Procesor AMD Ryzen 7 3700X, 3.6GHz, 32 MB, BOX (100-100000071BOX)
Opis produktu
AMD Ryzen 7
Linia procesorów AMD Ryzen 7 obejmuje wiele topowych jednostek dla najbardziej wymagających użytkowników. Procesory te są chętnie wybierane do komputerów multimedialnych, dla graczy, projektantów i do wielu innych zaawansowanych zastosowań. Jednostki AMD Ryzen 7 dysponują 8 rdzeniami i 16 wątkami, co w połączeniu z wysokim poziomem taktowania zapewnia optymalną wydajność.

Socket AM4
Procesor jest kompatybilny z płytami głównymi, które wyposażono w podstawkę AM4. To parametr pozwalający zweryfikować kompatybilność procesora z płytą główną. Socket AM4 to gniazdo procesora zaprojektowane dla licznych jednostek marki AMD. Podstawka AM4 obsługuje pamięć DDR4 i dysponuje 1331 pinami.

Mikroarchitektura Zen 2
Parametry i wydajność tego procesora to zasługa mikroarchitektury Zen 2, na bazie której powstał. Mikroarchitektura Zen 2 bazuje na 7 nm procesie technologicznym. W jednostkach o nią opartych zastosowano większą pojemność pamięci podręcznej i liczne usprawnienia techniczne, które powodują, że procesory Zen 2 są zauważalnie wydajniejsze od starszych konstrukcji AMD.


Brak zintegrowanego układu graficznego
Procesor nie dysponuje zintegrowanym układem graficznym. Konfiguracja wymaga więc zakupu oddzielnej karty graficznej, która zapewni zdecydowanie lepsze parametry niż jednostki zintegrowane. Procesor bez zintegrowanego układu graficznego to rozwiązanie polecane do wydajnych konfiguracji gamingowych, domowych i biznesowych.
Sugerowane produkty:
Załączone chłodzenie
Procesor dysponuje fabrycznym, podstawowym zestawem chłodzącym. To rozwiązanie, które pozwala zrezygnować z zakupu oddzielnego chłodzenia i zredukować wydatki. Fabryczne chłodzenie znajduje w opakowaniu wraz z procesorem i zapewnia wystarczające parametry do codziennych zastosowań. Stosowanie chłodzenia z zestawu polecane jest szczególnie w komputerach domowych i biurowych.

Odblokowany mnożnik
Procesor dysponuje odblokowanym mnożnikiem, co oznacza, że można swobodnie podkręcać jego wydajność. Jednostka z odblokowanym mnożnikiem może uzyskać, dzięki podkręcaniu, o wiele wyższe poziomy taktowania niż standardowo, a to przekłada się na wzrost jej wydajności. Procesory z odblokowanym mnożnikiem są polecane szczególnie do topowych konfiguracji gamingowych i do najbardziej wymagających zastosowań.

TDP 65
Współczynnik TDP (Thermal Design Power) dla tego procesora wynosi 65 W, co lokuje tę jednostkę wśród procesorów o przeciętnym zapotrzebowaniu na chłodzenie. Procesor ten bardzo dobrze sprawdzi się więc w codziennych zastosowaniach, a TDP na poziomie 65 W pozwoli na stosowanie standardowego zestawu chłodzącego.
Wersja opakowania BOX
Procesor w opakowaniu BOX znajduje się w fabrycznym pudełku producenta. Wiele modeli procesorów w opakowaniu tego typu jest wyposażonych również w chłodzenie. Do procesora w opakowaniu BOX dołączana jest także szczegółowa instrukcja instalacji oraz naklejka na obudowę komputera. Opakowanie BOX to najbogatsza opcja przy zakupie procesora.
Najnowsze procesory AMD Ryzen 7
Trzecia generacja układów Ryzen 7 wspiera najnowszym chipset AMD X570 i gwarantuje jeszcze wyższą wydajność, która pozwoli Ci stworzyć maszynę do wszystkiego! Do gier, kreatywnej pracy, projektowania i wielu innych czynności.

