Udostępnij
Skomentuj

Jak efektywnie nauczyć zdalnie? Sprawdź nasz poradnik

Lekcje online wymagają innego podejścia od zajęć stacjonarnych. Co zrobić, by wiedza trafiła do uczniów?

Bezpośredni kontakt zawsze ułatwia przekazywanie informacji. Tyczy się to też zajęć lekcyjnych. Nie oznacza to jednak, że nauczanie online nie może być efektywne. Konieczne będzie jednak odpowiednie przygotowanie, a także trzymanie się kilku kluczowych zasad, dzięki którym odległość dzieląca nauczyciela od uczniów przestanie być problemem.

Jak urozmaicić i ułatwić zdalne lekcje?

W przypadku nauczania przez internet największym zagrożeniem wydaje się brak zaangażowania uczniów. Trudniej ich wtedy kontrolować, w grę wchodzą również rozmaite rozpraszacze, które utrudniają skupienie się na lekcjach. Każdy, kto choć chwilę pracował z domu wie, o czym mowa.

Żeby więc odpowiednio zmotywować do nauki każde dziecko, konieczne będzie specjalne podejście, dzięki któremu lekcje okażą się produktywne. Jeśli ograniczymy się do wysyłania materiałów na skrzynki elektroniczne, musimy liczyć się z tym, że przekazany materiał zostanie przyjęty w okrojonej formie (jeśli w ogóle trafi do uczniów). Co więc możemy zrobić?

  • Ciągła interakcja – utrzymaniu zaangażowania sprzyja stała wymiana zdań i poglądów na dany temat. Nauczyciel nie powinien mówić przez cały czas, uczniowie muszą brać czynny udział w lekcji. Warto więc zadbać o to, aby w trakcie zadań panowała atmosfera sprzyjająca wspólnej wymianie myśli. Niezależnie od tego, czy będą to przedmioty ścisłe czy humanistyczne.
  • Kontrola – oczywiście nie chodzi o to, aby ograniczyć uczniom wolność, jednak jeśli organizujemy test bądź egzamin, trzeba upewnić się, czy dzieci korzystają wyłącznie ze swojej wiedzy, a nie z pomocy w postaci portali społecznościowych bądź Wikipedii.
  • Nowoczesne oprogramowanie – nic tak nie urozmaica zajęć przez internet jak specjalnie zaprojektowana platforma, dzięki które wymiana materiałów przebiega w sposób sprawny i szybki. Tak zwana wirtualna szkoła powinna obsługiwać programy, które ułatwiają przekazywanie wiedzy. Doskonale sprawdzi się chociażby oprogramowanie Google Classroom.

Choć wszelkie pomoce sprawią, że lekcje staną się atrakcyjniejsze, tak naprawdę najwięcej zależy od postawy nauczyciela, a także od tego, jak zamierza uczyć innych. Suche przekazywanie wiedzy w formie nudnych wykładów nigdy się nie sprawdzi. Internet to platforma do ciągłej interakcji, dlatego warto z tego korzystać.

Jak zaplanować lekcję zdalną?

Biorąc pod uwagę wszelkie ograniczenia, z jakimi podczas lekcji online musi zmagać się uczeń i nauczyciel, najistotniejszą kwestią wydaje się odpowiedni plan nauczania. Choć wielu wyda się to trywialne, bez niego trudno liczyć na to, że wiedza zostanie należycie przyswojona.

Wszystko to sprawia, że zajęcia warto podzielić na kilka segmentów. Pierwsze będzie oczywiście wprowadzenie, w trakcie którego nauczyciel powinien zadbać o uwagę uczniów. Najlepiej poprzez stworzenie dobrej atmosfery. Krótka pogawędka na początek poprawi wszystkim nastrój i ułatwi przedstawienie zarysu zajęć.

Dobrym pomysłem okaże się mała debata. Dzięki niej uczniowie przedstawią swoje poglądy na dane tematy. W jej trakcie można wspomóc się na przykład materiałami dostępnymi w internecie (chociażby na platformie YouTube). W ten sposób sprawniej przejdziemy do części właściwej, która powinna zaktywizować uczniów. Należy jeszcze raz podkreślić, jak ważna jest stała interakcja. Niezależnie od tego, czy omawiana jest lektura czy zadania matematyczne. Przydatne będą zajęcia w grupach - uczniowie będą mogli bowiem popisać się umiejętnościami współpracy.

