Udostępnij
Skomentuj

Szkoła zdalnego nauczania - praktyczny poradnik dla rodziców każdego ucznia

Nauka z domu ma wiele zalet, jednak należy uważać, aby nie zamieniła się w nadprogramowe wakacje.

Gdy uczeń pozostaje w domu, może w dobrze znanym mu środowisku skupić się na nauce. Niestety, czasem przynosi to skutek odwrotny od zamierzonego. Problemy z motywacją, opuszczanie zajęć, brak koncentracji – są to najczęściej pojawiające się problemy podczas nauki online. Jak im zaradzić? Sporą rolą do odegrania mają w tym wszystkim rodzice.

Jak należy się przygotować jako rodzic do szkoły online?

Oczywiście nie oznacza to, że rodzic powinien w jakiś sposób wyręczać dziecko podczas nauki. Chodzi tu głównie o stworzenie mu odpowiednich warunków, a także pilnowanie, by wypełniało obowiązki, jakie narzuca szkoła.

Żeby okazało się to możliwe, rodzic musi poświęcić dziecku wiele uwagi. Nie każdy uczeń jest bowiem w stanie od razu odnaleźć się w rzeczywistości nauczania online. Trzeba mu pomóc. W jaki sposób? Przede wszystkim zapewniając mu dostęp do odpowiedniego sprzętu, dzięki któremu będzie mógł łączyć się z nauczycielem. Będzie to więc komputer stacjonarny, laptop lub przynajmniej tablet. Co jeszcze się przyda?

  • Wyposażenie komputerowe – będzie to standardowy zestaw, w skład którego wejdzie klawiatura, odpowiednia myszka, kamera internetowa, mikrofon do prowadzenia rozmów, jak również monitor, jeśli nauka ma odbywać się na komputerze stacjonarnym.
  • Routernic tak nie utrudnia nauki przez internet, jak słabe połączenie, przez które dziecko nie może zapoznać się z materiałami udostępnianymi przez nauczyciela, a także wykonywać zadań. Odpowiedniej jakości router załatwi ten problem.
  • Słuchawki lub głośniki – istotne podczas rozmów internetowych. Należy nadmienić, że słuchawki często są oferowane w wersjach z mikrofonem.
  • Oprogramowaniechoć programy wykorzystywane podczas nauki często są darmowe, czasem warto pokusić się o zakup wersji płatnych. Mowa tu zwłaszcza edytorach tekstu i narzędziach ułatwiających przyswajanie materiału.

Niezależnie od tego, czy mają być to komputery stacjonarne czy laptopy, uwagę trzeba zwrócić też na podzespoły, jakie znajdą się pod obudową. Zwłaszcza wówczas, gdy podczas nauki uczeń ma zająć się obsługą wymagających programów graficznych lub projektowych. Tego typu narzędzia obciążają zwłaszcza takie elementy jak procesor, pamięć RAM orz karta graficzna.

Dobrym wyborem będą także pewne dodatki, takie jak chociażby czytnik e-book, który sprawi, że każda książka stanie się nieco przyjemniejsza. Jest to bowiem sprzęt zapewniający dostęp do wielu przydatnych funkcji, z których dobrze jest skorzystać. Nie tylko po to, aby lepiej poznać treść, jaką zawiera lektura szkolna, ale również w celu nauki języków. Jaka jest cena czytników? Tani model kupić możemy już za około 300 złotych, natomiast modele bardziej rozbudowane mogą kosztować około 500-600 złotych.

Polecane komputery stacjonarne

W jaki sposób pomagać dziecku, aby go nie wyręczać podczas nauki zdalnej?

Oczywiście sprzęt to nie wszystko. Liczy się też wsparcie rodzica podczas nauki w domu. Dobrze jest zrozumieć, że każde dziecko ma nieco inne sposoby uczenia się. Nawet jeśli wydają się nam one nieodpowiednie, nie należy ich potępiać. Bardzo ważna jest rozmowa i wsłuchanie się w potrzeby dziecka.