Nowoczesne chłodzenie
Wraz z lepszymi osiągami, nadchodzi jeszcze sprawniejszy system chłodzenia, oparty na wentylatorze AMD Wraith, podświetlanej chłodnicy i Socketcie AM4. Przygotowany został on dla osób, dla których ważna jest wydajna i cicha praca komputera. Konstrukcja wentylatorów zapewnia nie tylko efektywne odprowadzanie ciepła, ale również bardzo cichą, stabilną pracę na każdym poziomie obciążenia.

Najnowszy chipset
Procesory AMD Ryzen 7 trzeciej generacji mogą korzystać z nowoczesnego Chipsetu AMD X570, który jako pierwszy w historii obsługuje interfejs PCIe 4. Zapewnia on jeszcze szybsze i stabilniejsze działanie dzięki doskonałej przepustowości pamięci. Za sprawą obsługi zestawów z dwoma jednostkami GPU, technologii AMD StoreMi oraz systemu kontroli taktowania, X570 to idealna platforma dla overclockerów i najbardziej wymagających użytkowników.

Procesory pod kontrolą
Narzędzie AMD Ryzen Master Utility oddaje Ci kontrolę nad pracą zamontowanego układu CPU. Możesz dostosowywać jego taktowanie i inne parametry w taki sposób, aby spełnił on wszystkiego stawiane przez Ciebie wymagania.

Jeszcze szybsze działanie dysku twardego!
Chcesz przyspieszyć pracę dysku SSD lub HDD? Nowe procesory AMD Ryzen 7 Ci to umożliwią! Dzięki technologii AMD StoreMI, system operacyjny i gry uruchamiają się ponad dwa razy szybciej!

Architektura Zen
Trzecia generacja procesor AMD Ryzen 7 stanowi kolejny krok w rozwoju układów CPU. Nowe technologie wykorzystane podczas jego opracowywania gwarantują szybsze i stabilniejsze działanie w każdych warunkach.

