Udostępnij
Skomentuj

Oświetlenie solarne do ogrodu – jak działa? Rodzaje, parametry, zalety i wady

Oświetlenie solarne do ogrodu to znakomity wybór, gdy szukamy ozdobnego źródła światła. Co o nich wiemy?

Odpowiednio dobrane oświetlenie zewnętrzne domu gwarantuje nam nie tylko światło, ale i walory dekoracyjne. Producenci oferują bardzo wiele produktów, którymi możemy posłużyć się, aby rozświetlić ulubione miejsce w ogrodzie lub tarasie. Dużą popularnością cieszy się oświetlenie solarne do ogrodu. Mnogość dostępnych wariantów sprawia, że lampy solarne do ogrodu idealnie zgrywają się z jego wyglądem i nie przytłaczają mocnym światłem otoczenia. Co więcej, możemy kupić nie tylko lampy solarne do ogrodu wiszące, ale także lampy solarne na elewację domu. Atrakcyjny wygląd i naturalne światło sprawią, że będziemy chcieli oglądać je bez przerwy. Jakie tak naprawdę jest solarne oświetlenie ogrodowe?

Polecane słupki oświetleniowe

Oświetlenie solarne do ogrodu – na jakiej zasadzie działa?

Solary ogrodowe stają się coraz większym punktem zainteresowania, dlatego warto wiedzieć o nich jak najwięcej, jeśli planujemy zakup przydomowego oświetlenia. Lampy i ozdoby solarne do ogrodu znacząco różnią się działaniem od zwykłych, napędzanych energią elektryczną żarówek. Lampy solarne wykorzystują do świecenia energię słoneczną, która kumuluje się w baterii słonecznej umieszczonej w elementach oświetlenia solarnego. Zastosowane w lampach solarnych mechanizmy są w stanie przetworzyć zebraną energię słoneczną na prąd. Wytworzony prąd zasila akumulator, który jest gwarantem emitowania światła.

Jak naładować lampki solarne? Nie musimy martwić się o odpowiedź na to pytanie, ponieważ pod względem kumulowania energii lampki są naprawdę samowystarczalne. Pobierają energię słoneczną w ciągu dnia, a gdy promienie słoneczne przestają do nich docierać, włączają się i emitują naturalne, nienachalne światło, które dodaje uroku miejscu. Możemy także zastosować tego rodzaju lampki na balkon czy jako lampy do altany. Generalnie można umieścić je wszędzie, ponieważ nie posiadają żadnego okablowania. Jest to ogromna zaleta, ponieważ możemy zdecydować się na ich rozmieszczenie nawet wiele lat po budowie altany czy ogródka. Lampki solarne na balkon stanowią piękną ozdobę i sprawiają, że relaks na balkonie wzbogacony jest o delikatne i przyjemne dla oczu światło. Co więcej, lampy solarne uliczne sprawdzają się równie dobrze, co zwykłe lampy.

Rodzaje oświetlenia solarnego do ogrodu

Producenci zadbali o dużą różnorodność w kwestii rodzajów oświetlenia solarnego do ogrodu. Produkty różnią się nie tylko wielkością i ogólną konstrukcją, ale także dostępnością funkcji lub sposobem montażu w ogrodzie, na balkonie czy altanie. Jeśli solarna opcja jest dla nas tylko dodatkiem, niesamowity efekt wizualny oferują lampy witrażowe. Przeszukując oferty oświetlenia solarnego, z pewnością możemy natrafić na:

  • lampki solarne gruntowe – te lampy ogrodowe możemy położyć w dowolnym miejscu, zaczynając od doniczek i kończąc na środku chodnika. Mają wiele kształtów i motywów stylistycznych;
  • lampki solarne wiszące – zawieszenie ich na altanie lub balkonie to bardzo dobry pomysł. Girlanda solarna potrafi zachwycić wyglądem i jest bardzo efektowna. Lampiony ogrodowe duże dodają niezwykłego klimatu i zachwycają designem;
  • lampy solarne do ogrodu kule – to jeden z najpopularniejszych kształtów dostępnych na rynku. Girlandy świetlne kule wyglądają nieziemsko wieczorową porą, a do tego są solarne. Kule ogrodowe solarne to także dobry wybór, jeśli chcemy rozświetlić okolice oczka wodnego;
  • lampy solarne słupkisłupki oświetleniowe wyglądają bardzo stylowo, dlatego często padają wyborem klientów. Lampki zewnętrzne tego typu bez problemu wpasują się w każdy wystrój. Ze względu na duży rozmiar i wysokość niektórych słupków, musimy być czujni podczas wyboru lamp tarasowych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia solarnego do ogrodu?

