Vivio Inulina z cykorii 200g
INULINA Z CYKORII 200G NATURALNY PROBIOTYK BŁONNIK PROSZEK CZYSTA SIŁA ODPORNOŚCI
Opis:
Inulina zaliczana jest do żywności funkcjonalnej. To naturalny prebiotyk, który wspomoże także proces walki z otyłością. Występuje w formie białego proszku, który posiada zdolności wchłaniania wody. Dzięki temu może być używana do żelowania i zagęszczania potraw. Pozwala również ograniczyć dodatek tłuszczów i zmniejszyć kaloryczność posiłków. Posiada neutralny smak i zapach, co zwiększa możliwości wykorzystania jej w kuchni. Pozyskiwana jest z surowców roślinnych. Jej źródłem jest m.in. korzeń cykorii, korzeń topinamburu, mniszek oraz agawa. Co jeszcze kryje w sobie inulina i jakie ma korzyści dla zdrowia? Poniżej wszystko, co powinieneś wiedzieć.
- Czym jest inulina i gdzie się znajduje?
- Znaczenie żywieniowe i technologiczne
- Sposoby użycia
- Czy inulina ma jakieś negatywne skutki? Przeciwwskazania
- Gdzie można ją nabyć i jaka jest jej cena?
- Zawartość i działanie
- Czy inulina pomaga w odchudzaniu? Ile kalorii zawiera?
- Inulina z cykorii – zastosowanie
Czym jest inulina i gdzie się znajduje?
Inulina występuje w postaci proszku, który przypomina skrobię. Jest substancją zapasową, która chroni rośliny przed wysuszeniem i przechłodzeniem. Gromadzi się głównie w korzeniach, bulwach i kłączach roślin, a rzadziej w liściach. Inulinę otrzymuje się zwykle z korzenia cykorii, korzenia topinamburu, korzenia mniszka oraz z agawy. Choć w mniejszych ilościach, inulina występuje również w karczochu, pszenicy, cebuli, bananach i daktylach. Ma neutralny smak i zapach. Po poddaniu hydrolizie staje się słodka. Może być stosowana jako zamiennik cukru i tłuszczu w żywności. Składa się z cząsteczek glukozy i fruktozy. Nie jest trawiona przez nasz organizm, dlatego pełni podobną rolę jak błonnik. Łatwo rozpuszcza się w ciepłej wodzie.
Znaczenie żywieniowe i technologiczne
Inulina ma wiele zastosowań nie tylko w przemyśle spożywczym, ale także w innych dziedzinach. Ma duże znaczenie dietetyczne. Ponieważ zawiera substancje, które nie są trawione przez jelito cienkie i sprzyjają wzrostowi pożytecznych bakterii, wpływa pozytywnie na mikroflorę jelitową. Jest uważana za rodzaj prebiotyku. Inulina jest również badana pod kątem jej wpływu na funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Badania naukowe potwierdziły również, że ma ona działanie hipoglikemiczne i obniżające poziom cholesterolu. Inulinę ceni się również za jej właściwości fizykochemiczne. Ułatwia żelowanie, zwiększa lepkość substancji i stabilizuje struktury takie jak kremy, emulsje i pianki. W przemyśle spożywczym stosuje się ją jako zamiennik cukru i tłuszczów, co pozwala ograniczyć kaloryczność produktów. Jest popularnym dodatkiem do lodów, a także do produktów mlecznych, pieczywa i wędlin. Inulina jest również używana w diagnostyce do oceny szybkości filtracji w kłębuszkach nerkowych. Ceniona jest również przez przemysł farmaceutyczny jako składnik preparatów wspomagających odchudzanie i substancja powlekająca. Badania naukowe wskazują na jej działanie przeciwnowotworowe, ponieważ zwiększa aktywność immunologiczną organizmu. Inulinę dodaje się również do karmy dla zwierząt hodowlanych, wpływając pozytywnie na ich zdrowie i jakość produkowanych przez nie produktów, takich jak jajka. W przemyśle kosmetycznym inulina pełni funkcję substancji stabilizującej i bazowej do produkcji pudrów i proszków. Ma także właściwości ochronne dla skóry i błon śluzowych. Inulina może być również wykorzystywana w przemyśle spirytusowym do produkcji alkoholu.
