image

Bezpieczne
płatności

Coraz więcej rodzajów płatności za zakupy w Internecie może rodzić wątpliwości co do tego, którą z nich wybrać jako najlepszą, a jednocześnie najbezpieczniejszą. Płatności online są chronione szeregiem zabezpieczeń, jednak zawsze dodatkowym buforem bezpieczeństwa będzie Twoja czujność i przestrzeganie kilku prostych zasadach.

Poniżej kilka porad, które mogą zwiększyć Twoje bezpieczeństwo podczas płatności:

 • Korzystaj z usług sprawdzonych i znanych operatorów/ dostawców płatności. Wśród najpopularniejszych znaleźć można m.in. PayU, Przelewy24, DotPay, eCard, Blue Media.
 • Przed zalogowaniem na stronę płatności sprawdź poprawność adresu internetowego, z którym zostałeś połączony. Zwróć również uwagę na certyfikat SSL (znak kłódki przed adresem). Twoja przeglądarka wyświetli informację, że korzystasz z bezpiecznego połączenia zaszyfrowanego certyfikatem. Certyfikat SSL zabezpiecza i szyfruje połączenie pomiędzy komputerem internauty a serwerem na którym umieszczona jest strona internetowa. Instalacja certyfikatu ssl powoduje zmianę protokołu strony – zamiast „http://” pojawia się „https://”.
 • Logując się do swojego konta bankowego, korzystaj tylko z własnych urządzeń, unikając jednocześnie publicznych sieci Wi-Fi.
 • Czytaj SMSy z jednorazowymi kodami potwierdzającymi płatność i sprawdzaj czy numer konta, na który wysyłasz pieniądze, pokrywa się z numerem podanym w wiadomości. Czy kwota podana w SMSie jest taka sama jak ta, na którą powinieneś wykonać przelew. Pamiętaj, że morele.net nigdy nie wysyła wiadomości SMS ani wiadomości e-mail informujących o konieczności dopłaty do zamówienia, czy kosztu przesyłki.
 • Jeśli sklep wysyła potwierdzenie zakupu z danymi do przelewu, zweryfikuj treść e-maila i zakres wymaganych czynności. Uważaj na cyberprzestępców, którzy podszywają się pod sklepy i instytucje.
 • Dodatkowo, o bezpieczeństwie transakcji informować mogą między innymi certyfikaty, takie jak Payment Card Industry Data Security Standard (PCI-DSS).
 • Dostępne rodzaje płatności w morele.net znajdziesz tutaj.

bezpieczne polaczenie

PAMIĘTAJ!

Zwróć również uwagę na certyfikat SSL (znak kłódki przed adresem). Twoja przeglądarka wyświetli informację, że korzystasz z bezpiecznego połączenia zaszyfrowanego certyfikatem.

haczyk PHISHING to szereg różnorodnych metod oszustwa, które łączy fakt, że przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia określonych informacji (np. danych logowania, szczegółów karty kredytowej) albo nakłonienia ofiary do określonych działań.
W praktyce zwykle sprowadza się to do rozsyłania przez przestępców fałszywych komunikatów w formie SMS lub maili z linkami/ załącznikami. Zwykle dotyczą one informacji o płatności lub potrzebie dopłaty do zamówienia. Takie linki prowadzą do stron udających pośredników płatności. Tworząc fikcyjne strony oszuści wyłudzają loginy i hasła do bankowości internetowej, a także kody autoryzacyjne zatwierdzające przelewy.

W takich sytuacjach należy pamiętać, aby nie otwierać podejrzanych załączników i nie wchodzić w przesyłane linki. Co ważniejsze, należy wziąć pod uwagę, że operatorzy płatności internetowych nie wysyłają w e-mailach, ani SMSach żadnych dodatkowych linków. Nie należy odpowiadać też na maile, które rzekomo pochodzą od banków i proszą o podanie danych do konta.

Najpopularniejsze rodzaje płatności elektronicznej:

icon1

przelew
pay-by-link

icon2

płatność Blikiem

icon3

tradycyjny przelew bankowy

icon4

karta płatnicza
Pay by link
W tym momencie to jedna z najpopularniejszych metod płatności za zakupy online. Pay-by-link wykorzystuje tradycyjne przelewy bankowe, jednak pozwala przetransferować pieniądze w ciągu kilku minut. Usługa polega na pełnej integracji procesu płatności z systemem bankowym, wszystkie dane przelewu są wypełniane automatycznie.

