Via Medica Choroby spichrzeniowe i infiltracyjne a kardiomiopatie
Nowoczesne metody diagnozowania chorób spichrzeniowych i infiltracyjnych serca
autor: Agnieszka Pawlak (red.), Paweł Rubiś (red.)
wydawca: VM Media Sp z o.o. VM Group sp.k. (Grupa Via Medica)
Jeszcze niedawno książki kardiologiczne skupiały się na niewielkiej liczbie jednostek chorobowych, w których miażdżyca zajmowała pierwsze miejsce. Dużo uwagi poświęcano wadom serca. Diagnozowano również choroby zakaźne oraz tzw. pierwotne kardiomiopatie. Niewątpliwie, w ostatniej grupie chorób dokonał się ogromny postęp zarówno w diagnostyce, jak i leczeniu. Nowoczesne metody obrazowania (Tomografia Komputerowa, Rezonans Magnetyczny, Tomografia Emisyjna Pozytonowa) odegrały w tym znaczącą rolę.
Choroby infiltracyjne i spichrzeniowe powstają w wyniku nieprawidłowego gromadzenia się określonych substancji w tkankach i narządach. Dawniej uważano, że są to rzadkie jednostki chorobowe, związane z codzienną praktyką kliniczną. Jednak z dostępem do nowoczesnych technik obrazowania, ta teza nie do końca jest prawdziwa. Ponadto, nie można lekceważyć tych chorób, ponieważ mogą prowadzić do poważnych powikłań narządowych. Zaangażowanie serca, które jest zauważalne w wielu z tych chorób, może przybierać postać kardiomiopatii przerostowej, restrykcyjnej lub rozstrzeniowej, często obecnej w zaawansowanych stadiach chorób prowadzących do niewydolności serca. Według literatury medycznej, 5-15% przypadków wstępnego rozpoznania kardiomiopatii przerostowej to choroby spichrzeniowe. Dlatego tak ważna jest znajomość objawów zarówno sercowych, jak i pozasercowych. Niezaprzeczalnie wczesna diagnoza jest kluczowa dla rozpoczęcia leczenia i zahamowania progresji uszkodzenia narządów, w tym serca.
W świetle powyższych faktów, istnieje potrzeba poszerzenia wiedzy na temat chorób infiltracyjnych i spichrzeniowych wśród kardiologów. Świadomość istnienia tych chorób zmusza do uwzględnienia ich w procesie diagnostyki różnicowej, co umożliwia postawienie trafnej diagnozy i doboru odpowiedniego leczenia. Nie ma wątpliwości, że książka pod tytułem: "Nowoczesne metody diagnozowania chorób spichrzeniowych i infiltracyjnych serca" (redakcja: Agnieszka Pawlak i Paweł Rubiś) spełni tę rolę.
Publikacja została napisana prostym językiem, a jej struktura oprócz informacji o poszczególnych jednostkach chorobowych zawiera konkretne kliniczne przypadki oparte na stosownej diagnostyce przy użyciu nowoczesnych technik. Wydaje się, że jest to najlepszy sposób przekazywania praktycznych wskazówek klinicznych w coraz bardziej istotnym, ale wciąż mało znanym obszarze.
Prof. dr hab. n. med. Robert J. Gil
Dr n. med. Zbigniew J. Król
Monografia "Nowoczesne metody diagnozowania chorób spichrzeniowych i infiltracyjnych serca" jest cennym opracowaniem aktualnej, istotnej i niezbędnej wiedzy na temat tej grupy rzadkich chorób zarówno dla lekarzy pierwszego kontaktu, jak i dla lekarzy specjalistów zajmujących się chorobami wieku dziecięcego i chorobami dorosłych, zwłaszcza dla kardiologów i kardiologów dziecięcych. Jak powiedział Heraklit z Efezu, "Nie wystarczy dużo wiedzieć, żeby być mądrym", można śmiało stwierdzić, że Autorzy monografii wykorzystali w niej zdobytą w codziennej praktyce klinicznej imponującą wiedzę, łącząc "mądrość" z doświadczeniem i dydaktyką.
Z recenzji dr n. med. Anny Turskiej-Kmieć
SPIS TREŚCI
RECENZJA
Anna Turska-Kmieć
WSTĘP
Robert J. Gil, Zbigniew J. Król
- WPROWADZENIE
Agnieszka Pawlak, Paweł Rubiś
- KLASYFIKACJA CHORÓB INFILTRACYJNYCH
I SPICHRZENIOWYCH
Agnieszka Pawlak
- AMYLOIDOZA
Małgorzata Woźniak, Agnieszka Pawlak
Pacjent z amyloidozą transtyretynową
Opis przypadku
Katarzyna Holcman, Paweł Rubiś
Pacjent z amyloidozą łańcuchów lekkich
Opis przypadku
Justyna Szczygieł, Jacek Grzybowski
- HEMOCHROMATOZA
Małgorzata Woźniak, Agnieszka Pawlak
Pacjent z dziedziczną hemochromatozą
Opis przypadku
Katarzyna Sikorska, Ludmiła Daniłowicz-Szymanowicz,
Karolina Dorniak
- LIZOSOMALNE CHOROBY SPICHRZENIOWE
Diana Wiligórska, Agnieszka Pawlak
Pacjent z chorobą Fabry'ego - ostrzeżenie
Opis przypadku
Katarzyna Mizia-Stec, Anna Bednarek, Wojciech Wróbel
Pacjent z chorobą Pompego
Opis przypadku
Grzegorz Witkowski
Pacjent z chorobą Danona
Opis przypadku
Agnieszka Dyla, Wojciech Mielnicki, Michał Zembala
Pacjent z chorobą Hurler (mukopolisacharydoza typu I)
Opis przypadku
Dariusz Rokicki
Pacjent z chorobą Huntera (mukopolisacharydoza
typu II - postać bezobjawowa)
Opis przypadku
Katarzyna Życińska, Hubert Czaplicki
- PODSUMOWANIE
Agnieszka Pawlak, Paweł Rubiś
Market
Morele MAX to gwarancja darmowej dostawy od , możliwości zwrotu zakupów nawet do 30 dni oraz bezpłatnego zwrotu do Paczkomatów 24/7 i Punktów DPD Pickup.
Aktywuj pakiet już dzisiaj i zacznij oszczędzać!
Sprawdź, co zyskasz dla tego zakupu