Suunto Komputer nurkowy Suunto Zoop Novo nurkowanie rekreacyjne
Wybierz kolor: czarny lub żółty - zaznacz w uwagach, który kolor mamy wysłać!
WAŻNE: zapewniamy autoryzowany serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.
Główne zalety SUUNTOZoop Novo:
- 5 trybów pracy (w tym nitroks, powietrze, gauge)
- Długi czas pracy na baterii (wymiana kosztuje ok. 40 zł)
- Przejrzysty i duży ekran z podświetleniem
- Bezpieczny Algorytm Suunto RGBM
- Długi pasek, który ułatwia zakładanie nawet w grubym skafandrze
- Wyprodukowany w Finlandii
ZOOP NOVO, czyli więcej niż komputer nurkowy
Kolejna propozycja od SUUNTO dla rekreacyjnych nurków - komputer Zoop Novo z obsługą nitroksu. Czy zaczynasz dopiero przygodę z nurkowaniem czy preferujesz rekreacyjne nurkowanie? Ten komputer jest dla Ciebie! Zoop Novo posiada 5 trybów pracy: Powietrze, Nitroks, Głębokościomierz, Freediving i Wyłączony. Dodatkowo posiada funkcje potrzebne do pełnego dekompresyjnego nurkowania.
Główne funkcje komputera SUUNTO Zoop Novo:
- 5 trybów pracy: Powietrze, Nitroks, Głębokościomierz, Nurkowanie ze wstrzymanym oddechem i Wyłączony
- Pełny algorytm dekompresji ciągłej – Suunto RGBM
- Wbudowany planer nurkowania
- Szczegółowe wykresy i dane nurkowania na komputerze PC/Mac dzięki oprogramowaniu Suunto DM5 (kabel sprzedawany osobno jako akcesorium)
- Innowacyjny licznik czasu wstrzymanego oddechu do nurkowania ze wstrzymanym oddechem oraz licznik czasu w trybach powietrze/nitroks
KOMPUTERY NURKOWE
Przez 18 lat SEA-FISH był wydawcą Ogólnopolskiego Magazynu Nurkowego PODWODNY ŚWIAT, w którym przeprowadzano testy sprzętu nurkowego, w tym także komputerów nurkowych. Bez względu na to, czy nurkujesz rekreacyjnie z pojedynczą butlą, czy nurkujesz z twinsetem lub preferujesz konfigurację sidemount, na pewno znajdziesz odpowiedni komputer nurkowy.
Od czasu wynalezienia pierwszego komputera nurkowego – SOS Decompression Meter (1959 r.), dokonano znacznego postępu w tej dziedzinie. Wiele lat analiz i badań nie przyniosły jednak zadowalających wyników, co wywoływało kontrowersje. Podczas wielu testów okazywało się, że komputery dostępne na rynku były bezpieczne przy pierwszym nurkowaniu, ale już przy drugim czy trzecim nie zawsze zapewniały korzystną dekompresję. Długotrwałe doświadczenia i nauka na błędach doprowadziły do opracowania bezpieczniejszych procedur wynurzania. Stwierdzono, że nurkowanie z komputerem w trudnych i zmieniających się warunkach może być bezpieczne. Współczesne komputery uwzględniają fakt, że płetwonurek jest narażony na wpływy zewnętrzne, które istotnie wpływają na powstawanie mikropęcherzyków. Zastosowano również przystanki dekompresyjne na większych głębokościach, a szybkie procesory rozpoznają ryzykowne czynniki (np. nurkowanie "yo-yo", "zęby piły", zbyt szybkie wynurzanie, zimną wodę lub wysiłek) i odpowiednio dostosowują plan dekompresji. Dzisiaj komputer nurkowy jest tak powszechny, że stał się jednym z podstawowych elementów naszego wyposażenia.
Dlaczego warto mieć komputer nurkowy?
Komputer nurkowy to elektroniczny system pomiarowy, który umożliwia śledzenie na bieżąco kilku danych nurkowych na jednym wyświetlaczu. Dzięki temu urządzeniu można wykonywać nurkowania wielopoziomowe, niezależnie od sztywnych reguł narzucanych przez tabele dekompresyjne. Ta idea, wraz ze zwiększonym komfortem i swobodą nurkowania, przyczyniła się do zwiększenia bezpieczeństwa i zmniejszenia zachorowań na choroby dekompresyjne. Możliwość nurkowania wielopoziomowego przedłuża czas spędzony pod wodą, ponieważ wszystkie zmiany głębokości i związane z tym zależności są aktualizowane na bieżąco przez komputer.