Mnogość wszelkich wariantów lamp solarnych sprawia, że możemy mieć spory problem z zakupem. Gdy przymierzamy się do wyboru odpowiedniego oświetlenia solarnego do ogrodu, warto zwrócić uwagę na kilka cech, które mogą zaważyć na ostatecznym werdykcie. Dobrym pomysłem jest także sporządzenie listy naszych oczekiwań, które owe lampki solarne powinny spełniać. Mądrze jest przemyśleć następujące kwestie:

  • dodatkowe udogodnienia – nowoczesne lampy solarne do ogrodu mogą być wyposażone w ciekawe funkcje, takie jak lampa solarna z czujnikiem ruchu,
  • temperatura światła – mimo że ciepłe barwy są przyjemniejsze dla oka, lampki o chłodniejszym świetle są bardziej efektywne i są w stanie rozświetlić większy obszar,
  • pojemność akumulatora – w tym przypadku cena nie powinna mieć znaczenia. Aby jak najdłużej cieszyć się lampami solarnymi, powinniśmy wybierać te o pojemnych i wytrzymałych akumulatorach,
  • cena – nie da się ukryć, że podczas zakupów zazwyczaj mamy ograniczony budżet. Warto postarać się o zakup urządzenia o jak najwyższej jakości i w jak najniższej cenie.

Główne zalety i wady oświetlenia solarnego do ogrodu

Lampy solarne do ogrodu mają dużo zalet, ale także kilka wad. To rozwiązanie jest niezwykle popularne i nie należy się temu dziwić, ponieważ wachlarz ich plusów jest imponujący. Do najlepszych cech możemy zaliczyć następujące fakty:

  • Z lampami solarnymi do ogrodu wysokie zużycie energii elektrycznej nie będzie nas dotyczyć. Co więcej, latarnia solarna ogrodowa wygląda naprawdę imponująco, a światło emitowane przez ten typ oświetlenia jest naturalne i w dodatku darmowe.
  • Te lampki są także ekologiczne i korzystają z naturalnych praw fizyki, dzięki czemu emitowane światło jest przyjemne dla oczu i o wiele bezpieczniejsze dla wzroku.
  • Kolejna zaleta to niesamowicie prosty montaż i demontaż. Umieszczenie ich nie wymaga żadnych specjalistycznych narzędzi - tak samo jest z usunięciem.

Jeśli chodzi o wady tego typu oświetlenia, nie wpływają one znacznie na komfort korzystania. Możemy wyróżnić następujące wady:

  • Słaba moc oświetlenia sprawia, że tego typu lampki solarne sprawdzają się zazwyczaj jako oświetlenie dodatkowe. Nie będziemy w stanie zapewnić dostatecznego oświetlenia na całym terenie.
  • Podatność na warunki atmosferyczne sprawia, że lampy solarne do ogrodu mogą stracić na jakości, jeśli chodzi o spełnianie funkcji oświetlenia. Niewielki dostęp do promieni świetlnych owocuje niską emisją światła. To sprawia, że podczas złej pogody wydajność solarów znacząco się obniża.

Czy lampy solarne umieszczone w cieniu będą działały poprawnie?

Lampki zewnętrzne solarne zawdzięczają swoje właściwości akumulatorom, które kumulują w sobie energię słoneczną i następnie przetwarzają ją na prąd. Zazwyczaj czas ładowania się akumulatorów wynosi około 6 godzin. Im więcej promieni słonecznych dotrze do lampy solarnej, tym lepiej będzie świecić Przez to, jeśli umieścimy je w cieniu, czas ładowania znacznie się wydłuży, a wydajność spadnie. Co więcej, jeśli miejsce jest zacienione bez przerwy, nie powinniśmy liczyć na prawidłowe działanie lamp solarnych.

Czy oświetlenie solarne do ogrodu trzeba chować na zimę?

Porządne modele lamp solarnych do ogrodu mają zazwyczaj porządną konstrukcję, dlatego niestraszny im mróz, śnieg i deszcz. Z tego powodu nie musimy chować ich na zimę, ponieważ złe warunki nie wpłyną na bezpośrednie uszkodzenie konstrukcji. Problem jednak pojawia się w zimowym braku światła. Działające akumulatory nie zdążą się całkowicie naładować podczas pochmurnych dni, dlatego żywotność akumulatora może ulec znacznemu obniżeniu. Jeśli zależy nam na długowieczności lamp, możemy schować je do zamkniętych pomieszczeń na okres zimowy i cieszyć się nimi na wiosnę. Ciężko jest znaleźć dobrej jakości lampy solarne całoroczne, dlatego warto dbać o swój sprzęt.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:11
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.