Obudowa Fractal Design Define S (FD-CA-DEF-S-BK)
- Kompatybilność: Micro ATX (uATX), Mini ITX, ATX
- Maksymalna długość karty graficznej [cm]: 45
- Typ obudowy: Midi Tower
- USB Typ-C: Brak
- Zasilacz: Nie
- Zobacz pełną specyfikację
Opis produktu
Midi Tower
Obudowa komputerowa typu Midi Tower to najbardziej popularna, a zarazem uniwersalna konstrukcja stosowana przy konfiguracji sprzętowej. Bez trudu umieścisz w niej najważniejsze podzespoły. Jest to wszechstronne rozwiązanie, które pozwoli na budowę jednostki przeznaczonej zarówno do pracy biurowej, jak i dla miłośników wirtualnej rozrywki. Szeroka oferta zapewnia możliwość wyboru spośród wielu modeli. Dzięki temu w łatwy sposób znajdziesz obudowę najbliższą Twoim preferencjom.

Micro ATX (uATX)
Przy wyborze konfiguracji komputerowej należy zwrócić uwagę, aby standard konstrukcji płyty głównej był kompatybilny z obudową. W przypadku Micro ATX projektanci ograniczyli liczbę slotów na płycie do czterech, dzięki czemu udało się uzyskać dużo mniejsze rozmiary w stosunku do ATX. Użytkownicy mogą, więc sięgnąć po kompaktowe obudowy, a tym samym zaoszczędzić nieco powierzchni biurowej. Wiele z nich pozwoli na instalację wysokiej klasy podzespołów. Taki komputer sprawdzi się zarówno w pracy, jak i rozrywce.

Mini ITX
Wybierając podzespoły komputerowe, należy pamiętać, aby standard konstrukcji płyty głównej był kompatybilny z obudową. Niewielki układ typu Mini-ITX o wymiarach 170 x 170 mm znajdzie zastosowanie w kompaktowych obudowach, które z powodzeniem można postawić na biurku. Taki komputer sprawdzi się doskonale w codziennej pracy. Standard Mini-ITX pozwala również na instalację komponentów, które zagwarantują doskonałą rozrywkę. Gracze z pewnością sięgną po szybki procesor i wysokiej klasy kartę graficzną.
ATX
Przy wyborze podzespołów komputerowych należy koniecznie zwrócić uwagę, aby standard konstrukcji płyty głównej był kompatybilny z obudową. Najbardziej popularny i powszechnie stosowany format to ATX. Ten uniwersalny układ pozwoli podłączyć wiele podzespołów o różnym zastosowaniu. Mogą być to zarówno komponenty, które sprawdzą się przy pracy biurowej, jak i wysokiej klasy karty graficzne, czy procesory przeznaczone dla graczy. Tak wszechstronne rozwiązanie wymaga oczywiście obudowy o odpowiednich wymiarach.

Wysokość układu chłodzenia do 18 cm
Obudowa komputerowa, która pozwoli na instalację układu chłodzenia CPU o wysokości do 18 cm sprawdzi się idealnie przy budowie konfiguracji komputerowej o wielu zastosowaniach. Dzięki takiej konstrukcji będziesz mógł dobrać kompatybilne modele wentylatorów o różnych parametrach. Wśród nich znajdziesz zarówno proste układy przeznaczone do chłodzenia urządzeń biurowych, jak i te bardziej zaawansowane, które znajdziemy w jednostkach dla miłośników wirtualnej rozrywki, czy użytkowników profesjonalnych.

