Procesor AMD Ryzen 5 1600 AF, 3.2GHz, 16 MB, BOX (YD1600BBAFBOX)
Opis produktu
AMD Ryzen 5
Linia procesorów AMD Ryzen 5 obejmuje jednostki ze średniej półki cenowej, które są dość uniwersalne i odpowiednie do większości zastosowań. Ich dopracowane parametry techniczne i rozsądna cena to czynniki, które powodują, że procesory Ryzen 5 są chętnie wybierane do komputerów domowych i dla graczy. Jednostki te mogą dysponować 4 lub 6 rdzeniami, co przekłada się na wysoką sprawność podczas bardziej skomplikowanych działań.

Socket AM4
Procesor jest kompatybilny z płytami głównymi, które wyposażono w podstawkę AM4. To parametr pozwalający zweryfikować kompatybilność procesora z płytą główną. Socket AM4 to gniazdo procesora zaprojektowane dla licznych jednostek marki AMD. Podstawka AM4 obsługuje pamięć DDR4 i dysponuje 1331 pinami.

Mikroarchitektura Zen
Procesor oparto o nowoczesną mikroarchitekturę Zen, dzięki czemu przewyższa on porównywalne jednostki poprzedniej generacji pod względem wydajności nawet o 40%. Procesory z mikroarchitekturą Zen świetnie sprawdzają się zarówno w pracy jednowątkowej, jak i w bardziej zaawansowanych operacjach.


Brak zintegrowanego układu graficznego
Procesor nie dysponuje zintegrowanym układem graficznym. Konfiguracja wymaga więc zakupu oddzielnej karty graficznej, która zapewni zdecydowanie lepsze parametry niż jednostki zintegrowane. Procesor bez zintegrowanego układu graficznego to rozwiązanie polecane do wydajnych konfiguracji gamingowych, domowych i biznesowych.
Sugerowane produkty:
Załączone chłodzenie
Procesor dysponuje fabrycznym, podstawowym zestawem chłodzącym. To rozwiązanie, które pozwala zrezygnować z zakupu oddzielnego chłodzenia i zredukować wydatki. Fabryczne chłodzenie znajduje w opakowaniu wraz z procesorem i zapewnia wystarczające parametry do codziennych zastosowań. Stosowanie chłodzenia z zestawu polecane jest szczególnie w komputerach domowych i biurowych.

Odblokowany mnożnik
Procesor dysponuje odblokowanym mnożnikiem, co oznacza, że można swobodnie podkręcać jego wydajność. Jednostka z odblokowanym mnożnikiem może uzyskać, dzięki podkręcaniu, o wiele wyższe poziomy taktowania niż standardowo, a to przekłada się na wzrost jej wydajności. Procesory z odblokowanym mnożnikiem są polecane szczególnie do topowych konfiguracji gamingowych i do najbardziej wymagających zastosowań.

TDP 65
Współczynnik TDP (Thermal Design Power) dla tego procesora wynosi 65 W, co lokuje tę jednostkę wśród procesorów o przeciętnym zapotrzebowaniu na chłodzenie. Procesor ten bardzo dobrze sprawdzi się więc w codziennych zastosowaniach, a TDP na poziomie 65 W pozwoli na stosowanie standardowego zestawu chłodzącego.
Wersja opakowania BOX
Procesor w opakowaniu BOX znajduje się w fabrycznym pudełku producenta. Wiele modeli procesorów w opakowaniu tego typu jest wyposażonych również w chłodzenie. Do procesora w opakowaniu BOX dołączana jest także szczegółowa instrukcja instalacji oraz naklejka na obudowę komputera. Opakowanie BOX to najbogatsza opcja przy zakupie procesora.
PROCESORY AMD RYZEN™ JUŻ TU SĄ.
ZDOBĄDŹ SWÓJ

TWÓJ SPRZYMIERZENIEC W OPANOWANIU KAŻDEJ SYTUACJI
Szybkie jak błyskawica procesory AMD Ryzen™ to najlepszy wybór. Dzięki technologii AMD SenseMI procesory Ryzen wykorzystują inteligencję maszynową do zwiększenia swojej mocy obliczeniowej.
Procesory Ryzen posiadają aż do 8 rdzeni i 16 wątków, aby zadowolić najbardziej ambitnych użytkowników oraz umożliwić im granie, transmitowanie i tworzenie treści cyfrowych bez spadku wydajności.

