Udostępnij
Skomentuj

Kabel RCA – jak wybrać? Który będzie najlepszy?

Przewody RCA są powszechnie stosowane do połączeń audio w różnorodnych urządzeniach. Jaki kabel RCA kupić?

Choć historia przewodów RCA jest już długa, gdyż pojawiły się one na rynku w latach czterdziestych, to wciąż jest to standard stosowany w połączeniach audio i wideo. Jak wybrać przewód RCA? Do czego można go użyć? Na co zwrócić uwagę?

Polecane kable RCA

Jaki kabel RCA wybrać?

Oferta przewodów RCA jest dość szeroka. Jak wybrać odpowiedni model? Warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów:

  • Rodzaj kabla – w sprzedaży znajdziemy nie tylko przewody RCA-RCA, ale także kabel 2x RCA (RCAx2-RCAx2), RCAx3-RCAx3, a nawet RCAx4-RCAx4. Warto zwrócić uwagę także na to, jakie są dodatkowe oznaczenia wskazujące na zastosowanie przewodu:
  • CVBS (Composite) – to kabel RCA video analogowy. Bywa stosowany w monitoringu
  • S/PDIF – to kabel RCA cyfrowy do przesyłania sygnału audio
  • Phono – przewody RCA Phono posiadają dodatkową żyłę uziemiającą i można stosować je do połączenia gramofonu ze wzmacniaczem lub przedwzmacniaczem
  • 3xRCA – to przewód oznaczany jako RCAx3 lub YPbPr oraz Component Video – jest to kabel stosowany do łączenia sprzętu wideo z telewizorem i umożliwiający uzyskanie sygnału w jakości 1080p
  • Długość przewodu – warto wcześniej zmierzyć odległości pomiędzy urządzeniami, które mają zostać połączone i uwzględnić swobodne ułożenie kabla. Nie zaleca się kupowania przewodu znacznie dłuższego (na przykład kabel RCA 10m dla połączenia urządzeń stojących w odległości 7 metrów od siebie), by nie ryzykować możliwych zakłóceń elektromagnetycznych. Kable RCA są dostępne w tak wielu długościach i wariantach, że z pewnością dobierzemy model o optymalnych parametrach.
  • Kolor kabla – jeśli zależy nam na konkretnym efekcie estetycznym, to warto zwrócić uwagę na tę kwestię, aczkolwiek większość przewodów RCA jest czarnych, a tylko wtyczki lub ich fragmenty są kolorowe (to dla ułatwienia i orientacji, do czego służy dany przewód).
  • Ekranowanie – jeśli priorytetem jest jakość dźwięku i brak zakłóceń, to warto wybrać przewód ekranowany.
  • Wtyki – w wielu kablach są niklowane, w niektórych złocone. Złote wtyki są odporniejsze na korozję.
  • Jakość wykonania – warto zweryfikować grubość oplotu, solidne wykonanie całego kabla oraz wtyczek. Lepsi producenci chwalą się chętnie certyfikatami oraz stosowaniem czystej miedzi do produkcji przewodów i to również są kwestie, które warto wziąć pod uwagę.
  • Wtyczka – w przewodach RCA możemy mieć do czynienia z wtyczką prostą lub kątową, dlatego warto zwrócić uwagę także na tę kwestię. Wtyczka kątowa może być najwygodniejszym rozwiązaniem, gdy urządzenie znajduje się bardzo blisko ściany (wtyk zajmuje wówczas najmniej miejsca).

Do czego służy kabel RCA?

Przewody RCA są powszechnie stosowane w wielu popularnych połączeniach. Pierwotnie stosowano je do podłączania wzmacniaczy do gramofonów, a współcześnie znajdują zastosowanie w:

  • Połączeniach audio – na przykład pomiędzy komputerem i głośnikami albo pomiędzy elementami zestawu kina domowego.
  • Połączeniach audio i wideo – przewody RCA mogą również posłużyć do przesyłania obrazu i dźwięku (na przykład pomiędzy kamerą i telewizorem albo odtwarzaczem i telewizorem), ale coraz częściej kwestię przesyłania obrazu rozwiązuje się stosując interfejs HDMI lub inne.

Z uwagi na to, że każdy rodzaj sygnału musi być przesyłany oddzielnym przewodem RCA, wzajemne połączenia licznych urządzeń (na przykład zestawu kina domowego) przy pomocy przewodów RCA powodują, że tworzy się spora plątanina kabli.

Czy kabel RCA ma znaczenie?

Wybierając kabel RCA do wzmacniacza lub głośników, wielu użytkowników zastanawia się, czy warto dopłacać do przewodów z wyższej półki cenowej. Czy kabel RCA audio za 10 zł będzie gorszy od kabla za 50 lub 150 zł?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie, gdyż wszystko zależy od sprzętów, jakie chcemy połączyć i od efektu, jaki chcemy uzyskać.

  • Do podłączania tanich urządzeń, głośników i odtwarzaczy, które nie zaoferują audiofilskiej jakości dźwięku, można wybrać tańszy przewód.
  • Jeśli dysponujemy zestawem głośników za kilka lub kilkanaście tysięcy złotych, to na pozostałych komponentach i kablach także nie warto oszczędzać.

Kabel RCA AV może mieć bardzo mocno zróżnicowane ceny. Najtańsze przewody mogą być gorszej jakości, nie tyle ze względu na parametry przesyłanego dźwięku, co na jakość wykonania (cienki oplot, który szybko popęka). Jeśli szukamy rozwiązania na stałe i to do dobrej klasy urządzeń, warto sięgnąć przynajmniej na średnią półkę cenową.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Adaptery AV - Huby USB - Kable AV

Udostępnij
4,9
4 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

"S/PDIF – to kabel RCA cyfrowy do przesyłania sygnału audio"

To zdanie nie jest prawdą.
SPDIF to nie przewód czy wtyk. To sposób przesyłu danych i nie ma nic wspólnego z rodzajem wtyku czy gniazda.
Inną sprawą, że najczęściej stosowane wtyki to RCA i TOSLINK, ale są też i jack.
Tak więc nie można postawić znaku równości pomiędzy SPDIF a RCA.
Specjalista Morele | 17:27
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.