Uczniowie często przychodzą do swoich rodziców po pomoc w zrozumieniu pewnych tematów lub rozwiązaniu trudnych zadań. W trakcie nauki z domu zdarza się to jeszcze częściej. Oczywiście warto pomagać, jednak nie oznacza to, że trzeba dziecko wyręczać. Być może zaoszczędzi nam to sporo czasu, jednak na dłuższą metę okaże się bardzo szkodliwe. Zwłaszcza dla dziecka, ponieważ nie przyswoi ono przekazywanej wiedzy w sposób odpowiedni.

Warto więc zachęcać je do regularnej nauki i zwracania szczególnej uwagi na to, co mówi nauczyciel. Lekcje realizowane przez internet wcale nie zwalniają ucznia z obowiązku skupienia się na danym temacie. Czym prędzej dziecko to zrozumie, tym lepiej. Pozwoli mu to uczyć się znacznie wydajniej.

Planowanie organizacji nauki w domu dla ucznia - praktyczne porady

Wirtualna szkoła powinna zagwarantować zdobywanie wiedzy na poziomie zbliżonym do tego, z czym uczniowie mają do czynienia w ramach nauczania stacjonarnego. Będzie to jednak trudne do wykonania bez odpowiedniej postawy dziecka.

Warto na wstępie wyznaczyć pewne zasady, dzięki którym codzienna nauka okaże się efektywna. Związane mogą być one chociażby z koniecznością wstawania o odpowiedniej porze, a nie 5 minut przed rozpoczęciem pierwszy lekcji online.

Jeśli tylko istnieje taka możliwość, rodzice powinni kontrolować dziecko, czy rzeczywiście zajmuje się nauką. W domu znajduje się bowiem mnóstwo rozpraszaczy, które skutecznie odciągają uczniów od tego, co powinni robić. Podczas planowania nauki bardzo ważne jest również to, aby w jasny sposób ustalić czas, jakie powinien zostać przeznaczony na odrabianie lekcji, a także czas wolny. Oczywiście wszystko to musi być wynikiem dialogu, nie zaś sztywnego nakazu rodzica.

Polecane zabawki kreatywne

Jak zachęcić do uwagi i skupienia na lekcjach online swoje dziecko?

Problemy z koncentracją zdarzają się bardzo często. Nie tylko wówczas, gdy dziecko uczy się w domu. Nauka zdalna może je jednak spotęgować, dlatego zawsze warto przyjrzeć się otoczeniu, w jakim młody uczeń chłonie (lub przynajmniej się stara) wiedzę. Jeśli w jego pokoju znajduje się mnóstwo zabawek i innych rozpraszaczy, nic dziwnego, że nie zawsze jest w stanie skupić się na zajęciach.

W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem okaże się zorganizowanie specjalnego miejsca do nauki, najlepiej w innym pomieszczeniu. Otoczenia, w których ilość bodźców została ograniczona, znacznie zwiększy produktywność dziecka.

Niezwykle istotna jest także ciągła obserwacja ucznia. Oczywiście nie można przesadzać. Ogromna presja, jaka często spada na młode barki, będzie bardzo niekorzystna. Każdy test oraz większy egzamin będzie wiązał się z ogromnym stresem, a przecież nie o to chodzi. Strach przed porażką i złą oceną nie zawsze jest dobrym motywatorem. Trzeba o tym pamiętać.

Rolą rodzica będzie więc umacnianie kreatywności dziecka i zapewnieniu mu warunków, do jego rozwijania. Jednocześnie, uczeń powinien znać granicę oraz uczyć się odpowiedzialności za swoje czyny. Należy wyznaczyć jasne zasady, którymi powinien się kierować zarówno podczas nauki, jak i w czasie wolnym.

Choć nauka zdalna może na początku okazać się trudna, wdrożenie pewnych zasad rozwiąże wiele problemów z nią związanych. Przede wszystkim pomoże uczniowi lepiej zorganizować swój czas, zmotywują go również do przyłożenia się do swoich obowiązków.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:36
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.