UKŁAD SIŁ ULEGŁ ZMIANIE
Odkryj bezkonkurencyjne zalety procesorów AMD Ryzen, które oferują najlepszą wydajność w najbardziej wymagających zadaniach. Procesory AMD Ryzen charakteryzują się niezwykle korzystnym stosunkiem ceny do wydajności i stanowią oczywisty wybór dla twórców treści cyfrowych, graczy i pasjonatów komputerowych
Specyfikacja techniczna
Opinie
(865)Wydajnościowo wypada świetnie zarówno w grach jak i przy kompilowaniu programów.
- ZALETY:
- + 6 rdzeni i 12 wątków
- + odblokowany mnożnik: łatwo podkręcić do 3,8 GHz
- + sprawne chłodzenie w pudełku
- + bardzo dobra wydajność w różnorodnych zastosowaniach za rozsądne pieniądze.
- + platforma AM4 ma dostawać nowe procesory aż do 2020
- WADY:
- - brak
Dam znać w odpowiedzi na ile udało mi się go podkręcić ;)
- ZALETY:
- + 6 rdzeni / 12 wątków, procek się chilluje przy zaawansowanych programach typu Unity, Blender, Intellij, etc.
- + Śmiga w grach, zero spadków fps, co na moim starym i5 było bardzo częste
- + Dobry cooler, 54 C w stresie (bez OC)
- + Łatwość instalacji (PGA jest niesamowicie łatwe w montażu)
- + CENAAAA!
- + Naklejka w zestawie, hehe.
- + Nie wiem jak z OC, ale po wypowiedziach znajomych - genialnie!
- WADY:
- - Nie zauważyłem!
Niedługo i tak wymieniam chłodzenie na Fortisa 3 + Kryonaut więc uda mi się go trochę lepiej podkręcić bo temperatury dochodzące do 85 C to nie jest najlepszy wynik jak na 3.7 GHz. No ale czego się po stockowym chłodzeniu spodziewać i marnej jakości pasty niestety. Co nie zmienia faktu że nadal jest to bardzo opłacalny cooler, 10000x lepszy niż intelowy ;) ale dużo na nim nie podkręcicie, chyba że macie sporego farta!
Zamontowałem Fortisa 3 i pastę Be Quiet! DC1 (Kryonauta niestety nie było, ale bq! trzyma równie dobre temperatury a jest tańszy)
No i temperatury są o niebo lepsze, 3.9 GHz na +0.075V (nie próbowałem zmniejszać napięcia, póki co działa wyjątkowo stabilnie, później się jeszcze pobawie)
śmiga po pół godzinnym teście AIDA64 - max 69C co jest genialnym wynikiem w porównaniu do stockowego coolera (dla przypomnienia, 3.6 GHz dochodziło do 85 C na aidzie!)
na jakiej płycie go kręciłeś, napisz plx jakie pamięci zakupiłeś do tego CPU?
MOBO: ASUS PRIME B350-PLUS
RAM: Corsair LPX 2x8GB 3200MHz (CMK16GX4M2B3200C16)
RAM udało mi się podkręcić na 2933 MHz na AGESA 1004, czekam na oficjalną AGESA 1006 i dam znać :)
Za te pieniądze jest to najrozsądniejszy zakup.
- ZALETY:
- + Potencjał w OC
- + Chłodzenie
- + Cena
- ZALETY:
- + Fenomenalna wydajność w aplikacjach
- + Gra, przeglądarka+20 zakładek i kilka innych programów jednocześnie i nie czuć żadnego spadku wydajności
- + Future Proof (intel wkrótce wypuszcza sześcio-rdzeniowe procesory skierowane do mainstream więc w przeciwieństwie do Bulldozera w tym przypadku możemy się spodziewać że gry i aplikacje pisane będą pod wielordzeniowe procesory)
- + Całkiem dobre chłodzenie boxowe, bardzo ciche i można na nim kręcić do 3.7-3.8 bez problemu.
- + Niższy koszt platformy niż i5
- WADY:
- - W starszych grach np GTA5, które nie wykorzystują więcej niż 4rdzeni
- - wypada słabiej niż wysoko podkręcony i5 ale różnica nie jest znów taka wielka i nie wpływa widocznie na jakość rozgrywki.
Ale to może dzieje się tak bo ryzen jest chłodny i dlatego ni musi być wydajny, ale bardziej cichy
Przesiadłem się ze starego Phenoma II X2 550 Black odblokowanego do Phenoma II X4 B50 i oto wnioski:
- konwerowanie filmu 8gb do 3.5 gb MKV na starym procku ok 3 godz. na Ryzenie niecałą godzinę.
- zmniejszanie filmu mkv z 4.8 gb do 3.5 gb 20 minut
- Crysis 3 na najwyższych detalach ( na grafice Asus RX 470 8gb ) na starym ciął, na tym śmiga jak wściekły.
A opinie były że nie nadaję się do gier. Proszę poczytać testy.
