Router ASRock G10 ( 90-XRH000-14QEB0)
- Obsługiwane sieci: xDSL (sieci kablowe)
- Porty WAN: 1x RJ45
- Standard: Wi-Fi 5 (802.11ac)
- Standard szyfrowania: WPA2
- System Mesh: Nie
- Zobacz pełną specyfikację
ASRock prezentuje gamingowy router G10
Najprościej rzecz ujmując, ASRock G10 to router w technologii 4T4R z ośmioma mocnymi antenami dipolowymi ukrytymi w obudowie o karmazynowym kolorze. Urządzenie wspiera interfejsy 802.11a/b/g/n/ac oraz funkcję MIMO (multiple in, multiple out), a także wiele więcej. Możecie się zastanawiać, co to dokładnie znaczy? G10 zapewnia najwyższy transfer danych dochodzący do 1733 Mbps oraz ma bardzo duży zasięg! Poza fantastycznymi osiągami jako router, G10 posiada wiele innych funkcjonalności. Przede wszystkim posiada dwa porty USB 3.0, które umożliwiają podłączenie np. drukarki lub serwera sieciowego NAS. Poza tym jest wyposażony w odłączany klucz sprzętowy 2-w-1, który może służyć jako bezprzewodowy Access Point lub jako klucz HDMI w technologii 2T2R pozwalający na bezprzewodową transmisję obrazu z przenośnego urządzenia na kompatybilny monitor dzięki technologii Miracast. A to nie wszystko. Seria ASRock Gaming w myśl koncepcji Internet of Things poprzez bezprzewodowe nadajniki i odbiorniki wewnątrz może komunikować się bezprzewodowo z innymi urządzeniami, takimi jak telewizory, klimatyzacje czy konsole gier wideo. Użytkownik może skonfigurować tego typu urządzenia, a następnie sterować nimi z poziomu aplikacji ASRock Router APP na smartfonie lub tablecie, będąc w stanie np. jednocześnie streamować i grać na kilku urządzeniach jednocześnie. Na koniec, ten gamingowy router natywnie wspiera technologię Gaming Boost, która identyfikuje i w inteligentny sposób zarządza przesyłaniem pakietów. Dzięki ustawieniu wysokiego priorytetu na gry oraz usługi streamingowe, rozgrywka jest płynna i stabilna, jak nigdy dotąd.
- Obsługiwane sieci xDSL (sieci kablowe)
- Porty WAN 1x RJ45
- Standard Wi-Fi 5 (802.11ac)
- Standard szyfrowania WPA2
- System Mesh Nie
- ZALETY:
- + 5GHz
- + można wgrać dd-wrt
- + USB 3.0
- + MultiUser MIMO
- + Beamforming
- + Dużo RAMu
- + W zestawie dongle do strumieniowania obrazów/wideo z komórki/internetu
- + 256QAM Turbo modulation
- + Ładny wygląd
- + Stabilna praca na oryginlanym oprogramowaniu i dd-wrt
- + Kolor diody statusu dla DD-wrt przyjemny żółto-zielony
- + Bardzo dobry zasięg 5GHz i 2GHz mimo sporej ilości innych nadajników
- + 4 Porty 1Gb/s
- + Oryginalne oprogramowanie wspiera priorytetyzację ruchu do poszczególnych adresów IP w sieci wewnętrznej
- + Obsługa łączenia wielu kanałów na 2GHz i 5GHz (pasma 20/40MHz)
- WADY:
- - nie zaobserwowano
- - oryginalne oprogramowanie obsluguje tylko kilka pcozątkowych kanałów 5GHz
- - Oryginalne oprogramowanie nie obsługuje innej lokalizacji jak UK
- - Trochę denerwujący kolor niebieski diody statusu - tylko oryginalne oprogramowanie
Market


Morele MAX to gwarancja darmowej dostawy od , możliwości zwrotu zakupów nawet do 30 dni oraz bezpłatnego zwrotu do Paczkomatów 24/7 i Punktów DPD Pickup.
Aktywuj pakiet już dzisiaj i zacznij oszczędzać!
Sprawdź, co zyskasz dla tego zakupu
Ze specyfikacji routera wynika że to fajny sprzęt i wart uwagi tym bardziej przy cenie 300zł kiedy podczas debiutu kosztował ok 1000zł.
"Hello ASRock Team,
I would change Region of my Astrock G10 AC2600 router from UK to Poland. I bought this router in Poland. Could you help me to change Region on my Router?
Thank you for help in advance,
Sławek"
W odpowiedzi dostałem e-mail, że nie muszę tego zmieniać bo UK to też Europa:
"Hello,
The G10 in Europe region is UK. So the you do not have to change region. It stands for “europe”
best regards,
ASRock Support
"
Długo szukałem opcji zmiany ale nie udało się nic znaleźć. A to, że w recenzjach o tym nie piszą to już trzeba pytać autorów dlaczego.
Jak dla mnie jest mało rozbudowane/funkcjonalne w porównaiu do Tomato, DD-WRT, czy chociażby softu Asusa. Rozważam wgranie dd-wrt, lecz istnieje możliwość "uwalenia" tzw. bricka routera.
Jeżeli chodzi o plusy:
- cena w porównaniu do routerów zbudowanych o te same komponenty (procesor, układy wifi, ram, flash) czyli Linksys EA8500 (AC2600), Netgear R7500 (AC2350), TP-Link Archer C2600, TrendNET TEW-827DRU (AC2600)
- zasięg i szybkość sieci WiFi w paśmie 2,4GHz oraz 5GHz, ale nie ma na co liczyć że pokryje około 200m2 (w moim przypadku to dom piętrowy i bardziej sprawdziłby się system mesh) mimo tego i tak pokrył zasięgiem około 90% wszystkich pomieszczeń w przypadku 2,4GHz oraz około 60-70% dla 5GHz (sprawdzałem za pomocą aplikacji WiFi Analyzer oraz telefonu HTC U11)
- stabilna praca ( w moim przypadku około 15 klientów/urządzeń LAN raz 10 WiFi)
- dongle H2R dla telewizorów nie posiadających funkcji smart (działa stremowanie filmów, zdjęć, muzyki, youtube itp lecz nie wspiera niektórych aplikacji na Androidzie m.in.Netflix-nie przesyła obrazu), obraz i dźwięk z aplikacji jest przesyłany tylko w trybie EZmiracast, filmiki stremowane z telefonu w trybie EZCast również. W innym przypadku jest przesyłany tylko obraz, a dźwięk jest odtwarzany na telefonie). Dodatkowej funkcji routera podróżnego (wifi) nie sprawdzałem.
Jeżeli chodzi o minusy:
- podstawowe możliwości konfiguracyjne w przypadku oprogramowania producenta (dla innych osób może to być zaleta, gdzie mnogość funkcji mogłaby przerażać)