Karta graficzna Asus GeForce GTX 970 Strix 4GB DDR5 (256 bit) DP, HDMI, 2x DVI (STRIX-GTX970-DC2OC-4GD5)
- Długość karty: 280 mm
- Ilość pamięci RAM: 4 GB
- Rodzaj chipsetu: GeForce GTX 970
- Taktowanie rdzenia w trybie boost: 1253 MHz
- Łączenie kart: SLI
- Zobacz pełną specyfikację
Opis produktu
4GB pamięci RAM GDDR5
Graj, ciesz się doskonałą jakością obrazu i płynną pracą dzięki 4GB pamięci RAM GDDR5. Trzykrotnie wyższa wydajność GDDR5 w porównaniu z poprzednią wersją pamięci RAM wykorzystywaną w kartach graficznych gwarantuje niczym niezakłócone działanie, znacznie większą szybkość, a w konsekwencji pozwala zrelaksować się podczas oglądania emocjonujących filmów akcji lub grania w topowe produkcje. Wirtualne rozgrywki bez denerwujących zacięć i klatkowania? Dzięki 4GB GDDR5 przeniesiesz się na zupełnie nowy poziom gamingu!
Aktywny układ chłodzenia
Układ aktywnego chłodzenia karty graficznej składa się z zestawu radiatora oraz wentylatora (jednego lub więcej). Radiator odbiera ciepło z rdzenia graficznego oraz rozprasza je dzięki dziesiątkom cienkich blaszek. Z kolei wentylator ma za zadanie skutecznie schłodzić radiator. Taki zestaw idealnie się uzupełnia i w większości przypadków oferuje najbardziej optymalne chłodzenie karty graficznej. Zapewnia dobry kompromis między niską emisją hałasu, a wysoką wydajnością, ponieważ prędkość wentylatora jest zależna od aktualnego obciążenia układu graficznego: kiedy jest ono niskie wentylator obraca się niemal bezgłośnie. W momencie wzrostu obciążenia prędkość wentylatora również wzrasta, zapewniając wydajne chłodzenie całego układu.
Alternatywą dla chłodzenia aktywnego jest całkowicie bezgłośny układ pasywny, gdzie stosowany jest sam radiator bez wentylatora. Znajduje on jednak zastosowanie jedynie w mało wydajnych kartach graficznych z niższego segmentu, które nie generują wiele ciepła.
Nieliczne, najwydajniejsze jednostki mają także konstrukcję fabrycznie przystosowaną do chłodzenia wodnego. Jest to rozwiązanie droższe i bardziej skomplikowane od chłodzenia aktywnego czy pasywnego, jednak zapewnia najwyższą wydajność.
Złącze HDMI
Ten model karty graficznej dysponuje pakietem kluczowych portów. Nie zabrakło na niej pojedynczego złącza HDMI, które przesyła cyfrowy sygnał audio i wideo bez kompresji. Port HDMI umożliwi podłączenie do komputera monitora o wysokiej rozdzielczości albo telewizora. Standard HDMI świetnie sprawdza się podczas oglądania filmów w jakości 4K i to przy 8 kanałowym dźwięku z próbkowaniem na poziomie 192 kHz.

Złącze DisplayPort
Kartę wyposażono w jedno złącze Display Port – to uniwersalny interfejs cyfrowy, który umożliwia podłączenie do konfiguracji monitora, systemu kina domowego, projektora i innych kompatybilnych urządzeń. Pojedyncze złącze Display Port będzie w pełni wystarczające do podstawowej konfiguracji komputerowej z jednym wyświetlaczem lub do rozbudowanych zestawów, w których kolejne monitory podłącza się do innego rodzaju złącz na karcie graficznej.
