Udostępnij
Skomentuj

Jaka hulajnoga dla 6-latka sprawdzi się najlepiej?

Jazda na hulajnodze to sport, który właśnie przechodzi swój renesans. Jaka hulajnoga dla 6-latka sprawdzi się najlepiej?

Każdy rodzic cieszy się, gdy jego pociecha lubi spędzać czas na świeżym powietrzu. Jazda na hulajnodze to coraz popularniejsza forma aktywności. Taki sport zapewni maluchowi nie tylko świetną zabawę, lecz także znacznie poprawi jego kondycję. Hulajnoga dla dziecka 6 lat to o wiele lepszy pomysł niż oglądanie bajek przed ekranem telewizora lub smartfona. Rozpoczęcie nauki jazdy na tym pojedźcie może okazać się ciekawym wydarzeniem dla Twojego smyka.

Polecane hulajnogi dla dzieci

Jaką hulajnogę dla 6-latka wybrać?

Hulajnoga dla chłopca 6 lat lub hulajnoga dla dziewczynki 6 lat to trudny wybór. Na pierwszy rzut oka wiele z nich wygląda podobnie, jednak różnią się swoją funkcjonalnością. Niektóre z nich służą do rekreacyjnej jazdy po mieście i transportu, a inne umożliwiają wykonywanie ekstremalnych sztuczek i trików w skateparku.

Niektórzy rodzice na początku drogi zakupowej zastanawiają się nad tym, czy pojazd powinien być elektryczny, czy tradycyjny. Z wyborem tego pierwsze sprzętu warto się jeszcze wstrzymać. Warto, aby hulajnoga wyczynowa dla 6-latka nie poruszała się ze zbyt dużą prędkością, która w tym wieku może stanowić pewne niebezpieczeństwo. Dobrze postawić na klasyczny sprzęt, który zaznajomi malucha z pojazdem, a także nauczy go kontrolować tor i szybkość jazdy. Oczywiście na klasycznej wersji hulajnogi dziecko ma również więc ruchu, co pozytywnie wpływa na jego zdrowie.

Na rynku istnieją również pojazdy rekreacyjne, np. hulajnoga trójkołowa dla dzieci. Charakteryzuje się ona dodatkowym kółkiem, które niekiedy znajduje się z przodu, a czasem z tyłu pojazdu. Taki sprzęt przyda się na początku nauki jazdy i będzie przede wszystkim komfortowy i bezpieczny dla malucha. Ciekawym rozwiązaniem jest zakup pojazdu 2 w 1 lub 3 w 1, gdzie urządzenie może być dwukołowe, trójkołowe, a za pomocą szybkiej zmiany stać się rowerkiem. Takim pojazdom powinni przyjrzeć się rodzice, którzy cenią sobie wygodę i lubią mieć wszystko pod ręką.

Najważniejsze cechy dobrej hulajnogi dla dzieci

Najważniejsze cechy dobrej hulajnogi różnią się w zależności od jej rodzaju. Zupełnie inaczej jest skonstruowana hulajnoga freestyle, a inaczej ta do jazdy rekreacyjnej. Jeżeli Twoje dziecko nigdy wcześniej nie miało do czynienia z tym sportem, a póki co nie myśli jeszcze o jeździe wyczynowej, warto postawić na hulajnogę miejską. Czym cechuje się taki sprzęt? Przede wszystkim jest wyposażony w możliwość regulacji oraz składania, dzięki czemu możesz dopasować wymiary do wzrostu malucha, a w kolejnych latach sprzęt będzie „rósł” wraz z pociechą. Funkcja składania ułatwia transport pojazdu, który zmieści się w każdym bagażniku samochodowym.

Oprócz składania modele służące do jazdy po mieście różnią się liczbą i wielkością kółek. Czasami hulajnoga na 3 kółkach sprawdzi się o wiele lepiej niż ta na tradycyjnych dwóch. Im większe koła, tym dziecko czuje się stabilniej, więc na ten aspekt również warto zwrócić uwagę, szczególnie jeśli jest to pierwszy sprzęt tego typu. Niektóre z modeli dostępnych na rynku zostały wyposażone w hamulec, inne nie. Oczywiście istotną cechą jest także wygląd produktu, który różni się w zależności od modelu i marki.