Podczas fazy ostatniej, czyli podsumowania zajęć, trzeba skupić się na przypomnieniu najważniejszych informacji. Dzieci powinny mieć również okazję do zadania pytań oraz przekazania ewentualnych wątpliwości. Różnego rodzaju programy i narzędzia internetowe pozwalają na tworzenie małych quizów, które doskonale nadają się do tego, aby sprawdzić stan wiedzy.

Które metody nauczania zdalnego sprawdzą się najlepiej?

Nie da się ukryć, że szkoła przez internet znacząco różni się od tego, z czym mamy do czynienia podczas zajęć stacjonarnych. Zajęcia online wymagają od nauczycieli szukania nowych metod, które sprawią, że przekazywana wiedza przyniesie pożądany skutek.

Jak wskazują eksperci, najskuteczniejszym sposobem w przypadku lekcji online jest ciągła aktywizacja uczniów, która sprawi, że zajęcia okażą się po prostu atrakcyjne. Poza interakcją, postawić można między innymi na krótkie quizy, „konkursy”, a także takie metody naukowe jak burza mózgów (przydatna zwłaszcza wówczas, gdy omawiana jest jakaś książka), czytanie metodą pięciu kroków (czytanie pobieżne, pytania, czytanie dokładne, streszczanie fragmentów oraz robienie podsumowania) drzewko decyzyjne czy też metoda projektu.

Mówiąc krótko, wszystko to, co sprawia, że osoby biorące udział w e-lekcji cały czas utrzymują wysoki poziom skupienia na omawianym temacie.

Polecane komputery stacjonarne

Jaki sprzęt ułatwi nauczanie zdalne?

Właściwe planowanie i skuteczne metody nauczania są niezwykle ważne. Trudno jednak liczyć na pożądany efekt prowadzonych zajęć bez odpowiedniego sprzętu, który umożliwi realizację wszystkich działań. Co więc jest potrzebne do nauczania zdalnego?

  • Komputer stacjonarny lub laptop – choć lekcje można prowadzić z użyciem smartfona, z reguły jest to bardzo niewygodne. Postawić należy więc na większy ekran. W przypadku „blaszaka” liczyć możemy na duże monitory FullHD, które zdecydowanie ułatwią pracę na kilku oknach. Laptopy zapewniają natomiast większą mobilność. Co wybrać? Jest to zależne od indywidualnych potrzeb samego nauczyciela, a także od tego, ile kosztować będzie dany sprzęt. Tani laptop doskonale sprawdzi się do obsługi podstawowych narzędzi multimedialnych, jeśli jednak pojawi się konieczność obsługi oprogramowania specjalistycznego, lepiej postawić na komputer stacjonarny. Modele o wyższej mocy będą bowiem tańsze od odpowiedników w postaci laptopów.

Oczywiście zawsze trzeba zwracać uwagę na wymagania sprzętowe, jakie stawiają obsługiwane przez nas programy. Kluczowymi elementami będą: procesor, pamięć RAM, dysk twardy oraz karta graficzna. W przypadku komputera stacjonarnego, potrzebny będzie również odpowiedni monitor. Cena modeli o przekątnej około 21 cali nie jest wysoka – takie urządzenia zakupimy już za 300-400 złotych.

  • Mikrofon i kamera – wyposażenie niezbędne do prowadzenia konferencji internetowych. Podczas wyboru kamery, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na obsługiwaną rozdzielczość i sposób podłączenia. Co istotne, wiele kamer dysponuje wbudowanymi mikrofonami. Jeśli jednak zależy Wam na modelu zewnętrznym, przeanalizujcie jego typ, czułość oraz pasmo przenoszenia.
  • Akcesoria – bardzo szeroka kategoria, w której znaleźć może się klawiatura, odpowiednia myszka, pendrive, drukarka, słuchawki, dysk zewnętrznych, a nawet czytnik e-book.

Co jeszcze warto kupić? W wielu sytuacjach przydatny będzie router, który poprawi transfer i zwiększy zasięg internetu. Wyposażenie nauczycielskie i uczniowskie jest kluczowe dla prowadzenia zajęć w sposób efektywny. Zawsze należy więc dobierać je z głową.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:20
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.