Złącze DVI
Na tej karcie graficznej znajdziesz sprawdzone złącze DVI, które możesz wykorzystać do podłączenia kompatybilnego monitora. Standard ten umożliwia przesyłanie obrazu w wysokiej jakości i rozdzielczości bez opóźnień i przycinania, co jest zasługą optymalnej przepustowości złącza i wysokiej częstotliwości odświeżania. Karta z pojedynczym złączem DVI sprawdzi się w podstawowych konfiguracjach z jednym monitorem albo w bardziej rozbudowanych, w których dodatkowe ekrany są podłączone do innych złącz na karcie.

Doświadcz nowego poziomu rozgrywki
Ten model karty wyposażono w złącze PCI Express 3.0 x16, co zapewniło zarówno świetną kompatybilność z licznymi płytami głównymi, jak również bardzo wysoką przepustowość. Zdecydowana większość kart graficznych z różnych przedziałów cenowych dysponuje właśnie tym typem złącza. Będzie to więc odpowiedni wybór praktycznie do każdej konfiguracji.

![]() |
Nazwa nowej serii sprzętu dla graczy - Strix - pochodzi od greckiego i rzymskiego słowa oznaczającego sowę i ma symbolizować doskonały słuch i wzrok. Strix oznacza wyczucie otoczenia umożliwiające wykrycie każdego ruchu i natychmiastową reakcję. Strix oznacza przetrwanie na krawędzi instynktu. Strix jest w Twojej i naszej krwi. |
Karta graficzna dla graczy ASUS Strix GTX 970 została fabrycznie podkręcona do 1253 MHz i naszpikowana wyjątkowymi rozwiązaniami ASUS-a, w tym DirectCU II zapewniającym chłodniejsze, cichsze i szybsze działanie, by uzyskać niesamowite wrażenia w grach akcji. Strix GTX 970 ma także rozwiązanie wentylatorowe 0 dB, dzięki któremu gracze mogą cieszyć się całkowitą ciszą podczas „lekkiego” grania, a także odtwarzania filmów Blu-ray bez rozpraszającego szumu w tle. Strix GTX 970 wyposażona jest w wyjątkowy moduł ASUS DIGI+ VRM z 6-fazowymi podzespołami ASUS Super Alloy Power gwarantującymi zwiększoną trwałość i lepsze chłodzenie, a także GPU Tweak do podkręcania i strumieniowania online. |
DirectCU II z technologią wentylatora 0dB
|
DIGI+ VRM z Super Alloy Power
|
GPU Tweak ze Streamingiem
|
Specyfikacja techniczna
Opinie
(225)- ZALETY:
- + Cicha, bardzo wydajna i świetnie się podkręca.
- WADY:
- - Trzeba było pokombinować aby włożyć ją do obudowy Antec 300
- ZALETY:
- + Wydajnosc
- + Wygląd
- WADY:
- - Trochę zbyt długa, ponieważ lekko opada po zamontowaniu.
- ZALETY:
- + Cicha w spoczynku czy w totalnej sieczce
- + Nie ścina gier na full
- + Wykonanie, czuć ciężar, aż się wygina trochę
- WADY:
- - Piszczące cewki
- - Nie robi kanapek
W połączeniu z i5 4690k super zestaw.
Ładny Wygląd
Solidnie zrobiona.
- ZALETY:
- + bardzo cicha praca pod obciązeniem
- + bez problemu radzi sobie na grami na full ustawieniach
- + jakość wykonania na bardzo wysokim poziomie
- WADY:
- - nie wiem czy można nazwać to minusem, ale jako że karta jest troche ciężka to wygina się w slocie.
Jeszcze żadna gra na ultra w fullhd nawet nie zająknęła. Nie stwierdziłem u mnie żadnych piszczących cewek itd.
- ZALETY:
- + Monster :)
- + wydajne chłodzenie
- + Jakość wykonania - aluminium i backplate
- WADY:
- - Lekko opada w slocie a że lubię estetykę to złapałem koniec karty żyłką do obudowy, siedzi równo i jest ok :)
- ZALETY:
- + Stabilna temperatura i solidne wykonanie.