Specyfikacja techniczna
Opinie
(340)- ZALETY:
- + Bije na głowę konkurencję jaką jest intel pod względem wydajnościowym i multitaskingiem
- + Cena
- + Chłodzenie w zestawie uprzednio pokryte pastą termoprzewodzącą
- WADY:
- - Brak
Wszystko gra i śpiewa, nawet boostuje jak w specyfikacji. Uwaga, do sprawdzania, co się z procesorem dzieje, wyłącznie Ryzen Master. Reszta pokazuje gruszki na wierzbie.
- ZALETY:
- + Wydajność
- + Cena
- + Akceptowalne chłodzenie w zestawie
- WADY:
- - Analogiczny Intel szybszy o 5% (za 50% wyższą cenę
- - hehe)
Obecnie to stwierdzenie troszkę zalatuje banałem, bo przecież wszyscy wiedzą, że Ryzen 7 3700X jest „niesamowity”, lecz czułem się w obowiązku podkreślić ten fakt.
Komputera używam głównie do obróbki wideo (BD Rebuilder), a ten procesor – w połączeniu z resztą wyposażenia – skrócił cały proces co najmniej czterokrotnie (!). Jestem totalnie pod wrażeniem. Organoleptycznym punktem odniesienia są dla mnie i7 szóstej i siódmej generacji.
Jeżeli chodzi o gry, to się nie wypowiem, bo nie gram w ogóle; w tym temacie odsyłam do Internetu.
Nie widzę żadnych, ale to żadnych minusów: procesor nie grzeje się, pracuje stabilnie, dobrze współpracuje z pozostałymi podzespołami. Mój ulubiony „torture test” – 32-godzinną sesję BD Rebuilder (obróbka materiału UHD na najwyższych ustawieniach, a to zajmuje dużo czasu) – przeszedł bez zająknięcia, pracując cały czas na najwyższych obrotach.
Dla zainteresowanych, oto moja pełna konfiguracja: płyta główna Gigabyte X570 Aorus Pro; procesor Ryzen 7 3700X; pamięć RAM 2 x Kingston Fury DDR4, 16 GB, 3466 MHz, CL19 (HX434C19FB/16); karta graficzna Gigabyte GeForce GT 1030 Silent 2 GB DDR5; zasilacz be quiet! Dark Power Pro P11 550 W; chłodzenie SilentiumPC Grandis 2 XE1436; 2 x M2 (oba Plextor, o pojemności 256 GB i 512 GB), 2 x SSD ADATA SU800 256 GB; 3 x HDD Toshiba 2 GB; Pioneer BDR-S09XLT.
Całość siedzi w obudowie Fractal Design R5 Blackout Edition. Wentylatorów jest łącznie 8 (osiem): 2 x Fractal Design DYNAMIC X2 GP-14 BLACK z przodu, 2 x SilentiumPC Sigma Pro 120 PWM oraz 1 x SilentiumPC Sigma Pro 140 PWM na chłodzeniu procesora, 2 x SilentiumPC Sigma Pro 120 PWM u dołu obudowy (wtłaczanie) oraz 1 x SilentiumPC Sigma Pro 140 PWM z tyłu (odprowadzanie).
Dla wyjaśnienia z mojej strony:
1) Porównuję do i7 szóstej i siódmej generacji, bo z nimi miałem bezpośrednio do czynienia. Z generacją ósmą i dziewiątą nie miałem okazji się pobawić - wiem tylko z analiz, że 3700X na ogół wypada od nich lepiej. Wolałem więc w porównaniu wykorzystać moje własne doświadczenia. A jak wypadnie konfrontacja z generacją dziesiątą, tego jeszcze nie wiemy.
2) Moje doświadczenie jest takie, że procesor 3700X chodzi mocno i stabilnie, choć nie przeczę, że czytałem opinie użytkowników, którym zdarzyło się kupić model fabrycznie uszkodzony, co objawiało się m.in. chwiejną pracą, wahaniami napięcia, problemami z RAM-em itp. Jeżeli już, to problemy (i to spore) widzę w BIOS-ach płyt głównych, na czele z moją - Gigabyte X570 Aorus Pro (zapraszam do recenzji).
3) Przepraszam, jeżeli "przesłodziłem"; jestem po prostu pod wrażeniem mocy tego potworka.
Mimo podstawowego taktowania 3.6ghz to w rzeczywistości boost działa doskonale i w rzeczywistości procesor ma ciągle 4.3ghz a pod obciążeniem spada do 3.9ghz więc w rzeczywistości ani przez chwile nie ma 3.6. Mistrz ceny do wydajności. Nie można być niezadowolonym z tego potworka.
- ZALETY:
- + świetny boost podbijający częstotliwość
- + piękne i wydajne chłodzenie
- + diabelnie wydajny
- + wydajność do ceny nie do pobicia przez intela
- + niski pobór prądu
- + obsługa starych płyt głównych na chipsetach b350
- + 16 wątków
- WADY:
- - brak
- ZALETY:
- + cena/jakość
- ZALETY:
- + 4300 mhz na all rdzeniach 1
- + 3 v stabilne
- WADY:
- - to nie intel :D
Pytania i odpowiedzi
(41)- przeważnie będzie używane do 1080p. Pytam ponieważ obecnie mam połączonego R5 2600X, taktując go pod 4.1ghz i wydaje mi się, że jest zbyt słaby (procesor) - już bawiąc się w Cyberpunka jak tylko zrobiła się przestrzeń gra ewdentnie zwalnia i przycina :/
Pomoże ktoś sensownie co i jak połączyć / wymienić ?
Podaj jaka masz plyte, ram i na jakim rodzaju dysku masz system i gre
To powinno pomóc ;)
MSI B450 Gaming Plus
Ryzen 5 2600X
MSI RTX 3700 Gaming X trio
dysk 1tb M.2 XPG jakiś
ram G.SKILL ddr4 3200 15CL
także ekspertem nie jestem ale kuleje procesor do 1080p :/
aż taka różnica będzie na tym procesorze ?
- a jeśli już zostaje przy tym potworze 3070rtx, to r5 5600x nie będzie go bottleneckował na 1080p?
Gwarancje i usługi
Raty
Leasing
Market


Sporo słabszy od i7 9700 k
Nie pracowałem na I10 więc ciężko mi się odnieść czy będą lepsze od Ryzenów 3 generacji.