Sposoby użycia
Inulinę można stosować jako prebiotyk. Najlepiej spożywać ją raz dziennie, rozpuszczając w wodzie lub ulubionym napoju. Stosuje się około 20 gramów inuliny na 150 ml płynu. Można ją także dodać do jogurtu lub owsianki. Należy jednak unikać przekraczania zalecanej dawki i dostosować ją do swojej tolerancji na błonnik. Spożycie inuliny w nadmiarze może spowodować efekt przeczyszczający. Ważne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu. Przyjmowanie inuliny bez odpowiedniej ilości wody może prowadzić do zaparć. Inulinę można również stosować w kuchni, jako żelujący składnik zup i sosów. Nadaje im kremową konsystencję i pozwala obniżyć zawartość tłuszczów w diecie.
Czy inulina ma jakieś negatywne skutki? Przeciwwskazania
Stosowanie inuliny w dawce nie większej niż 20 gramów dziennie jest bezpieczne. Nadmierne spożycie może spowodować biegunkę. Osoby, które mają obniżoną tolerancję na błonnik, powinny być szczególnie ostrożne. Reakcje organizmu na inulinę są rzadkie, ale zawsze należy monitorować ich wpływ na organizm. Wszelkie niepokojące objawy wymagają konsultacji lekarskiej. Inulina jest bezpieczna zarówno dla kobiet w ciąży, jak i dla dzieci. Jednak najmłodsi powinni spożywać mniejsze dawki inuliny.
Gdzie można ją nabyć i jaka jest jej cena?
Inulinę można kupić w postaci proszkowej lub w tabletkach. Półkilogramowe opakowanie kosztuje kilkanaście złotych. Inulina w naturalnej postaci występuje również w wielu warzywach (takich jak czosnek, por, cebula) oraz owocach (np. w bananach).
Zawartość i działanie
Inulina to cukier wielocukrowy, który ma pozytywny wpływ na mikroflorę jelitową organizmu. Sprzyja rozmnażaniu pożytecznych bakterii i może wspomagać układ immunologiczny. Naukowcy zwracają także uwagę na inne korzyści zdrowotne inuliny. Badania naukowe wykazały, że przyczynia się ona do zapobiegania chorób układu sercowo-naczyniowego i kostnego. Inulina zwiększa wchłanianie niektórych minerałów (głównie wapnia i magnezu) z pożywienia oraz obniża poziom trójglicerydów we krwi. Pozytywnie wpływa także na profil lipidowy surowicy.
Sposób użycia:
Z uwagi na wysoką rozpuszczalność inuliny w wodzie, może być dodawana do napojów mlecznych i soków. Delikatnie wzbogaca ich smak, dodając słodyczy. Można ją również spożywać jako prebiotyk, rozpuszczając w wodzie i dodając do kawy lub herbaty. Może również być stosowana jako składnik sosu lub zupy, nadając im kremową konsystencję. Może być również używana do wypieku chleba i ciast, dzięki czemu chleb pozostanie świeży na dłużej, a ciastka będą bardziej chrupiące. Inulinę warto również wykorzystać jako stabilizator do domowego majonezu.
Spożywać 20g dziennie - proszek wymieszać z około 100-150ml zimnej wody lub ulubionego napoju, dokładnie wymieszać. Spożyć bezpośrednio po przygotowaniu.
Inulina 92,4 %, glukoza, fruktoza, sacharoza
Market
Morele MAX to gwarancja darmowej dostawy od , możliwości zwrotu zakupów nawet do 30 dni oraz bezpłatnego zwrotu do Paczkomatów 24/7 i Punktów DPD Pickup.
Aktywuj pakiet już dzisiaj i zacznij oszczędzać!
Sprawdź, co zyskasz dla tego zakupu