Internauta chcący skorzystać z tej metody wybiera bank i przelewa pieniądze na konto pośrednika w tym samym banku. Procedurę wystarczy tylko potwierdzić jednorazowym kodem. Udział pośrednika w przekazaniu przelewu jest bezpieczny. Nie ma on możliwości zobaczenia naszych danych logowania, nie ma też bezpośredniego dostępu do naszego konta.

Jednym z największych plusów pay-by-link jest wyeliminowanie ryzyka popełnienia błędu przy wypełnianiu formularza, ponieważ jest on wypełniany automatycznie, a jego edycja jest zablokowana. Informacje o przelewach są zaszyfrowane, a przekazywanie danych następuje zgodnie z protokołem SSL. Operatorzy weryfikują również, czy podany w zleceniu numer konta bankowego sprzedawcy jest poprawny, co uniemożliwia dokonanie oszustwa w sposób podmiany numeru rachunku przez cyberprzestępców.
BLIK
W przypadku zakupów w kanale mobilnym, dobrze sprawdza się aplikacja BLIK dostępna dla Klientów wybranych banków. Jest to polski system płatności mobilnych. W praktyce BLIK to sześciocyfrowy kod wyświetlany przez aplikację, który może służyć do zaakceptowania transakcji lub wypłaty z bankomatu, dokładnie tak, jakbyś płacił kartą.
Tradycyjny przelew bankowy
Metoda ta polega na przepisaniu ze strony internetowej sklepu numeru konta bankowego, zalogowaniu się do swojego banku i ręcznym wypełnieniu formularza wraz z numerem konta sklepu. Czas dostarczenia pieniędzy w tym przypadku jest dłuższy i zależy od trzech czynników: w jakim banku mamy konto, w jakim banku konto ma sklep oraz o jakiej porze dnia przelew jest dokonywany.
Karta płatnicza
Jeśli na stronie operatora płatności wybraliśmy płatność kartą płatniczą, zostaniemy poproszeni o wprowadzenie: numeru karty, daty jej ważności oraz trzycyfrowego kodu CVC/CVV.

Niestety ta metoda płatności nie jest wolna od wad. Powyższe trzy informacje wystarczą by płacić w sieci nie mając fizycznie karty kredytowej w ręku. Wystarczy, że ktoś przechwyci te dane i może na nasz koszt robić zakupy. Pamiętajmy, aby dane karty podawać tylko w miejscach, które znamy, czyli w sprawdzonych e-sklepach i w wiarygodnych serwisach do płatności. Visa i MasterCard, czyli organizacje wydające nam karty płatnicze, utworzyły specjalne usługi do „szyfrowania” danych kart. To Visa Checkout i MasterPass. Jeśli zarejestrujemy w tych serwisach swoją kartę, to płacąc za zakupy, podajemy już tylko hasło, a nie wszystkie dane karty.

Płać bezpiecznie online:

 • Ustaw w banku limit kwotowy dla płatności kartą. limit
 • Nigdy nie ujawniaj nikomu: numeru PIN ani hasła do konta.nie mów hasła nikomu

Skorzystaj z dodatkowych usług, które oferują banki i operatorzy płatności:

 • CHARGEBACK
  to rodzaj zwrotu środków, który ma chronić e-konsumentów przed oszustami, nieuczciwymi sprzedawcami internetowymi oraz błędami pojawiającymi się podczas obsługi płatności kartą. Usługa obejmuje wszystkie transakcje dokonywane przy użyciu kart Visa i MasterCard i jest bezpłatna.
  chargeback
 • 3-D SECURE
  to metoda autoryzacji transakcji dokonywanych bez fizycznego użycia karty stosowana przez organizacje płatnicze. Jest to identyfikacja właściciela karty przy użyciu dodatkowego, najczęściej jednorazowego hasła, wygenerowanego przez token lub otrzymanego SMS-em.

secure

computer

Masz pytania związane z bezpieczeństwem, zakresem przechowywanych danych, kontem w Grupie Morele.net? Pamiętaj, zawsze pozostajemy do Twojej dyspozycji.

Możesz skontaktować się z nami za pośrednictwem Biura Obsługi Klienta.
W wiadomości prywatnej poprzez Facebooka.
Napisać do Inspektora Ochrony Danych osobowych: [email protected]