Innym rodzajem tego typu pojazdów jest hulajnoga sportowa. To propozycja dla dzieci, które rozważają chęć jazdy wyczynowej. Konstrukcja urządzenia znacznie różni się od hulajnogi przeznaczonej do miejskich wycieczek. Po pierwsze konstrukcja nie jest składana ze względu na bezpieczeństwo. Takie rozwiązanie ma zapewnić jak najdłuższą żywotność pojazdu i lepszą wytrzymałość. Dokonując zakupu tego typu modelu, należy bardzo dokładnie zapoznać się z długością kierownicy i wybrać taki, który będzie komfortowy dla pociechy.

Hulajnoga wyczynowa dla dzieci charakteryzuje się niewielką wagą, dlatego też zwykle wykonuje się ją z aluminium lub stali. Materiałem nie może być jednak plastik, gdyż taki sprzęt szybko mógłby się złamać. Ważne, aby waga urządzenia nie sprawiała dziecku problemów z utrzymaniem, gdyż wszelkie trudności mogą zniechęcić smyka do uprawiania tego sportu raz na zawsze. Innymi cechami, które okazują się przydatne w tego typu sprzęcie, są antypoślizgowy podest, gumowe uchwyty na kierownicę i hamulec nożny. Ciekawą dodatkową opcją jest możliwość obrotu kierownicy dookoła własnej osi – takie rozwiązanie pozwoli na wykonywanie agresywnych manewrów i sztuczek.

Jak dobrać odpowiednią wysokość hulajnogi dla dziecka?

Pamiętaj o tym, że należy dokładnie dopasować wysokość hulajnogi wyczynowej. Te modele często wyposażone są w możliwość regulacji kierownicy, dzięki czemu w łatwy i szybki sposób możesz dostosować ją do wymiarów twojego dziecka. Warto jednak pamiętać, że zbyt mała hulajnoga wykonana z plastiku może się szybko złamać, a zbyt duża może być trudniejsza do opanowania, a przez to niebezpieczna. Aby dziecko nie zniechęciło się do korzystania z hulajnogi, warto dostosować do wagi wzrostu dziecka.

Gdy wzrost dziecka mieści się w granicach 95 cm–112 cm, w takim przypadku zaleca się długość kierownicy mniejszą niż 70 cm. Za komfortową postawę uważa się sytuację, gdy dziecko ma ułożone ręce na kierownicy pod kątem około 100– 110 stopni. Istotnym elementem, który można wziąć pod uwagę podczas dokonywania zakupu hulajnogi dla dziecka, jest szerokość podestu. Ważne, aby był odpowiednio szeroki, co wpłynie na poczucie stabilności podczas jazdy. Czasami podesty obite są materiałem antypoślizgowym, co jeszcze bardziej gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania.

Hulajnoga wyczynowa dla początkujących również powinna być dobrze dopasowana do wymiarów dziecka. Niestety te modele nie są wyposażone w opcję regulacji, więc pomiarów należy dokonać jeszcze przed zakupem. Niestety te modele nie są wyposażone w opcję regulacji. Ważnym elementem hulajnogi wyczynowej jest kierownica, musi ułatwiać wykonywanie tricków i sztuczek, dlatego nie może być specjalnie duża. Niektórzy skaterzy preferują kierownicę w kształcie litery „Y”, a inni prosty korpus „T”. Zbyt duża i ciężka kierownica utrudni wykonywanie manewrów i może zniechęcić do nauki tego sportu. Z drugiej strony, gdyby jednak okazała się zbyt mała, mogłaby być nieporęczna i niekomfortowa dla użytkownika.

Sportowa hulajnoga dwukołowa dla 6-latka, którego wzrost mieści się pomiędzy 95 a 112 cm, nie powinna mieć więcej niż 70 cm. Standardowy wzrost sześciolatka określa się jednak w przedziale 112-126 cm, dla takich użytkowników najlepiej sprawdzi się sprzęt o wielkości 60-75 cm. Dla wyższych dzieci, mierzących do 138 cm doskonale będzie sprawował się pojazd nie większy niż 80 cm. Pamiętaj jednak, że każde dziecko jest inne, a przed dokonaniem zakupu warto skonsultować z nim odpowiednią długość kierownicy i szerokość podestu.