- WADY:
- - Karta wydaje nieprzyjemne dźwięki podczas ekranów ładowania w niektórych grach.
- ZALETY:
- + Wydajność/cena najlepsza na dzień dzisiejszy
- + Chłodna
- + Cicha (podczas spoczynku)
- + Wygląd (solidnie i bez neonów)
- WADY:
- - Piszczące cewki (!)
- ZALETY:
- + stosunkowo tania
- + wydajna
- + cicha
- WADY:
- - Domyślny output na DVI-I
Pytania i odpowiedzi
(18)Gwarancje i usługi
Informacje o gwarancji producenta
Raty
Leasing
Market


Cytat:
"W obecnej sytuacji rynkowej karta graficzna musi oferować nie lada funkcje, by jakoś wyróżnić się na tle konkurencji. AMD i Nvdia zwykły dobierać cenę dostosowując ją do mocy przerobowej produktu. W efekcie również rynek przyjął te kryteria, którym na przekór wychodziły tylko karty z najwyższej półki, oferujące niższą ogólną wydajność ze złotówki.
Na tym tle GTX 970 znacząco się wyróżnia. Co prawda, ceną nie trafia jeszcze w złoty środek, ale ogromna wydajność w pełni usprawiedliwia większy wydatek. Karta za 1400 zł bije na głowę GPU sprzedawane jeszcze kilka miesięcy temu za dwukrotnie wyższą cenę. GTX 970 wywraca do góry nogami ustalony porządek. To tym bardziej zaskakujące, że stworzyła go firma lubiąca policzyć więcej za produkty z wyższej półki.
Jedno jest pewne: Nvidia nie zamierza produkować kart opartych na wielkim i kosztownym chipie GK110 - wraz z premierą GTX 970 z rynku znikną Titan, GTX 780 i 780 Ti. 970-tka jest mniejsza, cichsza i bardziej wydajna i - co ważne z punktu widzenia Nvidii - tańsza w produkcji. Czyszczenie magazynów odbiło się też na ofercie konkurencji - zarówno R9 290 jak i 290X wydają się dużo za drogie i jeśli mają się utrzymać na rynku, to AMD będzie musiało pomyśleć o sporej obniżce ceny swoich kart.
To samo czeka GPU z niższej półki od Nvidii - już teraz znajdziemy bardzo kuszące oferty na GTX 770 i 760 (780-tka i 780 Ti również doczekały się obniżki, ale w porównaniu z GTX 970 nadal wydają się nieco za drogie). Na razie na rynku brakuje Maxwella w cenie poniżej 1000-1100 zł, pomijając budżetowe GTX 750 Ti, ale wraz z premierą GTX 970 możemy spodziewać się kolejnych obniżek.
W podsumowaniu recenzji GTX 980 podkreśliliśmy nasze uznanie dla energooszczędności chipa Maxwell, wyrażając przy tym lekkie rozczarowanie faktem, że karta nie wstrząsnęła rynkiem GPU z najwyższej półki. Maxwell okazał się mniejszym i lepiej zaprojektowanym procesorem, nie oferującym znaczącego przyrostu mocy względem GTX 780 Ti. Otrzymaliśmy świetny kawałek technologii, który raczej nie zaspokoi potrzeb graczy.
Teraz stało się jasne, że rewolucji szukaliśmy nie tam, gdzie trzeba. GTX 970 wypełnia wszystkie kryteria, które stawialiśmy jego starszemu bratu: to najwyższej klasy GPU, sprzedawane po wprost absurdalnie niskiej cenie. To karta, która w pełni zasługuje na naszą rekomendację."
Źródło: Eurogamer GTX970 - Test
http://www.benchmark.pl/aktualnosci/nvidia-geforce-gtx-970-problemy-gry-wykorzystanie-3-5-gb-pamieci.html
sprzedałem bo się zawiodłem, też miałem takie efekty a myślałem, że coś nie tak jest z kartą, zasilaczem albo co innego, a to po prostu bubel.