptopy Asus VivoBook 15 okażą się przydatne wyłącznie w ramach standardowego użytku (oglądanie filmów, surfowanie po sieci, obsługa programów biurowych etc.). Potwierdzają to zresztą wyniki testów wydajnościowych.

Procesor AMD A9-9420 na platformie Cinebench R15 w poszczególnych testach otrzymał średnio 81 punktów w trybie jednowątkowym i 134 w trybie wielowątkowym. Są to rezultaty przeciętne. Podobnie prezentuje się zintegrowana karta graficzna AM Radeon R5. W programie 3DMark Ice Storm Standard Graphics uzyskała zaledwie 52820 punktów.

Czy pozwala ona na obsługę gier komputerowych? Wyłącznie wiekowych i wyróżniających się bardzo niskimi wymaganiami sprzętowymi. Za przykład podać można takie tytuły jak Diablo III, pierwsze dwie części serii Dead Space oraz The Sims 4.

Asus VivoBook 15 – matryca

Omawiane laptopy zostały wyposażone w 15-calową matrycę TN, która występuje w wersji HD oraz Full HD. Biorąc pod uwagę jakość generowanego obrazu, dobrze wpisuje się ona w standard sprzętów tej klasy. Mówić musimy o pewnej przeciętności, która jednak okaże się wystarczająca w ramach użytku domowego.

Warto podkreślić, że wszystkie laptopy posiadają matową powłokę ekranu, dzięki czemu można wykorzystywać je także przy zwiększonym nasłonecznieniu.

Asus VivoBook 15 – klawiatura i touchpad

Zastosowana klawiatura to jeden z najmocniejszych elementów serii VivoBook 15. Zarówno wielkość, jak i układ klawiszy (mowa o odległości między nimi) sprawiają, że pisanie długich tekstów jest w pełni komfortowe. Użytkownicy powinni być zadowoleni również z oddzielenia strzałek.

Pozytywnie należy ocenić również pracę gładzika. Chodź nie posiada on oddzielnych przycisków, jego wykorzystanie jest bardzo wygodne

Asus VivoBook 15 – wady i zalety

Ocenę omówionej wyżej serii obniża niestety jej wydajność, która powinna być nieco wyższa. Najwięcej uwag należy mieć do zastosowanych procesorów – modele dwurdzeniowe i dwuwątkowe są zbyt słabe, aby sprostać wymaganiom bardziej zaawansowanych programów. Wszystko to sprawia, że Asus VivoBook 15 musi być postrzegany jako typowy laptop domowy, o dość ograniczonych możliwościach.

Jeśli jednak szukamy urządzenia do pracy podstawowej, modele z tej serii powinny okazać się wystarczające. Zwłaszcza że nie kosztują wiele, nawet w wersjach z dyskiem SSD. Pozytywnie należy ocenić jakość wykonania klawiatury oraz touchpada, a także całkiem przyjemny design.

Asus VivoBook 15 – podsumowanie, czy warto kupić?

Tak jak wspomnieliśmy – przedstawiona seria nie została stworzona po to, aby zagwarantować dostęp do super wydajnych urządzeń, które sprawdzą się w ramach każdego zastosowania. Są to laptopy niskonapięciowe, które dobrze sprawdzą się podczas surfowania po sieci, tworzenia dokumentów tekstowych czy też oglądania filmów. Jeśli więc szukacie laptopa, który poradzi sobie z takimi zadaniami, a przy okazji nie kosztuje wiele, serię VivoBook 15 warto przynajmniej rozważyć.

Udostępnij
5,0
3 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Witam, koleżanka zakupiła ten laptop w zeszłym tygodniu. Jest problem z wysokimi dźwiękami, głośnik trzeszczy w takich momentach. Na słuchawkach nie ma problemu. Można coś zrobić w tej sytuacji?
Specjalista Morele | 12:48
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.