USB 3.0 x2
Obudowa komputerowa wyposażona w podwójne złącze USB 3.0 stanowi doskonałe rozwiązanie dla wymagających użytkowników. To idealna metoda komunikacji pomiędzy komputerem a innymi urządzeniami, które również wspierają tę technologię. Będziesz mógł bez trudu podłączyć pendrive, czy dysk zewnętrzny i skorzystać z opcji wymiany plików. Złącze typu USB 3.0 pozwoli również naładować telefon komórkowy i wiele innych sprzętów. To szybkie, niezawodne, a przede wszystkim bezpieczne połączenie, które obecnie stanowi standard.
Złącza słuchawkowe/głośnikowe
Obudowy wyposażone w uniwersalne złącze audio zapewnią najwyższy komfort rozrywki. Dzięki temu błyskawicznie podłączysz głośniki lub słuchawki do komputera. Możesz bez przeszkód słuchać ulubionych utworów muzycznych, a także oglądać świetne filmy, czy seriale. Zadowoleni będą w szczególności entuzjaści gier, dla których dźwięk często definiuje udaną zabawę przy najlepszych produkcjach. Tego typu złącze to niezwykle prosta, a zarazem niezawodna konstrukcja, która obecnie stanowi standard.
Złącze mikrofonowe
Obudowa wyposażona w złącze mikrofonowe sprawdzi się idealnie wśród wymagających użytkowników, którzy liczą na maksymalny komfort pracy i rozrywki. Dzięki temu błyskawicznie podłączysz mikrofon do komputera, aby wygodnie prowadzić rozmowy głosowe. Funkcja ta znajdzie szerokie zastosowanie w nowoczesnych biurach, gdzie wideokonferencje stanowią powszechną formę komunikacji. Zadowoleni będą również miłośnicy wirtualnej rozrywki, gdyż to właśnie kontakt głosowy pozwala na efektywną rywalizację drużynową.
Define S – jest nową obudową szwedzkiej firmy z serii S. Wygląd obudowy był inspirowany na słynnej flagowej serii obudów Define.
Dzięki zaprojektowaniu na nowo wnętrza obudowy, użytkownik będzie mógł cieszyć się przestronnością oraz łatwością w montażu podzespołów.
Strategiczną rolą serii S jest olbrzymia funkcjonalność która sprawia, że entuzjaści bezproblemowo będą mogli zamontować w niej wysoce rozbudowany układ chłodzenia cieczą.
Define S kierowany jest do wszystkich osób ceniących sobie ciszę oraz nienaganny i zgrabny wygląd obudowy.
Cechy produktu:
-
USB 3.0
-
dwa wentylatory 140 mm w zestawie
-
kompatybilność z kartami graficznymi do 450 mm długości
-
kompatybilność z chłodzeniem procesora o wysokości do 180mm
-
system aranżacji okablowania (rzepy ułatwiające zarządzanie )
-
filtry przeciwkurzowe
-
czarne wnętrze z białymi akcentami
Ilustracja możliwości montażu chłodzenia wodnego:
Specyfikacja techniczna
Opinie
(53)- ZALETY:
- + wygląd
- + wyciszenie
- + wykończenie
- + przestrzeń w środku
- + brak slotów na dvd w obudowie, dla mnie to plus gdyż z tego nie korzystam
- WADY:
- - waga
- - zbyt mocne światełko od pracy dysku twardego, da się przeżyć ;)
- ZALETY:
- + Baaaaardzo przestronne wnętrze, dyski twarde wraz z całym okablowaniem schowane za płytą główną przez co przepływ powietrza jest idealny.
Moje grzeją się dość mocno w R5, nawet do 40°C przy małym nawiewie, a osobiście nie chciałbym mieć więcej stopni na HDD, do tego umieszczonym pionowo.
- WADY:
- - szybko rysująca się powierzchnia
Jakościowo przepaść w porównaniu nawet do obudów nawet nieznacznie tańszych.
- ZALETY:
- +dobrej jakości materiały
- +Solidna konstrukcja
- +Łatwość montażu
- +Wygłuszona w standardzie
- WADY:
- -Brak slotu na karty SD w przednim panelu obudowy
- -
- ZALETY:
- + prostota
- + elegancki wygląd
- + pojemna
- + uporządkowana
- WADY:
- -brak miejsca na napęd optyczny (jednak jest to wiadome z góry i jak komukolwiek nie odpowiada to niech kupi obudowę z miejscem na stację dysków)
- ZALETY:
- + bardzo cicha
- + świetnie się prezentuje
- + wygodne dwa porty USB 3.0 z przodu obudowy
- WADY:
- - niektórym może przeszkadzać brak miejsca na napęd optyczny, ale ja go prawie nie używam, a jeśli już muszę, to w tym celu mam podpięty zewnętrzny napęd
- ZALETY:
- + Przewiewna
- + Cicha
- + Pozwala na zamontowanie trzech wiatraków na przodzie, z czego skorzystałem
- WADY:
- - Zbieranie się kurzu w zagłębieniach na górnej powierzchni. Duży problem to nie jest, bo wystarczy przejechać pędzelkiem i w 5 sekund kurzu już nie ma.
- ZALETY:
- + cisza (maty wyciszające)
- + kultura pracy (temperatury)
- + filtry przeciwkurzowe
- + design
- + stosunek cena / jakość / kultura pracy
- WADY:
- - BRAK!
"Wlot do obudowy" - 3x Noctua NF-P12 na froncie, 1xNF-S12 na spodzie
"Wylot z obudowy" - 1xFractal stockowy na tyle, 1xFractal stockowy na topie (oba skręcone na 7V)
Przy takiej konfiguracji wentylatorów można kręcić procesor i grafikę do woli, a i tak temperatury będą bardzo niskie.
Możliwości instalacji radiatorów pod LC są niesamowite jak na niemodowaną obudowę, to samo się tyczy rezerwuaru, czy pompy.
Bardzo dobrze wyciszona, choć przydała by się mata wygłuszająca na przednim panelu.
Kable: bez problemu można upchać "kilometry" kabli z tyłu obudowy.
Ilość portów USB, brak zatok 5.25", ilość dysków ograniczona do 3x3.5" + 2x2.5" (lub zamiast 3.5" można wpakować dodatkowe 2.5") to świadomy wybór klienta w przypadku tej obudowy, więc nie można mówić, że jest to jej minus.
Tak naprawdę dla mnie, subiektywnym minusem jest brak kontrolera, lub huba wentylatorów. Niektóre płyty nie oferują tylu złącz ile czasem by się przydało. Dokupienie dodatkowego wewnętrznego kontrolera nie stanowi problemu, więc powiedzmy, że można to pominąć.
O jakości wykonania nie ma co się rozpisywać, bo jak to u Fractala zawsze na bardzo wysokim poziomie.
Obudowę kupiłem przyszłościowo pod chłodzenie wodne LC, obecnie w niej jest NH-D15S. Zarówno CPU jak i GPU podkręcone.
Przy powyższych założeniach, nie wiem czy istnieje lepsza obudowa dostępna na rynku (oczywiście w tej cenie).
- ZALETY:
- + Cała masa zalet
- WADY:
- - subektywnie: brak huba/kontrolera do wentylatorów.