Dodam tylko że od lat ( 17 ) jestem fanem i posiadaczem AMD i ATI.
- ZALETY:
- + 6 rdzeni 12 wątków
- + niskie temperatury ( 42 stopnie w stresie nie na boxowym chłodzeniu )
- + dobre OC
- + wydajność w grach i w zastosowaniach profesjonalnych
- WADY:
- - BRAK.
- ZALETY:
- + szybki
- + energooszczędny
- + da się kręcić
- + tani
- WADY:
- - nie ogrzewa domu, w przeciwieństwie do CPU Intela
- - nie ma w zestawie majonezu między CPU a IHS
- - tylko 1200 fps w majkraftach, [email protected] po delidzie ma 1230 fps
Chciałbym Panie zobaczyć jakieś Logi popierające Pańskie słowa, gdyż to co Pan tu nam głosi, to czysta herezja :DDD
Może jeśli chodzi o rendering, Ryzen wypadał by lepiej...
Ryzen zasługuje jedynie na pochwałę jeśli chodzi o cenę, względem wydajności...
Podsumowując. Grupa użytkowników AMD jak widzę jest bardziej sfanatyzowana od grupy użytkowników INTELA ^^
Także proszę nie siać fermentu - nie ma tutaj żadnego fanatyzmu. Po prostu po kilku godzinach użytkowania wychodzi w praktyce ile testy na necie, szczególnie w grach, są warte. Przeważnie nic nie są warte, bo czasami znaleźć miejsce typowo CPU w grze to niezły wyczyn, a co dopiero to zauważyć podczas grania.
Prawda jest taka, że AMD miało szansę zostać liderem na runku procesorów lecz ją zaprzepaścili. Po raz kolejny polityka AMD to: -Dajmy jeszcze więcej rdzeni!!! zapominając przy tym o wydajności pojedynczego rdzenia. I co z tego że w CINEBENCH-u będziesz miał wynik na poziomie 1200-1350, jak przy codziennym użytkowaniu jak i grach, wypadnie gorzej od i7 6700K (punkty w CINBENCH-u 1030).
Podsumowując raz drugi. AMD rucha swych klientów tak samo jak robi to INTEL. Różnica polega na tym, że AMD wmawia ludziom że ich procesory są tańsze i wydajniejsze od INTELA, a INTEL za swoje produkty zdziera niemiłosiernie, lecz mogą to robić, w końcu są liderem na rynku procesorów.
Innymi słowy, wolę mięć wspaniałe cztery kobity, które ze wszystkim sobie dobrze radzą, niż sześć, która poradzi sobie dobrze, tylko z określonym zadaniem.
Zauważ przy tym, że więcej rdzeniuff, które daje Ci AMD, w obecnych czasach jest bardzo przydatne - chcesz mi powiedzieć, że w codziennym użytkowaniu jedyne co masz uruchomione to gra i reszta rzeczy jest wyłączona? Nie masz w tle antywira, komunikatora, przeglądarki z wieloma zakładkami otwartymi? Jeśli tak powiesz, to sorry, ale najzwyczajniej w świecie skłamiesz. Zresztą - Intel o dziwo nagle sam zapowiedział 6 rdzeniuff w Coffe LAke, gdy AMD wypaliło z Ryzenami, więc nawet oni widzą, że więcej rdzeni jest potrzebne, a Ty uważasz, że nie - spoko, Twoja opinia.
W Intelu dostajesz na rdzeniu max kilkanaście procent więcej wydajności (i tylko w bardzo specyficznych wypadkach, bo przeważnie jest to dosłownie kilka procent). Różnica w normalnym użytkowaniu niezauważalna i bynajmniej nie uzasadnia nawet w przybliżeniu dopłacania kilkuset złotych i tracenia przy tym na ilości rdzeni.
Dał 1100złotych za i7-6700k z 8wątkami jak i7-8700k potrafi dosięgać 90% wykorzystania w grach.
Trochę się ten użytkownik zdziwi co będzie się działo w 2018 roku no ale jak go stać na wymianę platformy co roku to czemu nie.
Pytania i odpowiedzi
(151)Jeśli vsync jest włączony - karta nie wyda więcej frejmów, niż częstotliwość odświeżania, ALE ktoś naprawdę potrzebuję wyciskać z karty ponad 60FPS? Wątpię.
Gwarancje i usługi
Raty
Leasing
Market


tych Vengance LPX 3200MHz jest kilka.
z płyty pod b350m
pewnie już za późno, ale u mnie te korsarze 3200mhz śmigają na 2933 MHz czyli nie tak źle jak na AGESA1004. Czekamy na najnowszą 1006 :)
CMK16GX4M2B3200C16) czarne ver 4.iles tam B-die tak zwane i bez problemu działają odrazu na cl14 3200 tylko napięcie dałem 1.39V na płycie MSI X370 GAMING PRO CARBON