Jaka hulajnoga wyczynowa dla 6 latka będzie najlepsza?

Wyczynowa hulajnoga dla chłopca i dziewczynki powinna mieć kilka cech, o których pisaliśmy wcześniej. Jakimi jeszcze parametrami charakteryzuje się dobry sprzęt do jazdy na rampie? Dobrej jakości hulajnoga wyczynowa nie może być zbyt ciężka. Duże gabaryty utrudniają jazdę i zaburzają poczucie kontroli podczas wykonywania ekstremalnych manewrów. Optymalna masa wynosi pomiędzy 3,5, a 4 kg. Na rynku można znaleźć również lżejsze pojazdy, które sprawdzą się najlepiej u mniejszych dzieci. Podest, czyli tzw. deck, musi być dobrany do rozmiaru stóp. Zbyt długie elementy przeszkadzają w nauce sztuczek, a krótki i szeroki podest zapewni większą stabilizację.

Innym istotnym elementem hulajnogi wyczynowej są kółka. To one wraz z łożyskami odpowiadają za możliwość osiągnięcia prędkości i płynną jazdę nawet po najbardziej niewygodnych powierzchniach, takich jak wybrukowane chodniki. Optymalnym wymiarem średnicy kółek jest 100-110 mm. Większe gabaryty mogą okazać się niewygodne i ograniczają prędkość jazdy. Warto zwrócić uwagę także na to, czy model jest wyposażony z potrójne lub poczwórne mocowanie kierowcy, taki element wiąże się z dodatkowym zabezpieczeniem w trakcie jazdy.

Jaka jest dobra cena za hulajnogę wyczynową? Nie ma konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od budżetu i potrzeb użytkownika. Na rynku istnieją modele do 200 zł, które mają wszystkie potrzebne funkcje, doskonale sprawdzą się jako hulajnoga wyczynowa i będą w pełni bezpieczne. Niektóre z tańszych sprzętów zostały wyposażone nawet w funkcje obrotu kierownicy o 360 stopni. Takie rozwiązanie ułatwia wykonywanie sztuczek i trików w skateparku. Jeśli posiadasz większy budżet, możesz zaopatrzyć się w droższe pojazdy, które cechują się większą liczbą funkcji, dodatkowymi zabezpieczeniami, gripami lub ciekawszym designem. Hulajnoga z hamulcem ręcznym, wyczynowa z pegami czy hulajnoga freestyle to też dobry wybór.

Najpopularniejsi producenci hulajnóg dla dzieci

Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych można znaleźć szeroki wybór różnych hulajnóg dla dzieci. W Polsce istnieje kilka najpopularniejszych firm, które zdobyły zaufanie klientów. Hulajnogi Nils sprzedają się od lat 90., oferują wiele rodzajów hulajnóg wyczynowych dla najmłodszych i nieco starszych użytkowników. Inną marką, dobra produkuje hulajnogi nie tylko w Polsce, ale również za granicą jest Raven. Co roku sprzedają kilkanaście tysięcy urządzeń, a oprócz tych pojazdów, w swej ofercie proponują także rolki, kaski i ochraniacze na hulajnogę wyczynową.

Hulajnogi Spokey również są bardzo popularnym wyborem wśród dzieci i ich opiekunów. Firma znajduje się na rynku kilka lat, a poza Polską współpracuje również z innymi zagranicznymi markami. Jeżeli chcesz dokonać zakupu u renomowanego producenta, możesz postawić również na hulajnogi Mily Mally, Scoot and ride, Razor, Smoby, a także hulajnogi dla dzieci Vivo, Globber, Hudora, Little Tikes. Wybierając odpowiedni model dla swojego dziecka, wcześniej zapoznaj się z jego potrzebami oraz wymiarami, a na pewno zakup okaże się strzałem w dziesiątkę.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:48
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.