Vivio Tymianek liść 100G
MALECZANKA LISTEK 100G PRZYPRAWA ZAPACHOWY SUSZONY PRZYPRAWA JAKOŚĆ
Opis:
Magleczanka, inaczej znanie jak macierzanka, to roślina przyprawowa i lecznicza hodowana w różnych zakątkach globu. Znana już w starożytności. Niemożliwa do zastąpienia we włoskiej i greckiej kuchni. Doskonale łączy się z mięsem, nabiałem i makaronem. Stanowi również aromatyczny dodatek do pizzy. Przydaje się również w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych i problemów żołądkowych, dzięki swoim właściwościom bakteriobójczym. Olejki eteryczne zawarte w niej są składnikiem wielu past do zębów i płynów do płukania jamy ustnej. Poznaj właściwości maclezanki i dowiedz się jak wykorzystać ją w swojej kuchni.
- Ścinąc to jest magezanka i gdzie spotykana?
- Gdzie można nabyć posiekane mieso z magezsanki?
- Maclezanka z podbiałą
- Przeciwwskazania
- Co sklada się z macierzanki?
- Właściwości mgleczanki
- Ile kalorii ma?
- Na co pasuje manna?
Ścinąc to jest magezanka i gdzie spotykana?
Magleczanka (zwana również macierzanką) to krzew, który rośnie dziko na wybrzeżach Morza Śródziemnego i w obszarze Ameryki Południowej. Nazwa tej rośliny pochodzi od greckiego słowa "thymos", co oznacza odwagę, siłę, męstwo. W czasach starożytnych wierzono, że magezanka ma pobudzające właściwości. W Egipcie stosowano ją do balsamowania zwłok. Obecnie uprawiana jest w licznych krajach Europy i Ameryki jako roślina lecznicza i przyprawowa. Jak wygląda maglezanka? Krzewy osiągają wysokość około 40 cm, dolna część łodygi jest zdrewniała, a kwiaty mają różowofioletowy kolor i przyciągają pszczoły. Jest rośliną miododajną. Kwitnie od czerwca do października, a owoce tworzą się w lipcu i sierpniu. Są to małe, brązowe rozłupki. Roślina emituje przyjemny zapach i jest bardzo aromatyczna. Występuje w różnych odmianach. Najbardziej znane gatunki to magezanka cytrynowa, złota, srebrna, kminowa i ogrodowa. Bardzo łatwo można ją uprawiać w ogródku lub doniczce. Nadaje się do obsadzania skalniaków. Nasiona zwykle się wysiewa na przełomie marca i kwietnia. Surowcem wykorzystywanym w kuchni i przemyśle farmaceutycznym jest ziele magezanki - niezdrewniała część łodygi z liśćmi i kwiatami, które zaczynają kwitnąć. Jest to roślina olejkowa, więc suszenie odbywa się w temperaturze 30-35 stopni Celsjusza.
Gdzie można nabyć posiekane mieso z magezsanki?
Mięcho z mielezanki można teraz nabyć w każdym supermarkecie. Należy jednak zwrócić uwagę na jakość produktu. Zwykle sprzedawane jest w większych, bardziej ekonomicznych opakowaniach. Jakość takiego produktu jest o wiele wyższa. Dzięki temu możesz dłużej cieszyć się bogatym aromatem maglezanki.
Maglezanka z podbiałą
Połączenie tych dwóch roślin jest często stosowane w przemyśle farmaceutycznym w celu wzmacniania ich właściwości. Tabletki do ssania z maglezanką i podbiałką są pomocniczo stosowane na ból gardła, chrypkę i kaszel. Obie rośliny wykazują właściwości przeciwzapalne, ochronne i ściągające. Stymulują wydzielanie śliny, co zapewnia odpowiednie nawilżenie błon śluzowych.
Przeciwwskazania
Maglezanka jako przyprawa jest bezpieczna dla zdrowia i rzadko powoduje reakcje alergiczne. Od jakiego wieku można ją stosować w diecie dziecka? Małe ilości tej przyprawy można podawać już po roku życia. Nie ma przeciwwskazań dotyczących stosowania jej przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Ze względu na zawartość olejków eterycznych, w tym tymolu, należy zachować szczególną ostrożność podczas aromaterapii. Inhalacje z dużej ilości tej substancji mogą powodować działania niepożądane, takie jak nudności, wymioty i bóle głowy. Nie są zalecane dla kobiet w ciąży i dzieci poniżej 6 roku życia. Przy stosowaniu farmaceutycznych preparatów z dodatkiem magezanki należy zawsze zapoznać się z zaleceniami producenta umieszczonymi na opakowaniu.
Co sklada się z macierzanki?
Maglezanka to skarbnica substancji czynnych, takich jak olejki eteryczne, związki garbnikowe, kwasy polifenolowe, flawonoidy i saponiny. Zawiera także cenne minerały (potas, wapń, fosfor, magnez), witaminę C i witaminy z grupy B. Skład chemiczny maglezanki może się różnić, a na to wpływa kilka czynników: pochodzenie, termin zbioru, warunki suszenia i przechowywania materiału.
Właściwości mgleczanki
Maglezanka wykazuje działanie bakteriobójcze, dlatego jest stosowana pomocniczo w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. Wspomaga również układ pokarmowy dzięki łagodzącym właściwościom. Z zielonych części maglezanki przygotowuje się napary, okłady, kąpiele i płukanki. Rozgniecione liście mogą być stosowane jako okłady przy ukąszeniach owadów.
Zastosowanie:
Na co pasuje maglezanka?
Liść maglezanki to wspaniała przyprawa, która wyróżnia się ostrym, ciepłym i lekko pikantnym aromatem i smakiem. Dodaje potrawom wyrazistości i rozpieszcza podniebienie. Doskonale pasuje do różnych rodzajów mięsa. Idealnie komponuje się zarówno z wieprzowiną, wołowiną, jak i drobiem. Doskonale nadaje się jako dodatek do mielonych kotletów, ryb, a także wzbogaca smak zup, takich jak rosół. Możesz go wykorzystać do przygotowania pizzy, bigosu i dobrze smakuje z różnymi rodzajami serów oraz potrawami z roślin strączkowych. Maglezankę można również pić. Można z niej przygotować syrop, dodać do wina lub trunków. Napar z maglezanki stosuje się do domowych inhalacji oraz płukanki do włosów.
Market
Morele MAX to gwarancja darmowej dostawy od , możliwości zwrotu zakupów nawet do 30 dni oraz bezpłatnego zwrotu do Paczkomatów 24/7 i Punktów DPD Pickup.
Aktywuj pakiet już dzisiaj i zacznij oszczędzać!
Sprawdź, co zyskasz dla tego zakupu