Następną zaletą komputerów nurkowych jest symulowanie procesu nasycania (i wysycania) tkanek azotem użytkownika. Na bieżąco analizowane są wszystkie parametry podczas nurkowania, a następnie wyświetlane dane i instrukcje dotyczące zalecanego tempa wynurzania oraz konieczności wykonania ewentualnego przystanku bezpieczeństwa lub dekompresji (czas i głębokość).
Ważną funkcją jest kontrola prędkości wynurzania – niektóre komputery ostrzegają wizualnie przed jej przekroczeniem za pomocą pulsującej strzałki skierowanej do góry, na innych pojawia się komunikat „SLOW” (zwolnij), a jeszcze inne ostrzegają dźwiękiem. Powolne wynurzanie jest niezwykle ważne! Zbyt szybkie wynurzanie może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń płuc i choroby dekompresyjnej – nawet jeśli przestrzegano wszystkich innych zasad bezpiecznego nurkowania.
Komputer nie pozostawia nas bez opieki nawet po wyjściu z wody. Po zakończeniu nurkowania informuje o zalecanych przerwach powierzchniowych, które użytkownik powinien odstępować, jeśli planuje kolejne nurkowanie. Pokazuje również, ile czasu pozostaje do pełnego wysycenia organizmu przyjętą ilością azotu oraz ile godzin należy odczekać przed podróżą samolotem. Niektóre modele wyświetlają nawet czas, który należy odczekać przed podróżą w górach. Jeśli nurkujemy w górach (powyżej 300 m n.p.m.), komputer można ręcznie przestawić na tryb nurkowania w górach, a niektóre modele samoczynnie dostosowują się do zmiany ciśnienia atmosferycznego.
Możemy również przeprowadzać symulacje nurkowań (planowanie) jeszcze przed wejściem do wody, na powierzchni.
Ponadto, komputery nurkowe podczas nurkowania wyświetlają bieżącą głębokość, maksymalną osiągniętą głębokość, czas nurkowania, temperaturę wody, a niektóre modele także bieżące nasycenie tlenem (tzw. ekspozycję tlenową).
Jeśli model posiada funkcję pomiaru ciśnienia w butli, pokaże, na ile minut jeszcze wystarczy użytkownikowi czynnika oddechowego. Istnieją także komputery, które można podłączyć do komputera za pomocą specjalnego interfejsu, dzięki któremu dane można sczytać i prowadzić nurkowy dziennik w formie wydruku. Jednak wydaje się, że ta funkcja nie jest podstawowym atutem komputera, ponieważ największą wartość mają notatki robione „na żywo” tuż po nurkowaniu i potwierdzenie tych informacji przez partnera nurkowego.
Zasady bezpieczeństwa stosowania komputerów nurkowych według Hardy'ego
1. Jeśli dwa komputery (Twój i partnera nurkowania) wyświetlają różne niuansy dekompresji, zawsze wybierz dłuższą dekompresję.
2. Podczas wielokrotnych nurkowań zaczynaj od najgłębszego nurkowania.
3. Podczas nurkowania wielopoziomowego zanurzaj się najpierw na największą planowaną głębokość.
4. Staraj się unikać nurkowań wymagających przystanków dekompresyjnych.
5. Unikaj nurkowań na głębokościach przekraczających 30 m, a zwłaszcza wielokrotnych nurkowań na tej głębokości.
6. Unikaj nurkowań typu "zęby piły" i "yo-yo".
7. Odczekaj co najmniej 24 godziny, jeśli miałeś problem z komputerem.
8. Planuj nurkowanie i przestrzegaj planu.
9. Przerwa między nurkowaniami powinna być jak najdłuższa, powinna przekraczać 1 godzinę.
10. Nie przekraczaj zalecanej prędkości wynurzania podaną przez komputer.
11. Zawsze wykonuj przystanek bezpieczeństwa na głębokości 3-5 m.
12. Unikaj nurkowania w warunkach skrajnych dla możliwości komputera.
13. Zapoznaj się dokładnie z instrukcją obsługi komputera i wyjaśnij wszystkie wątpliwości z wyprzedzeniem.
14. Zawsze miej gotowy alternatywny sposób dekompresji.
Posiadamy pełen asortyment sprzętu do nurkowania. Zapewniamy serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Jeśli masz problem ze sprzętem nurkowym, jesteś we właściwym miejscu (mamy własny serwis od 1994 roku) - profesjonalnie się tym zajmujemy.
Pozdrawiamy Sea-Fish Eugeniusz Buchczyk Podwodny Świat
Market
Morele MAX to gwarancja darmowej dostawy od , możliwości zwrotu zakupów nawet do 30 dni oraz bezpłatnego zwrotu do Paczkomatów 24/7 i Punktów DPD Pickup.
Aktywuj pakiet już dzisiaj i zacznij oszczędzać!
Sprawdź, co zyskasz dla tego zakupu